Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek mislim da se ne splaca doma pecit pecivo

mislim da se ne splaca doma pecit pecivo

Ja, mladina je že odšla, tako da se za samo dva ne izplača delati.
Sestavine, delo, elektrika…..za večino izdelkov verjetno pride dražje doma, ker je kvalitetnejše.
Je pa marsikaj, kar je narejeno doma tudi boljše. Krofe, potico, to sem pa vedno kupovala. Tudi piškote, ker ne pečem rada. Kilo sladkorja imam dovolj za dve leti.
Naredim kvečjemu kakšno torto, enkrat letno.

Tudi domaca potica je cenejsa od najcenejse trgovinske za 2€/500g!
Torte enako.
Drobno pecivo prav tako.

Je pa res, da je s tem nekaj dela in ce bi racunal urno postavko, bi bilo drazje, ampak delo se na koncu splaca!
[/quote]

za štiri eure niti slučajno ne moreš speči kilo slovenske potice!

Če pečeš kruh v pečici na 220°C 1 uro, porabiš 0,015 €. Torej, glede elektrike se splača pečt doma.

Avtorica omenja italianski kolac. Panetone, pondoro ipd
To tudi jaz kupim. Enkrat samkrat sem se ga spravila delat. In ni bil tolk dober. Kupim ga v Italiji, letos v eurospinu. Bistveno boljsi / cenejsi kot bauli v sparu.
Med novoletnimi prazniki mi je obvezen.

Pecivo. Pecem ker uzivam v peki.

Torte; vcasih kupovala v Lecleru sedaj si se skvarile.
Delam sama.
Moje najljubse sladice so v kozarcu. Tiramisu, chescake, pannacota. Kaksne hruske v vinu s kremo….
Sladice na hitro.
Ker je necakov cel kup in vsi pridejo po miklavza takrat se spravim k peki.

Eno leto sem kupila . Ni primerjave. Ne v ceni ne v kvaliteti. Ce to ugotovi 5 letnik. 🙂

Sva samo dva. In imam prilagojene pekace. Potice ; Pehtranka, kokosova, makova, ocvirkovca… to kupljeno meni ni dobro.
Krhku flancati, navadni vzhajani , miske, krofi za pusta…
Splaca ne splaca pri nas se to dela.

Če pečeš kruh v pečici na 220°C 1 uro, porabiš 0,015 €. Torej, glede elektrike se splača pečt doma.
[/quote]
Ne bo drzalo. Pecica rabi vsaj 10 minut, da pride na delovno temperaturo. Potem pa je grelec vklopljen priblizno polovico casa, ko se stvari pecejo. Ok, za nizjo temperaturo malo manj, in ce veckrat odpiras vratca, pa malo vec. Za 1 uro peke so torej grelci v pogonu 3/4 ure. Moc pecice je okrog 3 kW, odvisno od modela. Za 1-urno peko tako gre vsaj 2 kWh elektrike. Ce peces striktno ob vikendih (ali ponoci) je to okrog 20 centov, med tednom pa skoraj 50, kar pri kili kruha ni ravno zanemarljivo.
Od kruha se bolj splaca peci zemljice ali porcijske hlebcke, ki se specejo v 15 minutah in se tudi lepo zamrzujejo.

Od ostalega peciva pa ima peka smisel, ce
– pripravljas nekaj posebnega, kar se ne dobi za kupit, vkljucno z omejitvami zaradi take ali drugacne diete
– imas veselje s tem
– je dovolj jedcev, da se pecivo poje v normalnem casu v normalnih kolicinah, ali pa da se lahko zamrzne ali shrani za drugic
V vseh ostalih primerih pa kupis. Tudi ce so notri aditivi, zaradi 1 kosa peciva 2x na mesec ne bo neke sile.

Včasih kako pecivo ali sladica tako lepo zgleda v trgovini, da jo primem v roke, da bi jo kupila, potem pa začnem brati sestavine in me vse mine… palmina mascoba, jajca v prahu, sladkorja za izvoz, arome, konzervansi… hvala lepa, zdravje je moje največje bogastvo, zato je ta poceni šodr zame predrag. Spečem sama ali ne jem.

za štiri eure niti slučajno ne moreš speči kilo slovenske potice!
[/quote]

Tistemu za 2€ tezko reces potica, pa tudi za 2.5€ res ni to potica, ceprav je meni osebno zelo vsec Hoferjeva veganska, cene pa res ne vem.

