Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Katastrofa, stara teta

Katastrofa, stara teta

Odgovor na objavo uporabnika
daj ne seri, 28.05.2022 ob 08:40

Odgovor na objavo uporabnika
modrivrag, 28.05.2022 ob 06:17

Tej zgodbici ne verjamem. Starejšo ljudje se izogibajo domu kot vrag križu.

Da je teta suha je normalen proces staranja. Avtorica je internetni trol in starih ljudi od blizu ni videla. Tako kot teleta, ki ji kimate, ne. Večina starih ljudi je na koncu le se kost in koža. Da bo pa tak človek pribijal nehvaležnost tu in tam in tako rekoč grozil z odhodom v dom je pa tudi miljonkrat videno. Človek je v starosti sam s sabo, to je izjemen dolgčas in trpljenje. Po drugi strani pa če gre tak v dom med tuje ljudi, še zlasti, če je mocno gibalno oviran ali celo nepokreten, umre v domu v mesecu dni od same togote.

Csd pa spremlja te primere, seveda pridejo pogledat, tudi pomaga recimo ponekod z dodatno pomočjo na domu, pridobitvijo avtomatizirane postelje za na dom, ipd.

Ja, seveda, vse je normalno, vsi starejši so shirani, noben noče v dom, vsi pretiravajo, so nehvaležni in samo grozijo z domom.

Eni starejši si želijo v dom in eni otroci ne skribijo zanje kot je treba. A ni bilo že milijonkrat videno, kako so sosedje prijavili in je csd našla staro osebo v izločkih in podhranjeno? Un svojec je pa samo penzijo pobiral.

Za mojo taščo sva oba z možem lepo skrbela.Lahko rečem : zgledno.Pa je bila stara čez 90.Iz leta v leto slabše pokretna .Sicer kar zdrave pameti.Pa je tudi sorodnikom po telefonu govorila, kako bi šla takoj živet nazaj v blok v Ljubljano in kako rada( pa je bilo to nemogoče, ker ni bila več samostojna).Pa vsakomur, ki jo je poslušal pripovedovala, kako jo je v mladosti sestra izigrala…Želim povedati, da imajo toliko starejši tudi drugačna videnja in perspektive in da včasih ni tako, kot oni prikazujejo.Zato bi se morala avtorica pogovoriti z nečakom, ponuditi svojo pomoč, ne pa delati nekaj na svojo roko.Ni prav.

Odgovor na objavo uporabnika
čekdisout, 27.05.2022 ob 14:41

zloraba starejših in onemoglih ni tako redek pojav

glede doplačevanja je pa tako, če CSD oceni, da gospa mora v dom, bo bratranec lepo dobil odločbo o doplačevanju, in bo doplačeval, glede na svoje zmožnosti.

Tole pa nikakor ne bo držalo. CSD ni institucija, ki ima kar v “lasti” ljudi, torej ne more in ne sme namesto njih odločati. V nobenem primeru, tudi če je za osebo, ki ji je odvzeta poslovna sposobnost, postavljen za skrbnika. Lahko seveda govori s človekom, mu predstavi možnosti, opravi z njim ogled kakšnega doma ipd. Ampak odloči se vsak odrasel človek sam.

Podobno je pri nasilju – predstavimo in ponudimo možne varne namestitve (krizni center, varna hiša, materinski dom), ampak strokovni delavec CSD ne more prav NIČ, če se oseba ne želi umakniti – skupaj z njo narediš varnostni načrt, da se ne bi zgodilo kaj hujšega in potem upaš, da se res ne bo. Vsak (odrasel) posameznik je svoboden in mu nihče ne more ukazati, kje naj živi. V tem delu vsak odgovornost nosi sam. Ampak seveda je lažje reči, da CSD ni naredil nič za zaščito žrtve. Edino, za kar imamo pristojnost, je nujni odvzem mladoletnega otroka, če je življenjsko ogrožen (kar mora nato potrditi sodišče) in namestitev npr. v krizni center – pa še tu poskušamo s pogovorom tako z otrokom kot s starši priti do tega, da je začasno to najbolje.

