Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pomoč staršem na kmetiji

Pomoč staršem na kmetiji

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 20:02

Odgovor na objavo uporabnika
ljubljancan21, 12.08.2022 ob 19:55

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 19:54

Odgovor na objavo uporabnika
ljubljancan21, 12.08.2022 ob 19:51

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 19:49

Odgovor na objavo uporabnika
ljubljancan21, 12.08.2022 ob 19:47

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 19:45

Odgovor na objavo uporabnika
ljubljancan21, 12.08.2022 ob 19:44

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 19:37

Odgovor na objavo uporabnika
ljubljancan21, 12.08.2022 ob 19:33

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 19:30

Nimamo kmetije, ampak menim, da to ni dolžnost otrok. Okej, če bi živeli pri njih, ne rečem. Da pa kar pričakujejo pomoč, pa ni šans. Naj zemljo oddajo v najem ali pa pač ne delajo več, če ne morejo. A živijo od te kmetije ali kako?

Praksa na kmetijah je da otroc ki so odseljeni morajo staršem iz dolžnosti pomagati ko so rukerji.. To je dokaj zakoreninjeno v glavah kmetov s katerimi tišijo otroke delat čeprav niso več doma

Kaj torej? Živijo od pridelkov, jih prodajajo ali kako?

Če pa pridelajo zase in za vas, vi pa potem pobirate te pridelke, je pa prav, da jim pomagate ali pa rečete, da pridelkov ne potrebujete.

Če pa kmetija laufa za prodajo, pa stari več ne sfolgajo, naj zadevo opustijo, dajo v najem, prodajo…

Zadeva je tako kot je spodaj povedal starši ne sfolgajo… izdelkov pa ne vzemam doma iz proncipa ker ne delam ter v trgovini je skoraj zastonj pa še zdži veliko dlje.. da bi doma vzemal mleko bi se moral domov vozit na dva tri dni saj potem se že pokvari..

Torej prodajajo izdelke?

Ali jim to pomeni sredstvo preživetja?

Oboje tako kot večina gorskih kmetij.. kjer poznajo garanje od jutra do večera

Torej bi brez tega bili brez keša in bi težko preživeli, če bi vse skupaj prodali ali opustili?

jah no.. ti pojma nimaš kako to gre to oni ne vidijo tako kot vi v mestu to je njim dolžnost da peljejo družinsko tradicijo to jim je višjega pomena kot zaslužek… to je ponos do trdega dela in njene preteklosti.. kmetijo bi opustu samo preko njegovega trupla 🙂

Hehe, razumem, ampak še vedno nisi odgovoril. Če bi vse skupaj opustili, kako bi živeli? Bi zmogli preživeti? Imajo penzije? So dovolj za preživetje?

Čisto lepo bi preživeli… ampak kot sem rekel tukaj je več od zaslužka kmetija pridela bolj minus kot plus temu bi lahko rekli garaški hobi brez prihodka..

No, v tem primeru, če kmetije ne rabijo, imaš prav.

Kljub temu je pa še ena stvar. Najbrž ne zmorejo več brez tega. To je njihov lajf. Če bi fotru vzel kmetijo, kaj bi počel? Nekateri se do konca zapijejo, drugi obležijo v postelji, tretji zapadejo v bolezni. Najbrž gre za neke vrste hobi, nekaj, kar jih vzdržuje pri življenju. Mojo sosedo, ki je bila do 86. leta cele dneve zunaj na njivi, še pozimi si je našla kaj zunaj za počet, so dali v dom, češ naj se na stara leta odpočije. Tja je prišla zdrava, po mesecu dni tam je pa obležala in shirala, po treh mesecih je umrla. Eni ne znajo drugače, to je pa nekaj, kar mladi ne razumemo.

Samo a je zato (zaradi lastne kaprice dejansko) treba težiti otrokom? Pa se prepirati zaradi tega? Meni se ne zdi pošteno. Naj obdelujeta, kolikor zmoreta sama in drugih ne obremenjujeta s tem.

Odgovor na objavo uporabnika
jah no, 12.08.2022 ob 20:10

Odgovor na objavo uporabnika
penzionist, 12.08.2022 ob 20:07

Točno to, jaz bi se recimo brez zemlje tudi kar zapil. mene zemlja pomirja, uživam v tem delu. Komaj sem čakal da grem v penzijo, da bom lahko kmetoval. Seveda za svoje potrebe in potrebe družine, ne gnjavim otrok, da mi pomagajo, ni to neka kmetija, pač srednja njivica.

Te starše pa počasi prepričajte, da izprežejo, si pustijo toliko, da bodo zmogli. Leto za letom malo manj, dokler ne bo ravno prav. Tako da bodo še vedno imeli kaj početi, hkrati pa ne bo preveč za njiju.

