Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek lepa mladost mojih staršev vs realnost mladih danes

lepa mladost mojih staršev vs realnost mladih danes


Ko so mi danes nakazali penzijo sem se zahvalil takratni ureditvi. Z distance, ali ne z lahkoto gre skozi mesec.
[/quote]

prav je da se zahvališ in si hvaležen, ampak ne takratnemu sistemu, pač pa nam, ki vplačujemo v pokojninsko blagajno za trenutne upokojence.
žal se mi ne bomo mogli zahvalit nikomur, ker poštenih penzij za nas ne bo ….

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯


Ko so mi danes nakazali penzijo sem se zahvalil takratni ureditvi. Z distance, ali ne z lahkoto gre skozi mesec.
[/quote]
Takratne ureditve že od leta 1990 ni!
To je nekje 27 let! 27 let že dobivaš pokojnino? Vsaka ti čast. Torej si star okoli 90+ let.

prav je da se zahvališ in si hvaležen, ampak ne takratnemu sistemu, pač pa nam, ki vplačujemo v pokojninsko blagajno za trenutne upokojence.
žal se mi ne bomo mogli zahvalit nikomur, ker poštenih penzij za nas ne bo ….
[/quote]

Kako veš, da pokojnin ne bo?

Kaj je to poštena pokojnina?

Tisti, pa je lahko tudi fakultetni izobražen, ki se je “jebal” v industriji (Litostroj, Metalna…..)
Ali tisti iz Banke, Zavarovalnice…
Razlike v pokojnina so 100 in več {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Poštena pokojnina bo, ko bodo recimo 3 razredi

500 €
600 €
In
max.800 €
,……………
ostalo razliko, ki jo hočeš imeti kot več, pa si ustvari sam v dodatnem pok. Zavarovanju

Kako veš, da pokojnin ne bo?

Kaj je to poštena pokojnina?

Tisti, pa je lahko tudi fakultetni izobražen, ki se je “jebal” v industriji (Litostroj, Metalna…..)
Ali tisti iz Banke, Zavarovalnice…
Razlike v pokojnina so 100 in več {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Poštena pokojnina bo, ko bodo recimo 3 razredi

500 €
600 €
In
max.800 €
,……………
ostalo razliko, ki jo hočeš imeti kot več, pa si ustvari sam v dodatnem pok. Zavarovanju
[/quote]
nisem napisala da pokojnin ne bo in ja, delam na tem, da bo moja dovolj visoka, za udobno življenje.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Otroštva mojih staršev ne privoščim sovražniku. Vse kar so imeli je družina in trdo delo. Iz tega je nastala tudi hiša, ne iz prizadevnosti države, kjer ni bilo česa dobiti. Če bi imeli danes delovne navade in mentaliteto naših staršev, bi vsi zgradili hišo. Pa daleč od tega, da je bilo vse slabo, do bile priložnosti in ljudje so jih izkoristili po najboljših močeh. Danes mladi težko delajo 8 ur, takrat pa so še popoldne in vikende garali na svojem. Tudi danes poznam peščico takšnih in vsi imajo svoje bajte, obdelano zemljo in službe. Praviloma so manj izobraženi brez dediščine. Torej se tudi danes da, a je potrebno žrtvovanje, kot ga večina ne želi. To je odgovor na vse, živimo lagodneje in pričakujemo več. Pa še to, če bi bilo fotografiranje danes tako redko, kot je bilo takrat, bi imeli ravnotako nasmejane obraze…

Se strinjam z avtorico, časi so drugačni, pa tudi tehnologija ima prste vmes, ki je vse spremenila. Folk ima ”fake” smile, namišljena sreča, mah kar nekaj. Vendar najhuje je to, da v to čimbolj tonemo,… Če primerjam kakšni odnosi so bili 10 let nazaj, kakšni so pa danes,… Tema, but i think it just getting worse and worse,… Maybe we could change that, but i really don’t know how?

Lp

Poznam familijo,ki ima 8 TV .
Pa kaj jim bo hudiča tolk TV no ?
Pol pa ni čudno,da vsak v svojem kotu(sobi) visi na tablicah v ozadju TV spila. Pogovarjajo se itak ne .skoraj vse preko teh napravic .Tudi doma.
Še v garaži TV,kuhinji,dnevni,pralnici, po sobah…povsot.
Tako je. Mi pa,ker nismo na te stvari mahnjeni se deremo po bajti……eeeej daaaj iz pecice pecivo ven .
Pa pesa ven pelji prosim,ker jaz grem zdaj pod tuš .

