Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ne razumem zakaj bi mel kdo otroka s tujcem

Ne razumem zakaj bi mel kdo otroka s tujcem

Se tam so nimajo problema z raso sej majo jajota albanca

Tako je

 

Kaksno fantaziranje! Vsi vasi otroci so geniji, ki tekoce govorijo po 3, 4 jezike. V vasih sanjah. Imam dovolj sorodnikov, ki so odrascali v tujem okolju, da vidim, kako tisto otrosko cebljanje v 3, 4 jezikih zacne bledeti ob vstopu v vrtec in se bolj, ko grejo v solo. Ko grejo na svoje, jim kmalu ostane samo se jezik okolja v katerem zivijo, vse ostalo se izgublja, razen ce imajo delo, ki zahteva znanje jezikov in se takrat obvladajo predvsem izraze s podrocja svoje stroke.

Kaj te pa briga kak majo oni? Sama sem poročena s tujecem in noseča. Otrok bo govoril moj jezik, njegov ter angleško pa še katerega zraven mislim da bo jezike bolj obvladal kot ti ki na uha vlečeš tuje pogovore in se vtikaš tam kjer te nič ne srbi. Polek tega otroci preklopijo iz jezika v jezik nezavestno.

Si pač klasična slovenceljska kura.

Čudež, da si se sploh znajdla na letališču, ker tak zaplankan folk ko ti ponavadi niti nikamor ne potuje. Da bognedaj ne bi srečala kakšnega prijaznega tujca, ki bi te nategnil kot te tvoj Janezek še v življenju ni.

Tuji otroci se te čisto nič ne tičejo, brigaj se zase. Ti ki jih omenjaš, so že zdavnaj prerasli tvoj IQ.

 

Odvisno, koliko se starši ukvarjajo z otrokom.

Npr. bošnjaki ali rusi v inozemstvu. Vrtijo svoj jezik neprestano doma in furajo svojo kulturo ostalo jih ne zanima.

Ja, seveda bo otrok potem znal “samo” materni in tistega v šoli. Je dovolj. Angleško pa se uči danes itak že vsak otrok.

Imam prijatelje, katerih otroci normalno govorijo dva domača jezika in tretjega v šoli. Ja, tekoče.

En partner se pogovarja z otroci v svojem, drug pa v svojem jeziku. Tekoče obvladovanje jezika ima veliko moč, zato je tako pomembno, da je otrok vseskozi obkrožen tudi s kulturo in skupnostjo.

Krizo identitete pa ima itak vsak pubertetnik pa če je slovenec ali ne.

 

Moj brat ima ženo, ki je iz Ukrajine in njuna hčerka govori tekoče 4 jezike. V tem ne vidim težav..

Odgovor na objavo uporabnika
Slovenka152, 26.07.2021 ob 14:12

Na letališču čakam na vkrcanje nazaj za domov in poslušam družino za mano. Aha, tujci so, grejo na dopust, fino fino. Oče nekaj govori otrokom v francoščini, sem upala da zaradi tega, ker otroci niso držali varnostne razdalje z mano in so me z ruzaki kar naprej dregali v hrbet. In potem naenkrat zaslišim nek otroški glas, ki reče nekaj po slovensko. Se hitro obrnem, opala, slovenska družina v Franciji?! Ampak ne. Eden od otrok je odgovoril v slovenščini, potem nadaljeval še malo po angleško in potem naprej po francosko. Sem še naprej prisluškovala in niti enega stavka!! niso spregovorili v istem jeziku. A ti starši nič ne razmišljajo? Očitno je eden od staršev Slovenec in zdaj pusti, da otroi malo tako in malo tako? A bodo sploh kdaj znali katerega od jezikov? Ne razumem – če se že poročite s tujcem, se zmenite, v katerem jeziku bo otrok govoril, vse nekaj na pol mu samo škodi. In če se že odločite za en jezik ravno tako ne razumem tistih, ki niso toliko zavedni, da ne bi vztrajali pri slovenščini!!

 

Ja pa kaj pri hudiču si delala v Franciji, saj to ni Slovenija. Se boš lahko kaj nalezla, pa še pol države je črne. Saj nisi normalna!

 

Vsi ti otroci bodo v starejših letih imeli opcijo delat v marsikateri državi, verjetno pa že zdaj znajo več jezikov kot vi.