Odgovor na objavo uporabnika
Tanja211, 28.05.2022 ob 07:56

Odgovor na objavo uporabnika
pa saj, 24.05.2022 ob 16:04

Moram deliti. Pred pol leta je teta po drugem kolenu, pač od moje stare mame sestra, ostala nepokretna. Sem vprašala njenega sina, bratranca v drugem kolenu ali kaj je že, kako je. Pa je rekel, da noče v dom in da jo on doma rihta. Mislim, zdelo se mi je čudno, ker ni tak tip in nikoli ni bil. Okej, potem sem pač sprejela, tip je velikodušen. No, pa sem se najvaljala na obisk kar nekaj časa nazaj, vedno je bilo kaj, kar je prišlo vmes, ampak sem vztrajala. Staro teto sem imela rada, je taka fajn ženska, se mi je pa zdelo čudno, ker je stalno govorila, da bo šla v dom. Ampak ko res pride do tega, se mnogi premislijo, vem. No, ko sem končno prišla na obisk pred dvema mesecema, pa vidim, da je je ful shujšala, ko je šel bratranec ven kavo kuhat, je pa povedala, da hoče v dom, samo sin je noče dat, ker pobira njeno penzijo. Da naj ji pomagam, da bo šla v dom, da sina večkrat ni tudi po cel dan in da je v umazanih plenicah, lačna itd. Z glavo je pri njej vse v redu. Sem bila šokirana. Seveda sem vprašala bratranca, kaj je na stvari, on pa da mama pretirava in da si zmišljuje.

Vseeno sem šla na CSD in prijavila zadevo, čez en mesec so končno uspeli priti in na moje povpraševanje tudi povedali, da je gospa res rekla, da bi rada šla v dom. Menda bodo opravili zadevo. Zdaj pa se je mrzli bratranec spravil name, da kaj se vmešavam, da nisem imela pravice, da obe laževa… kar naprej me kliče in mori. Pa da če bo šla v dom, naj ne misli, da ji bo on kaj nosil v dom, da naj kar jaz hodim k njej na obisk in če bo treba doplačevat, naj kar jaz doplačujem…

Se sprašujem, koliko je še takih revežev, ki so na milost in nemilost prepuščeni svojim otrokom, pa kako se delajo žrtve, kako morajo starše pedenat doma, ljudje jih pa imajo za svetnike.

Pri sebi vem, da sem naredila prav, ampak sestra mi je pa rekla, kaj se vmešavam, da mogoče pa teta res pretirava…

 

Čestitke pravilno STE ukrepala. Po napisanem je boga gospa hirala. Sinu je pa šlo samo za denar. Vztrajajte in ji pomagajte da teta ima dostojno starost in nego kot jo potrebuje. Mrzlega bratranca pa prijavite za nadlegovanje.

Kako pa veš, da je vse tako in ne drugače? Poznaš psihologijo starejših, bolnih ljudi? Nekateri postanejo malo čudni, eni dementni, drugi postanejo žleht in zahtevni….Tudi starejši niso same perle….

Bratrancu si naredila sranje.Prišla bi   vsak dan k teti na obisk, saj praviš, da jo imaš rada, ji prinesla kaj za jest, ji delala družbo, ji kaj spekla.Pomagala in bila z njo, kadar njenega sina ni doma.Kar brez njegove vednosti si delala in za njegovim hrbtom.Ne, ni v redu.

Odgovor na objavo uporabnika
Moje mnenje, 28.05.2022 ob 13:41

Bratrancu si naredila sranje.Prišla bi   vsak dan k teti na obisk, saj praviš, da jo imaš rada, ji prinesla kaj za jest, ji delala družbo, ji kaj spekla.Pomagala in bila z njo, kadar njenega sina ni doma.Kar brez njegove vednosti si delala in za njegovim hrbtom.Ne, ni v redu.

