Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nakup stanovanja, plačevanje kredita z najemnino od drugega

Nakup stanovanja, plačevanje kredita z najemnino od drugega

Takih primerov je 1 od 100.000, če se avtor najde tu notri, kar pogumno

Če nimaš dobre plače OZ. če že sedaj nisi kreditno sposoben, ti ta nepremičnina in najemnina en drek pomagata. Imam isti problem, s tem da jaz rešujem svojo glavo. oddajam namreč nepremičnino v rojstnem kraju, najemam pa v LJ. Seveda bi raje kupila kot pa se šla tiransko slovenceljsko najemništvo, pa mi banka noče upoštevati najemnine (neto – že odbit davek), češ da lahko najemnina kadarkoli preneha. Če imaš cca 2000. neto plače pa seveda ni problem.
tako da najprej vprašaj na banki, da ne boš delal računa brez krčmarja.

Meni ni tu jasno, kako bosta vse to odnesla na oni svet?[/quote]

ni treba, nekaj bosta lahko dala svojim otrokom, kot sta sama dobila stanovanje od staršev.
Druga zadeva pa je, da si bosta lahko ali z najemninami ali s prodajo dvignila standard v penziji.[/quote]
5 stanovanj, pa 7 pa 15. temu se reče po domače požrešnost in je eden 7 glavnih grehov. Je pa tole sigurno par, ki se jima fučka za otroke: “Kar naj si skupaj spravijo, midva sva si tudi morala!”
jaz bi tole obdavčila tako, da bi ljudje gagali.
10 let sta delala trojni šiht za prvi dve garsonieri. OK. Če sta začela takoj po srednji šoli, sta bila potem stara malo pod 30. V tem času sta seveda (ob 3 delavnikih) zgradila trdno skupnost in imela pol otroke. Ne verjamem, ali so pa vsi toliko požrtni na denar, da je to alfa in omega vsega.

ni treba, nekaj bosta lahko dala svojim otrokom, kot sta sama dobila stanovanje od staršev.
Druga zadeva pa je, da si bosta lahko ali z najemninami ali s prodajo dvignila standard v penziji.[/quote]
5 stanovanj, pa 7 pa 15. temu se reče po domače požrešnost in je eden 7 glavnih grehov. Je pa tole sigurno par, ki se jima fučka za otroke: “Kar naj si skupaj spravijo, midva sva si tudi morala!”
jaz bi tole obdavčila tako, da bi ljudje gagali.
10 let sta delala trojni šiht za prvi dve garsonieri. OK. Če sta začela takoj po srednji šoli, sta bila potem stara malo pod 30. V tem času sta seveda (ob 3 delavnikih) zgradila trdno skupnost in imela pol otroke. Ne verjamem, ali so pa vsi toliko požrtni na denar, da je to alfa in omega vsega.[/quote]

Oh, kako ste folžljive!
Kaj naj bi jaz rekla, gre za mojo prijateljico ona ima 5 stanovanj, mi pa komaj enega na kredit, pa še mamo in taščo sofinancirava…

Moji prijateljici se je pač izšlo, stvari so se tako obračale, da je na koncu izpadlo, da imata 5 stanovanj. Garsonjeri sta imela namen prodati, pa sta nekako ostali, ker ni bilo potrebe po prodaji. Vmes so kupili stanovanje na obali, bosta prodala garsonjeri, ko se izplača kredit, pa sta spet nekao ostali. Mož je ostal brez službe, pa sta bili garsonjeri vir dohodka. No, potem se je pojavia priložnost za nakup še enega stanovanja v bližini doma, bilo je ugodno in sta šla še to, ravno z namenom, da bo zanjiju ali za otroke. Ona nima neke hude plače, daleč od 2 jurja, za zadnji kredit je še preračunavala, če bo šel skozi ali ne, on je pa zadnja leta vedno na pol zaposlen, na pol nezaposlen, ampak njima garsonjeri prineseta eno plačo na mesec.
Ne vem, zakaj ne verjamete in zakaj se vam zdi pohlepno, Otroka imata tudi polno rit vsega, tako materialno kot s pozornostjo.
Meni se ni tako izšlo, ampak če bi mi nekdo podaril stanovanje, bi isti trenutek eno kupila. Zdaj se nama obeta napredovanje v službi in razmišljava o nakupu manjšega stanovanja nekje v soseski, da greva v penziji v manjšega, otroku pa ostane večje. Manjšega bi oddajala in z najemnino odplačevala kredit. Kaj češ lepšega?