Predvsem pa-
Od kaj je bil kakrsenkoli jezik ali meja ovira za ljubezen? In kdo the fuck ste, da sodite v katerih jezikih se ljudje pogovarjajo? Predvsem pa neverjetno, da se v letu 2022 take teme sploh se odpirajo. To pac ni nic druga kot neke vrste rasizem in srčno upam, da človek, ki je odprl to temo nima otrok.
Ker me je strah za njih in njihovi življenje!

Res si goska.

kaj je s tabo narobe,…ker ti ne postavljas situacijo za opis …ti sodis ljudi ki jih ne poznas in jim komandiras kako naj se vedejo med sabo v katerem jeziku se pogovarjajo in kaj nihce ne razmidlja,….hja edino ti nic ne razmisljas da se vtikas v tuja zivljenja ki te nic ne brigajo

Ne morem verjet, da ko pomislim, da cloveski idiotizem ne gre nizje, preberem tvoj spis. Ti se marsikaj ne razumes. Otroci bodo lepo vse tri jezike popolnoma brez problema uporabljali za razliko od tepe z retardira im razmisljanjem. Stara se 50 let in cel cas govorim 3 jezike, ki sem se jih v otrostvu naucila se danes.

Tudi jaz ne razumem zakaj bi se kdo razmnoževal s tebi podobnimi omejenimi ljudmi, pa kaj naj zdaj?

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 3712, 01.08.2022 ob 09:06

Ja pa kaj pri hudiču si delala v Franciji, saj to ni Slovenija. Se boš lahko kaj nalezla, pa še pol države je črne. Saj nisi normalna!

🙂 🙂 🙂 🙂

 

LOL

 

Odličen sarkazem.

Avtorica:

Znanje tujih jezikov ( torej ne samo jugoslavanskih), odpira vrata v svet, kot tudi do boljših zaposlitev, tudi znotraj SLovenije, če že kdo dela v mednarodnem podjetju, kjer je komunikacijski in uradni jezik te podružnice mednarodnega podjetja v Slo vse kaj drugega, kot slovenski in ex jugoslovanski.

Je znanje tujih jezikov odpiralo vrata že 20 let nazaj in jih bo še vedno tudi 20 let naprej. Nekateri imamo tako in osebno izkušnjo, tradicijo pa nadaljujejo sedaj že naši potomci.

 

Zaplankani Slovenclji  alias avtorica prvega posta se pa požrite – zaradi vašega fosilizma in dinozavrsta. Pa zlezite že no nazaj v tisto jamo, iz katere ste prilezli.

Pa ti si neumna in v tem je dejanski problem😂😂😂

Brigajte se zase. Vzgajajte svoje otroke, ker hvala bogu samo te lahko, živite po svoji vesti in pustite ostale pri miru. Moj mož je tujec, moja svakinja je tujka, delam v večjezičnem okolju kjer je stik s tujejezičnimi norma in ne izjema, študirala sem v tijini in to je bil prav blagoslov. Meni je to super, poznam veliko različnih ljudi in kultur in aktivno govorim najman 3 jezike, pasivno 6. Moji otroci bodo razgledani, vaši pa pač po vaši izbiri…

Otroci so se zmozni naucit vecih jezikov veliko lazje kot mi. In to da zna otrok govorit 2 jezika in jih celo uporabljat v istem stavku je vrhunsko nevem kje ti vidis problem.

Bogi tvoji otroci, v soli jim bos prepovedala se uciti anglescino ki je obvezni predmet skozi celotno osnovno in srednjo solo in na vecina maturah pravtako obvezna. Se bos s solo zmenla da on/ona pa pac nebo ker smo v Sloveniji. Jebes sistem😂😂😂

Boomerji🤦🏻‍♀️

Kaj je z tabo narobe?

Zavidanja vredna situacija je v taki družini. Otrok bo mimogrede osvojil vrhunsko komunikacijo. Dva svetovna jezika in materinščino (očetovščino) bo obvladal brez muk pridobivanja znanja le-teh v času šolanja. Takoj bo užil privilegij multikulture in široke možnosti pridobivanja znanja. Le ozkogledi, zaplankani in še kaj podobno slabega razmišljajoči umi to jemljejo kot neko grožnjo. Identiteta, pripadnost in domoljubje so s širino znanja le še bolj močni in kvalitetno vrednoteni atributi mladega člana naše družbe.

