Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdo od otrok mi je ukradel denar?

Kdo od otrok mi je ukradel denar?


Znanstveno je dokazano,da je nagnjenje k odvisnosti gensko pogojeno.
Nekdo lahko naprimer cigareto proba in postane odvisnik,nekdo drug pa lahko občasno kadi in brez težav abstinira.
Tako se lahko zgodi,da otrok iz stabilnega družinskega okolja pride v stik z prepovedano substanco samo enkrat(zdrava radovednost,kot praviš),pa je že zabredel v brezno odvisnosti.

Seveda je res,da je za večji del odvisnosti in kriminalnih dejanj kriva slaba vzgoja in socialne razmere v družini.
Ni pa absolutna resnica,da je vsak odvisnik in prestopnik produkt slabih staršev.

He he, ko se pojavi kakšna čudna tema, ki na daleč zaudarja po provokaciji, se bo slej ko prej oglasila FRCA. Le zakaj? In zmeraj v večernih urah.


Znanstveno je dokazano,da je nagnjenje k odvisnosti gensko pogojeno.
Nekdo lahko naprimer cigareto proba in postane odvisnik,nekdo drug pa lahko občasno kadi in brez težav abstinira.
Tako se lahko zgodi,da otrok iz stabilnega družinskega okolja pride v stik z prepovedano substanco samo enkrat(zdrava radovednost,kot praviš),pa je že zabredel v brezno odvisnosti.[/quote]

ma daj no daj. imaš raznorazne “znanstvene študije”. Jaz poznam eno, kjer so raziskovalci ugotovili da je številka čevljev povezana z inteligentnostjo. Torej da imajo bolj inteligentni ljudje večjo številko čevljev. To so navedli kot hipotezo, ki so jo dokazali. Niso pa povedali, da so v raziskavo zajeli ljudi od 5 do 20 leta starosti.:) Razumeš? No, in nekdo se bo prav lahko skliceval na to raziskavo, zamolčal bo pa bistveno.

da nekdo lahko proba eno cigareto in postane težek odvisnik od cigaret me ne bo noben prepričal ,kot tudi ne da lahko kdo drogo proba enkrat in postavne odvisnik. Ja, lahko jo proba, pa mu je tako stanje blizu in ga vleče PSIHIČNO, zato bo nadaljeval. Genska pogojenost, lepo te prosim. torej naj bi po tvoje nekdo že v genih imel nagnjenje k temu in je odvisnost v družini? Ti tvoji raziskovalci so očitno zanemarili vplive iz okolja. Če je bil tudi oče alkoholik, so kar “ugotovili”, da gre za gensko pogojenost (karkoli naj bi to že pomenilo).Res, da je velikokrat odvisnost v družini, ampak gre predvsem za nezdrave vplive iz okolja ne pa za prisotnost gena v telesu, ki bi dejansko človeka determiniral. pa menda ja tega ne verjameš?

a po tvoje se že rodiš “nepravi”?

vzgoja je veliko bolj pomembna kot si nekatere upati priznati. Ker s tem seveda sprejmeš odgovornost za neuspelo vzgojo.:)[/quote]

jaz sem dokaz da temu ni tako,imam še brata in sestro ,vsi smo bili vzgajani enako pa sem jaz tista ne prava pri nas(ne kradem,da nebo pomote),kdo je kriv-preprosto nihče..
ni vse vzgoja-je pa veliko,ne pa popolnoma vse..

Tukaj se pa zelo motiš. Nikoli še nisem odprla teme, ki bi že “na daleč zaudarjala po provokaciji”. Kvečjemu sem parkrat odprla take teme, za katere (skoraj) nihče ne bi rekel, da je provokacija, če ne bi tega sama priznala.

Tole provokativno pisanje avtorice je pa tako zelo očitna provokacija, da lahko samo nekdo, ki bere Frco zgolj površno, kaj takega pripiše meni. V temo sem se vključila šele po tem, ko je zadeva zašla na druge tirnice in sem v bistvu odgovarjala nekomu drugemu. Avtoričin post je pa itak bedasta provokacija, zato nanj niti ne odgovarjam.

a po tvoje se že rodiš “nepravi”?

vzgoja je veliko bolj pomembna kot si nekatere upati priznati. Ker s tem seveda sprejmeš odgovornost za neuspelo vzgojo.:)[/quote]

jaz sem dokaz da temu ni tako,imam še brata in sestro ,vsi smo bili vzgajani enako pa sem jaz tista ne prava pri nas(ne kradem,da nebo pomote),kdo je kriv-preprosto nihče..
ni vse vzgoja-je pa veliko,ne pa popolnoma vse..[/quote]

