Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ponovno o odlogu vpisa v prvi razred

ponovno o odlogu vpisa v prvi razred

ja, katka, saj to tudi nameravam. Ker ni samo moja fiksna ideja, ampak tudi zdravnica specialstka, ki je napisal potrdilo priporoča odlog. Ampak na k…. mi gre, da se nekaj grejo zato da bodo imeli dva oddelka in podobne fore. Al pa res ne vejo kakšen je pravilni postopek.

Ali mogoče veš, kje piše, da je končna odločitev od staršev?

Tega res ne vem, ampak vem pa, da te ne morejo prisiliti. Res ne.
Oddaš prošnjo, zraven je dobro, da priložiš kako mnenje psihologa, (ali pediatra ali logopeda) – ni pa to nujno.

Kot sem napisala – moja sodelavka je na koncu samo morala podpisati neko izjavo, da prevzema vso odgovornost.

Pa seveda je tudi dobro, da upoštevaš predpisane roke:-)

Pravna podlaga vpisa otrok, rojenih v letu 2003 v 1. razred osnovne šole je 45. člen Zakona o osnovni šoli, ki določa:
Starši morajo v 1. razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu v katerem bodo začeli obiskovati šolo dopolnili starost 6 let.

Otroku se lahko pričetek šolanja na predlog staršev, zdravstvene službe ali komisije za usmerjanje odloži za eno leto, če se ugotovi, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo. Ugotavljanje pripravljenosti za vstop v šolo izvede šola.
Starši napišejo vlogo v kateri obrazložijo in utemeljijo odlog in jo najkasneje v štirinajstih dneh po izteku vpisa naslovijo na ravnateljico šole.

srečno Bodi, kar si, ostalih je tako že preveč!

naš je rojen zadnjo uro decembra in smo šolanje odložili. Sicer je bil na vseh testiranjih, povsod tudi zelo uspešen, vendar je šolska psihologinja upoštevala moje mnenje. Otrok potrebuje čustveno in socialno zrelost in le-ta je zelo pomembna (pa kaj če bere, računa,…)Niti malo mi še ni blo žal, čeprav je v vrtcu v heterogeni skupini, kar pa ni ok, ker se prilagajajo mlajšim in mu je dolgčas. In vsi strokovni delavci mi sedaj zatrjujejo da je prav, da smo šolanje odložili.Se pač doma potrudimo da je aktiven in se ne dolgočasi.Pridobiva pa v takšni skupini na socialni zrelosti.

Všolajo se otroci, ki v letu, ko začnejo obiskovati šolo, dopolnijo 6 let. Program šole je prilagojen šestletnikom in govoriti o tem, da je nek šestletnik tako zelo nezrel in nesocializiran, je hudo. Morda res kakšnemu otroku, ki je rojen proti koncu leta manjka nekaj minut pozornosti in zmožnosti koncentracije, vendar bo to nadoknadil v nekaj mesecih. Govoriti o tem, kakšne bodo posledice v 4. razredu OŠ, je pa res smešno. Kajti takrat bo otrok star 10 let in bo že zdavnaj prerasel vse te začetniške težave.
Otroke preveč pomilujete in varujete ter zavijate v vato in želite nekako ohranjati pod svojim varstvom. Meni se zdi dosti večja kazen za otroka, da ne gre s svojimi prijatelji naprej v šolo zaradi strahu matere kot pa všolanje z nekajminutno zamudo koncentracije.

Hiperprotektivne?!
Uspeh v šoli je zelo pomemben! In neumno je, da pri vpisu najbolj šteje letnica rojstva! Otroci so različni in pri petih letih iz meseca v mesec napredujejo! Svojemu otroku privoščim, da je kar se da uspešen in zadovoljen v šoli, zato odlagam šolanje, ker bo v enem letu ogromno napredoval in dober začetek JE pomemben!

Temo izpred 7 let drajsate!!!!!!!!!!!!!

Jaz bi takoj marca že napisala prošnjo za odlog. Otroka daj čim prej stestirati psihologinji- napotnico napiše pediater, Moja deklica je rojena julija in so ji odobrili odlog… takrat je bila zelo zasanjana in nezrela za šolo, sedaj je odličnjakinja ki pobira vse vrste priznanja

Moja otroka sta sla v solo s sedmimi leti. Zdaj ju vodijo kot nadpovprecna oz nadarjena. Teste sta opravila brezhibno,jaz pa sem vztrajala,da ne odlagam zaradi umskih lastnosti ampak zaradi custvene nezrelosti in navedla nekaj dejstev. Vse se da ce je to tvoj cilj in hoces se vedno mora upostevati starsa. Boli njih za tvojega otroka,oni rabijo statistiko,prisotnost,napolnitev razredov,argumentacijo za place oz potrebo po ucitelju itd. Ti ves kako je najbolj prav za vas in kakor se odlocis vztrajaj.

