Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pretežek prvošolec

Pretežek prvošolec

Pa kdo pravi, da gremo v ekstreme.
Še vedno bo v šoli imel malico + kosilo z repetejem + ves kruh ki ga bo uspel nagrabit.
Doma bomo uvedli samo malo bolj zdrav zajtrk. Priznam da so ponavadi padali kaki kosmiči, čokolešnik, kruh s pašteto ipd.
Potem popoldan ne bo šel k babici zato mu moram doma okoli 15:30 dat malico, da bo zdržal do 17:30, ko bomo imeli večerjo in potem spat. Sedaj je jedel med 16:00-17:00 kosilo in potem doma samo kako šalco mleka pred spanjem.
Vikendi, ko ni pri babici, je seveda režim drugačen.
Zato potrebujem nasvete predvsem kaj mu naj dam za zajtrk, da bo mu prebudilo možgančke, da bo lahko zaštartal v šoli in ne bo preveč kalorično oz mu samo spodbudilo teka.

Manjkajo mi predvsem ideje kaj za zajtrk in zvečer za večerjo.

Te dni sva bila z možem izmenično doma.
Dan je potekal približno tako:
ob 9:00 zajtrk – jajce z doma pečenim polnozrnatnim kruhom drug dan grški jogurt z banano in borovnicami tretji dan kruh z namazom iz skute in tune.
Kaj še mu naj dam za zajtrk?

Potem okoli 12:00 dobi sadje – na krožnik narezano jabolko banane korenček borovnice mandarine kivi. Popikava in greva dalje.

Med 14:00 – 15 00 uro kosilo. Danes maznil šeflo juhe, 4 žlice riža in 1/3 piščančjega fileta in ogromno solate. Poobedka ni bilo.

Ob 17:00 ima še borovnice za pozobat in če bo sila kaka žlica grškega jogurta

ob 19:30 mu mislim dat še ostanek piščančjega fileja in solato zmešano z fižolom – bo ok?

Med tednom imam v palnu za večerjo ob 18:00 skuhat kake mineštre, lazanja iz bučke in melancana bi bila ok? melancan in bučko uporabiš namesto testenin, brez bešamela polijem z mešanico grškega jogurta in jajco. Potem kake rižote s polnozrnatnim rižem bi šle?. Ajdovi in proseni narastki? to se mi sicer ne zdi ok. Popečen file piščanca govedine lososa orade svinjskega pa solata z fižomom? Juha iz leče?

Rabim predvsem konkretne jedi – da vem kaj naj kuham, ker se lovim 🙁

Ne vem kje ste prišli na idejo, da ga mislim imet do 13:00 brez hrane?

Posebej hvala še za tale komentar od avtorja “bistvovsega” – sem ga kar sprintala in obesila v kuhinjo. Hvala še enkrat!

Bom kasneje prebrala še za nazaj enkrat celo temo – mislim, da je bilo kar nekaj fajnih predlogov.

Kot bi brala mojo zgodbo. Predvsem ima vaš otrok preveč in preobilne obroke. Malica v šoli je ob 8? 9? Zakaj rabi zajtrk? Možgane prebudi hoja, delo na prazen želodec, telesna aktivnost. Popoldne je na 2 uri? Pa saj ni novorojenček. Kot berem poje več kot jaz in mož skupaj. Če ima kosilo z repetejem in neomejenim kruhom, ne rabi malice 2 uri pred večerjo. Dajte mu namesto dodatne hrane plačat študentko, ki bo po šoli z njim šla na igrišče. Ne navajajte ga na 7 obrokov dnevno. Prosim. Prosim.

Pa saj nima smisla, mama so se že odločili, da bodo otroka še vedno pitali na 2 uri, samo bolj “zdravo”.
Kar zajokala bi.

Za zajtrk mu ce le lahko dodaj kksne orescke, ker vsebujejo zdrave mascobe, so odlicni za mozgane in dobro nasitijo. Naredis npr. proseno kaso ali ovsene kosmice s kokosovim sladkorjem ali javorjevim sirupom (da je dobro in sladkega okusa) s sadjem ter povrhu potrosis orescke.

