Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko sadja in zelenjave pojedo vaši otroci?

Koliko sadja in zelenjave pojedo vaši otroci?

Veliko? Malo? Zelo malo?

Sprašujem za mladoletnike.

Moji so lakotniki in so od nekdaj pojedli vse, kar se je dalo pojesti, pa naj bo sadje, zelenjava, sladkarije, kruh, meso, take in drugačne jedi, vse so jedli, no, vsak je imel kakšno stvar, ki mu nikakor ni šla po grlu, ampak to je bila ena ali dve, jetrca recimo, brstični ohrovt in kaj takega, drugače so pa zmazali kosilo, tudi če jim ni bilo najbolj všeč.

Prijateljica je pa recimo za svoja otroka ful skrbela, da sta ja jedla ogromno sadja in zelenjave, pila sta samo kozje mleko in kozje mlečne izdelke, ker so kao bolj zdravi, pa vse bio in eko, da bo ja zdravo. Zdaj sta otroka v tretji triadi OŠ in ne jesta nič, razen pic, pohančkov, čevapčičev in pleskavic, špagetov in krompirja, solata mogoče kdaj pa kdaj, od sadja pa jesta le banane. Ne vem, če lahko otroku kaj privzgojiš glede hrane, mogoče se pozneje kaj izkaže, meni se zdi, da je to vse prirojeno.

V topli dobi oromno, ker se imamo navado “pasti” po vrtu in sadovnjaku od regrata naprej 🙂
Pozimi pa bolj agrumi in vložene stvari, pa solata seveda.

Kar veliko. Poleti se tudi pri nas paseta zunaj po vrtu – pa borovnice, jabolka, grozdje, jagode, kot tudi korenje, peteršilj, paprika…
Sedaj pa miksam kaše iz delno vloženega sadja ter jabolk. Imata veliko raje kot sladkarijo. Še en mesec nazaj sta bila sposobna pojesti kilo mandarin na dan, tako da sem jih začasno nehala kupovati, ker to pa spet ni najbolj zdravo.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Moji otroci jedo oboje, ker jih na oboje navajamo že od malega. Vsak dan torej vsaj eno sadje (jabolko, banana, kaki, pomaranča, grozdje, jagodičevje – kar pač je, ali na vrtu ali pozimi kupljeno). Zelenjava pa presna le, če je v solati (zelena solata, naribana repa, narezano zelje), sicer pa večinoma kuhano (korenje, por, brokoli) – pač spet, kar imamo pri roki.
Se mi zdi, da je to veliko od navad družine odvisno.

malo
ok, če naredim sadno solato, potem jedo
sami od sebe redko, jabolka dam tudi v solato(valdorfsko, zeleno), danes pečem narastek s kašo in jabolki

En veliko, ta drug pa skoraj nič svežega – je rit razvajena od mesa in sladkarij.

Kar dosti, pri večerji in kosilu vedno zelenjavo kuhano in svežo. Sadje pa dopoldan.

Prva triada. Sadje dnevno zdaj mandarine,jabolka, pomarance, solato zeleno itak pa za vmesne prigrizke narezano svezo kolerabo,korenje,cvetaco,brokoli,kumaro,paprike..vsak dan katero od teh oz kar je v hladilniku.

Surovo cvetačo, brokoli jeste? Mi vedno kuhano, tudi na sopari.

Korenje ja, ostalo pa nisem nikoli. Ok papriko in kumarice tudi, a sedaj ni sezona.

Surovo cvetačo, brokoli jeste? Mi vedno kuhano, tudi na sopari.

Korenje ja, ostalo pa nisem nikoli. Ok papriko in kumarice tudi, a sedaj ni sezona.
[/quote]
Ja surovo od malega. Tako jaz kot sedaj moja otroka. Tudi moz to je ceprav je zrasel na pohanih snitkah in ostalem sr.nju. Pa na palcke narezana bucka je tud ok. Lahko pomakas v razne omakice za zacetek (indijska varijanta), ce rabis stimulacijo :). Vlaknine in neosiromaseni vitamini/minerali. Vso zelenjavo razen fizola in krompirja jemo tudi surovo.