A ne berete?? Saj je napisala, kako težko jo je spustil k njej.

Odgovor na objavo uporabnika
Ena s CSD, 28.05.2022 ob 11:48

Tole pa nikakor ne bo držalo. CSD ni institucija, ki ima kar v “lasti” ljudi, torej ne more in ne sme namesto njih odločati. V nobenem primeru, tudi če je za osebo, ki ji je odvzeta poslovna sposobnost, postavljen za skrbnika. Lahko seveda govori s človekom, mu predstavi možnosti, opravi z njim ogled kakšnega doma ipd. Ampak odloči se vsak odrasel človek sam.

Podobno je pri nasilju – predstavimo in ponudimo možne varne namestitve (krizni center, varna hiša, materinski dom), ampak strokovni delavec CSD ne more prav NIČ, če se oseba ne želi umakniti – skupaj z njo narediš varnostni načrt, da se ne bi zgodilo kaj hujšega in potem upaš, da se res ne bo. Vsak (odrasel) posameznik je svoboden in mu nihče ne more ukazati, kje naj živi. V tem delu vsak odgovornost nosi sam. Ampak seveda je lažje reči, da CSD ni naredil nič za zaščito žrtve. Edino, za kar imamo pristojnost, je nujni odvzem mladoletnega otroka, če je življenjsko ogrožen (kar mora nato potrditi sodišče) in namestitev npr. v krizni center – pa še tu poskušamo s pogovorom tako z otrokom kot s starši priti do tega, da je začasno to najbolje.

Kaj pa ti bluziš? Kdo pa pravi, da boš namesto nje odločala, če se je ona odločila iti v dom? Ne vem, kaj uni odgovarjaš, da nima prav? V čem točno nima prav? Napisala je, da CSD odloči glede na stanje, in če gospa želi v dom, ji bo pomagala iti v dom. A ni tako? Kaj pa bi vi točno naredili v tej situaciji, ki jo je predstavila avtorica?

Odgovor na objavo uporabnika
Imam pomisleke, 28.05.2022 ob 10:48

Odgovor na objavo uporabnika
Lorika, 28.05.2022 ob 06:55

Več kot prav ste naredila. Pravite, da vsm bratranec mori,… Mirne vesti mu lahko poveste – če se ima z njem sploh smisel karkoli pregovarjati -, da je mama vam omenila, da bi šla v dom, vi ste se pa šla pozanimat kako je s tem. Če se CSD odloči za obisk in odločijo, da oseba mora v dom, pa nimate vi nič več s tem. Morda mu lahko rečete celo, da če si tudi sam ne želi, da je mama kjer hoče biti in, da je srečna? Da kakšen človek pa je? CSD je dovolj strokoven in usposobljen, da vidijo, če si oseba res želi v dom ali pa pretirava. Naj pusti svojo mamo dihat in ji živet, ter ji dopustit še toliko dostojanstva, da se sama odloči kje bi rada živela v jeseni svojega življenja. Vi pa nimate nič s tem! Samo pozanimala ste se, če majo v domu kaj frej 🙂 Kaj pa CSD dela in odloča pa ni več vaša stvar. Če bi mama želela in, če bi tako odločili bi ostala doma. Ne vi, CSD.

Imam pomisleke.Bo CSD plačeval za teto zraven še dodatnih 500 evrov? Mar mislite, da ima ta teta 1300 penzije? To niso heci! In po eni strani razumem tega nečaka.Poleg tega je res, da starejši hujšajo, lahko tudi od kake bolezni, veliko pa tudi ni več opravilno sposobnih.V glavi mislim.Zato bi morala avtorica biti previdna, najti srednjo pot in se najprej pogovoriti z nečakom.Absolutno. Bo avtorica plačevala dodaten denar za teto?Mislim  da ta teta v domu tudi ne bo zadovoljna, saj tam delavci opravijo samo svoje delo, več pa ne morejo.Avtorica, naredila si zdaj eno čudno župo , zdaj  jo pa pojej in glej, da boš vsak dan v domu vsaj 1x dnevno in da boš teti pomagala pri hranjenju.Ko si tako dobra nečakinja, to zate ne bo problem.Ker kritizirati in zajebati druge ni težko  , PREVZETI skrb za ostarelega in to 24 ur na dan, pa niso heci! Starejši tudi hujšajo ker nimajo ob ležanju velikega teka…možgani pa tudi delajo po svoje.Pomagala bi temu nečaku in teti, namesto da si ga – po domače rečeno- zajebala na celi črti!

