lastništvo in vpis v zemljiško knjigo
Pravno gledano šele z vpisom v ZK.
Iz Stvarnopravnega zakonika:
Pridobitev lastninske pravice s pravnim poslom
49. člen
(1) Za pridobitev lastninske pravice na nepremičnini s pravnim
poslom se zahteva vpis v zemljiško knjigo.
(2) Vpis v zemljiško knjigo se opravi na podlagi listine, ki
vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo.
Lastnik postaneš z vpisom v zemljiško knjigo. Dovolj je že, da predlog vložiš, saj imaš tako varovan vrstni red. Le pogodba ni dovolj. Prejšnji lastnik namreš nepremičnino lahko proda dvakrat in tisti, ki se bo kot dobroveren pridobitelj vknjižil, bo postal lastnik, drugi bo imel pa le odškodninski zahtevek.
Sploh ne razumem, kako lahko nekdo nekaj svetuje, o čemer nima pojma.
Manjo,
vidim, da se spoznaš na zadeve in vejramem tvojemu odgovoru. Imam pa eno čisto laično vprašanje:
naš blok nima niti odmere zemljišča, kar pomeni, da nismo mogli oddati vloge za posamezno stanovanje, s stanovalci se ne da nič zmeniti, sama pa ne mislim nositi vseh stroškov za odmero stavbnega zemljišča za cel blok. In sedaj vprašanje: ali je kakšna povezava med vpisov v zemljiško knjigo in položnico, ki ti jo pošlje DURS za stroške, mislim da, za uporabo zemljišča ali nekaj takega? Kajti tam imajo čisto točne podatke o tvoji kvadraturi stanovanja.
Vnaprej ti hvala za odgovor in LP!
Vsaka pogodba, ki se sklene, se prijavi na davčni. Torej: ko si stanovanje kupovala, je nekdo – lahko odvetnik, notar, prodajalec, pač nekdo – nesel pogodbo na davčno, kjer je bil odmerjen davek na promet nepremičnin ali pa je bilo ugotovljeno, da je pogodba davka prosta. Preden se pogodba ne prijavi na davčno namreč ni možno podpisa prodajalca overiti pred notarjem.