Tole je pa kar neko flancanje vse povprek. Moj oce je garal vse popoldneve, mama je imela prav enake vsakdanje skrbi kot jaz, celo srednjo solo sem bila pod nekim stresom… moj najstnik pa zivi podobno kot sem jaz 25 let nazaj, s to razliko, da ne zurira se, redno trenira sport in da doma naredi vec kot sem jaz. Ja, odobnost je mogoce v tem, da si otroci zelijo drage obleke in visijo na telefonu, meni so prav tako omejevali zelje materialnih dobrin in gledanje MTV. Glede ucenja je bil za ene vecji, za druge manjsi pritisk kot danes. Zdaj itak vedo, da tudi ce imajo fakulteto, to ni garancija za sluzbo. Vzgoja danes ni vec permisivna, saj ze vrabci civkajo, da so potrebne omejitve. Delioma permisivno sem bila vzgojena jaz. Tezko primerjas in posplosujes, nekateri starsi so bili bolj sprosceni in divji, drugi zadrzani, delavni in pohlevni. Revscina je bila ponekod velika, enako kit dandanes. Nekateri so si pa privoscili veliko, tudi zdaj si. Velika, velika razlika glede na kraj bivanja.. . Rojena sem konec 80 ih.

Mladi danes res nimajo praktično nobenih pravih šans. No, mogoče največ 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}…

Argumenti:

1. Še nikoli v zadnjih 50-ih letih mladi niso bili manj zainteresirani za politiko. Torej se jim (veliki večini) za bodočnost – hebe.
2. Še nikoli v zadnjih 50-ih letih mladi niso bili bolj NEprizemljeni, kot so danes. Vzroki: brezperspektivnost, internet, in še mnogo drugih dejavnikov.
3. Še nikoli v zadnjih 50-ih letih mladi niso bili bolj NEsamostojni. Tu spomnim na veliko število mladih, tako fantov, kot deklet, ki živijo v hotelu mama. In jim to stanje seveda
popolnoma odgovarja. Celo želijo si, da bi trajalo in trajalo…
4. Še nikoli v zadnjih 50-ih letih niso bili mladi v tako velikem odstotku poleg alkohola tudi na drogah. Da je to dobro? Aja?
5. Še nikoli v zadnjih 50-ih letih mladi niso bili manj sigurni vase. V mnogo preveliki meri se zanašajo se na informacije s spleta, na google, na wiki, namesto na svoje lastne izkušnje, ki pa edine štejejo!

Znanje mladih, ki pridejo s fakultet, pa je, po izjavah nekaterih slovenskih profesorjev, pa tudi delodajalcev – porazno.

Da bom prav razumljen: teh, o katerih govorim, ni tako malo! Se bojim, da jih je že večina.

Pa še to: štirje mladi Slovenci, ki so uspeli na Kickstarterju (šest jih pa ni), pač ne morejo spremeniti zelo slabega vtisa o mnogih mladih Slovencih!

Na splošno je danes veliko, veliko bolje kot v socializmu. Vi si slikate neke iluzije idealnosti, v resnici je bila jeba, čista jeba prakticno na vseh področjih. Človek, ki je pameten in iznajdliv, najde priložnosti vedno, danes je priložnosti neskoncno več kot v socializmu. Mladi pa neskončno bolj leni, nezainteresirani in še kaj, kot v socializmu. Ker ste taki jamrači, je pač tako, da ste v dreku. Pometni so danes bogati, ali v denarju ali v kvaliteti življenja, bedaki jamrajo.

30 let in že najstnika doma?

danes je veliko bolje in imamo več svobode pravne države. tudi takrr je bilo možno odpret obrt in zaposliti kakšnega deavca. ampak če bi jih takrat tako izkoriščal kot jih lahko danes, bi šel hitro sedet. ne zamenjm tega za socializem.

Mojim starsem sicer ni bilo hudega – imela sta sluzbi, vsako leto smo sli poleti na morje (veckrat v sluzbene apartmaje/bungalove), sezidala sta hiso in nikoli nismo bili lacni.

