Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Katere jedi iz gob pripravljate?

Katere jedi iz gob pripravljate?


Njbrž je kje mimo zapoznele trgatve hodil. 🙂
[/quote]

ja čaka “ledeno vino” :))))

Vi mate pa preveč sss-jev na tipkovnici :))))
[/quote]
Ti pravim da sm dans msl prevec spul in me mdl jebe vse xkup sym a nis gi tisty ku deda v nedelo deda k tasci poxlje na juzno? Syj ni vlazno se berfmo babe


Ti pravim da sm dans msl prevec spul in me mdl jebe vse xkup sym a nis gi tisty ku deda v nedelo deda k tasci poxlje na juzno? Syj ni vlazno se berfmo babe
[/quote]

Ahahahahaaa…tolk nasmejala se pa že dolgo nisem tu gor…:)))
ne nisem jas tista…tista je “grda resnica orig”….zgleda , da mate res danes dupli vid 🙂

Hm. Vcasih so otrokom namesto dude dajali kruh, namocen v snops. Ali krpo, namoceno v snops, ce ni bilo kruha. Eni so mogoce tudi docakali visoko starost. Pa to se vedno ne pomeni, da je kruh s snopsom dober za otroke.

ja čaka “ledeno vino” :))))
[/quote]
Pa so ga hlapi vrgli preden je dočakal. 🙂 Vrag je to, bo kamlu prišla na vrsto prepoved prešanja, ker mimoidoči lahko vdihujejo smrtonosne substance. 🙂

No no, z gobami pa ni za primerjat, na noben način ne. In ne vem zakaj bi otroku branil tako okusno jed, to je enako kot bi mu dal krompir, sam pa jedel zrezek, ker je zrezek tudi škodljiv po mnenju prehranjevalnih ekstremov.

Ti pa povem zakaj so izjeme res dajale otrokom kruh namočen v šnops, to mi je tudi stara mama pripovedovala, ampak tega ni počela večina. Da so otroc bili pridni in zaspali, ko so oni delali na polju.

Sicer pa, ce se vrnem k temi. Gobe so lahko surove v solati (ledenke), pecene na plosci (jurcki, sirovke), vlozene v kisu, ocvrte, v juhi, raguju ali paprikasu, prazene z jajci, v narastku s polento, dusene z ajdovo kaso, v smetanovi omaki ali v omaki k zrezkom, v rizoti, na pizzi…
Pa karkoli delas, jih gre na osebo kakih 50 do 150 g, odvisno od jedi. Svezih, seveda. Suhih 10x manj.

Jp, midav sva jedla včeraj, temu jaz rečem golaž iz gob, kjer je večina gob in mlao krompirja, je pa neka mešanica golaža in paprikaša. Pob naravnost obužuje to. Jaz pa dušene. Dušene so pa najboljše na veliko petršilja takoj v začetku, koliko se ga prime ga potem odvržeš, gobe prestaviš potem v drugo posodo in dušiš naprej, na koncu dodaš jajca in priloga pire krompir. Na težo nikoli ne gledam ampak na količino, recimo da padejo več kot dvakratno skupaj. Ajda in razne novodobne pogruntavščine, sicer nekoč hrane za revne, imajo močan okus in so le malokomu všeč.

Moja draga je rekla, da bo spohala zelene mušnice in jih dala mulcem ko bodo poredni.

Od kdaj je pa ajda novodobna pogruntavščina?

Od nekaj let nazaj, kot čičerika in podobne neokune piz-darije, ki so veljale v zgodovini kot hrana za revne, imajo močan okus, ki le malo komu sede. Gledam jedilnik poba v šoli, ni hrane, da v njej ne bi bilo koruze, čičerike, ajde, soje, leče, Vse to je bila nekpoč hrana za tiste, ki i niso mogli privoščit boljšega, danes je pa in in oh in sploh super zdravo, ko je človek postal praznoglav in ne ve niti tega, da so mou čuti, kot sta vonj in okus dani z namenom.

Aha, torej je ajda novodobna. In se ji je treba izognit, da ne zmoti čutov :))))))


Ne ne, v skaldu z današnjim časom in praznoglavim nasedanjem črede trendu, velja pač obratna logika in velja, da vse kar človeku ne diši in mu ni okusno, je daleč najbolj zdravo. Ti se pa še delaj bolj tumasto, če ti je všeč, da so se ajda , leča, soja, bob, ipd. , začeli po skoraj popolnem prenehanju, ker ni bilo več revščine in zanimanja za ta živila, ponovno začet na veliko sejat v zadnjih dveh desetletjih, ker je to in in oh in sploh super zdravo za današnje čredne omjence. P kruh iz otrobov tudi, ki so se še par destletij nazaj kupovali le za hrano živalim.

Polna rit je večji hudič od prazne in uničujoča za vse. Očitno boste morali probat to kar so nam predniki pripovedovali, kako niso več mogli jest koruznega kruha in so omedlevali po magari suhi skorjici belega.


Ne ne, v skaldu z današnjim časom in praznoglavim nasedanjem črede trendu, velja pač obratna logika in velja, da vse kar človeku ne diši in mu ni okusno, je daleč najbolj zdravo. Ti se pa še delaj bolj tumasto, če ti je všeč, da so se ajda , leča, soja, bob, ipd. , začeli po skoraj popolnem prenehanju, ker ni bilo več revščine in zanimanja za ta živila, ponovno začet na veliko sejat v zadnjih dveh desetletjih, ker je to in in oh in sploh super zdravo za današnje čredne omjence. P kruh iz otrobov tudi, ki so se še par destletij nazaj kupovali le za hrano živalim.
[/quote]

Se mi ni potrebno tumaste delat, vse, kar si naštel, je bilo na mojem jedilniku in je še vedno. Zdaj, če si ti to v neki preteklosti črtal, da bi izpadel bogatejši, pa je to tvoj problem.