Jaz bi toliko, kot bi me prisel obrok kredita, raje dajala na stran pa poskusila malo oplemenititi. Ne bi placevala banki obresti naslednjih 20 ali 30 let za stanovanje, ki ga trenutno ne rabim, ko bi ga lahko otroci zaceli uporabljati, bi bilo pa ze staro in razsuto od stevilnih najemnikov. Pa se to – ok najemnika je tezko najti. S prihranjenim denarjem bi rajsi pomagala otrokom pri nakupu stanovanja, ki bi jim bilo vsec, na lokaciji, ki bi jim odgovarjala…

Od kje pa ti obrok kredita, da daješ na stran? Od oddaje stanovanja dobiš obrok kredita, s prihodki in odhodki si nekje na nuli. Torej, če ne oddajaš stanovanja, nimaš najemnine, nimaš kredita, si na isti nuli. Od kje torej obrok kredita za varčevanje?

haha, nora tema in komentarji…ko Slovenec Slovencu daje nasvete o kreditih in stanovanjih in kaj se splača in kaj ne…
Nikoli nisem in ne bom razumela kako lahko povprečnemu Slovencu nepremičnina predstavlja edino naložbo

Lepo. Najprej sta delala po tri službe naenkrat, kupila vsak svojo garsonjero v Ljubljani na kredit za 10 let. Starši so jima odstopili stanovanje, kjer zdaj živijo. Preden sta čisto odplačala kredit za garsonjeri, sta kupila stanovanje v turističnem kraju, na kredit. Kredit za garsonjeri sta odplačevala z najemnino, prav tako pozneje kredit za vikend-stanovanje (50m2, ne neka mini luknjica). Ko sta odplačala ta kredit, sta kupila še eno stanovanje 50m2 v Ljubljani, kredit še odplačueta od najemnin od garsonjer. Kaj ti tu ni jasno?[/quote]

Ni mi jasno, ker banke pač ne dajejo 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} stanovanjskega kredita. Največ 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, če se ne motim. Od nekod torej teh 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prihrankov mora priti? Kako do njih, če vlagaš vse v nove nakupe? Še vedno ni jasno. Poleg tega zdaj govoriš o dveh zaposlenih, zgoraj si govorila o eni prijateljici.[/quote]
Če daš obe stanovanji (to kar imaš in to, ki bi jo kupoval), gladko dobiš 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Sva z partnerico ravno pred nakupom nepremičnine in imava enako eno garsonjero 25m2, ter iščeva eno vsaj 80-90m2. Sva bila na par bankah, ni nikjer problem dobiti 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kredit, če daš obe nepremičnini pod hipoteko, s tem da poveš da bo ena nepremičnina za oddajanje.

Od kje pa ti obrok kredita, da daješ na stran? Od oddaje stanovanja dobiš obrok kredita, s prihodki in odhodki si nekje na nuli. Torej, če ne oddajaš stanovanja, nimaš najemnine, nimaš kredita, si na isti nuli. Od kje torej obrok kredita za varčevanje?[/quote]

Logika? Ce nimas za obrok kredita, ne da bi racunala na najemnino, kredita sploh ne dobis. Ce bi ga pa slucajno dobila, te pa situacija stisne takoj, ko kaksen mesec ne dobis placane najemnine. Jaz na tak nacin sigurno ne bi sla v to. A ti upas racunati na to, da bos imela naslednjih 20 let stanovanje oddano resnim najemnikom, ki ti bodo redno placevali? Ce bos rekla da ja, potem upam trditi, da nimas pojma o najemniskem trgu pri nas.

