Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prihajajoči prazniki – za verne in ateiste??

Prihajajoči prazniki – za verne in ateiste??

Pravljica, ampak jaz zato ne krivila vere ali vernikov. Mi bolj diši po babici.

Lp, Monstro

O, hvala za številna mnenja, in oprostite prosim za hudo kri, ki sem jo nehote povzročila.
Letos bomo še kar po starem, jedli nežegnano, drugo leto pa mogoče več ne…
Lepe praznike in imejte se radi.
N.

Bom še jaz dodala nekaj k prvemu postu: pri nas ni nihče veren in teh praznikov nismo proslavljali, kot ga proslavljajo verni. Kot so rekle nekatere – je dela prost dan in uživamo na drugačen način – predvsem pa se ravno zato, ker se takrat ne dela, družina običajno zbere na kakem kosilu, ne na praznovanju praznika.
Sem pa zelo lepo veliko noč doživela pred nekaj leti pri moji teti v Slavoniji: namenila sva se z možem na obisk prav zaradi tega, da vidiva, kako to praznujejo na vasi. In mi je bilo strašno lepo. Ne bi o hrani, ker bi bilo preveč, so pa tudi te druge navade, ki jih v mestih ne doživiš, predvsem, da pridejo sosedje iz vasi voščit in je cel dan družba. Meni je bilo zelo lepo – doživeti običaj, ne glede na to, v katero vero spada, ali je verski ali poganski itd itd.
SIcer pa nekaj o vstajenju: tudi stari Grki in Egipčani itd itd so praznovali podobna vstajenja bogov spomladi, ko je bil svet in narava še razumljen ciklično (vse umira, da bi se potem spet obnovilo) in ne linearno zgodovinsko.

Lepo praznujte, tiste ki praznujete, vsem ostalim pa želim lepe tri dni s svojimi družinami.

IN ??Maš kaj proti??Jaz nimam nikakršnih težav s tem!!Pa ti??

Dejansko imajo ti prazniki poganske korenine.

Cerkev je poganske rituale “pokristjanila”, saj si je s tem nadejala več uspeha kot pa da bi jih poskusila izkoreniniti.

Sama nisem krščanske vere,
vendar prav tako kot pravi Oja: poganski rituali “so mi vsec in jih z veseljem praznujem.”

Torej barvam jajca in krasim smrekco.

Evo, pri nas je pa hiša za veliko noč lepo pospravljena, okolica pograbljena, cesta pometena, pred vrati je en velik pušlc poln pirhov in ptičkov…

Po potici nam sicer ne bo dišalo, ker jo bo spekla mami. Jutri dopoldne bomo barvali pirhe in kuhali domačo šunko. Ob enih bomo zložili v košaro(ki je še od moje babice) naslednje: kos šunke, hren, tri rdeče pirhe, dva jabolka in potico. Čez košaro bom dala prtiček, star enih dobrih 100 let. skup z otroci gremo popoldne k žegnu. takrat se zame tudi začnejo prazniki.

V nedeljo po maši pripravimo velikonočni zajtrk, tudi zajček pusti eno drobno reč v listju za hišo.

Tak način praznovanja sem prinesla od doma in na tak način vzgajam tudi naprej. Pa nisem sicer noben verski fanatik. Ampak meni je tako všeč.

a ti lahko sam mal prišepnem, kako otroka potolažiti, da kljub eni laži in posledično črnemu srčku (ni zraslo na mojem zelniku… se mi pa vseeno zdi, da je lahko fajn v pomoč pri vzgoji)…
ima dete možnost “popravca”…. naredi dobro delo in srček bo spet bel :))))

to itak deluje sam pri majhnih otrocih….

Mi praznujemo veliko noč… danes je strogi post, tko da se mesa ne je (sam je cel kup ljudi, katerim je oproščeno – bolniki, nosečnice, doječe mame….).
Jutri bomo delali pirhe in potem si želi vsak otrok nesti svojo košarico k žegnu v cerkev. Ponavadi piha in lepo izvezene prtičke ( ki jih položiš na vrh velikonočnih jedil) lovimo po celi cesti do cerkve….in kar je v bistvu tko sproščujoče in se sam režimo 🙂

Men gre najbolj na živce, da tistega žegna ne moremo pijest že v soboto… ohhhh, pa tko lepo diši…. šele v nedeljo,. ko pridemo od maše, otroci pomagajo pripravit mizo, najlepše prtičke se da, mož nariba hren, olupi se jajčka, nareže šunko… in potem končno sedimo za mizo in preberemo molitev, ki nam jo je dal župnik v cerkvi… S tem se malo umirimo, da ne planemo takoj po hrani…

med branjem se otroci ponavadi hihitajo (mami tudi), komu začne krulit od lakote….

in potem… končno…. hrana 🙂

Debevca?… :)))

joj, sorry, sam mi je tko smešno ;)))))

nč zamerit, verjetno se ti je mal zatipkalo.

