Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nega starša – ne zmorem več

Nega starša – ne zmorem več

Lepo prosim za en pameten odgovor, zakaj na obisk k staršem vsak dan? Ne glede na to, ali so doma, v bolnici ali domu. Ne živiš svojega življenja?
[/quote]
Zaradi slabe vesti.


Sanja kuža o klobasi, najvišji dodatek za nego in pomoč je 430€ MESEČNO to je približno za 3 dni 24 urne oskrbe, za 50€ na dan ne bo nihče prišel sploh pa ne šolana negovalka, okvirna cena oskrbovanja, ki ga vršijo zasebna podjetja za oskrbo 24/7 je blizu 5000€ mesečno, če ni danes že več, takega dela na črno sploh pa 24/7 ni več, vse je uradno in z računom, negovalka je uradno zaposlena v podjetju, ki jo napoti k starostniku in njeno plačo mora nekdo plačati in to je naročnik + podjetje mora tudi nekaj zaslužiti, mimogrede te negovalke nimajo 600€ plače! potrebuješ pa 3 za 24 urno nego.
To debato smo že imeli mislim, da lani in nekdo se je javil koliko so plačevali za mamo za nego 24/7, nekaj pod 6000€
[/quote]

Veš kaj, daj oglas in potem pametuj.
Sicer pa, o kakšni šolani, s kakšno šolo? Dovolj je, da je človek srčen in pripravljen delati. Če dela nego in oskrbo, je negovalka. Tudi tiste, ki so že v penziji, bodo rade prišle.
Samo treba se je za to odločiti, kajne?
Najdi mi nekoga, da bo plačeval toliko, kot ti govoriš.
Za nepokretno osebo je tudi v domu cena 1500.

Kar se tiče teh podjetij, ki naj bi delali oskrbo na domu, so pa vse sami zajedalci.
Imajo koncesijo, ki jo seveda plačamo mi z davki, imajo monopol, cena na uro je pa od 20€ ura navzgor. Svoje zaposlene pa plačajo minimalca.
Kam gre preostali denar? Mafija.
Fizio in logopedi celo od 40navzgor.
Ker to pri nas ni urejeno.

Ljudje se moramo znajti sami, dati oglas, npr. Salomon ali oglasi.si, pod pomoč na domu.
Ti so najbolj brani.

Pretiravaš. Celodnevna oskrba stane pri uradnem podjetju 60 ur na dan plus soba, hrana in poravnani tekoči stroški. Menjava je na dva tedna. Torej pride vse skupaj okoli 2000 evrov na mesec. Najvišji dodatek za nego dobijo le redki, mislim, da mora biti oseba poleg tega, da je nepokretna, predvsem slepa. Tako da nepokretni in hudo bolni, ki rabijo 24-urno pomoč, dobijo tisti srednji znesek okoli 250 evrov.
[/quote]
Nihče ne sme delati 14 dni 12 ur nočne zaporedoma, za oskrbo 24/7 so 4 negovalke ravno zaradi nočnih seveda ti plačuješ 3 in nihče ne bo delal 12 ur vsak dan mesec dni za 1000€, kje je zaslužek podjetja, kje so dajatve a ti misliš, da ti firma zaračuna samo njihovo čisto plačo, kdo nosi stroške ostalih dajatev, daj pokliči firmo in povej, da za starša potrebuješ negovalko 24/7 potem pa zračunaj koliko te bo to stalo, nazadnje se je javil nekdo, ki dela v taki firmi in cena je kar ta, ki sem jo napisal, tvojih 2000€ danes skoraj že zaračunajo posamezni domovi v privatni lasti, za soseda je žena pred 3 leti plačevala 1750€ pa ni bil nepokreten zaradi te cene ga je preselila v občinski dom in plačevala 1250€

Dost i naših sosedov je dalo enega od staršev v nego na Hrvaško.