Jaz sicer zivim v tujini in danasnje stanje v SLO spremljam bolj od dalec. Ko takole vcasih berem forume, se mi zdi, da je doma sama revscina. Ko pa pridem domov, se mi ne zdi slabo. Vse moje prijateljice imajo resen stanovanjski problem (vecina sicer s pomocjo starsev ali pa zivijo pri tascah, ampak vseeno – stanovanja so lepa, najemnine ni). Prav vsi iz moje generacije (80ta) hodijo vsaj enkrat na leto na morje, pa pozimi na smucanje ali v toplice. Vsi imajo avtomobile. Ne vem, meni se ne zdi slabo. Mogoce ljudje samo prevec jamrajo.

Ah ljudje, vi sploh niste razumeli v čem je fora. Opisujete samo materializem, kaj je kdo takrat imel in kaj imamo danes ipd., pa vendarle to nima nobene povezave z resnično srečo ljudi. Bolj pomembno je, kako so se takrat ljudje počutili ter kako se sedaj… Samo primer: Nič ti ne pomaga dolgo življenje, če ga nikoli resnično ne živiš, nič ne pomaga ves materializem, če ga nimaš časa izkoristiti.


Takratne ureditve že od leta 1990 ni!
To je nekje 27 let! 27 let že dobivaš pokojnino? Vsaka ti čast. Torej si star okoli 90+ let.
[/quote]
Nekaj računaš brez podatkov in se debelo motiš!


Nekaj računaš brez podatkov in se debelo motiš!
[/quote]
Razumem. Povpreček je iz onega obdobja.

Hja, jaz pa vidim drugače. Ko je bila moja mami stara 22 let. Je rodila mene. Garala je na polno od kar pomnim. Dopoldan v službi, popoldan do pozne noči doma. V službo je morala hoditi pogosto tudi ob sobotah.
Denarja ni bilo. Sendviča si v šoli nisem upala kupiti, ker je šel ves denar doma za hišo. Mami ni imela možnosti se šolati, zato je bila navadna delavka, posledično bedna plača. Otroške dodatke je dobila šele, ko sem bila jaz kaj vem, konec OŠ.
Morje sem prvič videla, ko sem si sama plačala. Dopust so bili samo sanje.
V šoli mi je bilo bedno, ker si bil toliko vreden kolikor drage kavbojke si imel. Posmehovali so se revnim.
Rojena pa začetek 80ih.
V glavnem sama beda je bila takrat.
Si ne predstavljam takega garanja kot ga je imela moja mama. Pa za tako bedno plačo.
[/quote]

Nekaterim na slabše, drugim na boljše.

K vsej razpravi pod črto:

Izhajam iz pregovora: Šparovec dobi Cerovca.

Kar je ena generacija “pridelala”, to naslednja generacija “zafrčka” in potem bo spet naslednja generacija morala “zavihati rokave”.

Nič novega pod soncem.

Gotovo si mislijo sinovi in hčere bogatašev; le zakaj bi delal, saj je tako že vse narejeno!

-II- revežev pa vedo (vemo), da moramo delati, delati, delati,….kot da bi nas Bog ustvaril pod nazivom HOMO FABER.

Vesel oče, ki si kljub delu rad še kaj privošči, vsaj za Božične praznike.

Vsi kateri navijate za pretekli sistem in ga primerjate z današnjim stanjem , današnje stanje je posledica tistega preteklega sistema, primerjajte naše današnje stanje s stanjem v urejenih državah zahodnega sveta, tisto je referenčno stanje, ne stanje v jugovini, ker če se ne bi šli komi sranja bi bili tudi mi danes razviti kot denimo Avstrija, zavedajte se da smo bili pred 99 leti , to je leta 18 ko je razpadla skupna država bolj razviti kot Koroška, kje smo pa danes?

Štipendije? Larifari. Danes lahko študirajo tudi revni. Takrat to žal ni šlo. Štipendije nikakor niso bile pogost pojav. Za revne kar ne.
Službe so pa res bile. Bedne, ampak so bile.
Točkovanja? Ne vem kaka točkovanja imaš v mislih? Verjetno za sprejem v SŠ in potem na faks? Še premalo je tega, ker vsako budalo skoraj pride na gimnazijo in potem na faks.
Hja, kredite so pa res imeli. Jih niso nikoli povrnili.
Službena stanovanja? Za koga?
Službena počitnikovanja? Hm, za koga?
Zdravstvo je bilo bistveno slabše kot sedaj. Recimo niti zdravnikov nisi mogel sam izbirat.
Šolstvo zastonj? Jaz se drugače spomnim. Dragi športni dnevi, šole v naravi. Torej samo za bogate. Ostali smo ostali doma.