Strahopetec tu. Evo ti dokaz, kako nekaj vgradiš o nekom in potem vnaprej sodiš.
LP

Mi postavljamo jaslice in jemo šunko (danes pa ribo), čeprav nismo verni. Vsak od nas se pa pri sebi odloči a mu to pomeni tudi kaj duhovnega ali je zanj zgolj folklora.

Potem jo pa pošlji s kako teto ali pa sosedu, da vidi žegen. Mi recimo gremo tudi jaslice pogledati.

Smo nepripadniki nobene vere: jaz z vsemi zakramenti odpadnica od katoliške cerkve (razmišljam tudi o uradnem izpisu), mož ateist s krstom, sin pa nekrščen. Namen ga imava seznaniti tudi s katoliško vero in če ga bo npr. zanimal verouk (njegova trenutna najboljša kolega sta iz vernih družin), ga na njegovo željo krstiti.

Sodim te lahko samo po tvojih besedah, ker te ne poznam. In niso bile vredne tega foruma.

Lp, Monstro

Ohranjanje foklore in običajev. A je to res tako težko razumenti?

Mene bolj motijo tisti, ki so v Cerkvi zaradi vtisa in ugleda, pa ne verjamejo ne v Boga, ne v Jezusovo vstajenje od mrtvih, ne v zakramente,.. Pa vseeno tam stojijo in čebljajo zadeve, ki jim nič ne pomenijo.

Spoštujem resnične vernike, ki se trudijo živeti v skladu s verskimi pravili.

Kolegom, ki mi nekaj pamet solijo z vero, pa zastavim samo eno vprašanje: Brez seksa pred poroko in z naravnimi metodami zaščite pred nosečnostjo? Če na to odgovorijo pritrdilno, se lahko naprej pogovarjamo o tem, da bi me spreobrnili. Drugače jim pa povem, naj najprej pred svojim pragom pometejo.

Sicer pa: Kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo. Tega se poskušam presneto držati. 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi, ki so “verni”, pa se za ta stavek sploh ne zmeni.

Kdo zdaj koga ne razume. Derseto, da malce preveč ne mečeš kamnov okrog?

Običaji so običaji, vera je pa vera. Na zunaj lahko zgleda enako, razlika je kaj se dogaja v človeku. Torej ateist lahko tudi pospravi stanovanje, speče potico, skuha šunko, se posti, ne bo pa posta pospremil s spovedjo in temeljitim razmislekom o svojem življenju in možnostjo posmrtnega življenja, ki ga daje Jezus s vstajenjem od mrtvih.

Je pa žalostno, da ti grozote druge svetovne vojne in odpor proti okupatorju ter delavske pravice ne pomenijo nič. A bi ti bilo vseeno, če bi sedaj namesto slovensko govorila nemško in bi imeli 12-urni delovnik?

Jaz tudi 3/4 tistih, ki so vsako nedeljo pri maši ne bi cerkveno poročila in pokopala. Tja pridejo samo za to, da nov kostim pokažejo, se zmenijo za kavo, to kar se tam govori, gre pa skozi en uho not skozi drugega pa ven.

*? A ne bi najprej v svojih vrstah počistila, preden se drugih lotiš?

Seveda sem pa proti cerkvenim porokam tistih, ki niso verni. Prav cenim svoje kolege, ki so se v primeru zveze veren-neveren tako tudi poročili. Torej samo en cerkveno.

A tudi da ješ tradicionalne jedi je prepovedano?

Podobno kot če nisi zavzeti pivec vina, ne smeš na Martinovo jesti gos?

Vse “vernice” tule gor se ukvarjate s hrano, ne pa z notranjo prenovo, kar je smisel Velike noči. Pa je žalostno, da vas mora to opozarjati nevernica.

A ni srce krvano rdeče barve? Se mi zdi malo neumno otroke katerekoli starosti z lažmi učiti, da naj ne lažejo. A ne?

huh, brez slabe volje….

otroci v predšolski dobi včasih ne štekajo čist dobro laži od resnice, ker jim domišljija pač dela 100 na uro in se jim lahko zdi nekaj (kar jim je zraslo v domišljiji) čist resnično :)))

tko, pa pustimo to, da so kraljevske družine morde krvi, ker itak vsi vemo, da je srce, pa kri, pa še vse ostalo kar je notri… rdeče 🙂

me pa zanima, kako se mame spopadate potem z napadi trme?
saj si mama, kajne?

npr. dete trmasto se vrže na tla…. ok, nekateri ga pač pustijo tam, da zlošči vsa tla in še vse ostalo (jaz tega ne bi prenesla). In zame bi potem prišla v poštev varianta:
“Dete, poglej! A tamle en zajček skače? Greva pogledat!” S seveda, primerno navdušenim glasom. Mu daš roko in gresta pogledat….