Nihče ne sme delati 14 dni 12 ur nočne zaporedoma, za oskrbo 24/7 so 4 negovalke ravno zaradi nočnih seveda ti plačuješ 3 in nihče ne bo delal 12 ur vsak dan mesec dni za 1000€, kje je zaslužek podjetja, kje so dajatve a ti misliš, da ti firma zaračuna samo njihovo čisto plačo, kdo nosi stroške ostalih dajatev, daj pokliči firmo in povej, da za starša potrebuješ negovalko 24/7 potem pa zračunaj koliko te bo to stalo, nazadnje se je javil nekdo, ki dela v taki firmi in cena je kar ta, ki sem jo napisal, tvojih 2000€ danes skoraj že zaračunajo posamezni domovi v privatni lasti, za soseda je žena pred 3 leti plačevala 1750€ pa ni bil nepokreten zaradi te cene ga je preselila v občinski dom in plačevala 1250€
[/quote]

Imaš pač napačne podatke, jaz ti govorim iz prve roke. 60 evrov na dan z računom. Menda ti je jasno, da dela ni za 24 ur in 60 minut na uro, ker oskrbovanec tudi spi in počiva.

Enako velja za ceno doma, mislim, da v nobenem državnem domu ni tako draga oskrba (najvišja cena oskrbnega dne je 30 evrov, plus dodatne storitve, teh pa tudi v najhujših primerih ni za 250 evrov), kvečjemu v koncesionarnem.
Privat dom pa tako kot privat firma lahko zaračuna, kolikor se mu pač zdi.

Veš kaj, daj oglas in potem pametuj.
Sicer pa, o kakšni šolani, s kakšno šolo? Dovolj je, da je človek srčen in pripravljen delati. Če dela nego in oskrbo, je negovalka. Tudi tiste, ki so že v penziji, bodo rade prišle.
Samo treba se je za to odločiti, kajne?
Najdi mi nekoga, da bo plačeval toliko, kot ti govoriš.
Za nepokretno osebo je tudi v domu cena 1500.

Kar se tiče teh podjetij, ki naj bi delali oskrbo na domu, so pa vse sami zajedalci.
Imajo koncesijo, ki jo seveda plačamo mi z davki, imajo monopol, cena na uro je pa od 20€ ura navzgor. Svoje zaposlene pa plačajo minimalca.
Kam gre preostali denar? Mafija.
Fizio in logopedi celo od 40navzgor.
Ker to pri nas ni urejeno.

Ljudje se moramo znajti sami, dati oglas, npr. Salomon ali oglasi.si, pod pomoč na domu.
Ti so najbolj brani.
[/quote]
Ne seri, v domu je res cena za nepokretnega +1500€ odvisno od doma samo ENA negovalka ima 4-6 takih starostnikov lahko tudi več in to potem ni 1500€ temveč 6000-9000€ zaračuna dom, negovalka dobi pa morda 800€, misliš, da so zasebna podjetja, ki ponujajo nego na domu bolj človeška, cenejša, ja seveda v tvojih sanjah, delo na črno ob slovenski nevoščljivosti je loterija, ki te lahko drago stane.

Imaš pač napačne podatke, jaz ti govorim iz prve roke. 60 evrov na dan z računom. Menda ti je jasno, da dela ni za 24 ur in 60 minut na uro, ker oskrbovanec tudi spi in počiva.

Enako velja za ceno doma, mislim, da v nobenem državnem domu ni tako draga oskrba (najvišja cena oskrbnega dne je 30 evrov, plus dodatne storitve, teh pa tudi v najhujših primerih ni za 250 evrov), kvečjemu v koncesionarnem.
Privat dom pa tako kot privat firma lahko zaračuna, kolikor se mu pač zdi.
[/quote]

Mama je umrla junija 2017.
Bila je nepokretna in dementna.
Oskrbnina je znašala 1350 €.

Sodelavka je dala oceta na jesen v dom na hrvaskem, takoj cez mejo. V parih dneh je vse uredila. Izbrala je modern dom, osebje prijazno, zdravniska oskrba skoz na voljo….ce imate moznost jo dajte v dom, ali v slo, dokler ne dobite mesta v blizi pa v kaksnega bolj ohranjena. Ce se nisi unicila sebe, se se bos.