Se popolnoma strinjam, točno v to bi ju bilo treba prepričati. Nikakor vzeti vsega naenkrat, to so ljudje, ki drugače ne znajo preživeti. Ne bodo zdaj kar na dopuste začeli hoditi in se lotili igranja golfa. Počasi zmanjševati kmetijo, da na koncu ostane obvladljiva količina, če se le da.

Veliko sreče. Ti starši tega ne bodo sprejeli. Ne razmišljajo več racionalno glede kmetije, drugače bi že davno zmanjšali.

Odgovor na objavo uporabnika
ne bo šlo zlepa, 12.08.2022 ob 20:17

Veliko sreče. Ti starši tega ne bodo sprejeli. Ne razmišljajo več racionalno glede kmetije, drugače bi že davno zmanjšali.

Sčasoma bodo že ugotovili, razen če se ne bodo preklali na dvoje. Saj avtor pravi, da jim ne pomaga, torej dokler bo šlo, bo šlo. Jaz bi namesto avtorja delala v tej smeri, da se jih prepriča, da zmanjšajo. Enim potegne hitro, drugim kasneje, ko dejansko ne gre več.

Ne verjamem. Še ko bodo obležali bodo težili otrokom in vsem naokoli kaj bi morali narediti. To je kot bolezen, ki razžira vse, ki so v bližini.

Odgovor na objavo uporabnika
ne bo šlo zlepa, 12.08.2022 ob 20:34

Ne verjamem. Še ko bodo obležali bodo težili otrokom in vsem naokoli kaj bi morali narediti. To je kot bolezen, ki razžira vse, ki so v bližini.

Ko bodo obležali bo treba kmetijo prodat, če pa težijo, pa naj, saj že zdaj težijo.

Moji so hitro odnehali, ko si je oče zlomil kolk, prej pa tudi teženje glede pomoči. Po operaciji je samo še vrtiček obdeloval, krave smo prodali, hlev podrli, kokoši dali v skrinjo.

Odgovor na objavo uporabnika
svasta nosi zemlja, 12.08.2022 ob 19:46

POTEM PA JE SIMPL: POVEJ JIM TO, DA IMAŠ SVOJ LIFE, DA TE KMETIJA NE ZANIMA IN DA NISI MAMIN SINEK ALI PAČ?

IN dodaj, da se 100% odpoveduješ dedovanju.

Odgovor na objavo uporabnika
Napotek, 12.08.2022 ob 21:43

IN dodaj, da se 100% odpoveduješ dedovanju.

Sploh dedovanju te kmetije s hišo in ohišnico zraven.

Odgovor na objavo uporabnika
garaštvo, 12.08.2022 ob 20:01

Odgovor na objavo uporabnika
svasta nosi zemlja, 12.08.2022 ob 19:56

Odgovor na objavo uporabnika
svasta nosi zemlja, 12.08.2022 ob 19:48

po mleko pa res ne boš hodil še bencin pride več.

imej jajca in jim to lepo pojasni!!!!

te pa razumem, takim zacementiranim staršem težko pojasniš, da ti ne boš delal na kmetiji, kjer sta onadva cel life garala, kjer je pomembno, da je trava pokošena, mleko se oddaja in meso, vse za sosede kaj bodo pa drugi rekli?

poznam primer, kjer je 5 otrok, vsi živijo drugje, nihče ni želel delati pa je vseh 5 pridobila na delo (mama seveda) da je vsakemu potiho obljubila kmetijo! no vsi so leta pomagali, potem pa je mama umrla, oporoke ni napisala pa še danes kmetija ni razdeljena, ker je nihče od otrok ne želi, ali se kregajo in ni kupca ki bi jo kupil…

Jaz pa primer, kjer moja babi ni želela oddat 7 molznic, ker je to sramota, da bo štalinka prazna. V njej je garala do svojega 87 leta z hojico je dojila. Potem smo ji pa tamladi na skrivaj našli kupca in vse prodali.

šele potem je uvidla, da ni moke iz tega mleka.

Kako lahko 87 let babica doji?

Doji mamica dojenčka.

 

Krave se molze, ne doji.

 

Bogpomagaj kmetom…  otroci niso za nobeno delo.

Hrana pa ne raste v betonu.

Odgovor na objavo uporabnika
Jekjej, 12.08.2022 ob 22:25

Kako lahko 87 let babica doji?

Doji mamica dojenčka.

 

Krave se molze, ne doji.

 

Bogpomagaj kmetom…  otroci niso za nobeno delo.

Hrana pa ne raste v betonu.