Saj to, da starši vzgajajo vse enako, je tako in tako napačno. Otroka sicer moraš vzgajati v nekih splošnih smernicah, ki so za vse enake, vendar pa stopnja vztrajnosti, popuščanja, nudenja bližine, podpore itd. mora biti pri vsakem otroku različna. Ne moreš zelo vztrajnega, trmastega otroka vzgajati čisto isto kot vodljivega. Ali pa takega, ki zelo rabi bližino in telesni stik isto kot individualista, ki ne mara pretiranega crkljanja. Kot je rekel Balašević “sistem je isti, sve su ostalo nianse”. Ampak ravno te nianse so pomembne. Začutiti otroka, vsakega posebej, in se odzvati na njegove potrebe (pa tu ne mislim neke namišljene otrokove želje). Nekomu je potrebno ponoviti dvakrat in bo zapopadel, drugemu 100x, pa zraven dodati še kakšno prepoved ali sankcijo, šele potem bo delovalo. Zakaj si ti tista “neprava”, veš ti (ali pa tudi ne). Mogoče ravno zato, ker so starši vse tri “vzgajali isto”.

jaz sem dokaz da temu ni tako,imam še brata in sestro ,vsi smo bili vzgajani enako pa sem jaz tista ne prava pri nas(ne kradem,da nebo pomote),kdo je kriv-preprosto nihče..
ni vse vzgoja-je pa veliko,ne pa popolnoma vse..[/quote]

Saj to, da starši vzgajajo vse enako, je tako in tako napačno. Otroka sicer moraš vzgajati v nekih splošnih smernicah, ki so za vse enake, vendar pa stopnja vztrajnosti, popuščanja, nudenja bližine, podpore itd. mora biti pri vsakem otroku različna. Ne moreš zelo vztrajnega, trmastega otroka vzgajati čisto isto kot vodljivega. Ali pa takega, ki zelo rabi bližino in telesni stik isto kot individualista, ki ne mara pretiranega crkljanja. Kot je rekel Balašević “sistem je isti, sve su ostalo nianse”. Ampak ravno te nianse so pomembne. Začutiti otroka, vsakega posebej, in se odzvati na njegove potrebe (pa tu ne mislim neke namišljene otrokove želje). Nekomu je potrebno ponoviti dvakrat in bo zapopadel, drugemu 100x, pa zraven dodati še kakšno prepoved ali sankcijo, šele potem bo delovalo. Zakaj si ti tista “neprava”, veš ti (ali pa tudi ne). Mogoče ravno zato, ker so starši vse tri “vzgajali isto”.[/quote]

z vzgajali isto sem mislila predvsem na enakopravnost med nami otroci,ni bilo razlik,seveda so vsakega obravnavali kot posameznika,moja mati je psihiatrinja po poklicu in je delala veliko tudi z otroci tako da ima tudi tu nekaj prakse,pa vseeno z mano so bile vedno težave,enostavno včasih ni načina in je treba znat tud iz rok spustit posameznika(če nič ne nuca,pač ne nuca),če me razumeš..

Najprej iskren pogovor, nato grožnja s policijo…to bi jaz naredila. Če bi od otrok dobila zagotovilo, da to nista onadva storila, kličemo policijo.

Tu se ni za hecat, ne gre za “jurja” ali “sto sit”, pač pa govorimo o 100 oz 200 eurih…

Upam, da boš ukrepala.

Samo en primer za Moniko:

Recimo da sta brat in sestra popolnoma različna. Brat kot odrasel zguba, pijanec, brez službe, nesamozavesten itd., sestra na vodilnem delovnem mestu, samozavestna… (resničen primer). Starša sta oba vzgajala isto. S trdo roko, oče mnenja, da palica vzgaja in je vsako napako strogo kaznoval – fizično. Mama nezadovoljna z zakonom, večinoma tečna in sitna, za otrokove potrebe nedovzetna. Sestra je bila vedno trmasta, svojeglava, z vsakim udarcem očeta je v njej rastla želja, da bi se enkrat osamosvojila in pokazala očetu in mami, da ju ne potrebuje. Pri sebi je izdelala načrt, da bo iz sebe nekaj naredila in ne bo dovolila staremu, da jo psihično uniči. Vse je dala v študij, na svojem področju strokovnjak in s tem je prišla tudi samozavest, da je vredna in pomembna oseba. Brat že kot otrok izredno občutljiv, potreben veliko potrditev, vsak udarec je v njem dodatno zakoreninil dejstvo, da je resnična zguba, ki ni vreden lepe besede in zaupanja očeta. Tak je tudi postal kot odrasel. Še vedno majhen deček, ki potrebuje potrditev, da je vreden ljubezni. Ker tega ne dobi, gre v omamo, pijačo, propad. Tudi izbira si partnerice, ki v njem vidijo zgubo in ga tako tretirajo.

