Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Kakšno je bilo življenje pod okupatorji?

Kakšno je bilo življenje pod okupatorji?


Pri potrebščinah sem se začel režat in neha brat. Moja mama in strici so imeli edino potrebščino tablico in kredo za pisanje na njo v šoli za čas okupacije. Včasih ga pa res vžgeš kravca.😁 Nekaj o šoli je pripovedovala stara mama, pripovedovala je kako se je hodila v brežiški grad prepirat v SS štab, da ne bo dajala svojih otrok med kočevarje, polnih uši. Najbrž je bila tako huda, da se niso hoteli bost z njo. 😁Šlo je namreč za kočevske nemce, bojda so imeli slabo higieno, podobno ciganom, ki so jih naselili v naše konce in jim zgradili montažne lesene hiše. Za tisti čas zelo moderne, z notranjimi sanitarijami, velike prostorne, nekatere od njih še danes stojijo.

Aja, učitelja so ap imeli Nemca, bojda je bil žleht kot vrag.

Ampak kravca, ti se pa dobro spomniš te vojne, še bolje od Ivanovih vernikov rojenih desetletja po vojni. 😁Sam se ničesar ne spomnim iz tistih časov,😁 vem pa iz pripovedovanj in zajetne slikovne dokumentacije, da so iz našega kraja bili skoraj vsi izseljeni v Nemčijo, skupaj z mojim očetom in staro mamo. Pri zbiranju so pomagali ivanovi idoli, tabeli, z opasanimi cerkvenimi križi. Bližnji sosed je preživel Auswitz, kar mu je dalo pečat za celo življenje, bil je vse do dmrti živčna razvalina, sem ga tudi sam poznal, umrl je mislim da lani. V kraju kjer je bila doma mama, niso izseljevali ljudi, so pa prisilno mobilizirali moške, kot povsod drugje. Tako so vsi bratje od stare mame padli na ruski fronti, mojega starega očeta je pa ponoči na poti v službo ustrelil domobranec, ker se je ustrašil, da gredo ponj partizani. Delal je namreč na železnici, zato tudi ni bil prisilno mobiliziran v nemško vojsko.

Pripovedi sem slišal precej, največ s strani stare mame, od tega kaj so počeli ustaši, od metanja živih ljudi v vrelo vodo, do odiranja kože iz živih ljudi, kako so bežali pred ustaši, kako so ti isti ustaši živi zazidani končali pri mariboru ob koncu vojne.., pa do skrivanja prašiča pred nemci, ki mu je počil želodec, ker so ga preveč hranili, da ga ni nihče slišal in bi lahko prijavil….


Pri potrebščinah sem se začel režat in neha brat. Moja mama in strici so imeli edino potrebščino tablico in kredo za pisanje na njo v šoli za čas okupacije. Včasih ga pa res vžgeš kravca.😁 Nekaj o šoli je pripovedovala stara mama, pripovedovala je kako se je hodila v brežiški grad prepirat v SS štab, da ne bo dajala svojih otrok med kočevarje, polnih uši. Najbrž je bila tako huda, da se niso hoteli bost z njo. 😁Šlo je namreč za kočevske nemce, bojda so imeli slabo higieno, podobno ciganom, ki so jih naselili v naše konce in jim zgradili montažne lesene hiše. Za tisti čas zelo moderne, z notranjimi sanitarijami, velike prostorne, nekatere od njih še danes stojijo.
[/quote]

govorim za Goriški del Slovenije, kateri je bil pod Ita okupatorjem…… . In tega si jaz nisem zmislil, to je dala skozi moja nona. ja tablice, kreda, tud pero mogoče kaka knjiga…vse to je dala šola za razliko od danes, k je menda vse zastonj, samo pri šoldih se zatakne

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Ma kaj boste to gonili do smrti? Enkrat je treba to nekam zapečatit in iti naprej.