In čigav problem je to? Zagotovo ne tvoj. Vsak se odloča sam za svoje otroke in vsak si sam kroji kako bo živel. Ljudje, zakaj so vam tako pomembna življenja drugih, poskrbite zase, da boste imeli sami popolno življenje, drugi si bodo usodo že skrojili vsak po svoje. Kako bi bil svet lepši, če bi vsak poskrbel za svojo rit!!

Odgovor na objavo uporabnika
daj ne smeši se, 26.07.2021 ob 14:39

Ta otrok bo tekoče govoril tri jezike. Koliko jih pa ti? Ja običajno malo kasneje spregovorijo, pa na začetku malo mešajo jezike, tam pri parih letih pa že prav lepo vedo kako s kom govorit. Moji govorijo z očetom in njegovo družino špansko, z mano, mojo družino, v vrtcu in na splošno slovensko ker pač tu živimo, doma pa govorimo angleško če sva oba doma. Otroka sta stara 2 in 4 leta. Večji že lepo govori. Razumeta pa oba vse. Tudi knjige, risanke ipd. imamo vse v vseh treh jezikih. Ti bi pa otroke prikrajšal za kulturo in jezik enega od staršev?

Tocno tako. Prihajam iz stroke (kognitivna psihologija in nevroznanosti) in lahko povem, da otrokom izpostavljenost vecim jezikom od rojstva samo koristi. Edina ‘slabost’ je, da na zacetku potrebujejo malenkost dlje, da spregovorijo in osvojijo besedni zaklad vseh jezikov, ko se jih primerja z otroki, ki so izpostavljeni samo enemu jeziku. Ravno zato je pomembno, da ima otrok na zacetku priloznost asociirati dolocene odrasle osebe oz. kontekste v vsakodnevnem zivljenju z dolocenim jezikom (npr. asociacije kot mama-slovenscina, oce-spanscina, oba starsa-anglescina, sola-nemscina, itd.). Ampak ze zelo kmalu se otrok dosti lazje znajde in zacne med jeziki zelo suvereno, naravno in dokaj automaticno preklapljati (v asociaciji z razlicnimi osebami in kontakti). Zanimivo je, da so otroci samo do drugega/tretjega leta starosti sposobni prepoznati in lociti naglase razlicnoh jezikov – ravno zaradi tega lahko razlicne jezike do tega leta posrkajo s popolnim naglasom. Znanost je med drugim ze veckrat prepricljivo pokazala tudi to, da otroci, ki so izpostavljeni vecim jezikom od rojstva, kazejo prednosti pri razvoju na podrocjih, ki niso neposredno povezana s samim jezikom (npr. pri razvoju visjih kognitivnih funkcij kot so delovni spomin, inhibicija, preklapljanje med razlicnimi nalogami, itd.). Zraven tega ima ‘materno’ poznavanje vecih jezikov (od rojstva) tudi nevroprotektivno vlogo (zamik kognitivnih tezav in simptomov v starosti, npr. pri demencah). Da o družbeno-socialnih prednostih in priloznostih v danasnjem globalnem svetu niti ne govorim… 😉 Tako da kar tako naprej – spodbujam vse starse, da poskusajo negovati vec jezikov od rojstva, ce je to le mogoce – otroci ter njihove kognitivne funkcije in mozgani jim bodo hvalezni tako v otrostvu, odraslem zivljenju kot tudi v starosti. Slovenija in slovenscina sta zelo lepi in prijetni, ampak zelo majhni v primerjavu s svetom. Sama govorim tekoce 4 jezike in si zelim, da bi jih znala se vec – nekatere seveda obvladujem boljse kot druge, ampak se vedno vse na zelo visokem nivoju in boljse kot povprecna oseba vzgojena v enakem jeziku. Vcasih zmedena? Mogoce, ja, ampak ne zaradi jezikov, ki jih obvladujem. 🙂 Lp

Če nečesa ne razumeš in se na nekaj ne spoznaš, zakaj potem svoje mnenje siliš drugim. Povsem pravilno in tudi priporočljivo je, da taki otroci govorijo več jezikov hkrati.