Mama je umrla junija 2017.
Bila je nepokretna in dementna.
Oskrbnina je znašala 1350 €.
[/quote]

Kateri dom?


Ne seri, v domu je res cena za nepokretnega +1500€ odvisno od doma samo ENA negovalka ima 4-6 takih starostnikov lahko tudi več in to potem ni 1500€ temveč 6000-9000€ zaračuna dom, negovalka dobi pa morda 800€, misliš, da so zasebna podjetja, ki ponujajo nego na domu bolj človeška, cenejša, ja seveda v tvojih sanjah, delo na črno ob slovenski nevoščljivosti je loterija, ki te lahko drago stane.
[/quote]

Kaj želiš učiti krivo vero, če nimaš osnovnih podatkov?
Delam v Avstriji že leta, vem, da je tako tudi pri nas in vem, kakšne so cene za to, tudi to, da mi plačujemo previsoke davke, dobimo pa za tisto v bistvu nič nazaj.
V At ne iščejo za nego doma nobene posebne dodatne izobrazbe, ker je proti zakonom, da bi se izvajalo nekaj, kar je v pristojnosti medicinsko usposobljenega kadra.
Temveč, kot rečeno srčne ljudi, ki so sposobni in željni tega dela.
Ter, da mora vsak, ki tam dela, odpreti za to primeren s.p., po naše in si plačevati iz zaslužka sam zdr.in pok. prispevek.
Naši oblasti se pa to ne da urediti, ker jih je prehitel starostni boom, kot pred leti baby boom.
V At plačuje država vsakemu poseben dodatek za te delavce, ki je odvisen od stopnje pokretnosti. Poleg občine, ki vdakomur doplača še 550.

Kot vidim, ni čudno, da tu ni urejeno prav nič, ker se bavijo s tem ljudje, ki blefirajo, zato, ker imamo lahko monopoliste, kar je npr. Zavod za oskrbo na domu, lj.
No, ne se bat, prej se najde izredno dobra pomoč, kot kaj drugega.
Pa punce že izstavljajo račune.

Lepo prosim za en pameten odgovor, zakaj na obisk k staršem vsak dan? Ne glede na to, ali so doma, v bolnici ali domu. Ne živiš svojega življenja?
[/quote]

Če je staš nepokreten, potem je fajn, da ga vsak dan prečekiraš in da ga vsaj zvečer nahraniš, mogoče celo sam kaj skuhaš, kar bi mu teknilo in mu odneseš.
Drugače je pa čas v domu upkojencev tisti čas, ko se človek poslavlja od življenja, torej so našim staršem dnevi šteti. Kaj si ne žlite še čimveč zadnjih dni preživeti s starši?

A ti to resno? Dve ženski 24 ur na dan? Koliko bo to stalo? In na koncu bo mama še vedno doma.
Avtorica, za mamo si naredila ogromno. Več kot toliko ne zmoreš. Vem, da je zelo težko, ampak lažje ti bo, če boš dala mamo v dom. Če mama nima zadosti dohodkov, si zrihtaj dodatek za nego in postrežbo, ali prodaj kakšno nepremičnino. Ko bo mama v domu, boš lahko vsak dan šla h njej, jo dvignila na posteljo, jo počesala, umila, jo pobožala, se z njo pogovorila.
Misliti moraš tudi nase in na svojo družino. Če zboliš, kdo bo skrbel zate.
Srečno.

Veš kaj, daj oglas in potem pametuj.
Sicer pa, o kakšni šolani, s kakšno šolo? Dovolj je, da je človek srčen in pripravljen delati. Če dela nego in oskrbo, je negovalka. Tudi tiste, ki so že v penziji, bodo rade prišle.
Samo treba se je za to odločiti, kajne?
Najdi mi nekoga, da bo plačeval toliko, kot ti govoriš.
Za nepokretno osebo je tudi v domu cena 1500.

Kar se tiče teh podjetij, ki naj bi delali oskrbo na domu, so pa vse sami zajedalci.
Imajo koncesijo, ki jo seveda plačamo mi z davki, imajo monopol, cena na uro je pa od 20€ ura navzgor. Svoje zaposlene pa plačajo minimalca.
Kam gre preostali denar? Mafija.
Fizio in logopedi celo od 40navzgor.
Ker to pri nas ni urejeno.