Seveda ni bilo nič zaston, zato je pa bivši sistem kolapsiral.
Vseeno pa je VEČINA imela zdra. osnove pokrite in nasplošno več, kot ima VEČINA danes.
Če se ustavimo pri zdravstvu, banalen primer:
Zobni aparat.
Če ga je otrok potreboval, mu je bilo to omogočeno. Ne glede ali sta bila starša delavca ali dipl.uni., mag., dr.ipd.
Danes, če otrok ne pade po točkovanju v kategorijo, ki jo krije zavarovalnica, bo večina državljanov s povorečno Slo.plačo zvisela, ker ne bo zmogla privoščiti svojemu otroku zob.aparata, za 3000€.
[/quote]

To pa nikakor ne bo držalo.
Spodnjega zobnega aparata kot otrok nisem nikoli dobila, čeprav sem imela zobe kot s fračo nastrelane.
Zgornjega sem dobila, skrajno nekakovostnega, obupnega ortodonta in rezultat: zobodravnik pravi, da imam zobe kot s fračo nastreljanje.
Pri 18ih pa je bilo seveda konec z aparati oz. si lahko dobil samoplačniškega.
Tako, da ne mi kvasit takih traparih o teh aparatih. Kastrofa je bila nekoč. Obup.

Tako huda beda, da ste si kar hiso lahko postavili. Tako znajo jamrati samo Slovenci.
[/quote]

Ti pa si res adijo pamet. Veš do mojega 15leta nisem vedela ne kaj je kopalnica, ne kaj je WC. Kaj to, še sendviča si nisem mogla kupiti za športni dan, ker je bil predrag zame.
Potem pa ja, smo se preselili v novo hišo, ki je sedaj vredna 30.000€. Če slučajno misliš, da smo lahko gradili ne vem kako ogromno in drago hišo so konkretno motiš.
Za razliko ti razložim, da sem sama sedaj kupila stanovanje za 50 jurjev, zase, sama in nobene delovne sobote. Nobenega garanja po službi. Aja pa za razliko od mojih staršev, sem imela štipendijo, ter možnost študija.

Vidiš, še eden, ki ga sploh ne zanima, kako je bilo v Jugi. Se sploh ne potrudi, da bi se topogledno malo razgledal. Sociološke raziskave, ki jih je naredil neki zagrebški ekonomist proti koncu 70. let, so mu pokazale, da so bajte gradili pretežno ljudje z nizkimi plačami, doma s kmetij. Zemljo in gradbeni les so dobili zastonj, potem pa so bolj ali manj hiše zgradili z lastnimi žulji. Bolje šolani ljudje pa takega fizičnega dela niso bili ne vajeni ne sposobni.

PS
Tako znajo jamrati (PISATI) samo (NERAZGLEDANI) Slovenci.
[/quote]

Ja, imaš prav, navadni delavci, z nizkimi plačami in z lastnimi rokami.
Še kako dobro se spominim svoje mladosti: eno samo garanje je imela mama- Med tednom, pogosto še ob sobotah v službi, popoldan doma, ob vikendih doma. Samo delo, delo, delo in še naprej samo garanje. Podobno pri sosedih, znancih. Eno samo garanje.
Sem srečna, da imam jaz normalno življenje. Da si lahko kaj privoščim, da grem lahko na dopust, da sem lahko študirala, da lahko res živim. Ne pa tisto vegetiranje nekoč.

Realnost mladih je slabša predvsem v prihodnosti. Ki je ni. Ki se ne obeta dobra prihodnost. Za nas in naše starše je šlo samo na boljše. Vsako leto je bilo boljše. Zdaj pa vidimo, kako je. Še ena kriza se ni končala (razen v glavah politikov), že se napoveduje nova kriza.

Res je tudi, da se je včasih bolj delalo, kot zdaj, da so zdaj na komot. Ampak delo osvobaja in delo ni problem. Problem je prihodnost, ki nas čaka zdaj.

to pa čisto verjamem, da je huje kot bi te strela treščila, ko razvajena mularija ugotovi, da bo pa nekega lepega dne morala začeti delati zase in za svoj luksuz.

New Report

Close