Se strinjam. Otrok je ob vstopu star najmanj 5 let in 8 mesecev in ni 1 leto mlajši od vseh sošolcev. Lahko je skoraj 1. leto mlajši od kakšnega januarčka. Je pa lahko samo pol meseca mlajši od kakšnega drugega sošolca. In če ga daste eno leto kasneje v šolo, bo skoraj 1 leto STAREJŠI od nekaterih sošolcev. Pomeni tudi telesno večji. Ker je “ubogi” decemberčk, ste ga seveda tudi zelo razvajali in bo tudi čustveno, socialno, spolno že bolj razvit, bo v razredu prevladal in fizično nadvladal vse ostale sošolce in sošolke, ki so imeli normalno razvite starše in dali otroka v šolo s svojim letnikom.
Ne govorim na pamet. Imamo pri nas en tak primer. Še sedaj v 7 razredu se občuti razlika med “ubogim” decembrčkom in ostalimi sošolci, rojenimi med majem in decembrom naslednjega leta.

Jaz sem šolska psihologinja (ravno na bolniški, zato tu pišem) in po mojih izkušnjah je dobro odložiti. Ne vem, zakaj bi 5-letnike že dajali v šolo. Mogoče še kje na podeželju velja, da je prvi razred bolj igra, ampak tu v mestnih šolah je že 1. razred zelo resen.

Drugače pa imaš vso pravico (po zakonu!!) dati vlogo za odlog vpisa, šolska psihologinja je DOLŽNA otroka testirati oziroma so dolžni sklicati komisijo. Ampak pohiti, ker mora bit mnenje za odlog vpisa narejeno do konca maja, nimate vel veliko časa. To ni odločitev ene osebe na šoli, starš ima pravico do tega postopka in po mojih izkušnjah se večina predlaganih odloži. Razen za tiste napredne, ki prehitevajo razvoj in so res že zreli, se staršem predlaga da vseeno vpišejo. Jaz bi vse od septembra dalje odložila, če bi bilo možno 🙂

Da ti povem, tole je svetovna traparija:
ne bi pa rada potem par let poslušala na govorilnih, da ni dovolj vztrajen, da ne dokonča stvari do konca, da potrebuje ogromno vzpodbude…kot se to dogaja kolegici, ki ima sina v 5 razredu in ji je žal, kolikor ima las na glavi, da je poslušala svetovalno delavko, da odlog vpisa sploh ni možen (šoli se je šlo za št. otrok zaradi normativov…)

Če ima otrok probleme v petem razredu, to sigurno ni zaradi prezgodnjega vpisa, ampak je to pač karakter otroka. Govorim iz izkušenj. Imam dva novembrska otroka, ki sta šla naprej s svojim letnikom. Prvi raztura, nikoli ni bilo nobenih problemov, drugi pa nezainteresiran popolnoma. Seveda bi lahko tudi jaz rekla, da je kriv prezgodnji vpis in nekaj prvih let sem se dejansko tolažila s tem, zdaj ko pa je tukaj 6. razred, pa si bo treba končno priznati, da prezgodni vpis nima nič s tem, ampak otroku pač dol visi za šolo. To priporočam tudi tvoji kolegi.
Najlažje je pa seveda iskati krivca drugje in kazati s prstom na druge. So otroci, ki nimajo nobenega interesa za šolo, pa to nima nobene zveze s tem, kdaj so šli v 1. razred.