Ljudje se moramo znajti sami, dati oglas, npr. Salomon ali oglasi.si, pod pomoč na domu.
Ti so najbolj brani.
[/quote]

Iz tvojih zapisov je jasno, da nimaš pojma o tem, kako je v zvezi s tem v Sloveniji. Ker sem v tem, ti povem malo bolj točne podatke:
1. Cene z računom za 24/7 nego (firme z dovoljenjem) so zelo blizu tistim, ki jih omenja zgornji. Potrebne so tri osebe.
2. Nobena privatna oskrbovalka ne bo delala 24 ur za 50 evrov na dan, od tega plačala davke in prispevke in ostala s 30 evri za 24 ur. Plačala boš 80-120 evrov na dan, plus hrana, s tem, da bo delala 14 dni.
3. Privat oskrbovalke (ne negovalke!) po zakonu ne smejo izvajati nege (menjanje plenic, higiena, umivanje, povijanje, dajanje zdravil …) pač pa samo oskrbo, pomoč v gospodinjstvu (kuhanje, čiščenje, druženje…).
4. Za zaposlitev v firmi, ki izvaja nego in oskrbo mora imeti vsaj NPK socialna oskrbovalka na domu, poklic bolničar negovalec ali s.medicinska sestra. Srčnost ni dovolj.
5. Ja, imaš nekaj starejših žensk pretežno iz bivših držav juge, ki pridejo na dom, na črno, za 800 evrov na mesec. Poznam eno tako (privat) in tudi če mi pride zastonj, niti pod razno taki ne pustim oskrbe nepokretnega svojca. Sem videla preveč.

Če je staš nepokreten, potem je fajn, da ga vsak dan prečekiraš in da ga vsaj zvečer nahraniš, mogoče celo sam kaj skuhaš, kar bi mu teknilo in mu odneseš.
Drugače je pa čas v domu upkojencev tisti čas, ko se človek poslavlja od življenja, torej so našim staršem dnevi šteti. Kaj si ne žlite še čimveč zadnjih dni preživeti s starši?
[/quote]

Tudi tebi so dnevi šteti.
Moja teta je bila v domu več kot 10 let, nepokretna. Torej bi morali njeni otroci deset let vsak dan preživeti z njo? Vsi ostali pa – njihovi partnerji, vnuki, prijatelji, pa seveda tudi sami, za deset let na led?
Razmišljam tako. Ko sem odrasla, sem s starši preživela komaj kak dan na mesec. Enako moji otroci zdaj, ko so že odrasli, vse manj časa preživljajo z menoj, kar je edino prav. Ustvariti si morajo svoje življenje in v njem najti par minutk tudi zame. Samo zato, ker bom stara in morda nebogljena, jim ne bo treba svojega življenja za deset, 15 let postaviti na glavo. Upam, da bo zame poskrbljeno vsaj tako dobro, kot je za sedanjo staro generacijo (obeti mimogrede niso ravno rožnati, a pustimo to). Moji otroci bodo imeli takrat druge skrbi, morda tudi že sami zdravstvene težave ali pa bodo tako kot sedanje generacije mladih staršev šele dobro zadihali, ker bodo otroke spravili do kruha/faksa in bodo končno imeli pol ure več tudi zase.
Jaz bom, če bom le lahko, če bo treba, 10 let “žrtvovala” za vsakdanjo nego partnerja, ker sem mu to v srcu obljubila. Ali za vsakodnevne obiske. Tisti, ki umre prej, ima ta privilegij, preživeli ga nima. Po 25 letih spet partner postaja najpomembnejša oseba v mojem življenju. Ne več otroci in ne spet starši.

