Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek novi zakoni v gradbeništvu za sp

novi zakoni v gradbeništvu za sp

Imam sp, samozaposlena, nič zaposlenih.
Firmo imam 8 let, do sedaj nisem imela težav.
Račune izstavljam sama, za večje stvari pa sem prosila prijateljico, da mi je pomagala.

Težava je, ker so se letos zakoni povsem spremenili in prej sploh nisem spadala v gradbeništvo, sedaj pa z nekaj spremembami dejavnosti da, vendar tega nisem vedela.
Letos sem izdala že kar nekaj računov-po starem.
Sedaj pa sem izvedela, da sem naredila veliko napako.
Morala bi se regestrirati, a pravijo, da sem zamudila rok in tega ne morem več storiti.

Kaj sploh lahko storim?
Na koga se lahko obrnem?
Na obrtni zbornici mi pač ne morejo pomagati, še manj na davvčni, na nikogar se ne morem obrniti.
Izdani računi so pravzaprav neustrezni, novih ne morem izdajati, delati pa moram.

Kaj mi svetujete?
Kako si lahko pomagam?

Delaj na črno.

Kaj pa računovodstvo ? kdo ti vodi knjige ? težko ti svetujemo, ker ne vemo natančno kaj si naredila….

Najprej, nobenega roka nisi zamudila!!
registrirati se moraš 30dni po začetku dejavnosti oz dobav, torej še vedno to lahko storiš
Prejemniki tvojih računov, bi ti račune morali zavrniti in jih jasno storniraš in popraviš!
če rabiš še kaj, vprašaj

najprej ugotovi glede na standardno klasifikacijo kam spada tvoja dejavnost. Če spada v F gradbeništvo (poišči na netu standardna klasifikacija dejavnosti 2008) potem zapadeš pod 76. a člen – kjer račune pišeš brez DDV za pravne osebe (na račun pa ustrezno klavzulo) in potem oni sami opravijo samoobdavčitev. Če delaš za fizične osebe izdaja računov ostane enaka kot do sedaj.

Rokov nisi zamudila – na DURS moraš sporočiti v 30 dneh.- poglej dokumente na e davkih. Nekaj preberi tudi v obrtnikovem svetovalcu in na http://www.davkoplacevalci.com .

Še imaš čas. Od izstavitve prvega računa moraš najkasneje v 30. dneh javit na davčno. Se pravi imaš čas še jutri!

Kako pa je z že izdanimi računi pa ne vem. Zagotovo pa nisi edina, ki je naredila napako. Čudi me le, da tudi tisti, ki so račun prejeli niso le tega zavrnili. Lahko pa ti povem, da kar nekaj malih firm ne pozna tega novega spemenjenega 76. člena o ddv. Če te kaj tolaži smo na račun spremenjenega zakona že kar nekaj računov zavrnili.

Skratka – jutri moraš nujno javit na davčno.

Zakaj pa jutri, če velja 30 dni? Dvomim, da je prvi tak račun izdala 1.1..

Najlepša hvala.
Pomirili ste me, ker lahko še ukrepam.
Noben račun zaenkrat ni bil zavrnjen.
Sem sama kriva, ker sem vedno mislila, da ne spadam pod gradbeništvo, a tudi tu je bilo nekaj sprememb in še sama sem dodala eno dejavnost in sem tam, kjer ni muh.

Jutri poiščem računovodjo, ki se spozna na zadeve in jo bom kar pooblastila za vodenje mojih računovodskih storitev.
Upam, da mi uspe in da bom nekako spravila v red že izdane račune.

Poleg tega moram spremeniti program za pisanje računov..kup dela pač.

HVALA

Tukaj bi samo popravila: ne glede na dejavnost, za katero ste registrirani, temveč lahko z opravljanjem določenih storitev iz F zapadete pod 76a člen ZDDV-1. Priporočam pojasnila k standarni klasifikaciji dejavnosti, kjer je našteto “morje” storitev.

Še link: http://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-017-00559-OB~P002-0000.PDF

imaš prav. V najslabšem primeru je čas do jutri.

Če samo del tvoje dejavnosti spada pod gradbeništvo, potem izdajaš račune po 76a členu le za te GRADBENE STORITVE ( če v delavnici opraviš neko storitev ali samo prodaš trgovsko blago-gradbeno, potem izdaš normalen račun ).

30 dni imaš časa od prvega izdanega računa.

Strankam pošlji dopis z dobropisom za star račun in zraven novega.

New Report

Close