Pa zgoraj ena mama govori o večji inteligenci otroka, ker je šel v šolo pozneje. Pa ste vsi na glavo padli? Tudi moj otrok je na testih za nadarjene briljiral, pa je šel v šolo s petimi leti. Kakšno vezo ima inteligenca s časom vpisa?

kakšne veze ima večja inteligenca z kasnejšim vpisom?? bolj inteligenten si, ali pa nisi..se s tem rodiš…pa če greš v šolo petimi, ali sedmimi…
je pa seveda mamice tako strah, ker sosedov otrok že od četrtega leta bere..njen pa pri šestih še črk ne pozna…tako pač je, nima veze vpis..tudi na isti faks pri 18 pridejo takšni in drugačni..pa nihče ne dvomi ali bi se vpisal ali ne..
dajte otrokom možnost, da čimprej razvijajo svoje potenciale, ne pa jih crkljat do onemoglosti v vrtcu..veliko več koristi jim boste naredili..
je pa rojstvo konec leta vedno izgovor, če otroku ne gre…še v sedmem razredu je za otrokov slab uspeh in nezainteresiranost krivo to, da je rojen novembra, namesto junija…

In zakaj otrok ne bi šel v šolo, če ustreza vsem pogojem? Kaj potem, če je rojen v decembru? Tudi jaz sem rojena decembra, pa eden od mojih otrok je tudi decembra, pa smo šli v šolo normalno. In ne samo to: včasih so šli v prvi razred celo tisti, ki so bili rojeni januarja, februarja, ali celo marca naslednjega leta. Nobenih problemov ni bilo, otroci so bili uspešni, čeprav ni bilo nobene priprave za v šolo: niti vrtca, niti male šole.
To, da otroka tlačite in ga nočete dati v šolo se mi zdi krivično in neumno, še posebej, če je otrok bister. Pomisli samo na to, kako se pozna pri delovni dobi, ki jo človek na tak način izgubi. Razumela bi, da odlašate za vstop v šolo, če bi bil otrok bolan, nezrel, ali bi imel kakšne druge težave.
Moje mnenje: OTROK NAJ GRE V ŠOLO!

začnimo s tem – včasih so bili otroci ob vpisu stari najmanj 6 let in pol. Tako, da tale primerjava je butasta. Se mi zdi pa 1.3. boljši mejnik kot 1.1..
računati na večjo ali manjšo inteligenco je isto blesavo. razlike za moj okus najbolj nastanejo šele v višjih razredih, ko se nekatere sposobnosti predstave, imaginacije še ne razvijejo (recimo fizika, kemija)
Pa pri dekletih, ki pridejo prej v puberteto kot fantje, so kakšno leto mlajše čisto mimo, ker so same še otroci in ne razumejo, da se nekaterim že na polno dogaja.
Če je otrok normalno razvit te razlike v prvih letih niso toliko opazne, kot kasneje. pa pri fantih tudi manj izraženo.

začnimo s tem – včasih so bili otroci ob vpisu stari najmanj 6 let in pol. Tako, da tale primerjava je butasta. Se mi zdi pa 1.3. boljši mejnik kot 1.1..
računati na večjo ali manjšo inteligenco je isto blesavo. razlike za moj okus najbolj nastanejo šele v višjih razredih, ko se nekatere sposobnosti predstave, imaginacije še ne razvijejo (recimo fizika, kemija)
Pa pri dekletih, ki pridejo prej v puberteto kot fantje, so kakšno leto mlajše čisto mimo, ker so same še otroci in ne razumejo, da se nekaterim že na polno dogaja.
Če je otrok normalno razvit te razlike v prvih letih niso toliko opazne, kot kasneje. pa pri fantih tudi manj izraženo.[/quote]

Ti pa pozabljaš, da so pred tem dali skozi že eno leto male šole, ko je bilo tudi treba sedet pri miru in kaj narisat in napisat. Če se primerjamo s tujino, smo glede tega zelo pozni.

Pri nas je bilo tako, da je otrok decembrski in je šel pač s 5 leti v šolo. Niti ga takrat niso testirali.
Meni se je zdelo vse OK in ni bilo nekih problemov. Do nekje 7/8 razreda. Takrat se je začelo poznat, da je otrok skoraj leto mlajši od drugih. Saj z učenjem in razumevanjem snovi ni bilo nikakršnih večjih težav, ocene so bile od 3 do 5. Razlike pa so se pokazale predvsem v dozorevanju. Je pač zaostajal. Bi mu bilo sigurno lažje, če bi s šolo počakali še eno leto.


Imela sem enak problem. Sin, rojen 17.12. Zahtevas kasnejši vpis in te morajo upoštevat. Mene so takoj in brez problema. Pa ni imel težav. Hvala bogu, da je sel kasneje.

V prvem razredu se šele uvajajo v normalno šolsko delo, tako da tudi na sedijo 45 min nepretrgoma, ampak so v krogu, po kotičkih, vzgojiteljica je prisotna. Tako, da težko, da tega kdo ne zmore.

