Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prihajajoči prazniki – za verne in ateiste??

Prihajajoči prazniki – za verne in ateiste??

Tudi pri nas v naši družini nismo verni. Tudi moja oče in mati nista verna, prav tako ne partnerjeva družina. Ampak ker so verjetno naši predniki pa bili verni, se tradicija barvanja jajčk tudi pri nas nadaljuje.

Moje verovanje je bolj v smislu tega – “pravi, da ne verjame, da ga je naredil bog, da pa verjame, da bog obstaja”, pa naj bo v kakršni koli obliki že. Zato tudi ne praznujem tako, kot to narekuje cerkev, ampak v smislu nečesa, ki prehaja iz družine v družino – tradicije.

Bacilka.

Samo otrok kar sprašuje in sprašuje, saj, če imaš otroke itak veš, da je kar naprej zakaj. ZATO, KER TAKO JE je najbrž za otroke premalo. Tudi verni otroci se razlikujejo med sabo, verjetno imajo v svojih vrstah tudi bistrejše. A tiste je treba pa zatučkat?

Čauči.

Nihče jih noče “zatučkat”, kot praviš. Je pa treba marsikomu odpreti srce. Odprte glave se lahko rodiš, odprto srce pa… Mmm, mogoče privzgojiš?

Jon, kaj so “pritikli”, sprašuješ. Ker sem že malo starejša generacija to besedo še vedno uporabljam in si napačno mislim, da jo ljudje še razumejo. Torej, včasih so bili “pritikli” vzdevki npr. “ta krulov”, “ta škilast” in podobno, tule pa sem zasledila “strahopetec”, “primitivec”, “pijani, pokozlani verniki”… So pa to grdi vzdevki, ki nikakor niso v čast tistemu, ki jih izreka.
LP

Pozdravljeni.
Ste se pa razpisali, da je kaj.
Naj bo volk sit in koza cela:
Verni praznujejo Veliko noč, ker verujejo v vstajenje Kristusa od mrtvih,
neverni pa obujajo običaj oz. starodavno pogansko navado, ko so še v časih koliščarjev ali pa še prej ljudje barvali jajca in si jih podarjali en drugemu in s tem običajem praznovali začetek pomladi.
Pa je obema stranema zadoščeno, a ne.

Spet en kup nepodpisanih osebkov, ki zelo jasno izražajo svojo kulturo, pa naj bodo na eni ali drugi strani

BRAVO!!!

Problem? Ah, ne vem….. nimam tovrstnih problemov identifikacije kot samo državljanka ali samo “vernica”.

Zame je prvi maj praznik dela ter delavcev (verujočih in neverujočih) in je dan poklonitve dogodkom v Čikagu.

Okupirana Ljubljana je stvar , ki se je tikala vseh in ne samo tistih, ki so za njeno osvoboditev poklonili življenja. Gre za zgodovinske dogodke, ki jih nikakor ne gre zanemariti ali celo reči, da nas ne zanimajo. Zakaj že?

Opredeljevati določene državotvorne dogodke, dejanja, združevanja kot nekaj, kar se pritiče samo “nevernim” je milo rečeno neumno, da ne rečem na trenutke izdajalsko.

Kar se tiče političnih praznikov…… v vsaki stvari najdemo politiko, bodisi, da gre za politiko države ali politiko drugih institucij. Kakšen praznik je pa Dan žena? Glede na to, se se s politiko kot najprimarnejšim pomenom tega pojma, smatra dejavnost države za ureditev družbe, smo konec koncev vsi del tega. Tako tisti, ki smo ateisti kot tisti, ki so verniki.

Za narod, ki bi stremel k združevanju, spravi in strpnosti, bi morali iskati vzvode ter dejstva, v katerih bi se povezovali in ne razdruževali, četudi zavoljo pirhov ali šunke.

Verjetno se mi bo spet katera vrgla za vrat od besa, vendar smo najprej ljudje in državljani in kot takšni bi vsaj v določenih “političnih in nevernih” praznikih pokazati določeno stopnjo kohezije.

Šele, ko prebiram takšne misli, ki so danes zvrstile pod to temo, razumem, zakaj je bil tako odrinjen dr. Grmič. Premalo ekstremen, mrzek in ozek je bil.