Lahko naredis domac cokolesnik, poglej na spletno stran boobeefoodee (kjer je ogromno krasnih zdravih receptov v slovenscini), ki je dober in nasiten. Komot mu speces smorn al palacinke s kaksno manj sladko marmelado ipd… Vazno je da odrezes vsakodnevno naziranje s hrano, ki jo izvaja babica, doma ni potrebna striktna dieta, le malo bolj zdrava prehrana, pa bo.

Ja sedaj pa res ne vem kaj naj naredim. Tam me qrcate da od 13:00 ko ima v šoli malico pa do 18:00, ko bo imel doma večerjo, je predoglo. Torej mu doma naj ne dam ničesar, ko pride domov in čaka od 13:00 do 18:00 da skuham in mu dam večerjo al kako?

Če mu dam večerjo že ob 17:00 potem bi mi ob 20:00 ko bo šel spat težil da je lačen in ne bo mogel spat.

Sedaj pa res ne vem več kaj naj 🙁

Pa raje mu dam doma zajtrk, kot pa da je do 9:30 ful lačen in se v šoli nabaše tiste malice.
DAN MALICA KOSILO

Pon

25.2
Mlečni riž (L), kakav, banana, maščobni beli kruh (G, S, L)
kosilo: Kisla repa, domača pečenica, matevž, kinder pingvi (G, L)

Tor

26.2
Polžek pica (G, S, L), čaj, pomaranča
Kosilo:Golaž, polenta (L), jabolčni zavitek (G, J)

Sre

27.2
Palačinke s čokoladnim nadevom (G, L, J), probiotični EGO (L), hruška
Kosilo: Brokolijeva juha, testenine z milansko omako (G, J), rdeča pesa

Čet

28.2
Sezamova pletenka (G, S, Se), cordon blue (G, J, L), nariban korenček
kosilo: Zelenjavna enolončnica, sirovi štruklji z drobtinami (G, L), kompot

Pet

1.3
polnozrnati kruh (G, S), domači jajčni namaz (L, J), paprika, čaj
kosilo:Kurja juhica, sesekljana pečenka (J), pire krompir, solata z zeljem in fižolom

In ko smo cel dan doma naj ima samo zajtrk, kosilo in večerjo če prav razumem?
Vmes pa nič? Potem pa po drugi strani poslušam “5 obrokov, da telo ne preklopi na varčevanje in začne nalaga hrane”!

Sedaj pa res več ne vem 🙁
Meni bi bilo itak najlažje doma po šoli mu dat samo šalco mleka ob 19:00 zvečer pa ga poslat spat.

Pa kje ti vidiš 2 uri??? Razmak na 3 ure je za takega pitanca na začetku čisto ok, sicer se mu bo strgalo – pa ne od lakote, od požrešnosti! Otrok je odvisnik od hrane!!! To je treba jemati resno in tako k temu tudi pristopiti. Obroki na 3 ure so za prve 3-4 tedne OK!

Minimaliziraj OH!!! Kakšna banana! Zakaj že? Banana ima ogromno sladkorja, ki ga tak otrok ne potrebuje! Če že moraš nekaj tlačiti v grški jogurt, ki je sam po sebi ČEZ GLAVO (!!) hranljiv s svojimi 3{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maščob, daj not kivi, gozdne sadeže in v najbolj skrajnem primeru, če res nikakor ne gre drugače, pol žličke medu! Ampak jaz nisem in ne bi! Otroka je treba odvadit odvisnosti od sladkega, ker je suženj cukra! Zanj hrana, ki ni do nezavesti precukrana sploh nima okusa in to je treba spremenit, sicer bo imel pri 20tih diabetes! Jabolko je en tak fake! Jabolko ima veliko sladkorja, niti ptibližno pa ne toliko hranil in balasta, da bi se lahko z njimi kar basali. Eno na 2 dni bo čisto ok, saj sicer samo zajebava možgane, da začnejo hlepet po še in še cukra! Velja to za veliko večina sadja, izjema so limete, grenivke, limone in gozdni sadeži, zato naj bo sadje desert, posladek, ne pa obrok!

Za malico je lahko sir, paprika, paradajz, kumarca, bučka – narežeš na kolutke/rezine in posuješ z ribanim sirom ali sirom v rezinah. Ali narediš “nabodala” – napikaš na palčke kocke sira, lahko različnih vrst, in kocke zelenjave. Malica je lahko kuhano jajce, cca 150 gr jogurta, polnomastna skuta, 100 gr lososa, pol konzerve rib – nujno BREZ kruha!