napisal sem tisto, kar so satrejši, ki so to dali skozi, preživeli. Bo šlo? Lahk bi namest v prvi osebi pisal da je to nona dala skozi, amapk dejstva to pač ne spremeni. Tako je blo, spremniti se pač tega ne da. Mobilizacije je bilo tukaj precej, še huje je bilo, ker si mel tu praktično 2 fronti, taborišča, pa tudi povojna oblast je znala kakega ki je bil tam na dopustu prepoznati kot državnega sovražnika…tak primer je nono po očetovi strani. Je bilo pa tu precej hudo predvsem po vojni zaradi bližine meje, živih tu glih niso zazidavali, je pa kar nekaj križev naokrog raztresenih, ki so posledica joškotove miselnosti. Tudi za kakega ki je končal na Golem otoku bi znal vedeti (ne jaz, ljudje ki jih poznam pa že)…..

tako da mi smo imeli kar hudo tu.

omenjaš prasca…ja glej pri nas so tud partizani kako stvar s sabo peljali. Nonotu so recimo kravo odpeljali, tako da….. Pa to moraš vedeti da je bil bolj kot ne vir preživetja

Omemnjaš tudi da so ali eni ali drugi mobilizirali, odpeljali ljudi stran….hja tu je bilo isto. Predvsem ita vojska si je tu dala duška, pa tudi nemci niso bili ravno slabi. Marsikdo je neprostovoljno šel ali z enimi ali z drugimi. Taborišč mislim da v družini nimamo, oz so ljudje, ki so jih dali skozi, že umrli, bi se na brez težav dobil (tu v moji okolici) kdo ki je to dal skozi

ne vem sicer od kje tebi vleče na janeza, ker tu, oz kar sem jaz pisal, nima z janezom nobene veze. Pisal sem samo ti, kar so in kar še vedno lahko starejši potrdijo. Lahk pa pri moji noni preveriš če sem se kje zlagal. Amapk mislim da se nisem

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

bom preveru kake je mela nona..ali so bili kolikor toliko okej ali ne.

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Takeo Ischi naših krajih še danes uporabljamo “ta nemške pluge”, prej so orali z lesenimi, ko je prišla nova oblast je takoj za mali denar prodajala železne, res trdne pluge, nadalje nobenemu niso skrivili lasu , dokler niso ugotovili da komunistom ni mar za domače ljudi so streljali talce ko so ugotovili da komunisti namreno izzivajo da bi oni domače ljui pobijali so s tem početjem prenehali, gošarji so pa praviloma izzivali, naj bo v Dražgošah, kjer so še nas učili da so nemci s tovornjaki odvažali mrtve dejansko pa je bilo nekaj ranjenih, od gošarjev pa sta padla dva eden od nemške krogle drugi pa je bil ustreljen v hrbet, nadalje eni navajate zločine Slovenske Domobranske vojske, navedite še število mrtvih, sam vem da so največ ljudi pobili gošarji med in po vojni, domobranci pa so v našem koncu fentali samo dva, enega gošarskega komandirja so ranili, ta se je fental sam, in komunističnega aktivita so pobrali, pa še njemu so poslali nekoga naprej naj beži ker gredo ponj, ampak tepec je ostal doma in še tisti dan lajal nanje ko so prišli v vas, itak kot vedno prej.

govorim za Goriški del Slovenije, kateri je bil pod Ita okupatorjem…… . In tega si jaz nisem zmislil, to je dala skozi moja nona. ja tablice, kreda, tud pero mogoče kaka knjiga…vse to je dala šola za razliko od danes, k je menda vse zastonj, samo pri šoldih se zatakne
[/quote]

1. ne morem verjet, da zares pravite, da je bila sola vcasih boljsa kot danes :O
smesno je tudi, da primerjate ceno sole. ja saj lahko tudi danes uporabljajo tablico in kredo pa bo sola ZASTONJ. zal nic ni zastonj in ce vam je vsako leto najvecji problem in halo dati 300€ za otroka in njegovo izobrazbo, pac ne delajte otrok….
2. za koga je bila vasa druzina? verjetno za okupatorja, saj je dobila vasa nona zastonj solske potrebscine in tecaj italijanscine? ampak zakaj se potem niste preselili v italijo, saj ta moznost je obstajala. no mogocd ste se, ampak se vedno pisete slovensko in zahajate na slovenski forum?!?! nekaj ne stima 😀

Pod okupatorjem smo še vedno, tako, da občutimo to še dandanes.
Nikjer na položajih nobenega domačega, ker se ga h koritu ne spusti.
Okupatorji pa imajo lažne slovenske identitete.