Tudi tebi so dnevi šteti.
Moja teta je bila v domu več kot 10 let, nepokretna. Torej bi morali njeni otroci deset let vsak dan preživeti z njo? Vsi ostali pa – njihovi partnerji, vnuki, prijatelji, pa seveda tudi sami, za deset let na led?
Razmišljam tako. Ko sem odrasla, sem s starši preživela komaj kak dan na mesec. Enako moji otroci zdaj, ko so že odrasli, vse manj časa preživljajo z menoj, kar je edino prav. Ustvariti si morajo svoje življenje in v njem najti par minutk tudi zame. Samo zato, ker bom stara in morda nebogljena, jim ne bo treba svojega življenja za deset, 15 let postaviti na glavo. Upam, da bo zame poskrbljeno vsaj tako dobro, kot je za sedanjo staro generacijo (obeti mimogrede niso ravno rožnati, a pustimo to). Moji otroci bodo imeli takrat druge skrbi, morda tudi že sami zdravstvene težave ali pa bodo tako kot sedanje generacije mladih staršev šele dobro zadihali, ker bodo otroke spravili do kruha/faksa in bodo končno imeli pol ure več tudi zase.
Jaz bom, če bom le lahko, če bo treba, 10 let “žrtvovala” za vsakdanjo nego partnerja, ker sem mu to v srcu obljubila. Ali za vsakodnevne obiske. Tisti, ki umre prej, ima ta privilegij, preživeli ga nima. Po 25 letih spet partner postaja najpomembnejša oseba v mojem življenju. Ne več otroci in ne spet starši.
[/quote]

Vse je stvar organizacije in vse se da, če se hoče.
Zato pa ljudje iščejo dom, da je čez cesto, da gredo spotoma iz službe za pol urce do starša v dom ali pa zvečer na kratek sprehod. Tudi vnuki vskočijo, če so dovolj stari, zakaj pa ne bi?

V domu je pa malokdo 10 let, leto, dve, več pa že redko kdo.

Tudi tebi so dnevi šteti.
Moja teta je bila v domu več kot 10 let, nepokretna. Torej bi morali njeni otroci deset let vsak dan preživeti z njo? Vsi ostali pa – njihovi partnerji, vnuki, prijatelji, pa seveda tudi sami, za deset let na led?
Razmišljam tako. Ko sem odrasla, sem s starši preživela komaj kak dan na mesec. Enako moji otroci zdaj, ko so že odrasli, vse manj časa preživljajo z menoj, kar je edino prav. Ustvariti si morajo svoje življenje in v njem najti par minutk tudi zame. Samo zato, ker bom stara in morda nebogljena, jim ne bo treba svojega življenja za deset, 15 let postaviti na glavo. Upam, da bo zame poskrbljeno vsaj tako dobro, kot je za sedanjo staro generacijo (obeti mimogrede niso ravno rožnati, a pustimo to). Moji otroci bodo imeli takrat druge skrbi, morda tudi že sami zdravstvene težave ali pa bodo tako kot sedanje generacije mladih staršev šele dobro zadihali, ker bodo otroke spravili do kruha/faksa in bodo končno imeli pol ure več tudi zase.
Jaz bom, če bom le lahko, če bo treba, 10 let “žrtvovala” za vsakdanjo nego partnerja, ker sem mu to v srcu obljubila. Ali za vsakodnevne obiske. Tisti, ki umre prej, ima ta privilegij, preživeli ga nima. Po 25 letih spet partner postaja najpomembnejša oseba v mojem življenju. Ne več otroci in ne spet starši.
[/quote]

Vas razumem in globoko spoštujem. Moj poklon!
Itak ste pa ena iskriva, duhovita ženska …………. ej, še na mnoga leta!
Taka je bila moja babica po očetovi strani – takih ni več. Upam, da vas cenijo.