Zajtrk: za 6 letnega otroka je eno jajce zvrhano zadosti! Jaz osebno sem svojemu otroku dajala rezino šunke, rezino sira, eno jajce, pol paprike, pol paradižnika in brez kruha! RUmenjak je pojedel z žličko. 3 dni je protestiral, potem se je navadil. Še danes, ko je najstnik z normalno tel težo, poje sicer tudi po 3 jajca za zajtrk, če ve, da bo fizično delal dopoldan, ampak z bučko ali papriko, brez kruha. Zajtrk naj bo hranljiv, ne pa kalorijska bomba. Če otrok vstane ob 7h in ima ob 9h v šoli malico, bo lonček nesladkanega kakava popolnoma v redu. Ali jogurt z žličko lanenih semen. Ali žlica kosmičev (BREZ SLADKORJA, ne neke vitalis variante, ki so polne cukra) z mlekom ali jogurtom. Lahko tudi pol konzerve rib z rezino sira ali s polovico paprike, lonček skute in rezina šunke, pol paprike in žlica kisle smetane ipd. Sploh ni težko – samo v glavi moraš TI preklopiti, da otrok ne potrebuje kajle kruha k vsakemu obroku!

Kosilo: naj bo 1/3 OH, 1/3 balasta (krompir NI zelenjava, grah, fižol, koruza tudi ne!) – bučke paradižnik, vse vrste zelenih solat, zelje, pesa, kumare, artičoke, malancani, repa, kislo zelje, ohrovt, brokoli, cvetača…. in 1/3 mesa! Za vse starosti velja, da je mesa toliko, kolikor je velika dlan osebe, ki ga je – nič več! Kosilo naj bo glavni obrok! Po kosilu naj bo sladica – gozdni sadeži s smetano in kako stopljeno čokolado (če se le da brez ali vsaj s čimmanj sladkorja!). Občasno kake palačinke, vendar namazane z marmelado brez sladkorja, ali polnjene s svežimi gozdnimi sadeži z žlico kisle ali stepene sladke smetane, lahko tudi s čokoladnim namazom, a brez sladkorja (stopiš 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čokolado, dodaš malo masla, lahko še žlico orehov, malo cimeta – bomba, ne moreš verjeti, kako je to dobro!), lahko jih namažeš z mletimi orehi, ki jih daš v dve žlici tople sladke smetane, cimet in/ali vanilijo (ne sladkor!). Take palačinke so lahko tudi zajtrk ali malica, dve taki palačinki sta lahko večerja! Uporabi polnozrnato moko, pa ajdovo, rženo moko – palačinke lahko narediš na 100 načinov. Ne dodajaj sladkorja, večina tekočine naj bodo jajca, mleka naj bo manj kot jajc! Vcaj 2 x tedensko naj bodo namesto mesa ribe ali morski sadeži. Testin, krompirja, kaš čimmanj, kar jih je, naj bodo polnozrnate.

Pišem iz izkušenj. Moj sin je imel pri 8 letih 42 kg na 138 cm. Ukinili smo ves vidni sladkor, vse sladke pijače, benko zamenjali za krašev kakav brez sladkorja, sprva še sladkali s kokosovim sladkorjem, čez pol leta smo sladkor popolnoma ukinili. Danes je star 17 let, ima 189 cm in 81 kg, sladkorja skoraj ne uživa. Coca cole ne pije, ker mu je ogabna, obožuje čokolado – ampak variante od 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} navzgor, kakih milk in dorin ne prenaša. Takraten prehod je bil prvi teden naporen, včasih smo željo po sladkem mirili s kakim suhim sadjem, vendar je potreba po stalnem grizljanju nečesa in stalnem dovajanju sladkorja izzvenela že v 1. mesecu. Potrebovala boš nekaj iznajdljivosti in veliko vztrajnost! Veš, da delaš v dobro otroka! Njemu v korist in ne v mučenje!