Od kje pa ti obrok kredita, da daješ na stran? Od oddaje stanovanja dobiš obrok kredita, s prihodki in odhodki si nekje na nuli. Torej, če ne oddajaš stanovanja, nimaš najemnine, nimaš kredita, si na isti nuli. Od kje torej obrok kredita za varčevanje?[/quote]

Logika? Ce nimas za obrok kredita, ne da bi racunala na najemnino, kredita sploh ne dobis. Ce bi ga pa slucajno dobila, te pa situacija stisne takoj, ko kaksen mesec ne dobis placane najemnine. Jaz na tak nacin sigurno ne bi sla v to. A ti upas racunati na to, da bos imela naslednjih 20 let stanovanje oddano resnim najemnikom, ki ti bodo redno placevali? Ce bos rekla da ja, potem upam trditi, da nimas pojma o najemniskem trgu pri nas.[/quote]

Ti nimaš pojma o logiki in življenju. Kredit dobiš, ostati ti mora 600€. Lahko živiš s 600€? Ne, plače imaš jurja in živiš z jurja. Kako boš varčeval 400€? Tako pa od najemnine dobiš 400€ in plačuješ kredit, še vedno ti ostane jurja za živet. Če kak mesec, dva ali tri ni najemnine, že gre, pač stisneš malo, ampak še vedno imaš večino leta na razpolago jurja.

Ne in ne. Razen, če imaš ogromno prihrankov, če imaš redno službo, ki je nikakor ne moreš izgubiti in zelo lepo plačo.
Če pa prav razumem, večine od tega nimaš, saj želiš plačevati kredit z najemnino, ki jo boš ali pa ne boš dobila. Nobenega jamstva ni, da bo stanovanje vedno zasedeno. Torej odločen NE.

LAŽ

Najemnika LAHKO fizično vržen ven, pa zaščita gor ali del. Preverjeno!
Drugače je pa tole kar razmišlja avtorica, neumno.

Lepo. Najprej sta delala po tri službe naenkrat, kupila vsak svojo garsonjero v Ljubljani na kredit za 10 let. Starši so jima odstopili stanovanje, kjer zdaj živijo. Preden sta čisto odplačala kredit za garsonjeri, sta kupila stanovanje v turističnem kraju, na kredit. Kredit za garsonjeri sta odplačevala z najemnino, prav tako pozneje kredit za vikend-stanovanje (50m2, ne neka mini luknjica). Ko sta odplačala ta kredit, sta kupila še eno stanovanje 50m2 v Ljubljani, kredit še odplačueta od najemnin od garsonjer. Kaj ti tu ni jasno?[/quote]

Meni ni tu jasno, kako bosta vse to odnesla na oni svet?[/quote]

Tole je pa tudi neumno razmišljanje. Nič ni treba odnesti na oni svet, kar za vsakim človekom nekdo ostane, ki mu takšno stanovanje še kako prav pride. Jaz, mimogrede, jih tudi imam 😛


5 stanovanj, pa 7 pa 15. temu se reče po domače požrešnost in je eden 7 glavnih grehov. Je pa tole sigurno par, ki se jima fučka za otroke: “Kar naj si skupaj spravijo, midva sva si tudi morala!”
jaz bi tole obdavčila tako, da bi ljudje gagali.
10 let sta delala trojni šiht za prvi dve garsonieri. OK. Če sta začela takoj po srednji šoli, sta bila potem stara malo pod 30. V tem času sta seveda (ob 3 delavnikih) zgradila trdno skupnost in imela pol otroke. Ne verjamem, ali so pa vsi toliko požrtni na denar, da je to alfa in omega vsega.[/quote]

Oh, kako ste folžljive!
Kaj naj bi jaz rekla, gre za mojo prijateljico ona ima 5 stanovanj, mi pa komaj enega na kredit, pa še mamo in taščo sofinancirava…

Moji prijateljici se je pač izšlo, stvari so se tako obračale, da je na koncu izpadlo, da imata 5 stanovanj. Garsonjeri sta imela namen prodati, pa sta nekako ostali, ker ni bilo potrebe po prodaji. Vmes so kupili stanovanje na obali, bosta prodala garsonjeri, ko se izplača kredit, pa sta spet nekao ostali. Mož je ostal brez službe, pa sta bili garsonjeri vir dohodka. No, potem se je pojavia priložnost za nakup še enega stanovanja v bližini doma, bilo je ugodno in sta šla še to, ravno z namenom, da bo zanjiju ali za otroke. Ona nima neke hude plače, daleč od 2 jurja, za zadnji kredit je še preračunavala, če bo šel skozi ali ne, on je pa zadnja leta vedno na pol zaposlen, na pol nezaposlen, ampak njima garsonjeri prineseta eno plačo na mesec.
Ne vem, zakaj ne verjamete in zakaj se vam zdi pohlepno, Otroka imata tudi polno rit vsega, tako materialno kot s pozornostjo.
Meni se ni tako izšlo, ampak če bi mi nekdo podaril stanovanje, bi isti trenutek eno kupila. Zdaj se nama obeta napredovanje v službi in razmišljava o nakupu manjšega stanovanja nekje v soseski, da greva v penziji v manjšega, otroku pa ostane večje. Manjšega bi oddajala in z najemnino odplačevala kredit. Kaj češ lepšega?[/quote]

Mož je ostal brez službe, ona tudi nima hude plače, potem se pa pojavi možnost za nakup še enega stanovanja in ga kupita. S čim???
Daj daj daj nehaj no, a misliš, a smo otroci?