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Ne verujemo, ne jemo šunke in hrena, še manj pa hodimo v cerkev. Načela so pač načela.

dica, mene pa resnično zanima zakaj praznujete božič, pa veliko noč, če ne verujete? Tega očitno nikoli ne bom razumela… Pa čisto zares sprašujem.

Nisem verna. In to ne pomeni, da pa zdaj hodim okrog žice okupirane LJ, pa kres za 1. maj. Nič od tega mi ne pomeni nič (joj kakšen stavek ;-)). Ne pustim si, da bi me družba omejevala s prazniki. če mi ne pašejo. Niti novega leta ne praznujem, ker se mi ga enostavno ne da. Prazniki so fajn samo zato, da sem lahk kak dan več doma. 😉

Živi in pusti živeti.
Zakaj vas tako boli kako in iz kakšnega razloga kdo praznuje kakšen praznik…Uživajte in se veselite – vsaka zase.
Strpnost do drugih…a ne učiji vse vere tega?
Ena je omenila, da jo prime fundamentalizem?
Zdaj razumem zakaj pride do vojn v svetu in vidim, da jih ne povzročajo samo moški…Same ste tukaj povzročile pravo malo vojno na račun nedolžnih jajčk…Prosim….dajte, no…

Joj, jaz sem mislila za lahko noč prebrati poste na temo, ki bi lahko bila lepa. Žal, ni.

Naj samo povem, da mi je čisto vseeno, če jem žegnano ali ne, nisem verna, a žegnano jem skoraj vsako leto, ker smo vsakič kam povabljeni. Mi še božične smrekce ne postavljamo, čeprav jo veliko postavljajo tudi neverniki, ker je postala “ponarodela”.

Praznik dela bi pa moral biti praznik vseh delavcev, praznujemo ga pa vsi komsi komsa, pa ne bi zdaj o vzrokih.

Živi in pusti živeti je tudi moj moto.

No, Vira, sodeč po nekaterih tvojih postih ne bo ravno držalo, kaj?

Lp, Monstro

xyz…jaz še vedno ne vem, kaj mi hočeš povedati

Monstro, katerih?

Ne vem. Najbolj so mi ostali v glavi tisti o Aniki Horvat.

Lp, Monstro

Točno na tega sem zdaj študirala.

Še zdaj ne vem, zakaj sem napisala, da se je Anika hotela maščevati svojemu očetu, za drugimi trditvami pa stojim. Saj tudi ni izključeno, ne? A sem vas zgleda tako razkurila, da ni nobena hotela slišati o čem drugem, kot o tem: ti, ti, grda, grda.:)))))))))

Niki, tumpasto te bodo gledali samo tumpasti ljudje. Pu je lepo podala nekaj osnovnih info o Veliki noči, njenih temeljih in izvorih. Če nihče od vaju ni versko vzgojen, nesite k žegnu minimalno, za vzorec, ker blagoslovljene jedi niso kar tako, kot “obična” šunka, ampak naj bi se z njimi ravnalo zelo spoštljivo – kar je tudi malo zoprno, iskreno povedano. Še toliko bolj, če ne veš zakaj in ne vidiš smisla. Pa nič hudega ne mislim. Recimo tako, kot jaz težko razumem, zakaj musliman ne sme pokusit nič alkoholnega ali ugrizniti pujsa.

O simboliki jedi je že nekaj napisanega, če te še kaj zanima, vprašaj. 20 se jih bo spotaknilo, 1 ali 2 bosta pa tudi odgovorila.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Tudi jaz sem imela sošolke, ki niso hodile k verouku. Takrat nas je v razredu hodilo polovica k verokuku, polovica pa ne. In velikokrat je prišlo od nevernih trditev, da Bog ne obstaja in da on že ni ustvaril človeka itd… Na moje vprašanje, kako se je pa potem vse to zgodilo? Je bil največkrat odgovor “Mati narava je človeka in vse to ustavrila…” Ha-ha… Torej je to popolnoma identično razmišljanje, samo, da nevernik reče “Bogu” mati narava :)))
Pa na primer, ker je velika noč velikokrat blizu prvega maja… so pač zagrizeni komunisti svoje otroke učili, da so pobarvana velikonočna jajčka “prvomajske pisanice”… Prav tako so okrasno božične drevesce poimenovali “novoletna jelka”, ali pa na ta račun miklavža izmislili “dedka Mraza”…