Pa še to: stopi v šolo in povej, da otrok NE SME več dobivati repete, predvsem pa, da h kosilu ne sme jemat kruha! Lahko dobi morda košček mesa in zelenjavnih prilog, vendar naj otrok najprej počaka 10 min, da hrana sploh sede v želodec, krompirja in kruha pa naj mu ne dajejo, prav tako ne dodatnih sladkih pijač, ki si jih otroci (vsaj pri nas) sami točijo. Največ praznik kalorij se zaužije ravno s pijačo! Srečno in vztrajaj! Meni danes ni žal!

Samo vprašanje, zakaj grški jogurt? Precej masten je. Če ga zmešate z banano, dobite kalorično bombico. Raje menjajte z lahkim jogurtom, vmešajte žličko medu ali jagodičevje ali ovsene kosmiče. Za zajtrk ima lahko polento, polnozrnat kruh z manj mastnim namazom ali manj sladko marmelado ali s pusto šunko, banano, zelenjavno-sadni smoothie, kašo iz ovsenih kosmičev, proseno kašo s suhim sadjem, mehko kuhana jajca…. Za večerjo pa zelenjavno mineštro/juho, solato, meso, ribe… Priloga naj bo večinoma zelenjavna, ne preveč OH. Pri pripravi jedi pa uporabljajte zdrave maščobe.

Bom mu ponudila navaden jogurt, ampak do sedaj ga je vedno pustil – tudi če smo mu dali not sadje. Grškega še poje.
Meni osebno je po navadnem jogurtu slabo.
Prebavljam edino grškega.

Največja zmota, ki jo počenmo je, da šparamo na maščobah namesto na OH! OH sprožajo novo in novo lakoto po še več OH, maščobe telo nasitijo in ga hkrati učijo porabljati lastne zaloge, ki so prav tako maščobne. Raje malo več maščob, kot razne “lahke” variante, ki so sama kemija in sam strup! OH otrok še mora imeti, absolutno, a niti približno ne toliko kot jih že samo v šoli dobi! Jaz našemu doma nisem več dajala OH obrokov, razen čez vikend, ko v šoli ni jedel. Takrat pa ajdovo kašo, polnozrnato polento, polnozrnate palačinke ipd.

Grški jogurt, kisla in sladka smetana, maslo, avokado so živila, ki telo res oskrbijo z vsem, kar potrebuje. Polnomasten kefir, polnomasten jogurt. Pričakuj, da otrok amrsičesa ne bo hotel – ker mu je tuje in zanj brez okusa, saj ima pokvarjen okus. Uporabi na začetku kokosov sladkor in količino le-tega zmanjšuj. Če otrok toži, da je lačen, naj dobi nekaj, a naj to ne bo sladko in ogljikohidratno. NAj dobi pol palačinke, jogurt, papriko mu posoli, ker je verjetno tudi potreba po grizljanju bolj, kot pa lakota. Bolje mu je namazati pol kruha z maslom, kot cel kruh z neko plastično margarino. Ponudi mu sol – naj si posoli, da bo sploh kaj okusil. Naj si da na skuto papriko v prahu, drobnjak, peteršilj, malce soli. Spoznati mora, da ni edini okus, ki obstaja sladko!

Ofak mamca, počakaj na puberteto ko se bo potegnil v višino.

Jaz sem tudi mnjenja, da dovolj OHjev dobijo v šoli. Sama se držim LCHFja in IF 6/18h s tem, da otroku ne dodajam maščob in dobi hrano čez cel dan -teh zlogasnih 5 obrokov na 2 uri.
Prej je itak doma dobil samo pred spanjem šalco mleka (domačega polnomastnega), sedaj bom pač kuhala in bo imel doma kuhan obrok ob 18:00 in ne več pri babici.
Sicer imam v planu mu naredit kako mineštro tu in tam – tega jaz pač potem ne jem.
Kruh palačinke ipd zadeve pa delam brez oh mok.
Lauzanje brez testenin.
Pastirjevo pito s cvetačinim pirjem ipd.

Pa ni problem v tem, da on česa ne bi jedel. Res ni špurav. Poje vse.
No navadi jogurt mu ne sede – pa tudi meni je slabo po njem.
Potem ne je kakih vampov, ostalo pa se ne spomnim, da česa ne bi.
Repa, zelje, segedin, ajdova kaša, pira, leča, fižol, koruza, ričet, pasulj, krvavice, jetrce. To vse je – še v vrtcu so mi večkrat vzg ga pohvalile, da ni izbirčen, jaz pa sem si želela,da bi bil.