 

Razlike ne plačuje CSD, ampak občina, ki se potem usede na premoženje. Po mojem je avtorica prav ukrepala.

Lojze,vi ste pa res ena izredno negativna ,težkega karakterja oseba…dajte se malce zamislit nad svojimi komentarji,predvsem pa nad sabo…boste imel izredno veliko dela verjemte…

 

O, pa ja…pa kaj še; starostnik ima pravico do oskrbe, če celo sam izrazi željo, da gre v dom, mu svojec mora omogočiti.

 

Odgovor na objavo uporabnika
kako pa, 28.05.2022 ob 14:17

Kaj pa ti bluziš? Kdo pa pravi, da boš namesto nje odločala, če se je ona odločila iti v dom? Ne vem, kaj uni odgovarjaš, da nima prav? V čem točno nima prav? Napisala je, da CSD odloči glede na stanje, in če gospa želi v dom, ji bo pomagala iti v dom. A ni tako? Kaj pa bi vi točno naredili v tej situaciji, ki jo je predstavila avtorica?

Saj je pravilno napisala.Kaj pa tebi ni jasno?

Odgovor na objavo uporabnika
Kaj pa ti bluziš, 28.05.2022 ob 15:38

Saj je pravilno napisala.Kaj pa tebi ni jasno?

Ni mi jasno, zakaj je citirala in rekla, da nima prav una prej, ki je tudi pravilno napisala.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Kamal, 27.05.2022 ob 11:54

To je vse res kar pišete. Vendar je še druga plat. Dom bo tako ali tako moral plačevati sin, če gospa nima dovolj. Cena je okoli 1300 eur. Nič ne povesta ali sin sploh dela, koliko je star itd. Če bi pa bila kakšna druga tema bi pa govorili, da je mamin sinček. Kdo je lastnik nepremičnine kjer gospa prebiva. Nekateri pa delajo ravno obratno in dajo starše v dom samo, da se jih znebijo, kar je za mnoge prav, saj dve generacije ne morejo živeti skupaj.

Moje mnenje je to, da bi moral o tem odločiti predvsem zdravnik oz. podati mnenje, kar zakonodaja že omogoča. Tako se tudi skrajša čakalna doba. Potem tudi odpadejo razne prisile za in za ne. Če je gospa nepokretna kje je partonažna služba, zdravstvo.

V vsaki obcini bi moral CSD imeti seznam starostnikov jih v dolocenem roku obiskati in se seznaniti v kaksnem stanju zivijo in to osebno opraviti razgovor s starostnikom brez prisotnosti otrok.

Pretirava ali ne, če si želi v dom, naj gre v dom. Na koncu koncev, pokojnino si je zaslužila sama. Če resnično nima nobenega, ki bi poskrbel zanjo, CSD doplača razliko. Je pač treba dokazat…

Ne, zgodba ni prepričljiva. Multinična blesava pa o starih ljudeh vidno ne veste nič. To ste sami gnusni idioti na monu, polni žlehtnobe in privoščljivosti. Samo norite in napadate, brez zmožnosti sestavit en sam normalen stavek. Mrš golazen smrdljiva, ničvredna tupa.