Odvisno, kje imaš podedovano stanovanje – če je v LJ oz. njenem centru – in glede na to, da si mlada in pripravljena čistiti za gosti, se greš lahko airBnB.

Na dan lahko za 50m2, torej 4 osebe – lahko računaš med sezono do 100 eur in izven okoli 50. Odvisno od lokacije in kako je zrihtano. Ampak v povprečju bi ti moralo tako stanovanje prinesti cca. čistega ven 1.000 eur / mesec.

S temi 1.000 eur boš brez težav odplačevala anuiteto novega stanovanja.

Airbnb je ZAKON. Midva s punco imava tako že 3 stanovanja v LJ. Najlepše pri tem pa je, da je natježte kupiti prvega, potem pa gre vedno lažje.

Ni pa malo dela, če delaš vse sam…

S tistimi 300-400 eur najemnine / mesec, ne boš veliko zaslužila. Kje so obnove na cca. 15 let. Pri Airbnb-ju je obraba stanovanja minimalna – tujci samo prespijo. Tako da vprašanje, kdaj jih bom sploh prenavljali…

Logika? Ce nimas za obrok kredita, ne da bi racunala na najemnino, kredita sploh ne dobis. Ce bi ga pa slucajno dobila, te pa situacija stisne takoj, ko kaksen mesec ne dobis placane najemnine. Jaz na tak nacin sigurno ne bi sla v to. A ti upas racunati na to, da bos imela naslednjih 20 let stanovanje oddano resnim najemnikom, ki ti bodo redno placevali? Ce bos rekla da ja, potem upam trditi, da nimas pojma o najemniskem trgu pri nas.[/quote]

Ti nimaš pojma o logiki in življenju. Kredit dobiš, ostati ti mora 600€. Lahko živiš s 600€? Ne, plače imaš jurja in živiš z jurja. Kako boš varčeval 400€? Tako pa od najemnine dobiš 400€ in plačuješ kredit, še vedno ti ostane jurja za živet. Če kak mesec, dva ali tri ni najemnine, že gre, pač stisneš malo, ampak še vedno imaš večino leta na razpolago jurja.[/quote]

Zdaj pa se izracunaj koliko kredita dobis za mesecni obrok 400 eur in kaj s tem lahko kupis. Pa ce, bognedaj, ostanes brez sluzbe? Bos rekla, da takrat prodas stanovanje. Ampak stanovanje, se posebej obremenjeno s hipoteko, se ne proda kar cez noc, razen ce konkretno znizas ceno. Ce hoces imeti ok najemnike, moras stanovanje vzdrzevati. Strosek. Potem je treba v bloku menjati fasado, streho, dvigalo,… Spet strosek, ki se ponavadi vlece nekaj let. Davek od najemnine, ki ti pozre cca 3 mesecne najemnine letno. Od letos se prispevki na najemnine. Davek od premozenja. Slej ko prej nepremicninski davek. Je se vedno privlacna investicija? Pa sploh se nisem prisla do najemnika, ki ni idealen.

Forum prenese vse, tudi taksne korajzne nasvete, realnost je pa drugacna. Ja, kredit za lastno stanovanje, pa ce imas nekaj prisparanega. Za tak namen, kot sprasuje avtorica, je pa bedarija.

Ja, pa menda se v sevnici ful splaca ene par stanovanj kupiti, turisti kar derejo tja ;-))

Ja, pa menda se v sevnici ful splaca ene par stanovanj kupiti, turisti kar derejo tja ;-))[/quote]

Hehehe…ja – dobra tržna niša. Pa še poceni so:)

Najprej hvala vsem za odgovore, so odlična iztočnica za to, da razmisliš o vsem možnem. Da pa dodam še nekaj informacij.