Daje ga velika odvisnost od OH. To ga nese. Kake žemljice, makove, palačinke iz bele moke, šmorn, makaroni, svaljki, pomfri, bel riž – tukaj nima mere in ga moraš podit od krožnika in precej glasno zarohnet, ko si hoče nabasat že tretjo porcijo, zato doma kuham točno na procije – za vsakega je toliko in toliko potem pa žal mi je ni več 🙁

Ja sedaj pa res ne vem kaj naj naredim. Tam me qrcate da od 13:00 ko ima v šoli malico pa do 18:00, ko bo imel doma večerjo, je predoglo. Torej mu doma naj ne dam ničesar, ko pride domov in čaka od 13:00 do 18:00 da skuham in mu dam večerjo al kako?

Če mu dam večerjo že ob 17:00 potem bi mi ob 20:00 ko bo šel spat težil da je lačen in ne bo mogel spat.

Sedaj pa res ne vem več kaj naj 🙁

Pa raje mu dam doma zajtrk, kot pa da je do 9:30 ful lačen in se v šoli nabaše tiste malice.
DAN MALICA KOSILO

Pon

25.2
Mlečni riž (L), kakav, banana, maščobni beli kruh (G, S, L)
kosilo: Kisla repa, domača pečenica, matevž, kinder pingvi (G, L)

Tor

26.2
Polžek pica (G, S, L), čaj, pomaranča
Kosilo:Golaž, polenta (L), jabolčni zavitek (G, J)

Sre

27.2
Palačinke s čokoladnim nadevom (G, L, J), probiotični EGO (L), hruška
Kosilo: Brokolijeva juha, testenine z milansko omako (G, J), rdeča pesa

Čet

28.2
Sezamova pletenka (G, S, Se), cordon blue (G, J, L), nariban korenček
kosilo: Zelenjavna enolončnica, sirovi štruklji z drobtinami (G, L), kompot

Pet

1.3
polnozrnati kruh (G, S), domači jajčni namaz (L, J), paprika, čaj
kosilo:Kurja juhica, sesekljana pečenka (J), pire krompir, solata z zeljem in fižolom
[/quote]
Okrog devetih je cordon blue, palačinke s čokolado, pico, mlečni riž, maščobni kruh? In vi bi mu kako uro prej dali še zajtrk??

Priporočilo stroke, ki ga najdeš na netu na strani ministrtva, pove koliko kcal potrebuje tvoj otrok in od kod naj te kcal pridejo. Tvojemu fantu je dovolj od 1400 do 1600 dnevno. Poskusi izračunati za svojega, da vsaj približno vidiš, koliko poje preveč. Tudi jaz priporočam začetek dneva s sadjem, ker je to naravna hrana. Naredi pa seveda po svoje. Mi doma ne jemo ne mesa, ne mlečnih izdelkov – je tega v šoli več kot dovolj, zjutraj smo na sadju in smutijih, popoldne na zelenjavnih juhah in krompirju, pa so otroci ko glistice.
Vem, da je razlika, ker je tvoj že zasvojen in odvisen, a razmisli o tem, če bi doma lahko ukinili hrano živalskega izvora. Govorim za doma. Moji v šoli pojejo, kar je na jedilniku. Vem, da ti ni vseeno, mi ti pač lahko damo kako idejo. Jaz ne bi preveč komplicirala, da ne boste s tem preobremenjeni. Če določene hrane doma ne bo, se boste vsi na to navadili. Logično je, če otrok vidi tebe kaj ješ, da hoče tudi on. Najlažje je, če vsi jeste enako. Pa srečno 🙂


Je na zelo dobri poti, da je ne dočaka.

Kaj pa potem jeste doma? Ni mi problem tudi dat kaj brezmesnega – samo nimam idej 🙁

Kaj pa potem jeste doma? Ni mi problem tudi dat kaj brezmesnega – samo nimam idej 🙁
[/quote]

Jemo zelenjavne juhe, čisto klasične, malo bolj goste, skuham za dva dni. Recimo zakuham vanje malo riža, kake rezance, tudi pest kvinoje ali čičeriko, to imajo radi. Velikokrat pa v pečici spečem krompir in zraven solato. Zeleno, peso, vloženo papriko, kumarice, kislo zelje. Kar je doma.