A ti to resno? Dve ženski 24 ur na dan? Koliko bo to stalo? In na koncu bo mama še vedno doma.
Avtorica, za mamo si naredila ogromno. Več kot toliko ne zmoreš. Vem, da je zelo težko, ampak lažje ti bo, če boš dala mamo v dom. Če mama nima zadosti dohodkov, si zrihtaj dodatek za nego in postrežbo, ali prodaj kakšno nepremičnino. Ko bo mama v domu, boš lahko vsak dan šla h njej, jo dvignila na posteljo, jo počesala, umila, jo pobožala, se z njo pogovorila.
Misliti moraš tudi nase in na svojo družino. Če zboliš, kdo bo skrbel zate.
Srečno.
[/quote]

ENA (sama) ŽENSKA na 14dni, od 50ojrov dalje. DRUGA ŽENSKA drugih14 dni, prva doma. Se zamenjata. Ja?
Zračunaj 50X30=?
Plus potni stroški. Hrana, soba. To je vse. Kaj tu ni jasno?
In ne mi o strašni ceni, no!
Tu gre za individualno oskrbo, oskrbovanec ima praktično 24ur dnevno pomoč, postrežbo in družbo.
Injekcije idr.pride pa patronaža dat, kot običajno.
Čeprav se za diabetes merjenje etc.lahko usposobi vsakega, te merjenje pritiska.
Dajte delat probleme, tam, kjer jih ni.
In ne mislit, da v Sloveniji ni tega že desetletja.
Če postrežbo potrebuješ nenadoma, prostora v domu ni, starši ne želijo v dom, so pa še živahni, je 24/7pomoč na domu zelo dobra, če ne najboljša rešitev.
Tudi otroci, ki so običajno blizu ali celo v isti hiši, lahko vsak dan sproti v to prepričajo. Plus tega imajo čas, da se s starši normalno družijo, ter jih pustijo pomirjeni, ker so v dobrih rokah. Je pa res, da večina teh žensk dela čez mejo. Deset let in dlje.
Tam je običajni zaslužek 80€/dan, plus soc.prispevki, ki gredo v penzjon, plus potni stroški. Negovalke se menjajo po dogovoru, običajno na teden ali dva.
Res pa je, da je ta denar težaško zaslužen, sploh tam, kjer za težke nepokretne nimajo osebnih dvigal, imajo pragove, stopnice, njim primerno urejene kopalnice in veceje.
Tu so glavni in ključni problemi teh služb.
Drugi problem je obisk zdravnikov na domu, če tega svojci niso uredili, kot bi bilo za starše potrebno.
Je pa to problematika za še eno temo.
V mladosti ne razmišljamo, da bomo v starosti rabili povsem drugačen dostop do stanovanja in primerno urejene sanitarije.
Naši starši se ravno tu najhuje in največkrat težko poškodujejo.
Operacije, narkoza, so za starostnika zelo pogubne. Imamo zelo negativne izkušnje.
Operacija uspela, pacient na psihiatriji, zaradi posledic anestezije.
O tem se sploh nič ne govori.
Kot bi bili starejši ljudje odveč in nepotrebno breme tako zdravstvu, kot sociali.
Niso s svojim delom dovolj prispevali v to blagajno v 40.letih svojega dela?

Če sedaj, kot družba, slabo ravnamo s to populacijo, lahko samo pričakujemo, da se bo nam godilo še bistveno bolj slabo, grdo in bolj neosebno, nečloveško.

jaz imam 2 gospe, na črno, sem jih iskala ene 3 mes, res da nista iz stroke imata pa že vrsto let tovrstnih izkušenj. Mama dementna, kup bolezni, je bila veliko po bolnicah in ven sem vedno dobila nepokretno, smo rabili mesec dni da smo jo postavili na noge. Ko se mi je že skoraj zmešalo sem si umislila pomoč. Gospe postorita vse okoli mame, zdravila, osebno higieno, pospravita, pereta, kuhata…. Plačujem 45 e na dan plus potni str in seveda hrano. Menjata se na 14 dni. Vse skupaj s stroški stanovanja, plus hrana, plus nega je ca 2000€.