Ah ponekod izraz narecno ,da doji uporabljajo, za rihtanje tel8ckov in molzo krave. Npr v Beli krajini. Tud mene zanima, samooskrba, kako pa ce se nobenmu ne sanja ne o rastlinah ne o delu ne o zivalih…

Poznam veliko primerov, ko otroci pridejo domov samo na kosila, popivati in igrati gospode. Pa odpeljati poln pritljažnik. Strinjam se, da ni njihova dolžnost pomagati, vendar potem v primeru smrti staršev, naj ne govorijo o svojih pravicah. Naj starši dajo tistemu, ki jim pomaga, ki skrbi zanje, pa tudi, če je to sosed. Na žalost, nekateri otroci staršev niti ne povohajo, ko se pa deli, so pa prvi v vrsti.

Odgovor na objavo uporabnika
Dijana286, 13.08.2022 ob 05:07

Poznam veliko primerov, ko otroci pridejo domov samo na kosila, popivati in igrati gospode. Pa odpeljati poln pritljažnik. Strinjam se, da ni njihova dolžnost pomagati, vendar potem v primeru smrti staršev, naj ne govorijo o svojih pravicah. Naj starši dajo tistemu, ki jim pomaga, ki skrbi zanje, pa tudi, če je to sosed. Na žalost, nekateri otroci staršev niti ne povohajo, ko se pa deli, so pa prvi v vrsti.

Drugače glede delitve je pa tako… v mestih se grebejo vsi kljub temu da nobenmu ni blo treba pomagat ko pride do kmetije pa nebi smel noben ki ni pomagal? zgleda da je res slabo bit rojen kmet… mi je res žal da nisem rojen v mestu

pri dedovanju se vse konča.

problem je še večji kjer je otrok več in morda nihče ni pomagal ali na kmetiji ostane samo en in tisti dela, ko pa starši umro, pa bi še preostali bratje in sestre vsi radi dedovali, čeprav delal pa ni nihče.

in za primer: če vas je 5 otrok, kako se sploh lahko deli to kmetijo?

Odgovor na objavo uporabnika
Vsakazaseve, 12.08.2022 ob 23:38

Ah ponekod izraz narecno ,da doji uporabljajo, za rihtanje tel8ckov in molzo krave. Npr v Beli krajini. Tud mene zanima, samooskrba, kako pa ce se nobenmu ne sanja ne o rastlinah ne o delu ne o zivalih…

Štajerci, podojimo krave.

Razumljeno, modra?

Odgovor na objavo uporabnika
ljubljancan21, 13.08.2022 ob 06:18

Drugače glede delitve je pa tako… v mestih se grebejo vsi kljub temu da nobenmu ni blo treba pomagat ko pride do kmetije pa nebi smel noben ki ni pomagal? zgleda da je res slabo bit rojen kmet… mi je res žal da nisem rojen v mestu

Zadnje desetletje se opaža, tudi, da se punce kar orng izognejo kmetom.

Tam je vedno delo, tja ob vikendu ne greš poležavat, na obisk in lenarit, tja greš delat. Vsaj moški predstavniki-ženske pa v kuhinjo, žal ni počitka.

Samo a misliš, da ni tudi tako, da če ne vzamejo tiste zelenjave in sadja, da so pa starši hudo užaljeni?  Da se izognejo temu, pa potem marsikdo raje vzame in je tiho. Potrebuje pa ne tega.

Odgovor na objavo uporabnika
Francka974, 13.08.2022 ob 07:38

pri dedovanju se vse konča.

problem je še večji kjer je otrok več in morda nihče ni pomagal ali na kmetiji ostane samo en in tisti dela, ko pa starši umro, pa bi še preostali bratje in sestre vsi radi dedovali, čeprav delal pa ni nihče.

in za primer: če vas je 5 otrok, kako se sploh lahko deli to kmetijo?

Zato bi pa morali to prej urediti. Se komot da, samo ta stara kmečka mentaliteta je v napoto. Gazda, pa čeprav napol crknjen, mora biti gazda. Tamladi nič ne znajo po njegovo. Nič se ne sme spreminjati. Potem pa je tako. Tastara dva zgarana, večina otrok pa se umakne. Kakšen, ki ostane, pa ni nič vreden.

Preprosto – kdor dobi kmetijo od staršev ‘na preuzitek’, no z veseljem pomagal na kmetiji; to je za primer, ko gre za več otrok. Tako bi moralo biti.

Večkrat pa so starši muhasti in izsiljujejo otroke do zadnjega in jih pustijo v dvomih, kdo bo dedoval, da so na koncu vsi poskrrgani.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Sak, 13.08.2022 ob 07:47

Samo a misliš, da ni tudi tako, da če ne vzamejo tiste zelenjave in sadja, da so pa starši hudo užaljeni?  Da se izognejo temu, pa potem marsikdo raje vzame in je tiho. Potrebuje pa ne tega.