Zelenjavo kupim zmrznjeno, različne mešanice, dodam še malo svežega korenčka vedno, ker ga imamo vsi radi.

Ja pa res čudno, kako da v šoli pojedo vse, ane?
Eni ste res ubrisani.

Za avtorico pa: tudi jaz mislim da si preoštro vzela, z ukinitvijo vsega hkrati (drugo kosilo, Benko, olje za jajca…….nisem brala vsega) na dolgi rok se ti zna to maščevat.

1. Moj sine ima pri isti višini vsaj 10 kg manj. Sporta non stop. Je non stop. Sladkarije pustim 2x tedensko. Kinderjajc ali sladoled recimo, ne vrece bonbonov.

2. Popolnoma skenslat kruh, sladkarije, sokove, kupljene sadne jogurte, itd. Razcistiti z babico in dedkom, da to nikakor ni izkazovanje ljubezni, temvec da iz vnucka delata tarco za zbadljivke, zaljivke in se kaj hujsega. Ce veste, da v soli poje prevec kruha, do vecera ne ponudite niti grama belih OHjev vec. Nobenih makaronov, mlincev, kosmicev, cornflakesov. Za vecerjo ponudite jajca, zelenjavne juhe, kefir, zelenjavo. Pac zdrave reci. V malih kolicinah. Kefirja se ziher ne bo prenazrl. Mojim dam kdaj rdeco papriko za grickat med obroki. So cist srecni, ker je “ful sladka”.

3. Zajtrk definitivno. Zdrav. Ovsene kosmice, sadje, navadni jogurt. Ne muslije kupljene.

4. Brezkompromisni bodite. Nic ne bo narobe, ce bo par dni lacen. Ko se zelodec navadi na normalne kolicine hrane, lakote ne bo vec. Nic ni ubogi, nic ne bo narobe, narobe je to, da se se prenazira ze pri 7 letih! Ko bo enkrat odrasel, vam bo hvalezen, ce ga boste sedaj usmerili na pravo pot. In predvsem bo zdrav.

In srecno.

Ja sedaj pa res ne vem kaj naj naredim. Tam me qrcate da od 13:00 ko ima v šoli malico pa do 18:00, ko bo imel doma večerjo, je predoglo. Torej mu doma naj ne dam ničesar, ko pride domov in čaka od 13:00 do 18:00 da skuham in mu dam večerjo al kako?

Če mu dam večerjo že ob 17:00 potem bi mi ob 20:00 ko bo šel spat težil da je lačen in ne bo mogel spat.

Sedaj pa res ne vem več kaj naj 🙁

Pa raje mu dam doma zajtrk, kot pa da je do 9:30 ful lačen in se v šoli nabaše tiste malice.
DAN MALICA KOSILO

Pon

25.2
Mlečni riž (L), kakav, banana, maščobni beli kruh (G, S, L)
kosilo: Kisla repa, domača pečenica, matevž, kinder pingvi (G, L)

Tor

26.2
Polžek pica (G, S, L), čaj, pomaranča
Kosilo:Golaž, polenta (L), jabolčni zavitek (G, J)

Sre

27.2
Palačinke s čokoladnim nadevom (G, L, J), probiotični EGO (L), hruška
Kosilo: Brokolijeva juha, testenine z milansko omako (G, J), rdeča pesa

Čet

28.2
Sezamova pletenka (G, S, Se), cordon blue (G, J, L), nariban korenček
kosilo: Zelenjavna enolončnica, sirovi štruklji z drobtinami (G, L), kompot

Pet

1.3
polnozrnati kruh (G, S), domači jajčni namaz (L, J), paprika, čaj
kosilo:Kurja juhica, sesekljana pečenka (J), pire krompir, solata z zeljem in fižolom
[/quote]
A to je šolski jedilnik? Ne morem verjet, s čim hranijo naše otroke… Važno, da redi jedo.

Odjavi ga od kosila in ne bo dobil nobenih repetejev.

New Report

Close