Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Rešitev za rome

Rešitev za rome

Tudi mi smo razmišljali, da bi ji pomagali, pa nas je samohranilka prehitela. Alenka, ne bodi sedaj užaljena. Marsikatera življenjska zgodba človeka, ki premori nekaj človečnosti in empatije, presune. V večini primerov so žal ustanove in država tiste, ki bi morale pomagati – a jim me. In to je sramota, to nas boli – vsaj nekatere.
V življenju nas od bogastva do revščine včasih loči samo korak, napredvidena nesreča ali morda izguba življenjskega spotnika. Tudi veliko znanih ljudi doma in v svetu je žal svoj konec dočakalo v revščini. Zato je prav, da poskušamo pomagati takim, ki so naše pomoči potrebni. Če se kasneje izkaže, da so zlorabili naše zaupanje, to gotovo ni vedno zaradi značaja, temveč zaradi spleta okoliščin in posledic, ki jim jih je za vedno vtisnilo dotedanje življenje na robu.

V osnovi se strinjam z Mojco, glede spoštovanja zakonov in da imamo vsi prebivalci Slovenije enake pravice in dolžnosti….

Vendar mislim, da te institucije (ne vem katere? mogoče sociala?), ki so zadnjih 50 let skrbele za romsko problematiko (šolanje Romov, vrtci, denarna pomoč….) niso opravile svojega dela in imam občutek, da je veliko denarja, ki je bil namenjen reševanju teh problemov, kar lepo odtekalo drugam….

Sicer bi se moralo po 50 letih kaj poznati na standardu Romov na Dolenjskem? Kaj se je sploh naredilo v teh 50 letih?

Kako so pa lahko socializirali Rome v Radencih in MS? Oni so lahko za vzgled ostalim. Pojdite si v Pre3kmurje ogledat njihove hiše, življenje itd…

DK, zdaj pa še ti malo preberi.
– Smrdenje je letelo name,
– razlika med 20 in 45 jurjev je OGROMNA, za nekoga ki jih ima 20, je 45 pravo bogastvo! tvojo plačo sem pa dalo samo za primerjavo, pa reciva takole…. janši in drnovšku razlika 25 jurjev res nič ne pomeni.

pa vidiš zdaj, vsi ste razmišljali kako bi pomagali, naredil pa nihče nič. predolgo premišljujete, vest je pa le čista a ne?

zakaj bi pa bila jaz užaljena tudi ne vem. samo to sem hotela povedat da stvari pač tako vidiš kot jih hočeš videt. pa saj je vseeno, no….
sem pa vesela zanjo.

Ramiza je iz zavoda odšla ko je napolnila 18 let. Torej je bila polnoletna in odgovorna sama sebi. V domu je bilo poskrbljeno za streho, hrano in šolo.Tam bi morala ostati do konca šolanja, pridobitve izobrazbe,nato pa v kruti svet tako kot mi vsi ostali. Ker pa je begunka iz BIH, brez staršev,ki je prišla živet v Slovenijo k sorodnikom z , vrjetno, dovolenjem države le ta bila dolžna poskrbet zanjo ob pomoči sorodnikov.
Kar pa se tiče teme pa nimam kaj dodati k mnenju Mojce.Primož ti pa to mnenje posreduj tako vladi, CSD, kot romom samim. Pa da vidimo oz. preberemo njihov komentar.

Se strinjam z mojco. In s tistimi, ki pravite, da bi morala tudi zakonodaja in policija in ostali z Romi ravnati popolnoma enako, kot z vsemi ostalimi.

Jaz tudi marsikaj želim, pa ne morem.

Avtor: boss
Datum: 08-11-06 11:52

Ramiza je iz zavoda odšla ko je napolnila 18 let. Torej je bila polnoletna in odgovorna sama sebi. V domu je bilo poskrbljeno za streho, hrano in šolo.Tam bi morala ostati do konca šolanja, pridobitve izobrazbe,nato pa v kruti svet tako kot mi vsi ostali. Ker pa je begunka iz BIH, brez staršev,ki je prišla živet v Slovenijo k sorodnikom z , vrjetno, dovolenjem države le ta bila dolžna poskrbet zanjo ob pomoči sorodnikov.
Kar pa se tiče teme pa nimam kaj dodati k mnenju Mojce.Primož ti pa to mnenje posreduj tako vladi, CSD, kot romom samim. Pa da vidimo oz. preberemo njihov komentar.

