Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek možev dopust, nega za otroka…?

možev dopust, nega za otroka…?

Ja, te izjeme seveda omogoča in so logične, a ne? Samo smučanje, planinarjenje, morske aktivnosti pa niso med temi izjemami.

Seveda je in to nam omogoča ravno država. Predpisano je točno koliko dni smo lahko opravičeno odsotni od dela in tisti dan plačani kot bi bili na delu. Država z našim letnim dopustom nima nobenih stroškov in tudi natančno določa v kakšen namen dobimo posamezen dan letnega dopusta.

V nekem skrajnem primeru bi nas država lahko prisilila, da ta mož odpove letni dopust in on koristi nego za otroka. Je v tem kakšna korist ali smisel? Ko je otrok bolan je en starš plačan iz strani države zato, da je doma. Če država enemu že plačuje zato, da je doma potem se stvari zakomplicirajo in načeloma dva ne moreta biti hkrati doma. Je pa tudi to možno v posebnih primerih in to odobrava zzzs vsakemu posebej.

Briga dohtarja, če si ti v prekršku. Eni zdravniki povedo, drugi ne. In če imaš neupravičeno nego, si v prekršku ti, ker nisi podatkov posredovala zdravniku. Dajte si prebrat kakšen zakon, no. Saj so na spletu.[/quote]
V nobenem prekrsku ni avtorica. Pustite nam pravnikom razlage zakonov, ne pa da jih razumete po svoje in tolmacite narobe kot da je to sveta resnica. Edina resnica tu je, da avtorica ni v nobenem prekrsku in da je cisto pravilno da dobi nego, tudi ce je moz na dopustu. To ne nasprotuje niti eni sami zakonski dolocbi. In zdaj lahko pocasi nehate z dezinformacijami!

Milsim da je bilo že nekajkrat napisano, mogoče ne dovolj jasno, ali pa eni nočete razumete in stresate žlehnobo: če je drugi zakonec nezaposlen, upokojen, mogoče še kaj podobnega, potem nege drugi zakonec ne more koristiti. Res nisem prepričana, kako je z bolniško, ker če je bolan mogoče tudi ne more posrkbeti za otroka, mogoče pa tudi lahko.To se verjetno ugotavlja, ne vem. Če pa je zakonec zaposlen, pa lahko eni ali drugi koristita nego, Eden je lahko na negi, drugi na dopusti, če njima pač tako paše, tisti ki bo skrbel za otroka ima vso pravico do nege, lahko torej oče, če se določi da bo raje skrbel za otroka kot počel tiste svoje stvari, vzame nego, popolnoma zakonito. Ali pa gre kamor mora in ima mati nego.

Briga dohtarja, če si ti v prekršku. Eni zdravniki povedo, drugi ne. In če imaš neupravičeno nego, si v prekršku ti, ker nisi podatkov posredovala zdravniku. Dajte si prebrat kakšen zakon, no. Saj so na spletu.[/quote]
V nobenem prekrsku ni avtorica. Pustite nam pravnikom razlage zakonov, ne pa da jih razumete po svoje in tolmacite narobe kot da je to sveta resnica. Edina resnica tu je, da avtorica ni v nobenem prekrsku in da je cisto pravilno da dobi nego, tudi ce je moz na dopustu. To ne nasprotuje niti eni sami zakonski dolocbi. In zdaj lahko pocasi nehate z dezinformacijami![/quote]

Kdo pa govori o avtorici? Če si pravnica, potem bi morala opaziti tudi to, da odgovarjam na ciitrano, še enkrat zate: Se nikoli me nihce ni vprasal pri pediatru ali je moz doma ali dela, ampak samo ce jaz rabim nego V prekršku je torej tisti, ki je napisal tole, če je bil njen mož doma (nezaposlen, upokojen ali kako drugače odsoten z dela), pa tega ni posredovala zdravniku, ko je želela nego. Zdaj bi pa morala razumeti, saj si pravnica, ne?

Jaz sem tudi pravnica, draga moja.

… ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela …

Kako si ti razlagaš tale ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela? Kar se mene tiče, dopust absolutno pade noter. Možu ne bo zadržan od dela, če bo jutri poskrbel za otroka. In to paše noter. Tako vidiš, obstajamo pravniki, ki ne mislimo tako kot ti.

Jaz sem tudi pravnica, draga moja.

… ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela …

Kako si ti razlagaš tale ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela? Kar se mene tiče, dopust absolutno pade noter. Možu ne bo zadržan od dela, če bo jutri poskrbel za otroka. In to paše noter. Tako vidiš, obstajamo pravniki, ki ne mislimo tako kot ti.[/quote]

Bolj slaba, zal.

Dopust absolutno ne pade noter. Poglej si malo pravno prakso. In nisem tvoja draga, lahko ti pa ponudim kaksno svetovanje, ce potrebujes. Nimam casa bolj natancno razlagati. Kaksno je tvoje mnenje, je pravzaprav popolnoma irelevantno, jaz se pac z njim ne bi hvalila. Edino kar steje so zakoni in podzakonski akti, ki so popolnoma jasni.

Ta država je bolana.

Imaš primer mamice, ki je z nedonošenčkom v inkubatorju v Ljubljani daleč stran od družine. Starejši otrok zboli in kakšen problem rata potem očetu dobiti bolniško, ker mama je na porodniški in naj ona skrbi za otroka. Tukaj pa ni nobenega problema, da oče, ki je doma, šiba za en dan smučat, mama pa teče po bolniško, čeprav bi se oče z lahkoto odrekel enemu dnevu smučanja in on poskrbel za svojega otroka.

Tako bolana država mora propasti.

Ce je partner v delovnem razmerju in na dopustu, je ta placan, potem je to normalen sluzbeni dan, in to je vse, kar zavod zanima.[/quote]

Tako je. Mešate različne situacije med seboj. Državo zanima, da ne plačuje dvem osebam hkrati odsotnosti od dela in nikjer ne omenja letnega dopusta za nego otroka. Letni dopust nam država omogoča s povsem drugačnim namenom.

Poleg vseh zakonov, pravil in omejitev pa omogočajo tudi izjeme. Sama sem bila celo nosečnost na bolniški in v tem času je bil mož s sinom v bolnici in potem na negi. Vse odobreno iz strani zzzs. Če je en starš toliko bolan, da ne more skrbeti še za bolanega otroka ali ima kakšne drugačne zadržke potem zzzs odobri nego za otroka brez posebnih težav. Je pa potrebno dvignit slušalko in se posvetovati.[/quote]

Odvisno, kako si razlagaš spodnjo zakonsko navedbo:

ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela.

Torej mati lahko vzame nego za otroka, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki bi nego lahko zagotavljal ne da bi bil zadržan od dela zaradi nege-torej ne da bi vzel dopust – recimo, če je doma na bolniški, pa njegova bolezen ni take narave, da ne bi mogel skrbeti za otroka, če je mati na porodniški in ja, če je zakonec na dopustu.

Se je zgodilo meni in so mi tako razložili, zakaj jaz ne morem vzeti nege za otroka. Mož je bil namreč na letnem dopustu, kar sem brez veze izčvekala, saj potem sem bila jezna nase. Mož je šolnik in je bil v avgustu tri tedne na dopustu, je pa želel en teden iti na surfanje v tujino s kolegi. Ker je otrok takrat zbolel, sem hotela vzeti nego (sama nisem bila na dopustu), pa sem povedala zdravnici, da je mož na dopustu, ker sem nekaj slišala, da je treba podpisat odobritev. In je zdravnica povedala, da v tem primeru odobritve ne podpišejo, ker se nega ne plača, če je partner na dopustu in da po zakonu lahko partner na dopustu poskrbi za bolnega otroka. Tudi meni se je zdelo čudno, ampak tako pač je. Mož je takrat moral odpovedati surfanju, ker sem morala v službo. Razlaga moje pediatrinje.

Tiste, ki pišete: MENE PA PEDIATER ŠE NIKOLI NI VPRAŠAL …

Kdaj ste bile nazadnje z otrokom pri zdravniku?

Meni so namreč v zadnjih letih letih dali ta pildek za podpisat že nekajkrat.

Se pa ne spomnim, ali je bil na njem omenjen tudi dopust. Vsekakor pa podpišeš, da drugi zakonec ne more skrbet za otroka, ker bi bil doma.

Prej se to tudi meni ni dogajalo, zdaj pa se redno.

Res sem nazadnje vzela nego za otroka pred 5 leti. Takrat ni še nihče dajal teh listkov okoli.