Starša sta oba enako vzgajala, oba sicer napačno, a eden se je uspel rešiti s samovzgojo, drugemu ni uspelo. Ti starši pravijo, da so dobro vzgajali, da pa sin ni dobro “ratal”, ker je pač tak. Dokaz zanje, da so vzgajali dobro, naj bi bila hči. V resnici pa je hči kljub ZANIČ VZGOJI upsela iz sebe narediti dobro, odgovorno, samozavestno osebo. Pri pravilni in dobri vzgoji (taki, ki upošteva vsakega otroka posebej), pa teh kiksov ne more biti. Vsaj jaz menim, da ne. Je pa taka vzgoja seveda težavna. In ja, ne moreš 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vedeti, ali je res prava in pravilna, dokler otrok ne zraste. Ampak če otrok zraste v pridaniča, ne bo tak kljub dobri vzgoji, pač pa bo tak zaradi slabe vzgoje. Je pa res, da bodo nekateri (da zmanjšajo vlogo svoje lastne odgovornosti) še naprej trdili, da njihova vzgoja ni kriva in da bi otrok bil tak tudi če bi ga čisto drugače vzgajali. Drugi sprejmemo odgovornost.

Nekateri potrebujejo več vodstva in direktnih navodil, drugi manj vmešavanja in več svobode. Ti drugi manj vmešavanja cenijo in vračajo staršem z zaupanjem. Če se starši pretirano vsiljujejo in dajejo otroku vedeti, da mu ne zaupajo, otrok vrača s slabim, težavnim vedenjem. Ker ne more dokazati, da je zaupanja vreden. Če gre za otroka, ki so mu dovolili npr. izhod do zgodnjih ur, vendar pod pogojem, da se vrne do dogovorjene ure, pa je otrok zaupanje izkoristil in se vrnil prepozno, bi taki starši pravilno naredili, če bi otroka še naprej obravnavali spoštiljivo in mu pač povedali, da ker je svoje privilegije zapravil, bo sedaj toliko in toliko časa brez njih. Brez dodatnih litanij in naukov. Čisto gola pravila delovanja med staršem in otrokom. Ni res, da “nič ne nuca”. Nuca, ampak pravilno delovanje, s spoštovanjem do mladostnika, pa vendar z omejitvami, ki pa ne ranijo otrokovega dostojanstva.

Starši so nekje v vzgoji s teboj izgubili tisto nit, povezavo, ki bi ti dokazovala, da so tvoji vzgojitelji, vredni zaupanja, hkrati pa si zanje tudi ti oseba, vredna spoštovanja. Zaupanja pa v toliko, kolikor zrelosti pokažeš.

Zdaj pa lahko noč. Že oreng zeham.:)

Kaj bi mi brez domišljija?!? hahahahahahahahahah

In spet si je vse izmislila he he…p babe…a po sebi sodite…a ve provocirate tu gor..nisem še nikoli..itak..

pa vmes sem se zgleda tudi oglašala in napisala, da si je Frca vse skupaj izmislila, čeprav me ni bilo doma. (smeško, ki zavija z očmi).

Spreminjam nik. Predlogi?

ah, pusti he he, kaj se obremenjuješ.

danes so ženske na monu še posebej…hm, vreme ali pa luna…ne vem kaj, ampak danes je nakj v zraku…


Odvisnost je fizična ali(in) psihična.
Ne razumem zakaj bi dejstvo,da posameznika vleče k drogi “le” psihično govorilo proti gensko pogojeni NAGNJENOSTI k odvisnosti.
Ne govorim,da je odvisnost v družini ampak nagnjenost k odvisnosti.Ravno tako kot je gensko pogojena nagnjenost k debelosti ali nagnjenost k povišanemu krvnemu tlaku.To seveda ni izgovor za odvisnost ali debelost je samo golo dejstvo,ki sporoča,da spadaš v ogroženo skupino in je potrebno večja previdnost kot pri ostalih.


