Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ne vabite na poroko

Ne vabite na poroko

Sem bila tudi jaz lani na eni taki poroki, s tem da niti fancy ni bila, samo res je vsega manjkalo. Pa ne bi rekla nič, če se ne bi ženila žlahta, ki ji denarja res, res ne manjka. Se mi je zdelo kr zamalo… Vzamem dopust, se peljem 400km stran, tam plačam hotel, dam denar v kuverto in potem grem v pekarno zraven gostilne iskat nekaj sladkega. Ampak važno, da so ble slike lepe. To je to.


No, čakaj malo. Dvajset evrov pa ni dovolj. Moras preračunat koliko stane ena taka poroka na katero si vabljen in se vabilu odzoveš se, pravi potrdiš udeležbo in prideš.
Približen skupni znesek stroškov poroke deliš s številom oseb in potem po gostu se da toliko+ še dodatno, da nevesti in ženinu kaj ostane. Obleka, fotograf, cvetje,potovanje …. ni dovolj za fancy poroko, .. če si že hrano odštela ker je ni bilo.
Itak, bi te celodnevna predstava in nek show , kar ohcet , sprevod, obred je stala povsod več kot dvajset evrov, če sta bila vsaj dva bi morala potem pa sploh še več pustit, vsaj 100€.


No, čakaj malo. Dvajset evrov pa ni dovolj. Moras preračunat koliko stane ena taka poroka na katero si vabljen in se vabilu odzoveš se, pravi potrdiš udeležbo in prideš.
Približen skupni znesek stroškov poroke deliš s številom oseb in potem po gostu se da toliko+ še dodatno, da nevesti in ženinu kaj ostane. Obleka, fotograf, cvetje,potovanje …. ni dovolj za fancy poroko, .. če si že hrano odštela ker je ni bilo.
Itak, bi te celodnevna predstava in nek show , kar ohcet , sprevod, obred je stala povsod več kot dvajset evrov, če sta bila vsaj dva bi morala potem pa sploh še več pustit, vsaj 100€.
[/quote]

A seveda, kar tuje poroke bomo plačevali al kako?? Midva sva plačala za svojo, druga pa svojo. Dam, kolikor mislim in mi je vseeno, koliko je bil strošek njihove poroke.
Če nimate za ohcet, se poročite brez nje.


Mi Gorenjci in drugi škrtuhi se s tem strinjamo. Najejte in napijte se doma, če se že morate. Vi samo pridite na ohcet res dobro napravljeni, da bodo fotke lepe, debele stare mame in brezzobe vampaste ate pustite doma.
Denar pa v kuverti, ki so jo da še kdaj uporabiti in to čimveč, kot pri mafijcih in c.i.g.a.n.i.h. Obvezno pustite notri tudi listek z imenom, da vemo koliko vam bomo mi dali na ohceti ali pogrebu.
Vse kar je drugače je neumna hohštaplarija. Sicer pa po novem tudi svati niso več potrebni. S fotošopom in podobnimi tehnikami seveda na službenih računalnikih se da narediti čudeže.
Pravzaprav je tudi ohcet preseravanje in to čisto nepotrebno. Pa fajmoštra plačat, pa matičarja pa …
Dajte no dajte, koruzništvo je še edino sprejemljivo.
Če dobro premislimo, tudi kuruzništvo ni poceni. Samo pomislite na vsa nepotrebna darila, ki jim kao morate podariti za božič pa velko noč pa rojstne dneve tistim prikoruznjenih žlahtnikom. Potem se pa ta šara vrti v krogu. Ravno letos za Božič sem od koruzne tašče dobil kozmetiko, ki sem jo pred leti podaril koruznemu svaku. Taisto se razume, saj smo v obeh rodbinah šparovni.
Pravzaprav razmišljam o samskem življenju.
Najcenej bo pri mami.
[/quote]

Ljudje gledajo vse skozi denar. Ah….((

No sem enkrat slisala, da ena prestizna familija imela ohcet na Sv. Andreju. Vsi se pripeljali z mercedesi in BMW-ji, za porocno torto so pa prinesli tri torte iz Eurospina in par paketov napolitank, prav tako iz tam, za 80 ljudi. Gostinci so se samo gledali in naposled vprasali gospo tasco kako naj tiste torte narezejo na 80 kosov, pa jih je doticna zabodeno gledala.


