Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek pokojnina po partnerju

pokojnina po partnerju

Bolj berem, manj mi je jasno.

Morda je kdo iz te stroke….prosim za nasvet.

S partnerjem živiva v izvenzakonski skupnosti.

Jaz bom imela pokojnino za polno del. dobo, on del pokojnine v SLO , del v tujini (Nemčija).

 

Ali v primeru, ko eden od naju umre, drugemu pripada del pokojnine po umrlem?
Ali je to odvisno ob višine pokojnine, ki jo preživeli ima (svojo) in dobi del po umrlem le, če ima  ima svoje “premalo”

Hvala

Gospa, za take podatek so strokovnjaki na ZPIS, ne na tem forumu. Naročite se na posvet in boste vse zvedeli iz prve roke.

Odgovor na objavo uporabnika
kmalu v pokoj, 18.05.2022 ob 07:43

Bolj berem, manj mi je jasno.

Morda je kdo iz te stroke….prosim za nasvet.

S partnerjem živiva v izvenzakonski skupnosti.

Jaz bom imela pokojnino za polno del. dobo, on del pokojnine v SLO , del v tujini (Nemčija).

 

Ali v primeru, ko eden od naju umre, drugemu pripada del pokojnine po umrlem?
Ali je to odvisno ob višine pokojnine, ki jo preživeli ima (svojo) in dobi del po umrlem le, če ima  ima svoje “premalo”

Hvala

Včasih Je bilo v zakonu, da je naročnik. Vdova lahko prevzela moževo pokojnino,, če je le ta bila višja od njene, ko se je upokojevanje.  Preverite veljavno zakonodajo.

v sloveniji ti definitivno pripada 70% slovenske pokojnine, kar se ti splača vložit, če je to višje, kot to, kar ti dobivaš.

 

za nemčijo pa nisem ziher, da izvenzakonske partnerje enačijo z zakonskimi, da bi lahko dedovali pokojnino.

 

pa še nekaj.

ne moreš imeti dveh pokojnin. če hočeš uveljavljat vdovsko pokojnino, potem se svoji odpoveš

torej preračunaš, ali je 70% partnerjeve pokojnine več od tvoje in se odločiš.

 

Odgovor na objavo uporabnika
čekdisout, 18.05.2022 ob 08:44

pa še nekaj.

ne moreš imeti dveh pokojnin. če hočeš uveljavljat vdovsko pokojnino, potem se svoji odpoveš

torej preračunaš, ali je 70% partnerjeve pokojnine več od tvoje in se odločiš.

 

Ne rabiš nič preračunavat, to naredi ZPIZ zate.

 

Imaš na izbiro ali partnerjevih 70% njegove pokojnine ali pa svojo polno + 15 (10%) njegove pokojnine.

Obstajajo pa pogoji (starost…) in omejitev skupne višine.

Več o tem tule https://www.zpiz.si/content2019/1270

Poroči se, če želiš dobiti kaj od nemške države. Izvenzakonska skupnost ni priznana in se lahko obrise pod nosom.

New Report

Close