Odvisnost je fizična ali(in) psihična.
Ne razumem zakaj bi dejstvo,da posameznika vleče k drogi “le” psihično govorilo proti gensko pogojeni NAGNJENOSTI k odvisnosti.
Ne govorim,da je odvisnost v družini ampak nagnjenost k odvisnosti.Ravno tako kot je gensko pogojena nagnjenost k debelosti ali nagnjenost k povišanemu krvnemu tlaku.To seveda ni izgovor za odvisnost ali debelost je samo golo dejstvo,ki sporoča,da spadaš v ogroženo skupino in je potrebno večja previdnost kot pri ostalih.[/quote]
Še en link:
http://www.delo.si/clanek/74865

Joj, BibiK, tole je pa res verodostojno:

“Da bi videli, ali ima gen to vlogo tudi pri ljudeh, so proučili 670 kokainskih odvisnikov in več kot 700 primerljivih neodvisnikov. Gen so našli pri 40 odstotkih neodvisnikov in pri polovici odvisnikov.”

torej so tale gen za odvisnost našli pri 335 odvisnikih od 670. Točno polovica odvisnikov ni imela tega gena, pa so bili vseeno odvisni. In pri približno 300 neodvisnikih od 700 so ga tudi našli. Ker je bila pri odvisnikih stopnja tistih ki so imeli gen za 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} večja od stopnje pri neodvisnikih, so kar ugotovili, da je odvisnost odvisna od gena. Čez nekaj let bo nekdo drug delal podobno raziskavo in rezultat bo diametralno nasproten. In “dokazali” bodo, da gen ne vpliva na odvisnost. Že sama kmečka logika ti pove, da če je bil ta gen prisoten pri polovici odvisnikov, pri drugi polovici pa ne, nima nobenega smisla sploh govoriti o tem da je gen odgovoren za odvisnost. Ravno tako bi lahko ugotovili, da je od 670 odvisnikov polovica imela modre oči, druga polovica pa zelene ali rjave, pri neodvisnikih pa bi bilo 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi z zelenimi in rjavimi očmi, 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pa z modrimi in na podlagi tega bi znanstveno ugotovili, da imajo tisti, ki imajo modre oči večjo možnost postati odvisniki kot tisti z rjavimi ali zelenimi. In bi verjela v tako študijo? Najbrž ne. No, tole je čisto podobno. Denar, ki ga država namenja raziskovanju morajo pač porabit tako ali drugače.:))

Na policijo nisem šla, predvsem zato, ker ne vem, kaj me tam čaka. Pogledala sem druge bankovce in nimajo enakih serijskih števil, da bi recimo pri tistem romu našli kakšnega enakega ali če bi lahko kako drugače pomagali.

Otrokoma bom rekla, da so serijske številke enake in da grem na policijo in čim se bo kak bankovec pojavil v obtoku, ga bodo izsledili.

Mogoče še kak nasvet?

Oba skupaj naj vrneta manjkajoči denar. Naj se med sabo zmenita, kdo ga je vzel. v nasprotnem primeru žal mora biti kazen. Pomivanje, sesanje, nič tv, ugasni računalnik ali ga kar izklopi itd. Zdaj še lahko kaj narediš, ko je stvar na začetku.

prebrala sem le nekaj postov saj se mi ne da iti nadmudrivanja:)

dobi se take majhne kamere ki jih povežeš s compom…. pa imaš dokaz… vprašanje je le če to res želiš videti…

vso srečo


tole je dober nasvet…

Glej, niso bili cigani, ampak eden od otrok. To bi morala rešit že prvič, ko si opazila. Pika! Stop! A si mama, ali si kaj. Nič? Reši to, mati božja, kaj jamraš tukaj. Vsedite se skupaj in se zmenite! Se ne znate pogovarjat? Nič hudega, zdaj se boste znali, ker to ni več šala. Takšne kraje lahko privedejo v hude probleme. Otrok je prvič ukradel, je ugotovil, da je bilo neopaženo, da mu je ratalo, pa ajde, dajmo še enkrat….. No, in zdaj je valda tega dovolj!! Ali ne še?? To ti veš. Če ti je to kul, potem se delaj, da ti ni izginil denar, žvižgaj si od jutra do sutra in je to to. Pač boš mižala do konca svojih dni. Če pa je tega dovolj, udari po mizi, razčisti vse skupaj. naj se otrok malo sekira, naj mu bo hudo, naj ugotovi, da ni prav, kar je naredil. Saj so poletne počitnice, pa naj izkusi kako težko je zaslužit 100€.
Pa saj sploh ne vem, kaj je tu za debatirat. To reši in basta! Nimaš več kaj čakat, ker si itak že zamudila prvi vlak. In raje kot se tukaj kregaš z Monovkami, vloži to energijo v iskanje krivca.

In ja, še enkrat, niso bili cigani!! Razen, če boš vzela tisto mojo prvo možnost in si zatiskala oči, ja, potem pa so bili cigani.

Zmigaj se malo!

Pa samo še nekaj me je zmotilo. Frca. si res tako popolna pri vzgoji otrok??? Matr, kakšne komentarje mečeš ven, kot da si prebrala 1000 knjig o vzgoji otrok, ampak v praksi pa nimaš veliko izkušenj. Brez zamere, tako sem te jaz pač brala……..

po moje pa ne razumeš. pa brez zamere.

New Report

Close