Najbolj mi je všeč tista, kako bi bilo za Slovence BOLJE, ko bi zmagali Nemci :)))))
Katere Slovence pa?
Dragi ljubitelji Nemcev in večni žalovalci, da so vam grdi grdi zavezniki preprečili, da KONČNO postanete pravi Nemci – saj meje so menda odprte in slovenske delavce v Nemčiji menda radi vidijo. Papa.

JA! Do smrti bom govorila o zgodovini slovencev! in ne vem kaj je s tabo, da zavracas svojo preteklost in drugim govoris, da se o tem naj ne pogovarjamo vec?? a bo boljse ce se pogovarjamo o zgodovini peruja???? ja? ker je tuje in je boljse?

sicer pa: zapecatit in iti naprej je nekaj kar verjetno pobiras iz televizije… pusti se malo manj farbat! ajd, tvoja izjava bi bila na mestu ce bi se kregali kdo je bil boljsi, pa se ne!
in zakaj se sploh oglasas v tej temi, ce se po tvojem, ne smemo pogovarjat o nasi zgodovini?

Nemci so le nemško govoreči Slovenci.
Glej Fran Miklošič Pet slovenščin, ki še vedno ni prevedena v slovenski jezik, zanimivo, kajne!
Nadalje: globalwends.com, Mila Deacon, slovenščina je najstarejši jezik na svetu.
Sicer pa DNK to potrjuje.

Nemci so le nemško govoreči Slovenci.
Glej Fran Miklošič Pet slovenščin, ki še vedno ni prevedena v slovenski jezik, zanimivo, kajne!
Nadalje: globalwends.com, Mila Deacon, slovenščina je najstarejši jezik na svetu.
Sicer pa DNK to potrjuje.
[/quote]

Sej pravim. Le korak te še loči, pa boš PRAVI NEMEC.

Bravo Replika, tole si pa odlično povedala. Drugače mi nisi kaj preveč pri srcu, ampak tukaj si se pa izkazala 🙂

Bravo Replika, tole si pa odlično povedala. Drugače mi nisi kaj preveč pri srcu, ampak tukaj si se pa izkazala 🙂
[/quote]

Če je pa res no – tole večno jokanje, da Nemci niso zmagali (in z njimi domobranci)

Če je pa res no – tole večno jokanje, da Nemci niso zmagali (in z njimi domobranci)
[/quote]

Res je. Naj zginejo v Nemčijo, da jim enkrat kapne, da Nemci ne ljubijo nas, kakor eni od nas njih…

Prebral sem kar nekaj zmedenih komentarjev, zato se prispevek z moje strani, na podlagi pricevanj starih starsev in starsev.

Nemska okupacija Stajerske je bila zelo trda. Ze sam Hitler je l. 1941 v Mariboru ukazal, da je treba narediti dezelo ponovno nemsko in to so Nemci dosledno izvajali. Izseljevanje izobrazenih, pa tudi drugih je bilo sistematicno. Nemska okupacija je bila tako mocna, da se je partizanstvo le tezko razvilo oz. se je razvijalo bistveno lazje pod Italijani (nekateri stajerski fantje so sli 1941/42 zato na Dolenjsko v partizane in pesacili cez pol SLO). Na nemsko – italijanski meji, zlasti v okolici LJ, se je veliko svercalo. Pod Italijani je bilo v glavnem vec in boljse hrane kot pod Nemci.

Pod nemsko okupacijo so se kmetje velikokrat tudi bali pomagati partizanom zaradi nemskega mascevanja. Po drugi strani pa je bilo pod nemsko okupacijo bistveno manj kolaboracije kot pod italijansko (na Gorenjskem in Stajerskem ni bilo Bele Garde in nato manj domobrancev).

Sej pravim. Le korak te še loči, pa boš PRAVI NEMEC.
[/quote]

Ne, niti nočem biti. Samo poante ne skapiraš, niti se ne zavedaš, kaj se okrog tebe dejansko dogaja. Živiš pač v vzporednem svetu.
In ja, svojega doma pač ne boš branila.
Rdeči so poklali lastnike, njihovo lastnino pa uzurpirali. Nacionalizirali.
Si pač le ena izmed mnogih, ki tu trajbaš nadaljevanje njihove uzurpacije.