Priznam, sem zmedena. Najprej pišeš, da si vzela več kot pol denarja ven iz kuverte, nato si ji podarila 20 EUR? Na koncu pišeš, da si vse ven pobrala in ji pustila 20 EUR.

Točno tak scenarij sem doživela na sestričnini poroki… Želela je blišč na slikah na račun bede svatov…. Prava groteska

2 izkušnji

1. organizirano v nulo. Začelo se je res ob 9 zjutraj s tem da nas je čakala miza z možnim in ne možnim na razpolago. Da skrajšam. Kjerkoli smo se ustavili za slikanje po nekih parkih nas je čakala prej omenjena miza z jedačo in pijačo, ki jo je nekdo od svojcev stalno ponujal okoli. Za starejše zložljivi stoli. Za otroke so na igralih skrbeli mladi sorodniki, da smo se ostali lahko družili.
Ker se je vedelo da vsi v cerkev ne gremo so v bližnji gostilni naročili da nam je na razpolago karkoli želimo. Še najbolj je prišel prav WC….
Skratka ČUDOVITO organizirano.

2. Ustavljali smo se vsakih par kilometrov za fotografiranje in čakaaaaaaaaaaaaaaaaali v nedogled. Da bi nam vsaj povedali končno destinacijo – bi jih počakali tam.

Najbednejše je pa bilo na večerji. Pa pustimo hrano, ki je bila pač taka kot so jo naročili. Problem je bil pri pijači. Pri naši mizi je pač zmanjkalo vina in jabolčnega soka in smo klicali strežno osebje, ki so nam vidno v zadregi pojasnili da karkoli naročimo izven tega kar je bilo na mizi – plačamo sami.

Evo, tole ko berem, se mi obraca.
Sama sem se poročila na dokaj prestižni lokaciji. Pa je bilo vsega preveč. Začeli smo okoli 11 dopoldan, pri nas doma vsega. Potem civilni in cerkveni obred, za jesti in piti ogromno. V restavracijo smo prišli okoli 19.30 ure, potem pa smo imeli 5 hodov, do nekje 23.ure,potem ob polnoči torta, po 1.uri pa se hladni bife. Hrane je ostalo ogromno, pijaca se je itak sproti tocila, je tudi ni manjkalo.
Zdej pa tko… Porokr niso poceni.
In potem imaš enega skrtuha, ki ti da 20 eur. Pa daj no, saj se hecas.
Jaz in mož pod 200 ne dava. Če so se otroci, potem se kaj več. Menu na osebo je okoli 50 eur, 35 najmanj, pa kjerkoli že je. Potem se pijača, torta, bla bla.
Skratka, ce das 100 eur za 2, ne pokrijes niti sebe, kaj šele da daš kao neki nevesti in ženinu.
Naj povem, da pri Slovencih je v navadi, da se ne daje toliko kesa. Pri Balkancih se pa daje dosti kesa. Moj mož je kar gledal, koliko sva dobila od mojih, juznjakov. Njegovi, Slovenci, so dali mogoče tretjino tega. Pa ne pravim, da premalo. Niti ni važno, kok… Ampak 20 eur. Halo… Pa tudi 50 se meni zdi čisto premalo.
Bila sem na kar nekaj porok, nikoli lacna ali žejna…
Ampak 20 eur??! Hahaha… Pa tudi če je na vikendu…. Budalo

Zakaj bi pa MI morali pokriti stroške TVOJE poroke? A mi kaj prodajaš?

To je pa zato, ker se folk zeli preseravati in nima denarja za to. Midva sva se porocila v druzinskem krogu (15 gostov), pogostitev je bila v eni drazjih restavracij (smo si privoscili, saj nas je bilo malo), daril pa nisva pricakovala, kar sva tudi komunicirala. Imeli smo se fino, dobro smo jedli, gostje pa so nama vseeno dali kuverte in sva si lahko privoscila nekaj dni konkretnih medenih tednov. Poroko sva placala sama in prav je tako. Ce pa sva povabljena na poroko kot gosta, se drziva pravila priblizno toliko denarja, kot jih staneva.