Lenčk, za vse pa res ne more biti kriv rojstni datum.[/quote
Od kje si ti?
V prvem razredu imajo tri dni v tednu po pet ur, dvakrat po štiri in zelo malo prostega. Nekaj minut. Delam v prvem razredu. Je zelo zahtevno. Takoj vidim otroke, rojene konec leta. Sina, roj decembra, sem dala kasneje v šolo. To veliko pove.

Pajade! Če govoriš o puberteti, bodi vesela, da je prišla čim pozneje. Tukaj ni zaostajanja in prehitevanja, otroci dozorevajo zelo različno. Nekateri so že pri 13 pravi deci, drugi še pri 15 piščančki. In vse je okej!
Pri nas je ena punca za glavo večja od vseh in na videz 2 leti starejša, pa je rojena sredi leta.

Strokovnjakinjo kaj ti je rekla. Jaz sem v prejsnjem sistemu sla prej kot drugi. Katastrofa..pa ne pri ocenah. Postavi se za otroka!

začnimo s tem – včasih so bili otroci ob vpisu stari najmanj 6 let in pol. Tako, da tale primerjava je butasta. Se mi zdi pa 1.3. boljši mejnik kot 1.1..
računati na večjo ali manjšo inteligenco je isto blesavo. razlike za moj okus najbolj nastanejo šele v višjih razredih, ko se nekatere sposobnosti predstave, imaginacije še ne razvijejo (recimo fizika, kemija)
Pa pri dekletih, ki pridejo prej v puberteto kot fantje, so kakšno leto mlajše čisto mimo, ker so same še otroci in ne razumejo, da se nekaterim že na polno dogaja.
Če je otrok normalno razvit te razlike v prvih letih niso toliko opazne, kot kasneje. pa pri fantih tudi manj izraženo.[/quote]

Ti pa pozabljaš, da so pred tem dali skozi že eno leto male šole, ko je bilo tudi treba sedet pri miru in kaj narisat in napisat. Če se primerjamo s tujino, smo glede tega zelo pozni.[/quote]

Ti pa še to pozabljaš, da je večina bila v vrtcu (tudi jaz in moja najstarejša hči pred 20 leti) in se prav nič ne spomnim kakega sedenja ure in ure. risali in ustvarjali smo kot vsi ostali. Danes je pa že prvi razred čisti dril.

Ti pa pozabljaš, da so pred tem dali skozi že eno leto male šole, ko je bilo tudi treba sedet pri miru in kaj narisat in napisat. Če se primerjamo s tujino, smo glede tega zelo pozni.[/quote]

Ti pa še to pozabljaš, da je večina bila v vrtcu (tudi jaz in moja najstarejša hči pred 20 leti) in se prav nič ne spomnim kakega sedenja ure in ure. risali in ustvarjali smo kot vsi ostali. Danes je pa že prvi razred čisti dril.[/quote]

A bejž? Kar dril je? :))) Sori, sem skoraj padla s stola. Bi ti še verjela, če bi dala že dveh otrok skozi naš šolski sistem. Če si ti pozabila, kako je izgledala mala šola, jaz nisem. Kako je bilo pa pred 20 leti, pa ne bi vedela.

Ti pa še to pozabljaš, da je večina bila v vrtcu (tudi jaz in moja najstarejša hči pred 20 leti) in se prav nič ne spomnim kakega sedenja ure in ure. risali in ustvarjali smo kot vsi ostali. Danes je pa že prvi razred čisti dril.[/quote]

A bejž? Kar dril je? :))) Sori, sem skoraj padla s stola. Bi ti še verjela, če bi dala že dveh otrok skozi naš šolski sistem. Če si ti pozabila, kako je izgledala mala šola, jaz nisem. Kako je bilo pa pred 20 leti, pa ne bi vedela.[/quote]

Pojdi v našo OŠ (moja najboljša prijateljica je tam učiteljica in ima eno v prvem, eno v tretjem. Brihtni punčki, pa imata vsak dan od prvega dne vsaj debelo uro domačih nalog, če sta zelo pridni. Za moje pojme ornk dril. Vsak mesec ena knjigica za domače branje, pa še kup ostalega, sprotnega. Od 1.9. v prvem razredu. Ti o tem drilu nimaš pojma. Sploh, če imaš otroke višje od tretjega razreda, ker se je program zelo spremenil.
In ne, nisem pozabila kako je zgledala mala šola v vrtcu. Vi ste verjetno integrale jemali, da imaš tako slab spomin nanjo. zame ni bila drugačna od ostalih let vrtca.

New Report

Close