Pri potici so najdrazji orehi, potrebujes jih cca 800g, kar je kakih 10€, ostale sestavine so moka, jajca, sladkor, med, kvas in maslo, kar ni drago in tega tudi ne gre po cel paket v potico.
Potice dobis pa koliko? Kake 3kg sigurno, se ne spomnim tocno, a sem jo tehtala in mislim, da je bilo okoli 4kg.

Najbolje je, če ne kupuješ in ne pečeš oz. najbolje, če ne ješ, ker je to vse nezdravo.
Ampak žal ne spadam med pametne, zato jem sladkarije.
Pečem pa ne. Raje kupim, čas namenjen pečenju pa raje namenim športanju.

Kar se sestavin tiče, ja domače je boljše, ker ni toliko raznih Ejev notri.
Kar se okusa tiče: eni pečejo super. Veliko pekic je pa takih, da so sveto prepričane kako fajn piškote, pecivo delajo, ga silijo drugim pa ni za nikamor.
Bolj malo je takih, ki res ok pečejo.

Drugače pa recimo kako bi se splačalo peči doma krofe? Jih moraš kar nekaj speči. Kdo jih bo pa pojedel? Živim sama, če bi pekla pecivo, bi bila kot žoga. V trgovini pa komot kupi’š samo en krof ali dva.

Tistemu za 2€ tezko reces potica, pa tudi za 2.5€ res ni to potica, ceprav je meni osebno zelo vsec Hoferjeva veganska, cene pa res ne vem.

Pri potici so najdrazji orehi, potrebujes jih cca 800g, kar je kakih 10€, ostale sestavine so moka, jajca, sladkor, med, kvas in maslo, kar ni drago in tega tudi ne gre po cel paket v potico.
Potice dobis pa koliko? Kake 3kg sigurno, se ne spomnim tocno, a sem jo tehtala in mislim, da je bilo okoli 4kg.
[/quote]

zdaj pa čisto počasi preberi kaj si napisala ob 18:45h…

Tistemu za 2€ tezko reces potica, pa tudi za 2.5€ res ni to potica, ceprav je meni osebno zelo vsec Hoferjeva veganska, cene pa res ne vem.

Pri potici so najdrazji orehi, potrebujes jih cca 800g, kar je kakih 10€, ostale sestavine so moka, jajca, sladkor, med, kvas in maslo, kar ni drago in tega tudi ne gre po cel paket v potico.
Potice dobis pa koliko? Kake 3kg sigurno, se ne spomnim tocno, a sem jo tehtala in mislim, da je bilo okoli 4kg.
[/quote]

Teže ne vem, pridejo pa po “mojem” receptu 4 taki ali malo večji komadi, kot so običajno pakirani v trgovini. In ja, stanejo orehi, ostalo so minimalni stroški. Jaz pol potice zamrznem.

zdaj pa čisto počasi preberi kaj si napisala ob 18:45h…
[/quote]

Prav recept sem sla gledat in svoje zapiske, pa preracunala.
Cena orehov je trenutno okoli 10€ za kg jedrc, orehov je 700g.
Cena potice, 2.4kg je 13-14€.
Jp, pride res nekaj vec kot najcenejsa v trgovini, a ce bi uporabila pol manj orehov, se pravi enako kot jih je v trgovinski potici, bi bila cena tudi nizja in pod najcenejso trgovinsko.

Ce hoces kupit domaco potico, so cene okoli 25-30€ za 2 ‘struci’, ki tehtata okoli 2.5kg, pa verjemi, da je manj kotpolovica tega zneska material.

Pa saj je neumno primerjat strošek tvoje domače, bogato obložene potice, z najcenejšo iz trgovine. Primerjajte primerljivo.

Če tebe doma samo surovine za neko stvar stanejo 5 evrov, potem je jasno, da pri končnem izdelku, ki v trgovini stane 2 evra, neke cenovne bližnjice ubirajo.

Potico, mali kos, krofe, kremšnite, breskvice to kupim. Da bi cel dan packala za to, da se pojejo 4 krofi ali 4 kremšnite, mi je bv. Sploh ne razmišljam o ceni in kvaliteti. Ko se nam zalušta, kupim.
Doma delam štrudl, da pojemo kolikor ga vidimo. Sem se naučila testo vleči sama. Fantje morajo pripraviti jabolka, jaz samo testo potem razvijem in gre hitro. Vsaj 2 x tedensko ga pečem, vmes pa še kdaj krompirušo.

Sploh ne bom veliko pisala.
Pečem zelo rada in ni primerjave z domačim in kupljenim…
Ni primerjave!!!

doma se ne kuha in peče, ker bi bilo to poceni, ampak ker je dobro.
Čeprav je tudi res, da če primerjaš enako z enakim, je tudi domača priprava še vedno cenejša.