Temu očetu ni čisto noben problem dobiti nege za drugega otroka. En telefonski klic in stvari so urejene. Tudi, če je en starš doma zato, ker je sam bolan dobi drug starš nego za otroka. Ali je mama rizično noseča in nego dobi oče. Ali je en brezposelen in ima tisti dan razgovor za službo. In še veliko je podobnih situacij.

Če je pa en brezposelen in nimam posebnih težav pa lahko mirno skrbi še za bolanega otroka. In mama, ki je na porodniški in je dojenček zdrav lahko mirno skrbi še za drugega otroka in tako naprej.

Jaz sem tudi pravnica, draga moja.

… ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela …

Kako si ti razlagaš tale ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela? Kar se mene tiče, dopust absolutno pade noter. Možu ne bo zadržan od dela, če bo jutri poskrbel za otroka. In to paše noter. Tako vidiš, obstajamo pravniki, ki ne mislimo tako kot ti.[/quote]

Ti si pa bolj švoh v svojem področju, hmm, ajdi za na kakšno UE bi že bla ,…:-)

Dopust je upravičena zadržanost z dela, za katero dolodajalec ali kdorkoli ne potrebuje razloga. Pravica je z zakonom zagotovljena vsem, ki so v delavnem razmerju.

Jaz sem tudi pravnica, draga moja.

… ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela …

Kako si ti razlagaš tale ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela? Kar se mene tiče, dopust absolutno pade noter. Možu ne bo zadržan od dela, če bo jutri poskrbel za otroka. In to paše noter. Tako vidiš, obstajamo pravniki, ki ne mislimo tako kot ti.[/quote]

Ti si pa bolj švoh v svojem področju, hmm, ajdi za na kakšno UE bi že bla ,…:-)

Dopust je upravičena zadržanost z dela, za katero dolodajalec ali kdorkoli ne potrebuje razloga. Pravica je z zakonom zagotovljena vsem, ki so v delavnem razmerju.[/quote]

Ja, seveda je, ampak … Nihče od tebe ne more zahtevati, da vzameš dopust za to, da bi varoval bolnega otroka, temu je namenjena bolniška. Nihče ti ne more reči, naj tvoj mož vzame dopust, da tebi ne bo treba vzeti bolniške. Če pa tvoj mož že je na dopustu, lahko nego zagotovi brez zadržanosti od dela.

Jaz sem tudi pravnica, draga moja.

… ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela …

Kako si ti razlagaš tale ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela? Kar se mene tiče, dopust absolutno pade noter. Možu ne bo zadržan od dela, če bo jutri poskrbel za otroka. In to paše noter. Tako vidiš, obstajamo pravniki, ki ne mislimo tako kot ti.[/quote]

Ti si pa bolj švoh v svojem področju, hmm, ajdi za na kakšno UE bi že bla ,…:-)

Dopust je upravičena zadržanost z dela, za katero dolodajalec ali kdorkoli ne potrebuje razloga. Pravica je z zakonom zagotovljena vsem, ki so v delavnem razmerju.[/quote]

In kaj? zgoraj je navedeno…. in če lahko zakonec zagotavlja nego otroku NE DA BI ZA TO VZEL DOPUST. Torej če je zakonec na kakršen koli način doma in ne v službi in je sposoben za otroka poskrbeti, ne da bi mu bilo treba vzeti dopust. AMPAK: če ga pa že vzame, je pa to druga stvar. Takrat pa to pomeni, da je doma, čeprav mu ne bi bilo treba vzeti dopusta za nego, je dopust vseeno vzel. Lahko se sicer premisli in vzame nego ali gre v službo. Ampak če pa je že na dopustu, ker je pač sam tako hotel, žena nege ne dobi oz. je ne bi smela dobiti.

Razlaga pravnika.