Najbolj neumno se mi pa zdi, da neverniki nekako prevzemajo navade vernikov, potem pa razlagajo, da to počnejo, ker otroci radi farbajo jajčka, pa naj jih barvajo pol celo leto, ne pa sam za velko noč ali postavljajo jaslice in božično dervesce…. pa kaj jaz vem kaj še vse počnejo, hkrati pa nočejo ali jih je sram priznat, da se vse to počne zaradi cerkvenega praznika. :))) No, sej pač niso sami krivi, ker to počno. Pač vzgojeni so bili tako od svojih staršev ali starih staršev, ki so bili sami nekoč verni, naenkrat pa niso smeli več bit in so pač morali vzgajati tako tudi svoje nič krive otroke, današnje nevernike. To je posledica komunističnega sistema, ki je za vsak cerkveni običaj našel eno protiutež in so vsi pravtako praznovali, le preimenovali so te običaje…

Saj tudi kristjani ne prevzemamo muslimanskih ali katerikolih običajev in jih po svoje ne prikrajamo. Totalno glupo je pa primerjati državne praznike…prvi maj in ostale, da so to prazniki samo nevernih. To so namreč prazniki vseh državljanov, praznik dela pa vseh delavcev že več kot sto let…

Tinka, ni cisto tako.

Kristjani so prav tako “podedovali” kar precej praznikov oziroma obicajev – bozic se ujema s praznovanjem oziroma obredjem zimskega solsticija pri poganskih ljudstvih ali s saturnalijami v starem Rimu, velika noc s praznovanjem pomladi. Janez Jalen, katoliski duhovnik, je v Bobrih opisoval praznovanje pomladi med koliscarji. Prav tako najbrz ni nakljucno, da je prvi maj v cerkvenem koledarju praznik Jožefa Delavca – tukaj ne vem, kdo je “plonkal” od koga, ampak ocitno nekdo je:))

Meni se to ne zdi nic slabega, vecina ljudi potrebuje kaksno obredje, taksno ali drugacno, jasno pa je, da bo vsaka skupnost, vera ali ideologija razlagala stvari po svoje. A ni za vse dovolj prostora?

SG

…giorgio jaz nisem študirala zgodovine, sem se nekako držala zadnjih 50 let v sloveniji… Se strinjam s teboj, saj pravim vsak ima neko obredje, ideologijo, vero… zato pa pravim, da je v bistvu nevernih zelo zelo malo, pa še to so v glavnem tisti, ki o teh stvareh sploh nič ne razmišljajo…

Prvi maj ni noben plonkal…kar si tudi sam potrdil, ker praviš da je v cerkvenem koledarju 1.maj praznik Jožefa Debevca. Eni zgleda še zmeraj ne razumejo, da je vsak veren človek živeč ali rojen v sloveniji tudi državljan Slovenije zato “praznuje” oba praznika. Vsak državljan Slovenije pa ni kristjan! Če to ni logično, potem pa res ne vem kaj je za ene logika 🙂

Vira, prav nič ti ne oporekam pravice do lastnega mnenja, samo živi in pusti živeti pa to, ni? Samo zato sem to napisala.

Lp, Monstro

Ne, zdaj pa tudi jaz ne morem biti več tiho.

Streljanje v glavne samo z ene strani je preseglo vse meje dobrega okusa in tako opevane strpnosti. Punce, kaj ko bi malo prebrale za sabo, kaj ste napisale in kakšne nesmisle stresate na ekran?

Kje pa je strpnost? Kje je sožitje z drugače mislečimi? Ali se tudi v svoji sredini z enako mislečimi pogovarjate v takem tonu? Žalostno, res!