Iz tvojih zapisov je jasno, da nimaš pojma o tem, kako je v zvezi s tem v Sloveniji. Ker sem v tem, ti povem malo bolj točne podatke:
1. Cene z računom za 24/7 nego (firme z dovoljenjem) so zelo blizu tistim, ki jih omenja zgornji. Potrebne so tri osebe.
2. Nobena privatna oskrbovalka ne bo delala 24 ur za 50 evrov na dan, od tega plačala davke in prispevke in ostala s 30 evri za 24 ur. Plačala boš 80-120 evrov na dan, plus hrana, s tem, da bo delala 14 dni.
3. Privat oskrbovalke (ne negovalke!) po zakonu ne smejo izvajati nege (menjanje plenic, higiena, umivanje, povijanje, dajanje zdravil …) pač pa samo oskrbo, pomoč v gospodinjstvu (kuhanje, čiščenje, druženje…).
4. Za zaposlitev v firmi, ki izvaja nego in oskrbo mora imeti vsaj NPK socialna oskrbovalka na domu, poklic bolničar negovalec ali s.medicinska sestra. Srčnost ni dovolj.
5. Ja, imaš nekaj starejših žensk pretežno iz bivših držav juge, ki pridejo na dom, na črno, za 800 evrov na mesec. Poznam eno tako (privat) in tudi če mi pride zastonj, niti pod razno taki ne pustim oskrbe nepokretnega svojca. Sem videla preveč.
[/quote]

A ti fam enih par privatnih družin, ki ta trenutek iščejo 24/7 pomoč za njihovega očeta ali mamo?
Ja, za 50€/dan. Toliko plačajo. Tudi manj, da se razumemo.
In nikar ne misli, da iščejo prav dolgo.
Res mislite, da smo vsi na socjalki in čakamo, da se bo marija prikazala?
Samo v vednost, to delamo ženske z diplomo. Nad 40 ne moreš več kelnarit.
Zmišljujete se, kot, da ne živite v realnem svetu.
Jasno, da ženske, ki delajo na črno, kar je sistem kriv, da se razumemo, tega ne bodo obešale na velik zvon.
Pa še to, vdaka jo flikne čez mejo, čim se nauči par ustreznih nemških fraz, čeprav je dovolj slovensko govorečih družin, ker si tam lahko vplačujejo vsaj minimalno za penzjon. Tu, z mesečno obveznostjo 300€, se s preostankom ne da preživeti.
Ja, kriv je sistem.
O tisti NPK si pa punce niti rit ne morejo obrisati. Ok?
Ter o agencijah, ki jih “zaposljuje”.
Če imaš lasten sp, jih ne potrebuješ, si sam iščeš delo.
Če hočeš te ženske izkoriščati, ko se jih na veliko po EU, pa dajmo.
Samo, ne dajo se več. Niti tiste iz Srbije in Poljske ne. Niti Romunke.

Zato: vsak naj si negovalke išče sam, preko oglasov. Bodo že prebrale.
Pa še nekaj, starejše so, bolj boste zadovoljni. Osebno poznam gospo, ki ima kar lepa leta, pa še vedno šiba k oskrbi. In ljudje so zadovoljni z njo.

Mati je bila v domu, kjer je obležala.
Kam ste jo premestili, da se je pobrala? Domov? In ste si našli pomoč.
Zakaj plačujete potne stroške? Hrano? Kakšno?
Pri nas pomagajo občinske prostovoljke ali preko Društva upokojencev.
Hrano naročiš preko dostaljavcev – imajo tedenski meni in izbereš.

Pa malo pogledamo še sosedi, kakšno rečemo….

Iz tvojih zapisov je jasno, da nimaš pojma o tem, kako je v zvezi s tem v Sloveniji. Ker sem v tem, ti povem malo bolj točne podatke:
1. Cene z računom za 24/7 nego (firme z dovoljenjem) so zelo blizu tistim, ki jih omenja zgornji. Potrebne so tri osebe.
2. Nobena privatna oskrbovalka ne bo delala 24 ur za 50 evrov na dan, od tega plačala davke in prispevke in ostala s 30 evri za 24 ur. Plačala boš 80-120 evrov na dan, plus hrana, s tem, da bo delala 14 dni.
3. Privat oskrbovalke (ne negovalke!) po zakonu ne smejo izvajati nege (menjanje plenic, higiena, umivanje, povijanje, dajanje zdravil …) pač pa samo oskrbo, pomoč v gospodinjstvu (kuhanje, čiščenje, druženje…).
4. Za zaposlitev v firmi, ki izvaja nego in oskrbo mora imeti vsaj NPK socialna oskrbovalka na domu, poklic bolničar negovalec ali s.medicinska sestra. Srčnost ni dovolj.
5. Ja, imaš nekaj starejših žensk pretežno iz bivših držav juge, ki pridejo na dom, na črno, za 800 evrov na mesec. Poznam eno tako (privat) in tudi če mi pride zastonj, niti pod razno taki ne pustim oskrbe nepokretnega svojca. Sem videla preveč.
[/quote]