ja, itak da ni zajca. Očitno je nekam odskakljal :))))))))))))

laž? seveda 😉
taka nedolžna… kako se ji že reče… aha, bela laž – s katero nikomur ne škodiš 🙂

Če si ti taka, potem ne posplošuj na ostale. Kako si nevernica, če pa praviš, da imaš kao vse zakramente pa še posta se držiš, pa jajčka bravaš…pa vse kar spada ostalo zraven :))) Ta je pa dobra…Kar sedaj očitaš vernim (ki po tvoje niso, ker pač ne živijo dosledno) si vse to sama počela v preteklosti in sedaj počneš.
Praviš, da ti gredo polovičarji na jetra in da naj vsak najprej pomete pred svojim pragom. Potem kar si povedala v svojih postih si ti polovičarka! In ti bi dala svojga otroka krstit samo zato, ker sta njegova najboljša kolega verna!?
In zakaj pa ne bil smel veren človek sexati pred poroko???

Dvomom v to, da je Jezus božji sin in je vsal od mrtvih, torej nisem katolik. Kakšno polovičarstvo? Drugo pa je tradicija in običaji.

Jaz se ne grem polovičarstva in pri obredih ne izrekam besed, ki jih ne mislim resno. To je hinavščina in laganje.

Jaz bom svojega otroka dala krstiti, če si bo sam to želel. Odločitev za vero bo njegova, ne pa od starih mam in obrekljivih sosed.

7. božja zapoved je: Ne nečistuj. Torej vernik ne seksa pred poroko. Ali je pa hinavc, ki se samo kaže v cerkvi.

Ali si lahko vernik, čeprav ne spoštuješ božjih zapovedi? No, ta je pa dobra!

Ne lažem. In otrok se lahko resno ukvarja s skrbmi o svojem črnem ali pa belem srčku. Otrokom se ne laže!

Seveda je dobro preusmeriti otrokovo pozornost, ko zganja trmo, samo laž ni prava rešitev. Saj se da tudi s tem, da začneš pogovor, a gresta po levi ali desni poti ali kaj podobnega, kar ni laž. Kje se pa neha nedolžna laž? Črte se ne da potegniti.

seveda si lahko vernik… vera je v bistvu ena sama, tko kot je en sam Bog, al pa Narava, pa pozitivna energija, al kakorkoli že hočeš :))))

važno je kakšen si ti … po srcu :))

da ne privoščiš nesreče sočloveku, da ne kradeš, da ne lažeš, ipd…. v bistvu so to normalni moralni človeški zakoni… tudi nečistovanje, kar btw zame pomeni varanje….

sicer pa lahko en sam samcat stavek v svetem pismu brebere 100 ljudi in si ga razlaga vsak po svoje :)) tko je, resnic je pač več in še dobro, da smo tolk različni ;))

seveda se da potegniti črto, jaz jo z lahkoto… samo pošlihtane stavri v glavi moraš imet… kaj je ok in kar ni 🙂

hmmmm…. za eno tako malo trmasto piko je zajček resnično bolj zanimiv kot pa leva al pa desna stran :)))

otrokom se ne laže! se bolj ne bo mogla strinjat… kadarkoli in karkoli so me moji otroci vprašali vedno sem poskušala odgovorit po resnici (včasih tudi boleča, sam življenje je pač tako… mal sončka, pa mal dežja)… odgovorila sem tudi takrat, ko mi je bilo nerodno, če nisem vedela odgovora, sva ga z otrokom poiskala v knjigi (Pluton je plinast planet, a ne?… sam roke v ogenj pa ne dam, ker nisem bila prepričana 🙂

kaj pa praviš o pravljicah? andersen, grimm,…. pika nogavička, pa ostržek?!
tu se moraš šele spotikat, saj non-stop samo lažejo ….

kakšna tradicija in običaji? Potem je tudi katoliška vera tradicija in običaj in vse ostalo… ta je pa dobra. Ne sedaj se skrivat za tradicijo, če praznuješ doma velčko noč.

Seveda si lahko vernik čeprav ne spoštuješ božje zapovedi, s tem ko jih kršiš grešiš in greš pač k spovedi. To bi pa že lahko vedla. Saj tudi voznik je voznik kljub temu, čeprav krši prometne predpise in če jih krši je kaznovan, a ne?

Za svoja leta bi pa lahko bila malo bolj razgledana in ne bi videla samo črno-belo vse!!!

Kot pravi hop cifizelj, potem ti nikoli ne bereš pravljic svojim otrokom :))) To ti pa že ne verjamem :)))
Ali ko te otrok praša kako pride dojenček na svet, mu sigurno razložiš vse od sexa naprej….al se pa po svoje zlažeš :)))

Če ti ne znaš črte potegniti, je tvoj problem oziroma je v tebi problem!!!

tine72, midva pa zgleda zlo enak misliva :)))))

sem vidla, da si že mal višje imel tudi podobno mnenje kot jaz….

New Report

Close