Odgovor na objavo uporabnika
Imam pomisleke, 28.05.2022 ob 11:00

Za mojo taščo sva oba z možem lepo skrbela.Lahko rečem : zgledno.Pa je bila stara čez 90.Iz leta v leto slabše pokretna .Sicer kar zdrave pameti.Pa je tudi sorodnikom po telefonu govorila, kako bi šla takoj živet nazaj v blok v Ljubljano in kako rada( pa je bilo to nemogoče, ker ni bila več samostojna).Pa vsakomur, ki jo je poslušal pripovedovala, kako jo je v mladosti sestra izigrala…Želim povedati, da imajo toliko starejši tudi drugačna videnja in perspektive in da včasih ni tako, kot oni prikazujejo.Zato bi se morala avtorica pogovoriti z nečakom, ponuditi svojo pomoč, ne pa delati nekaj na svojo roko.Ni prav.

O, jaz vem kak pekel je to s starimi ljudmi. Marsikaj bodo govorili. Saj pravim, da jih je nekako za razumet, ker jih dolgčas in nekoristnost ubijata.

Na monu pametujejo sami taki, ki nimajo pojma, samo tumasti in žleht so.

Se strinjam.

Če bi avtorica tako zelo želela res pomagati teti, bi prišla vsak dan, ji skuhala, jo rihtala. Aja, to je pa težko.

Lažje jo je v dom poslati in nič doplačevati in nič imeti z njo. In si lepo obrisati roke in se še imeti za dobrotnico.

Če imaš svojca v domu, je treba VSAK dan priti tja, ga futrati, ga umivati, mu urejate nohte. Drugače je popolnoma zanemarjen in lačen. Plenice smo nosili zraven, da je bila previta. Drugače so tri plenice na dan in če se ravno podela, je v tem lahko cel dan. Govorim o privat domovih, za katerega smo plačevali 1300 eur. Trnovo.

Odgovor na objavo uporabnika
domovi so podn, 28.05.2022 ob 21:27

Se strinjam.

Če bi avtorica tako zelo želela res pomagati teti, bi prišla vsak dan, ji skuhala, jo rihtala. Aja, to je pa težko.

Lažje jo je v dom poslati in nič doplačevati in nič imeti z njo. In si lepo obrisati roke in se še imeti za dobrotnico.

Če imaš svojca v domu, je treba VSAK dan priti tja, ga futrati, ga umivati, mu urejate nohte. Drugače je popolnoma zanemarjen in lačen. Plenice smo nosili zraven, da je bila previta. Drugače so tri plenice na dan in če se ravno podela, je v tem lahko cel dan. Govorim o privat domovih, za katerega smo plačevali 1300 eur. Trnovo.

Očitno je lahko podn tudi bivanje pri lastni žlahti, in to veliko večji poden. Ja, v domu jih vsaj 3x dnevno previjejo, avtorica piše, da je bila tudi po cel dan v usranih plenicah, če sina ni bilo doma.

In tudi če bi avtorica res lahko vsak dan hodila tja (piše, da ji je bilo onemogočeno), ni njena dolžnost skrbeti vsak dan za staro teto. Je pa njena dolžnost, da prijavi, če se ji zdi kaj narobe, pa če je mrzla teta ali pa soseda!

Kaj je narobe z vami? Si tudi ti ena od unih, ki so pobirali penzijo, starca pa pustili usranega in lačnega? Potem te je pa nekdo prijavil in si morala fejst doplačevat? In zdaj je dom podn?

Odgovor na objavo uporabnika
a res, 28.05.2022 ob 21:40

Očitno je lahko podn tudi bivanje pri lastni žlahti, in to veliko večji poden. Ja, v domu jih vsaj 3x dnevno previjejo, avtorica piše, da je bila tudi po cel dan v usranih plenicah, če sina ni bilo doma.

In tudi če bi avtorica res lahko vsak dan hodila tja (piše, da ji je bilo onemogočeno), ni njena dolžnost skrbeti vsak dan za staro teto. Je pa njena dolžnost, da prijavi, če se ji zdi kaj narobe, pa če je mrzla teta ali pa soseda!

Kaj je narobe z vami? Si tudi ti ena od unih, ki so pobirali penzijo, starca pa pustili usranega in lačnega? Potem te je pa nekdo prijavil in si morala fejst doplačevat? In zdaj je dom podn?