Se mi ni potrebno tumaste delat, vse, kar si naštel, je bilo na mojem jedilniku in je še vedno. Zdaj, če si ti to v neki preteklosti črtal, da bi izpadel bogatejši, pa je to tvoj problem.
[/quote]Nisem jaz nič črtal, tega ni bilo pri nas in tudi sedaj ni, z izjemo enkrat na leto ajdovi žganci zabeljeni z mastjo in ocvirki in zelena soolata. No pa povej, kje si pred dvajsetimi leti sploh kupovala sojo, lečo, dobro, ajdova moka je bila v manjših količinah, ampak zelo malo povpraševanje po njej? Koruze nismo nikoli dajali v hrano, tudi nihče, da bi vedel zanj ne. Otrobi so se kupovali za ktmnjenje živali ne za kruh. Kvečjemu je kdo kdaj spekel koruzen kruh, potem pa ugotovil, da ni tako dober, kot je slišat. Na šolskih jedilnikih ni bilo nič tega od danes “zdravega”. Torej? Ali boš ti kaj drugega povedala?


Zdaj sem pa malo zmedena. Ce so predniki pitali otroke z gobami, jih lahko se zdaj. Ce so jih pitali z ajdo, je pa to nekaj prezivelega in zastarelega in se ne bi smelo vec dogajati?

Ce pa se pomislim, da nekateri ljudje zelo ne marajo gob, celo niti sampinjonov na pizzi, nekateri pa imajo zelo radi leco v vseh oblikah…
Cigavi cuti so zdaj tisti, ki so merodajni?

Jp, midav sva jedla včeraj, temu jaz rečem golaž iz gob, kjer je večina gob in mlao krompirja, je pa neka mešanica golaža in paprikaša. Pob naravnost obužuje to. Jaz pa dušene. Dušene so pa najboljše na veliko petršilja takoj v začetku, koliko se ga prime ga potem odvržeš, gobe prestaviš potem v drugo posodo in dušiš naprej, na koncu dodaš jajca in priloga pire krompir. Na težo nikoli ne gledam ampak na količino, recimo da padejo več kot dvakratno skupaj. Ajda in razne novodobne pogruntavščine, sicer nekoč hrane za revne, imajo močan okus in so le malokomu všeč.
[/quote]

Kako tocno naredis te dusene gobe? Zakaj jih prelozis v drugi lonec?

Mi iz tardečih nardimo homebrew Ayahuasco in še en teden gledamo marsovčke!!


Zdaj sem pa malo zmedena. Ce so predniki pitali otroke z gobami, jih lahko se zdaj. Ce so jih pitali z ajdo, je pa to nekaj prezivelega in zastarelega in se ne bi smelo vec dogajati?

Ce pa se pomislim, da nekateri ljudje zelo ne marajo gob, celo niti sampinjonov na pizzi, nekateri pa imajo zelo radi leco v vseh oblikah…
Cigavi cuti so zdaj tisti, ki so merodajni?
[/quote]
Nihče ni pital in tudi danes ne. Gobe so zelo okusna jed in v nobenem primeru škodljiva, kot so to pogruntali mestni razvajančki. Merodajni so tisti čuti na katere ne vpliva čredna omjenost, ker nekaterim “niso dobre”, ker so jim povedali, da niso zdrave. In še enkart, okus je dan živalim in človeku z razlogom. Otrok ima še vedno nekajkrat več burbončič na jeziku in intenzivneje občuti vse okuse v primerjavi z odraslim, kar je človeku kljub evoluciji ostalo še danes, čeprav je služilo prvotno, enako kot pri živalih, ločevanju užitne in neužitne hrane. Tako da okusi ne morejo bit tako različni kot ti praviš, ta različnost je le v zmešani betici zaradi polne riti.

Razberem pa večkrat tu na forumu, da imate ljudje hude težave s spominom, ne le ti in Yo, ker kot vas človek bere, je brat kot da ste rojeni včeraj ob nastanku črednega trenda praznoglavosti, saj zanikate vse že obstoječe. In potem ni čudno, da me Yo očitno prepričuje, da so nas v otroštvu v šolah in povsod hranili s čičeriko, čeprav nihče sploh ni vedel kaj je to in zanika, da so to novodobne trendovske piz-darije v načinu našega prehranjevanja. Amapk se nekako ne primejo, razen pri omejencih, ker v šolah gre na ta račun večina hrane v smeti, ker enostavno ni dobra in okusna.

iz ktere riti pa ti polarc vleče te tvoje argumente :)))

Pitani ste pa danes, če sploh veš kaj to pomeni, ko ste z zdravo hrano celulitaste že pri dvajsetih, celulit pa ni drugega kot rumeno salo, če si kdaj videla obdukcijo človeka, jaz sem jo. Pred tridesetimi leti ni bilo celulitastih mladih žensk, ker se enostavno niso prehranjevale “zdarvo”, ravno tako je bil zelop majhen del tako zašpehanih kot jih je danes in prav tako skoraj nobene “zdravo živeče” shirane kot okostnajk, ki ima vse sorte motenj v glavi.


Od čičerike in koruze si tako “brihtno”, nisi vedelo? Gobe ti niso škodovale, ker jih ne ješ, saj niso za jest.

Polarni :))) debata je trajala pozno v noč…in to za, že res kar resno debato 🙂 ….pa ni to za vas…ne mislim gobe….resna debata 🙂

Takole malo berem to temo, pa se mi dozdeva, da je tema POLARNE GOBE!!

New Report

Close