Domoljubka? Ti in tvoji na tuj račun, z ijj vred! To je vse.

Ne, niti nočem biti. Samo poante ne skapiraš, niti se ne zavedaš, kaj se okrog tebe dejansko dogaja. Živiš pač v vzporednem svetu.
In ja, svojega doma pač ne boš branila.
Rdeči so poklali lastnike, njihovo lastnino pa uzurpirali. Nacionalizirali.
Si pač le ena izmed mnogih, ki tu trajbaš nadaljevanje njihove uzurpacije.

Domoljubka? Ti in tvoji na tuj račun, z ijj vred! To je vse.
[/quote]

Sploh ne.
Komentirala sem samo trditev, da bi bilo za Slovence bolje, ko bi zmagali Nemci.
Kaj ko bi malo manj bledel?

Sploh ne.
Komentirala sem samo trditev, da bi bilo za Slovence bolje, ko bi zmagali Nemci.
Kaj ko bi malo manj bledel?
[/quote]

Ti bledeš v zvezi z domobranci. Pa sploh veš, kaj pomeni braniti dom?
Si domobranka, dom braniteljica ali jemlješ drugim, kot to počne okupator, predvsem krvavi petokraki, še dandanes.

Enkrat za vselej torej, ja ali ne? Samo toliko povej, da bo stvar rešena, ker drugače boš vedno spadala k okupatorju. Tu, zdaj in javno.

Ti bledeš v zvezi z domobranci. Pa sploh veš, kaj pomeni braniti dom?
Si domobranka, dom braniteljica ali jemlješ drugim, kot to počne okupator, predvsem krvavi petokraki, še dandanes.

Enkrat za vselej torej, ja ali ne? Samo toliko povej, da bo stvar rešena, ker drugače boš vedno spadala k okupatorju. Tu, zdaj in javno.
[/quote]

Kaj ti pa je?
Kaj ja ali ne? Ali branim dom, ali ga jemljem ali kaj sprašuješ?
Kaj pa ti to kadiš, mora biti nekaj močnega.

Kaj ti pa je?
Kaj ja ali ne? Ali branim dom, ali ga jemljem ali kaj sprašuješ?
Kaj pa ti to kadiš, mora biti nekaj močnega.
[/quote]

No, si odgovorila, jasno in glasno.

1. ne morem verjet, da zares pravite, da je bila sola vcasih boljsa kot danes :O
smesno je tudi, da primerjate ceno sole. ja saj lahko tudi danes uporabljajo tablico in kredo pa bo sola ZASTONJ. zal nic ni zastonj in ce vam je vsako leto najvecji problem in halo dati 300€ za otroka in njegovo izobrazbo, pac ne delajte otrok….
2. za koga je bila vasa druzina? verjetno za okupatorja, saj je dobila vasa nona zastonj solske potrebscine in tecaj italijanscine? ampak zakaj se potem niste preselili v italijo, saj ta moznost je obstajala. no mogocd ste se, ampak se vedno pisete slovensko in zahajate na slovenski forum?!?! nekaj ne stima 😀
[/quote]

pogelj nisi najbolj brihten pa ti bom obrazložu. V primerjavi z današjnim časom so oni dali vse potrebno za normalen pouk. Tako kot če bi danes učebnike, delovne zvezke, zvezke itd dala šola. Pač to je ena izmed razlik. Ja nona je dobila vse potrebno za tečaj, vpršanje pa je ali se je ona s tečajem strinjala ali ga ni morda bila prisiljena obiskovati? kapiraš razliko med želeti in prisilo? Verjento ne, ker drugače ne bi prijavljal neumnosti. Aja da te potolažim moji so bili kar za taprave, torej za partizane, celo tigrovca smo imeli v družini. Bo šlo sedaj?

Razlagaš o štancanju otrok in nezmošnosti plačevanja šole? Mogoče bi pa lahko še kakega več naštepali, pa šolo malo bolj prijazno denarnici naredili? kaj misliš je res potrebnih cel kup delovnih zvezkov, ki se praktično med sabo ne razlikujejo? pa vsako leto novi? To je bil moj point.

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

No, si odgovorila, jasno in glasno.
[/quote]

Še en kandidat za kapo iz alufolije.

New Report

Close