Odgovor na objavo uporabnika
poglej kdaj dlje od lat domačega plota, 01.08.2022 ob 11:12

Avtorica:

Znanje tujih jezikov ( torej ne samo jugoslavanskih), odpira vrata v svet, kot tudi do boljših zaposlitev, tudi znotraj SLovenije, če že kdo dela v mednarodnem podjetju, kjer je komunikacijski in uradni jezik te podružnice mednarodnega podjetja v Slo vse kaj drugega, kot slovenski in ex jugoslovanski.

Je znanje tujih jezikov odpiralo vrata že 20 let nazaj in jih bo še vedno tudi 20 let naprej. Nekateri imamo tako in osebno izkušnjo, tradicijo pa nadaljujejo sedaj že naši potomci.

 

Zaplankani Slovenclji  alias avtorica prvega posta se pa požrite – zaradi vašega fosilizma in dinozavrsta. Pa zlezite že no nazaj v tisto jamo, iz katere ste prilezli.

Americani, Kanadcani, Avstralci, Anglezi, Irci, govorci anglescine, ki se ji tako klanjate, govorijo samo en jezik. Mislite, da bi bila anglescina se vodilni jezik v svetu, ce bi se oni obnasali tako hlapcevsko do tujih jezikov, kot se vi?

Odgovor na objavo uporabnika
Slovenka_v_tujini, 01.08.2022 ob 18:49

Tocno tako. Prihajam iz stroke (kognitivna psihologija in nevroznanosti) in lahko povem, da otrokom izpostavljenost vecim jezikom od rojstva samo koristi. Edina ‘slabost’ je, da na zacetku potrebujejo malenkost dlje, da spregovorijo in osvojijo besedni zaklad vseh jezikov, ko se jih primerja z otroki, ki so izpostavljeni samo enemu jeziku. Ravno zato je pomembno, da ima otrok na zacetku priloznost asociirati dolocene odrasle osebe oz. kontekste v vsakodnevnem zivljenju z dolocenim jezikom (npr. asociacije kot mama-slovenscina, oce-spanscina, oba starsa-anglescina, sola-nemscina, itd.). Ampak ze zelo kmalu se otrok dosti lazje znajde in zacne med jeziki zelo suvereno, naravno in dokaj automaticno preklapljati (v asociaciji z razlicnimi osebami in kontakti). Zanimivo je, da so otroci samo do drugega/tretjega leta starosti sposobni prepoznati in lociti naglase razlicnoh jezikov – ravno zaradi tega lahko razlicne jezike do tega leta posrkajo s popolnim naglasom. Znanost je med drugim ze veckrat prepricljivo pokazala tudi to, da otroci, ki so izpostavljeni vecim jezikom od rojstva, kazejo prednosti pri razvoju na podrocjih, ki niso neposredno povezana s samim jezikom (npr. pri razvoju visjih kognitivnih funkcij kot so delovni spomin, inhibicija, preklapljanje med razlicnimi nalogami, itd.). Zraven tega ima ‘materno’ poznavanje vecih jezikov (od rojstva) tudi nevroprotektivno vlogo (zamik kognitivnih tezav in simptomov v starosti, npr. pri demencah). Da o družbeno-socialnih prednostih in priloznostih v danasnjem globalnem svetu niti ne govorim… 😉 Tako da kar tako naprej – spodbujam vse starse, da poskusajo negovati vec jezikov od rojstva, ce je to le mogoce – otroci ter njihove kognitivne funkcije in mozgani jim bodo hvalezni tako v otrostvu, odraslem zivljenju kot tudi v starosti. Slovenija in slovenscina sta zelo lepi in prijetni, ampak zelo majhni v primerjavu s svetom. Sama govorim tekoce 4 jezike in si zelim, da bi jih znala se vec – nekatere seveda obvladujem boljse kot druge, ampak se vedno vse na zelo visokem nivoju in boljse kot povprecna oseba vzgojena v enakem jeziku. Vcasih zmedena? Mogoce, ja, ampak ne zaradi jezikov, ki jih obvladujem. 🙂 Lp

Veliko teorije si napisala. Koliko imas dejanske prakse z otroki, ki odrascajo v vecjezicnem okolju? Jaz jo imam samo 10 let, zato me zanima, po kaksnem kljucu so naredili selekcijo otrok za studije.

New Report

Close