Močno narobe se mi zdi prirediti poroko in nato pričakovati, da ti bodo svatje z darili poplačali vse stroške. Kaj je potem smisel poroke? Se pohvaliti in pobahati pred prijatelji in sorodniki z drago in premozno poroko ter nato pricakovati draga darila, ali si obljubiti vecno zvestobo s svojo boljso polovico? Zavedam se, da vse skupaj precej stane, a kako že pravijo, mal dnarja, mal muzke, ane?

Prav tako pa se mi zdi, da naj vsak podari toliko, kot zmore, marsikdo si ne more odtrgati 100 ali 200 € kar tako. Menim, da je darilo in vsota podarjenega denarja odločitev vsakega posameznika.

Zakaj bi pa MI morali pokriti stroške TVOJE poroke? A mi kaj prodajaš?
[/quote]

Balkanska mentaliteta je vedno bolj prisotna in vse več je takih, ki se hočejo preseravat in špilat nobleso, ki naj bi jim jo financirali drugi.

Meni pa grejo na živce poroke in nasploh razna praznovanja, kjer te z vseh strani posiljujejo s hrano in pijačo.

Se zelo strinjam s tem.

Za VI STE NORI

ne gospa, vi ste nori. Delate neke poroke in praznovanja na veliko, da potem en mesec krompir žulite.

Zakaj že??
Meni se sicer 200 e ne zdi veliko za darilo (za koga bližnjega) je pa to vsekakor stvar presoje vsakega posameznika.

Po tvoji logiki jaz lahko lepo organizoram celga hudiča poroko in te povabim. Ker pa bo tako šikk,bo na osebo 1000e. Kaj zdaj to pomeni??
Ali to pomeni, da jaz zdaj pričakujem od vas da si plačate sami?? Ja fino…vabljeni še na vse rojstne dneve 😀

Ko sem v študentskih časih delala v wnem hotelu se mi je ta lažen blišč začel gabit.
“Doterane babe” v poliestru in štiklih, ki v njih ne znajo hodit. Sledi kreme za samoporjavitev so seveda obvezne. Vonj je nekaj med prfumom, švicem in zažganem (krema za samoporjavitev).

Da o moskih ne govorim…k a t a s t r o f a
Potem te še osvajajo, zmerjajo ker jih zavrneš.

Mečejo keš v nevesto, v ženina, po tleh..
Darila itq astronomska, obvezno javno oddana(da se vidi)…litd

To ni poroka, to so južnaške maškare.
Slovenci se šemimo za pusta, vi pa za na poroke.

Pa sploh nimam nič proti južnaškim koreninam, ker mi je kar nekaj ljudi zelo pr srcu.
Na živce mi gre pa ta tipicna “afnarija” na porokah, z avtomobili, cunjami, parfumi…pa ceprav potem ne jeste en mesec.
Kot najstnice na hormonih ste.

Pa da nebo pomote, občudujem to da ste pripravljeni nekomu dati. Na zivce mi gre, ker je mišljenje zraven še tako, da vam na nek način pripada določena vsota v darilu.
Vrjetno si se kar zgražala, ko si odpirala SLOVENSKE kuverte ane??

Kar pike sem dobila, ko sem brala tvoj post.

Oprosti, ampak če si rizično noseča ti res nebi bilo treba iti na poroko. Ali pa bi šla samo na “uradni” del fešto pa spustila. In ne strinjam se da je taščina dolžnost da samo zate poskrbi za hrano ker si noseča. V času moje tudi rizične nosečnosti sem bila na 2 porokah in 1 okrogli rd zabavi. Vsem sem povedala da bom prišla, ostala kolikor bom zmogla v kolikor počutje ne bo ok pa me tudi ne bo. Udeležila sem se vseh dogodkov pri vseh sem imela v avtu Mg, malo sladkega za vmes med vožnjo seveda tudi vodo. Ker sem vegeterianka sem ob potrditvi udeležbe to povedala, ker ne pričakujem da bo nevesta ob 1000 drugih stvareh razmišljala se o tem da je žena njenega bratranca noseča in vegeterianka 🤷‍♀️ in sem lepo dobila svojo hrano brez problema seveda socasno z drugimi in v enakih porcijah🤷‍♀️. Skratka moj point je da se moras kot nosecnica tudi sama kaj opremiti oz ljudi spomniti ker oni si naredijo dan po svojih zeljah in ne po zeljah/potrebah/kapricah drugih.