Prav recept sem sla gledat in svoje zapiske, pa preracunala.
Cena orehov je trenutno okoli 10€ za kg jedrc, orehov je 700g.
Cena potice, 2.4kg je 13-14€.
Jp, pride res nekaj vec kot najcenejsa v trgovini, a ce bi uporabila pol manj orehov, se pravi enako kot jih je v trgovinski potici, bi bila cena tudi nizja in pod najcenejso trgovinsko.

Ce hoces kupit domaco potico, so cene okoli 25-30€ za 2 ‘struci’, ki tehtata okoli 2.5kg, pa verjemi, da je manj kotpolovica tega zneska material.
[/quote]

še enkrat:
zdaj pa čisto počasi preberi kaj si napisala ob 18:45h…

ni treba brat vsega, zadostuje samo prvi stavek.

sicer pa, kakšna je potica s pol manj orehov?
bi šlo tudi z eno četrtino? morda tudi brez?

še enkrat:
zdaj pa čisto počasi preberi kaj si napisala ob 18:45h…

ni treba brat vsega, zadostuje samo prvi stavek.

sicer pa, kakšna je potica s pol manj orehov?
bi šlo tudi z eno četrtino? morda tudi brez?
[/quote]

Ti pa si obsedena. Ko enkrat zagrabiš, si kot pit bull, ne popustiš. Vključi se v razpravo, če si tega seveda zmožna, in dovoli ljudem, da popravijo sami sebe.
Mater, če si v RL tudi takole tečna, imate vi doma ves čas karanteno – nobenih obiskov.

Raje jem pecivo enkrat na mesec, doma pripravljeno kot pa iz trgovine vsak dan.
Ni primerjave.
Kupljeno mi je večinoma zanič.

Ma tale hhm je star tečen dec, star okol 70 in velik ljubitelj vladajočega.
Žleht starec …pa najbolj pameten, ko se priklopi na mon…

Počaki zdej na njegovo reakcijo 🙂

Ti pa si obsedena. Ko enkrat zagrabiš, si kot pit bull, ne popustiš. Vključi se v razpravo, če si tega seveda zmožna, in dovoli ljudem, da popravijo sami sebe.
Mater, če si v RL tudi takole tečna, imate vi doma ves čas karanteno – nobenih obiskov.
[/quote]

nisem obseden, kaj šele obsedena.
samo lažnivcev ne prenesem!

še enkrat:
zdaj pa čisto počasi preberi kaj si napisala ob 18:45h…

ni treba brat vsega, zadostuje samo prvi stavek.

sicer pa, kakšna je potica s pol manj orehov?
bi šlo tudi z eno četrtino? morda tudi brez?
[/quote]

Vztrajam:
Ce naredis doma potico z enakimi sestavinami in kolicinami kot je trgovska za 2€/500g, je domaca cenejsa!

In jp, prav imas, ta iz trgovine ima dejansko nekje cetrt do tretjino orehov, kot jo ima domaca potica.
Brez orehov je pa lahko pehtranova, makova, lesnikova, prosto po izbiri in okusu.

Pri nas nikoli ne gedamo “ali se splača”, peciva namreč ne kupujemo. Torte recimo še nismo nikoi kupili, pit, zavitkov, raznih polnjenih biskvitov, presnih zadev, potic … tudi ne.
Edino, kar kdaj kupimo, so kakšni pškoti, te pa res v glavnem samo za praznike pečemo.

Mogoče se kdaj finančno ne splača, je pa užitek, doživetje, toplina, so okusne in zdrave sestavine. Čisto drugo doživetje je, če sladico pripraviš doma, še bolj, če jo pripravljate skupaj.

Sicer pri nas potica ne gre v promet, mogoče potratna, ampak za 3 kose je bom packala doma 🙂
Zadnje čase imam med priljubljenimi tista peciva, ki jih v pekač naložiš “na suho”, zaliješ in spečeš.


Če se mi zalušta en sam krof, kos torte ali kremšnita, jo sigurno raje kupim, kot da delam sama. Krofi so mi nasploh boljši kupljeni kot doma narejeni, ker se mi domači zdijo premastni.
Če ni časa, ne vidim težav, da se sladice kupijo. Če pa imaš malo časa, znanja in volje, so pa domače sladice kakovostnejše – kontroliraš lahko količino in vrsto sladkorja, maščob, moke/škroba.
Sladice navadno pečem ob vikendih, ko je elektrika cenejša. Običajno segreto pečico izkoristim hkrati s pečenjem mesa, krompirja, kruha, ipd.

New Report

Close