Ti si pa bolj švoh v svojem področju, hmm, ajdi za na kakšno UE bi že bla ,…:-)

Dopust je upravičena zadržanost z dela, za katero dolodajalec ali kdorkoli ne potrebuje razloga. Pravica je z zakonom zagotovljena vsem, ki so v delavnem razmerju.[/quote]

Ja, seveda je, ampak … Nihče od tebe ne more zahtevati, da vzameš dopust za to, da bi varoval bolnega otroka, temu je namenjena bolniška. Nihče ti ne more reči, naj tvoj mož vzame dopust, da tebi ne bo treba vzeti bolniške. Če pa tvoj mož že je na dopustu, lahko nego zagotovi brez zadržanosti od dela.[/quote]

Pa kje si ti luba dusa diplomirala, da take klanfe stresas. Ce si v NG, ti se oprostim te neumnosti… Ti nimas osnovnega pojma o tem, kaj so pravice iz delovnega razmerja in kam spada pravica do dopusta. In ti res nimas osnovnega pojma o razlagi zakonskih dolocb. Bo potrebno spet kaksno pravoznanstvo v roke vzet. Preberi si ponovno zdr s komentarjem za zacetek. In res upam, da nisi na kaksnem mestu, kjer bi te tvoje razlage lahko skodovale pravicam drugih.

Ti si pa bolj švoh v svojem področju, hmm, ajdi za na kakšno UE bi že bla ,…:-)

Dopust je upravičena zadržanost z dela, za katero dolodajalec ali kdorkoli ne potrebuje razloga. Pravica je z zakonom zagotovljena vsem, ki so v delavnem razmerju.[/quote]

Ja, seveda je, ampak … Nihče od tebe ne more zahtevati, da vzameš dopust za to, da bi varoval bolnega otroka, temu je namenjena bolniška. Nihče ti ne more reči, naj tvoj mož vzame dopust, da tebi ne bo treba vzeti bolniške. Če pa tvoj mož že je na dopustu, lahko nego zagotovi brez zadržanosti od dela.[/quote]

Glej, ne bo držalo! Dopust je v razmerju popolnoma enakovreden delovnem dnevu in zato nima nobene veze z nego / bolniško parterja. Dopust je plačan s strani delodajalca in je namenjen POČITKU ali RAZVEDRILU zaposlenega in ne negi bolnega otroka. Pika.

V Ljubljani, če moraš vedeti.

Ja, seveda je, ampak … Nihče od tebe ne more zahtevati, da vzameš dopust za to, da bi varoval bolnega otroka, temu je namenjena bolniška. Nihče ti ne more reči, naj tvoj mož vzame dopust, da tebi ne bo treba vzeti bolniške. Če pa tvoj mož že je na dopustu, lahko nego zagotovi brez zadržanosti od dela.[/quote]

Glej, ne bo držalo! Dopust je v razmerju popolnoma enakovreden delovnem dnevu in zato nima nobene veze z nego / bolniško parterja. Dopust je plačan s strani delodajalca in je namenjen POČITKU ali RAZVEDRILU zaposlenega in ne negi bolnega otroka. Pika.[/quote]

hahaha, naj bi bilo tako, ja. V praksi pa ljudi silijo k temu, da rabjo dopust za nego. Kako? A ni nega plačana 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}? Jaz že nekaj let jemljem dopust za nego otroka. Dopusta imam 30 dni, nikoli ga ne porabim vsega in za nego porabim dopust, ker se tistih 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} namesto 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} plačanih ur zelo pozna.

Kako bodo še nadalje poskrbeli, da bodo ljudje vedno manj uporabljali nego? Še malo bodo znižali – recimo na 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Potem bo koriščene nege res samo za vzorec. Dopust je namenjen počitku in razvedrilu itak samo še v glavah nekaterih idealistov, za vse realneže že zdavnaj več ni tako. Ja, tistih par tednov v letu, vse ostalo pa se z dopustom štuka nege, bolniške, proste šolske dni itd.

Ja, seveda je, ampak … Nihče od tebe ne more zahtevati, da vzameš dopust za to, da bi varoval bolnega otroka, temu je namenjena bolniška. Nihče ti ne more reči, naj tvoj mož vzame dopust, da tebi ne bo treba vzeti bolniške. Če pa tvoj mož že je na dopustu, lahko nego zagotovi brez zadržanosti od dela.[/quote]

Glej, ne bo držalo! Dopust je v razmerju popolnoma enakovreden delovnem dnevu in zato nima nobene veze z nego / bolniško parterja. Dopust je plačan s strani delodajalca in je namenjen POČITKU ali RAZVEDRILU zaposlenega in ne negi bolnega otroka. Pika.[/quote]

Kdo tukaj trdi, da je dopust namenjen negi otroka? Nihče. Kdo trdi, da bi moral kdo jemati dopust, da neguje bolnega otroka? Nihče. Govora je o tem, da če je eden od staršev že na dopustu, naj drugi ne bi vzel bolniške. Ker drugi ne bo zadržan od dela, da bi zanj poskrbel. Pa bodi prepričana, da jaz nisem edina pravnica, ki si to odločbo tako razlaga.