Kako se časi spreminjajo. Ko sem se sama poročila pred dobrimi 40 leti je bilo takih porok na veliko malo. Dobro, imeli smo javno turistično prireditev imenovano kmečka ohcet . Drugače pa je bilo vse bolj v krogu družine in najožjih prijateljev.
Še bele poročne obleke so bile redkost. Če že bela je bila primerna tudi za druge priložnosti.
Tale amerikaniziran kičeraj dobro dene samo trgovcem s poročno šaro in gostincem.
Midva sva se morala poročiti. Ne, ne zaradi otroka na poti, sva bila liberalna taka rokerska tipa in se zaradi tega ne bi poročala. Celo hotela sva živeti na koruzi, da bi takrat s tem malo izzivala malomeščansko srenjo. A če sva hotela dobiti stanovanjski kredit sva morala predložiti tudi poročni list. Da ne bi še za to neumnost metala denarja stran sva se odločila za poroko v drugem kraju, priči sta bila uslužbenka in uslužbenec matičnega urada. Še s kavo in penino so nama postregli. Po obredu sva šla pa sama na pico. Še danes sva skupaj. Nobenemu od naju ni žal zaradi tega, ker nisva imela poročnega cirkusa.

Pa kaj mene briga koliko košta tvoja ohcet? Tvoj problem. Če se za nekaj odločiš, da bi rada imela, si plačaj. Simple. Če se odločiš, da boš imela občinstvo, so to tvoji gostje in jih moraš TI postreči, ne da ti bodo pokrivali stroške tvoje ceremonije. A sploh veš, da vsak gost že brez darila dosti zapravi zaradi tvoje ohceti? Mi smo 4 članska družina. Že samo obleči in obuti vse štiri kar nekaj stane. Nismo kupovali Prade, a tudi robe iz Kika ne morem navleči nase za poroko, prav tako ne morem obleči nekaj že ponošenega iz omare. Če gre vsak še k frizerju, da ima “frišno” frizuro za poroko, pa še bencin, na kak fensi make up pri kozmetičarki nisem niti pomislila. In potem naj ti po vseh stroških, ki jih imam za se udeležit TVOJE poroke, le to še sponzoriram, seveda dovolj raddodarrno, da pokrijem svojo udeležbo in da ti še nekaj ostane za darilo? Si plačam opravo in še dogodek, ki ni niti moj? Imaš pa ideje, ni kaj. Tvoja zabava, tvoj strošek. Ne strošek gostov, ki jih na zabavo povabiš. Kaj tu ni jasno?

20€?
[/quote]

Če si hotela pokazati protest, bi se spokala iz poroke. Ko bi te kdo kaj vprašal, bi rekla, da ti je bilo tako slabo od lakote, da si šla jest v bližnjo gostilno, potem pa domov ležat. Verjami, da te ne bi nihče vprašal, kje je kuverta. Če pustiš za darilo neprimerno malenkost in visiš ves čas tam, pa na koncu ti izpadeš škrtulja, čeprav so bili škrt vabitelji. Drugače pa, če si pobrala več kot pol ven, pustila pa dvajset, koliko si pa nesla za darilo?? 60 eur?? S takim budžetom daril se ni kaj čuditi, da se niste mastili do ušes

Če si hotela pokazati protest, bi se spokala iz poroke. Ko bi te kdo kaj vprašal, bi rekla, da ti je bilo tako slabo od lakote, da si šla jest v bližnjo gostilno, potem pa domov ležat. Verjami, da te ne bi nihče vprašal, kje je kuverta. Če pustiš za darilo neprimerno malenkost in visiš ves čas tam, pa na koncu ti izpadeš škrtulja, čeprav so bili škrt vabitelji. Drugače pa, če si pobrala več kot pol ven, pustila pa dvajset, koliko si pa nesla za darilo?? 60 eur?? S takim budžetom daril se ni kaj čuditi, da se niste mastili do ušes
[/quote]