Ne obsojaj. Ne poznaš, kaj smo mi dali skozi. Ne želi si, da daš eno milijoninko skozi, kar smo dali mi.

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
domovi so podn, 28.05.2022 ob 21:44

Ne obsojaj. Ne poznaš, kaj smo mi dali skozi. Ne želi si, da daš eno milijoninko skozi, kar smo dali mi.

 

 

Škoda da razlagaš. Na monu je sama zloba od ničvredne golazni. To samo ozmerjaj do amena, drugega ni vredno.Nekateri vemo, da tista penzija, ki peče avtorico teme, ne odtehta niti delček pekla nekomu, ki se odloči doma skrbet za ostarelo osebo, še zlasti dementno ali nepokretno.

Delam s starostniki ze od nekdaj. Tudi kot prostovoljka. Kaksna zalost je videt tako nemocne, zapuscene in izkoriscene ljudi od svojih najbljizjih. Ta tvoja teta je imela srečo, da si jo resila tega.  Vsakodnevno vidim bedo starostnikov. In zakaj jih je toliko? ker vsi samo jezik vrtijo in pametujejo kako se v nic ne vmesavat. Tudi jaz sem morala ze marsikoga prijavit na CSD. Sploh ne razmisljaj kaj bi lahko naredila drugace in komu vse si stopla na žulj.  Jaz sploh ne dvomim v tvojo presojo, naredila si edino prav. Srečno…

Odgovor na objavo uporabnika
Kika211, 28.05.2022 ob 22:59

Delam s starostniki ze od nekdaj. Tudi kot prostovoljka. Kaksna zalost je videt tako nemocne, zapuscene in izkoriscene ljudi od svojih najbljizjih. Ta tvoja teta je imela srečo, da si jo resila tega.  Vsakodnevno vidim bedo starostnikov. In zakaj jih je toliko? ker vsi samo jezik vrtijo in pametujejo kako se v nic ne vmesavat. Tudi jaz sem morala ze marsikoga prijavit na CSD. Sploh ne razmisljaj kaj bi lahko naredila drugace in komu vse si stopla na žulj.  Jaz sploh ne dvomim v tvojo presojo, naredila si edino prav. Srečno…

Sploh ni dvoma, kar naenkrat vse delate s starostniki. Jaz sem pa predsednica evropske komisije, ne veš tega?🤣

 

DSO za nepokretne ljudi tudi ni nek hotel all inclusive.Tisti, ki delajo tam, morajo opraviti svoje delo in za posameznike ni prav veliko časa.Ne za pogovarjanje, ne za ukvarjanje z njimi.Vsi samo pišejo o tem, kako so starejši ljudje izkoriščeni.Napišite še kaj o tem, kako pa starejši delujejo egoistično, narcistično in dostikrat tudi nesramno.

Jaz pa poznam obraten primer. Mama je otroka zlorabljala. Kasneje od tega že odraslega otroka pa zahtevala ne vem kaj vse. A res mislite, da bo nekdo, ki mu mama sploh ni bila mama potem skrbel za njo pa jo ujčkal pa plačeval dom? Sam pa hiral? I don’t think so! In kako nekdo, ki je 1x prišel na obisk (avtorica) ve, da je ta gospa ok v glavi? Po enkratnem pogovoru/obisku tega niti psihiater ne ve.

Pridite preverit,…

Poznam pa primer, ko je starejsa gospa, rečmo ji Francka v wc metala vso hrano, ki ji jo je hčerka dajala. Itk je ta Francka vsa shujšala. Potem se je drugim ljudem prtozevala, da ji hčerka ne da nič za jest, da jo tepe. Seveda so hčerko sosedje in prijatelji te Francke prjavl. Hčerka je pa lepo kamere namontirala in se je vse posnelo, kako Frcncka meče hrane v wc in kako se sama tepe, da bi mela modrice. Ne vem, starejsi so včasih tud pregnani. Sam povem.

New Report

Close