V to bi se seveda spustila zgolj po temeljitem premisleku (in nato še izračunih). Tukaj sem vas vprašala za mnenje, ker se zavedam, da več glav več ve 🙂

Zaslužim slabega jurja mesečno, redno zaposlena, stara sem 35 let. Stanovanje se nahaja v Ljubljani, par avtobusnih postaj od centra. Živela v njem ne bi, ker si želim živeti drugje, v drugem okolišu (saj sem tu odraščala in mi je že na smrt dolgočasno). Zato pa razmišljam o nakupu drugega, torej tistega v katerem bi živela. Trenutno živim v tretjem stanovanju, kar je le začasna rešitev (familijarna) in ga želim v roku leta ali dveh zapustiti. Po tem pa imam dve možnosti – ali v tega, obstoječega, ki sem ga omenjala, ali v novega, naknadno kupljenega.

Partnerja sicer imam, ampak še nisva skupaj tako dolgo, da bi ga kakorkoli vključevala v ta finančni plan.

Kar se tiče obroka od kredita, bi bil sprejemljiv seveda le v znesku, da bi ga lahko odplačevala tudi brez tiste najemnine (kot pač običajen nakup stanovanja). Ravno zato, če zagusti kakšen mesec.

Airbnb ni slaba varianta, je za razmisliti. Ampak stanovanje ni v centru, bi morali turisti še vedno na kolo ali na avtobus. Ne vem, nisem na tekočem koliko je povpraševanja po lokacijah, ki niso v samem centru. V to raziskovanje bi se morala še spustiti.

Skratka, hvala za vsa mnenja. Prijazno od vas 🙂

Premajhna plača, samski status in neugodna starost. Nakup stanovanja, da potem životarite ni smiseln.

Prosim, če mi lahko poveš kaj več o Airbnb, kako poteka vse to, ali ceno določiš po osebi….?

Če boš še leto ali dve na drugi lokaciji, čimprej oddaj to stanovanje in si narediš nekaj prihrankov. Poglej tudi za Airbnb, stanovanja se oddajajo tudi izven centra. Za naprej pa je morda malo zgodaj za delanje planov. Računaj tudi, da je bolje najemnino malo spustiti in imeti polno stanovanje, ki ti tudi plačujejo stroške, kot nabiti ceno in iskati najemnike predolgo, saj v tem času izgubljaš na najemnini in stroških, ki jih moraš plačevati ti.

Če boš čez dve leti še v tem razmerju (ali pa novem), bosta najbrž s partnerjem skupaj razmišljala o neki investiciji, sploh če bodo tudi otroci v planu. Tvoja plača trenutno ni tako visoka, da bi z lahkoto šla v takšen projekt. Dolgoročni krediti se pa zelo preplačajo. Naredi si nekaj izračunov, s tem da so sedaj obrestne mere še zelo nizke, pa poglej znesek kredita in znesek odplačila. Zato bo tudi anuiteta kredita praviloma višja od prejete najemnine.

Ena možnost je seveda tudi, da to stanovanje prodaš in si kupiš takšnega po svoji želji. Če bi denar od prodaje tega vložila v novega, bi imela nižji ali krajši kredit in bi potem lahko del varčevala.

Nihče nima steklene krogle, da bi lahko vedeli, ali se ti bo to dolgoročno splačalo, ali boš imela izgube, ali je bolje ne iti v to…. Že za leto, dve naprej je težko reči, saj še sama ne veš, kam boš takrat šla. Je pa seveda pohvalno, da se zadeve lotevaš tako, kot se, da boš dobro premislila in preračunala, da se slučajno ne zakalkuliraš kje.

Za nazaj je vedno lahko biti pameten, za naprej je pa treba imeti trezno glavo, včasih pa tudi kaj riskirati.

PS: Tisti, ki naj bi imeli 5 stanovanj – super, samo a je res treba tuje zadeve obelodaniti na spletu?! Dobra prijateljica si, res.

Mene pa zanima, kako v današnjih čash kaj živite tisti ki oddajate 5 stanovanj na AirBnbju, ko so vam ostala prazna stanovanja in fiksni stroški? Po možnosti ste še brez službe…

Bi bilo zanimivo prebrat. A je kakšen korajžen? 😉

passe

če hoče kdo kaj novega povedat, naj raje svojo temo odpre…

New Report

Close