Torej je pogostitev odvisna od tega, kakšna bodo darila, natančneje koliko bo v kuverti? A svatje plačajo zabavo? Od kdaj pa to? Potem pa to jasno povejte in v vabilo napišite, da si večerjo plača vsak sam ali pa da naj s sabo prinesejo sendviče. Bo vsaj vsak za svoj denar lahko jedel kar in kolikor bo hotel.

Poroka je predvsem dan dveh, ki se poročita. NJUN dan. Tudi svatje, ki so povabljeni na poroko, bi se tega morali zavedati,da so, če se poroke udeležijo, tam zaradi NJIJU. Onadva sta tisti dan pomembna, to je njun dan. In vsi vi bi se morali truditi, da jima ta dan naredite čim lepši. Večinoma pa je žal tako,da svatje mislijo, da so oni glavni, da morajo biti predvsem oni siti in napojeni in zadovoljni, da je vse tam zaradi njih in da morata tudi mladoporočenca na koncu dol past od zgaranosti, samo da zadovoljita vse svate. Ne, ni tako. In kdor ima takšna pričakovanja, naj raje ostane doma ob svoji skledi solate in praženem krompirju in se takšnih porok enostavno ne udeležuje.

Tako je. Svatje so tam zaradi NIJU. Ne zaradi sebe, ampak zaradi NIJU. ONADVA sta si vsa cirkus zamislila in ONADVA sta izrazila željo, da bi svatje prišli. Ni treba, da se s hrano preserava, ampak oprosti, da hodijo svatje pit vodo na wc, ker drugega ni, presega vse meje. Če sta si ONADVA zamislila ohcet s svati, naj poskrbita, da bodo imeli vsaj kozarec pijače, sploh če je poroka v toplejšem letnem času. Ne pa da si hodijo na pumpo po sokove in sendviče, poleg tega pa pričakujeta še gotovino v kuvertah. Če tega nista sposobna, naj ljudi sploh ne vabita. Navsezadnje je to NJUN dan, torej res ni potrebe, da zbobnata skupaj še pol Slovenije.

Tako je. Svatje so tam zaradi NIJU. Ne zaradi sebe, ampak zaradi NIJU. ONADVA sta si vsa cirkus zamislila in ONADVA sta izrazila željo, da bi svatje prišli. Ni treba, da se s hrano preserava, ampak oprosti, da hodijo svatje pit vodo na wc, ker drugega ni, presega vse meje. Če sta si ONADVA zamislila ohcet s svati, naj poskrbita, da bodo imeli vsaj kozarec pijače, sploh če je poroka v toplejšem letnem času. Ne pa da si hodijo na pumpo po sokove in sendviče, poleg tega pa pričakujeta še gotovino v kuvertah. Če tega nista sposobna, naj ljudi sploh ne vabita. Navsezadnje je to NJUN dan, torej res ni potrebe, da zbobnata skupaj še pol Slovenije.
[/quote]

Točno tako. Če je to njun dan, res ne vem, zakaj je treba zbobnati skupaj pol Slovenije. Aja, ker si na ta njun dan takooo zelo želita prisotnosti mrzle tete v tretjem kolenu ali prijateljice iz vrtca, pa čeprav se ne prej in ne potem niso povohali 10 let. Naj te preseratorke (moški običajno ne komplicirajo) rajši direktno povedo, da iščejo sponzorje za svojo afnarijo. V reali nimajo za burek, poroko bi pa v stilu kardašijank, seveda na tuj račun.
Je pa itak znano, da razkošnejša kot je poroka, bolj umazana je ločitev.

Predvidevam, da ste te vaše mladoporočence že prej kdaj videli in obiskali. (sicer ne vem, zakaj bi na poroko hodili).

A so tudi sicer, za rojstne dni, druge zabave in klasične obiske, tako skrti in nesposobni gostitelji, a si samo za poroko to privoščijo?

New Report

Close