Ja, seveda ne potrebuje paradajza in kumar in paprik, itak da ne. Doma to dajo sosedom, potem pa gredo v štacuno kupit drugo. Daj ne seri, ravno zato pridejo tja na kosilo, da poberejo še zelenjavo za s seboj. Sodelavka je ves čas založena z zelenjavo, nič ne kupuje v trgovini, dela pa na njivi tudi ne. Zadnjič je po telefonu govorila z mamo in spraševala, ali so bučke in melancani, ker bi ona nekaj kuhala doma s tem. Pa da pridejo na kosilo v soboto. In takih je malo morje.

Odgovor na objavo uporabnika
Sak, 13.08.2022 ob 07:50

Zato bi pa morali to prej urediti. Se komot da, samo ta stara kmečka mentaliteta je v napoto. Gazda, pa čeprav napol crknjen, mora biti gazda. Tamladi nič ne znajo po njegovo. Nič se ne sme spreminjati. Potem pa je tako. Tastara dva zgarana, večina otrok pa se umakne. Kakšen, ki ostane, pa ni nič vreden.

Seveda se da. Sosedovemu Franceljnu vse prepišejo (pogodba) in on prevzame večino dela na kmetiji, otroci naj se pa slikajo.

Samo da v tem primeru po smrti staršev vedno pride do krega, izpodbijanja pogodbe, hude krvi itd. A misliš, da se potem otroci lepo sprijaznijo? Večina je mrhovinarjev, ki jih v času življenja staršev ni blizu, razen za napolnit prtljažnik, potem bi pa seveda dedovali.

Odgovor na objavo uporabnika
hmmm298, 13.08.2022 ob 08:53

Seveda se da. Sosedovemu Franceljnu vse prepišejo (pogodba) in on prevzame večino dela na kmetiji, otroci naj se pa slikajo.

Samo da v tem primeru po smrti staršev vedno pride do krega, izpodbijanja pogodbe, hude krvi itd. A misliš, da se potem otroci lepo sprijaznijo? Večina je mrhovinarjev, ki jih v času življenja staršev ni blizu, razen za napolnit prtljažnik, potem bi pa seveda dedovali.

No jaz poznam bolj te primere, ko je tastar gazda in pika. Vse mora biti po njegovo, zato pa ima zdaj prazno kmetijo. Otroci so šli stran.

Pa en primer, sicer ni kmetija, je pa nekaj zemlje in ogromni njivi, ki jih obdelujeta tašča in tast. Sicer super, samo to je postalo preveliko. Noben od otrok, ki imata familije, nima namena in časa za to, onadva pa vseeno vztrajata. Milijonkrat smo jima povedali, da naj zmanjšata in da za nas ne potrebujeta nič pridelovati. Pa ne poslušata. Kadar nič ne vzamemo pa sta slabe volje in užaljena. Smo obupali in pač občasno vzamemo tisto solato in paradajz, pač potem doma vržemo na kompost, ker toliko naenkrat pač ne moremo pojesti. Imamo tudi mini vrtiček sami. Neumno, samo enim ne moreš dopovedati. Sta pa vsaj toliko, da ne težita z deli. Včasih tudi kaj pomagamo, samo to ni naša naloga.

Pa glede pogodbe o preužitku – zelo težko jo je izpodbijati. Se da urediti če je volja. Samo problem je, ker večina noče.

Imamo kar nekaj zemlje in gozda, nimamo zivali, razen psa in macke..Imamo samo vrt zase, vecje povrsine dajemo v najem. Ko pridem domov, pomagam kolikor lahko, ne pretiravam, ampak vedno kaj naredim, da recimo potem mojim starsem ostane manj dela.. Ker ce gremo recimo za vikend, bi tudi imela slabo vest, da bi dva samo sedela, gledala v luft, pila kavo in cvekala.  Jaz z veseljem kaj postorim.

Jaz mu dam prav, prevec dela imam sama celo z vrtom in sadovnjakom, ne mores nikamor na pocitnice samo delas celo poletje, potem se za ozimnico, pred leti sem to rada pocela, zdaj imam vsega poln kufer.

Vecji problem je ce si sam/a  za vecjo povrsino vrta/zemlje, recimo dve osebi pa morata vse sami postoriti, na kmetijah se vsaj razmnozujejo, da vsega ne delajo sami. Pred leti smo imele se pomoc sosedov, koga placale, zdaj vse same, na koncu sezone smo cisto zgarane,…krvavo se mors matrati za pridelke in za ozimnico.

10 let nazaj nisem hotla delat na zemlji, kasneje sem imela veselje in motivacijo pa ni ti treba kupovati v trgovinah, sploh zdJ ko je inflacija, me pa tud psihicno in fizicno izmuci sploh ker to cedalje manj rada delam in mi gre vse na zivce.

New Report

Close