Zelenjave ogromno, iz domačega maminega vrta..sadja malo manj, pa vseeno veliko.

Mnogo več v primerjavi s kakšno procesirano industrijsko suho sladko-slano-mastno prehrano 🙂

Na jedilniku so vedno ob vseh letnih časih:
– največ jagodičevja, a še najmanj jagode – največ borovnice, robide, kosmulje, maline
– ananas ( je najmanj zapesticidan še med rastjo in tudi za transport)
– avokado
– grozdje brez pečk ( samo iz SLovenije in Italije – ne iz Čileja ali Južne Afrike – ker je od predaleč in preveč prešprican)
– hruške, samo sorta Abata
– od citrusov najraje pomelo, pomaranče in manadrine pa samo dol direkt z drevesa ( Hrvaška direkt dol z drevesa, pa bolj jug Italije, v nasadu obereč, gajbico odneseš 🙂
– jabolka – samo sorte Kiku in Jonagold

To je to…

Ni ti nam ni pretirano do: češenj, marelic, breskev, kivijev, ….. Niti do kakijev 🙂

Kompota v sadju ne maramo pa kar vsi – tista “uvelost” sadja po kuhanju nas ne prepriča – konzerv kupljenih pa sploh ne, precukrano -četudi gor piše “light syrup” in naj bi bilo manj sladkorja 🙂

Kot zanimivost: najmanj kupujemo pa banane – jih sploh ne pogrešamo.

Otroc zdravi, nekje od 8ega leta naprej niso videli več pediatra ( so se vmes že 3je zamenjali, zadnjega, dodeljenega sploh ne poznata :). Mi2 z možem pa tudi nisva bila na bolniški že ene 4 leta.

Mnogo več v primerjavi s kakšno procesirano industrijsko suho sladko-slano-mastno prehrano 🙂

Na jedilniku so vedno ob vseh letnih časih:
– največ jagodičevja, a še najmanj jagode – največ borovnice, robide, kosmulje, maline
– ananas ( je najmanj zapesticidan še med rastjo in tudi za transport)
– avokado
– grozdje brez pečk ( samo iz SLovenije in Italije – ne iz Čileja ali Južne Afrike – ker je od predaleč in preveč prešprican)
– hruške, samo sorta Abata
– od citrusov najraje pomelo, pomaranče in manadrine pa samo dol direkt z drevesa ( Hrvaška direkt dol z drevesa, pa bolj jug Italije, v nasadu obereč, gajbico odneseš 🙂
– jabolka – samo sorte Kiku in Jonagold

To je to…

Ni ti nam ni pretirano do: češenj, marelic, breskev, kivijev, ….. Niti do kakijev 🙂

Kompota v sadju ne maramo pa kar vsi – tista “uvelost” sadja po kuhanju nas ne prepriča – konzerv kupljenih pa sploh ne, precukrano -četudi gor piše “light syrup” in naj bi bilo manj sladkorja 🙂

Kot zanimivost: najmanj kupujemo pa banane – jih sploh ne pogrešamo.

Otroc zdravi, nekje od 8ega leta naprej niso videli več pediatra ( so se vmes že 3je zamenjali, zadnjega, dodeljenega sploh ne poznata :). Mi2 z možem pa tudi nisva bila na bolniški že ene 4 leta.
[/quote]

Aha, od zelenjave pa najraje: koleraba ( tudi surovo jemo na kocke narezano, najraje), surova stebelna zelena za grickat, surovo korenje, surova kisla repa, pa tiste tadolge surove kumare, ker ne grenijo – to je vedno na voljo v hladilniku.

Vsa ostala zelenjava pa raje ne, kot ja.

Pri nas veliko tako sadja kot zelenjave.

Otroka jesta vse, najraje imata zeleno solato, kumare, paradižnik, repo surovo, kolerabo surovo, olive, avokado, rdkvice.

Sadja pa tudi pojemo veliko. Eno gajbo jabolk na teden, eno gajbo mandarin na teden, poleti pa imamo svoje češnje, maline, ameriške borovnice, rdeč in črn ribez, kosmulje

New Report

Close