Če je torej nekdo od staršev brezposeln, zaposleni sploh ne more nikoli vzeti nege za otroka? Sploh nima te pravice?

Ja, seveda je, ampak … Nihče od tebe ne more zahtevati, da vzameš dopust za to, da bi varoval bolnega otroka, temu je namenjena bolniška. Nihče ti ne more reči, naj tvoj mož vzame dopust, da tebi ne bo treba vzeti bolniške. Če pa tvoj mož že je na dopustu, lahko nego zagotovi brez zadržanosti od dela.[/quote]

Glej, ne bo držalo! Dopust je v razmerju popolnoma enakovreden delovnem dnevu in zato nima nobene veze z nego / bolniško parterja. Dopust je plačan s strani delodajalca in je namenjen POČITKU ali RAZVEDRILU zaposlenega in ne negi bolnega otroka. Pika.[/quote]

saj ga nihče ne sili, da vzame dopust. Lahko prekliče dopust in vzame nego. Ali pa gre v službo. Če pa vztraja na dopustu, pa naj otroka čuva, ne?

Kako bi pa ti svojega moža, ki bi vzel dopust dva tedna, da sedi doma in se ima fajn, obravnavala, če bi vama otrok zbolel, pa bi ti mož rekel, da kar nego vzemi, ker njemu se ne ljubi za bolnega otroka skrbet, saj je dopust NAMENJEN POČITKU IN RAZVEDRILU, NE PA NEGI BOLNEGA OTROKA. PIKA!!! Verjetno bi se z njim strinjala in vzela nego, ane? Tvoj omejeni opravilno nesposoben dedec bi pa “počival” in se “vdajal razvedrilu”. Ali pa se tebi osebno zdi logično, da bo dedec na dopustu znal poskrbet za bolnega otroka, ampak državi pa tega niti pod razno ne misliš priznat.:))

Govorim sicer zase, ampak meni osebno na kraj pameti ne bi padlo, da bi mož bil doma na dopustu, kjer bi “počival od hudih naporov”, jaz bi pa za bolnega otoka jemala nego. In po možnosti pedenala oba.:))) In tudi vam ne pade na pamet, da bi bile ve na dopustu, vaš mož bi pa za bolnega otroka vzel nego. Niti pomislite na to, ali ne? Če ste že na kolektivnem dopustu oz. šolnice in ostali, ki dopust koristite poleti, ali res vaš mož vzame nego, če otrok zboli, medtem ko ste ve na dopustu? Ali pa se vam to zdi primerno samo če gre za obratno situacijo glede spola? Ker moški so ponavadi opravilno nesposobni, vsaj v veliko slovenskih zakonih.

Ah, pri nas je vse bolj preprosto.

Zdravnik mi je pač rekel da bolniške ne potrebujem, ker je moj na dopustu – so prejšnji večer v vaški oštariji kartali in je bil podatek znan.

pa za navaden bruhec je lahko tašča poskrbela – se je v vaški trgovini hvalila kako je fit.

Smo pa imeli resen zdravniški problem in ni trenil z trepalnico ko mi je napisal bolniški list, pa čeprav je bil otrok v bolnišnici.

In ce bi bil oce cel teden v tujini, kako naj prekine dopust, da bo en dan na negi za otroka?

In ne jamrajte vsi, da se ne da.

Med porodniskim dopustom se, bila z drugorojenko v bolnisnici. Pa je zbolela se prva. Seveda je ocka zanjo dobil nego. Enostavno je pediater poklical na zavod in uredil zadeve. Brez problema.

Vse se da, ce se hoce.

PS: ce kateri od starsev dela s skrajsanim delovnim casom zaradi starsevstva, lahko drugi dobi nego za otroka le ta tisti delez ur. Pogosto preverjana zadeva. In s tem se posteno strinjam.

Kdo pa to pravi, da se ne da??? Seveda se da, samo IZJAVO MORAŠ PODPISAT, da tvoj partner ne more skrbeti za otroka, čeprav je nezaposlen, upokojen, na porodniški, doma zaradi tega in tega………. A znaš prebrati, kaj piše v zakonu?

New Report

Close