Zakaj je narobe, če se tako imenovani neverniki po svojih močeh želijo približati verskim skupnostim in njihovim običajem? Pa saj nihče od njih ne bo v soboto stal pred vašo cerkvijo in se vam posmehoval, da verujete v nekaj smešnega in po njihovem mnenju skreganega z evolucijskim naukom! Ne, vsi, ki bodo mogoče prišli tja, se bodo pokorili pravilom, ki veljajo ob tem prazniku, z vso resnostjo bodo spremljali vaše doživljanje omenjenega praznika in vam s tem po mojem mnenju celo izkazali spoštovanje! Kaj pa ve? Ali to pomeni, da boste ob naslednjem pravoslavnem Božiču napadle vernike druge vere, ker verjamejo v drugačnost – pardon, ne priznavajo krščanskega nauka? Se boste šle posmehovat v Indijo njihovim svetim kravam? Boste obmetavale s paradajzi kipe Bude, ker nima izgleda, ki bi bil po vaši volji? PUNCEEEE! Krščanstvo ne uči takega obnašanja, res pa je, da ga tolerira (kar pri meni predstavlja največji možni minus, kar jih vera lahko ima).

Z vsem spoštovanjem drage moje krščansko verne – želim vam prijetne in blagoslovljene Velikonočne praznike!

Drugače verujoča Mateja

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Poraženec vidi problem v vsakem odgovoru. Zmagovalec vidi odgovor na vsak problem.

No, kar nekaj krščanskih praznikov temelji še na poganskih običajih, eden od teh je tudi barvanje jajc…. Pri nekaterih so celo spremenili datum, da so sovpadali s poganskimi, saj so tako krščansko vero lažje približali (ali vsilili, odvisno, kako gledaš na to) nevernikom.
Če neverniki spoštujejo kršanske običaje, v tem ne vidim problema. Oziroma se mi zdi lepo. Predvsem pa kaže na razumevanje, spoštovanje drugih in na strpnost. Moj oče ni veren, bil je celo v zvezi komunistov, mama je pa “zasebna” vernica – zelo veruje, vendar ne hodi v cerkev. Doma smo veliko noč in božič vseeno praznovali – s postom in šunko ter hrenom. Vsi naši sosedje so zelo zelo verni, pa se ni nihče zgražal, ker sem šla z njihovimi otroki nesti k žegnu. Mislim, da lahko župnik blagoslovi tudi nevernika in da bog (če obstaja) nima nič proti. Oče tudi ni ostal pred vrati cerkve, če je šel za pogrebom in je bila maša. NI pa molil.
Moja tašča je druge vere, vendar za svoje praznike povabi svoje kršanske sosede, oni pa njo na svoje. V Sarajevu je to do pred desetletjem in še nekaj odlično funkcioniralo.
Zdaj živimo v vasi, kjer velika večina ljudi hodi v cerkev in ima moja hči veliko vprašanj v zvezi s tem. V šoli jo že sprašujejo, zakaj pa ona ne hodi. Moram reči, da zdaj, ko ji poskušam kakšno stvar razložiti, vidim, kakšne luknje imam v znanju in bomo kupili otroško biblijo, da se vsi skupaj malo izobrazimo. Sem bila pa čisto paf, ko je zadnjič prijavila, a ne, da lagati ni lepo? Seveda ne. Ker potem ti srček rata črn in Jezušček joka. Možu je kar film počil in se je moral zapreti v sobo, da ni izbruhnil. Ne vem, kdo takšne monarije posreduje otrokom, so to starši ali nemara celo pri verouku, ampak meni se je zdelo grozno. Bomo pa vseeno poskusili vero otrokoma predstaviti čim bolj resno, realno in tudi bolj kot filozofijo ali svetovni nazor, ne pa v smislu črno srce in večno pogubo, če narediš kaj narobe. Pač tako, kot jo razumeva midva.

gobica, jaz mislim isto, ampak na žalost ne znam tako lepo napisati, pol se pa spotikajo ob moje poste 🙂

pri takšnih komentarjih tudi meni film poči, potem sem pa jaz tista hudobna, ker malečki ne dovolim, da gre z babico k maši…pa pride domov in take ven seka da mi je slabo…klinc pa taki verniki, ki jo učijo, da bogec vse vidi in če naredi to in to, se bo pod zemljo na ognju pri hudičekih kurla, pa ko grmi se bogec krega, pa če ni pridna jo bojo parkeljni odnesli…joj, takrat se mi menda kar iz glave začne kadit!

New Report

Close