Mislim, da imam še preveč izkušenj in to s terena v Sloveniji.
Npr., kot asistent nepokretnemu, vendar še aktivnemu SE LAHKO PAZI! REDNO! ZAPOSLI katerakoli oseba, polnoletna, njena izobrazba pa je nepomembna!
Danes, redno, kot osebni asistent. 40h delovnik na teden, bolniške, regres, plačane ure nedelja in prazniki, če jo takrat invalid rabi.
In?
Dalje, pri pomoči na domu ni potrebno popolnoma nobenega dodatnega znanja, je pa dobrodošla izkušnja.
Za medicinsko obdelavo imamo ustrezno usposobljeno službo, predvsem pa patronažo. Ta ne bo starčkom riti brisala, jih preoblačila, obuvala, postiljala postelj, prala, peglala, kuhala, jih hranila, jih peljala na sprehod, ponoči čuvala, mirila, preoblekla, jim dala piti.
Bo prevezala kakšno prevezo, dala potrebno injekcijo, kar bo s te plati potrebno.
In? Tega ti ne delaš že vsak dan?
Ne znaš riti umiti, postriči nohtov, obriti moškega, nahraniti človeka, ga vzdigniti s postelje, veceja, mu umiti las, ga skopati, dati zobne proteze v vodo čez noč, pripraviti hrane, ki jo lahko je?
Oprati perila? Posode, tal?
Ah, dajte no, komplicirate sto na uro. Starejši radi pojejo, igrajo šnopc, klepetajo, se nasmejejo.
Ok. Pri demenci gredo stvari iz skrajnosti v skrajnost. Tu je pač potrebno imeti izkušnje. Da se jih dobi v šoli? Malo morgen.
Na psihiatriji, to pa ja. Agresivnost in kako se jo obvlada, omili, pri taki bolezni, bomo prej zvedeli na ustreznih društvih za alzheimerjevo demenco, kot v šoli.
To prinese le kilometrina. Tisti tečajčki so prid le za tiste, ki jih izvajajo, za njihov žep.
Dela se naučiš pa pri delu samem, edino tako. Na terenu, v živem laboratoriju.
Najboljše učiteljice so ravno te negovalke same. One lahko prosto predavajo komurkoli. Biti dama 24 ur dnevno s težkim dementnim človekom, je preprosto biti profi. Dva tedna zapored, brez ure odmora. Ko te tvoj oskrbovanec mahne, brcne, stisne za vrat.
Kdo sedaj lahko koga uči? No?

Katera firma pa nudi pomoč 24h/dan?

Sicer niti ne rabim toliko. Ker mama ni dementna, nič. Nekaj ur na dan je dovolj. Jaz imam že probleme vikende pokrit z negovalkami. Firma, ki nudi pri nas nego na domu, vikende ne ali samo delno pokriva.

No, trenutno mi je pa itak vsega preveč. Priprava obrokov, nakup živil,obiski pri zdravniku, lekarna, poskrbeti za plenice, vse, kar potrebuje za nego, čiščenje prostorov in vsega drugega, pranje perila, sploh, če je umazano od urina, blata, oskrbovanje vnetij na koži.
Že samo umivanje zob, striženje nohtov. Ušla bi…

Prijava kršitve Inšpektoratu RS za delo

a ste tu sami bogataši? dva jurja na mesec, ja kdo pa ima, pri plačah okrog jurja-.–

saj menda ne živiš samo od plače za 7ur!

New Report

Close