– – – – – – – – – – –

Preden pišete podobne neumnosti si pojdite pogledat kakšne neumnosti sprašujejo odrasle (polnoletne) ženske in nekatere celo fakultetno izobražene, ki so po večini imele bolj normalno vzgojo, kot pa Ramiza. Potem pa modruj o floskuli, da si pri 18ih Bog i Batina!

Mislim, da imamo Slovenci dosti resnejših problemov od namestitvenih težav družine Romov, katerih se branijo vse dolenjske občine. Kaj vse naša država ponudi raji, da gloda in prezre hujše nepravilnosti, katerim smo priča dan za dnem.
Slak bo imel spet temo za oddajo ali dve. Kot ponavadi: karavana gre dalje. Ministri se sladko smejejo in naslajajo v udobnih foteljih, ki jim kot statusni simboli ponosno štrlijo vrh glav. Tistim, ta plešastim bi pasalo še kaj drugega nad glavo…

Odkar se zanimam za politiko, to je cca 25 let, se govori o romskem problemu na Dolenjskem. Tako kot je že zgorj napisala ena, rada bi podatke, kaj se je naredilo v vseh teh 25 letih za Rome na Dolenjskem. A obstajajo kje tile podatki?

Ključno se mi zdi to, da bi MORALI biti VSI DRŽAVLJANI pred zakonom ENAKI. Se pravi, tudi po kazenski odgovornosti, ravno tako Romi kot mi ostali državljani, ki nismo Romi, pač pa bodisi slovenske ali druge narodnosti.

Največji problemi nastajajo, ker so, kar se tega tiče, Romi priviligirani. Dopuščeno jim je, tolerirano precej prekrškov in kriminalnih dejanj. Totalni absurd se mi zdi, da se jim čez prste pogleda vsaka tatvina v trgovini do 15 tisoč tolarjev, če se ‘limit’ še ni zvišal.
Gospodom v modrih oblekah je včasih poponoma jasno za katerega kršitelja gre, pa namesto ukrepanja zgolj s sključeno glavo potiho priznajo, da ne morejo ukreniti ničesar. Zakaj? In kam nas bo to pripeljalo? Bomo sedeli, nemo opazovali in čakali?

Nemčija se Romov otepa tako, da jim takoj na licu mesta plačajo, da se izselijo višje, nižje… Tega ne bom komentirala, že vedo zakaj. Naša država pa je udobna in topla kotilnica. Prava zaščitnica. V strahu jim daje potuho in potiho dovoljuje preveč. S tem jim žal daje le moč, krepi njihovo drznost in samozavest. In ne čudim se, da se vse več slovenskih državljanov počuti ogrožene in izdane.

Za konec zgolj še vprašanje. Praktično vsak dan se na točno določeni lokaciji zgodi nekaj tatvin. To se dogaja že tedne, mesece, leta. Policisti vlom in krajo vedno popišejo, vendar vlomom ne konca ne kraja. Jasno je, da so storilci ves čas na preži in čakajo na žrtve. Zakaj se policisti ne potrudijo, vzamejo malo časa in postavijo zasedo? Verjetno bi jih dobili prehitro in bi bili spet pred dilemo, kaj naredit, kako kaznovat? Zakaj se Rome ne tretira tako kot vse ostale? Če bi moj 19-letni sosed meni vlomil v avto trikrat zapored, bi ga četrtič gotovo dobili. In ne bi je poceni odnesel.

Okej, da jim ‘nimamo’ kaj materialnega vzeti? Kaj pa svoboda? Ni to nekaj neprecenljivega? Naj vsak odgovorno odnese svojo kazen. Naj se poskrbi, da so za svoja kazenska dejanja ravno tako sankcionirani kot ostali državljani ne glede na to ali gre za prometne prekrške, lažja ali težja kriminalna dejanja. Kazni že obstajajo, naj se jim odvzame svoboda, naj gredo v zapor in jih tam odslužijo !!! če jih niso zmožni drugače plačati. V zaporu naj dobijo sobo, hrano, vendar naj ves svoj strošek državi odslužijo s trdim delom !! v času pripora. Tako bi jim pristrigli peruti in gotovo bi začeli ceniti svobodo in se počutili tudi odgovorni za svoja dejanja. Kriminala in nestrpnosti bi bilo zagotovo manj.

Saj te poprime, da bi zaprosil za status cigana, pa vest ne sprejme takega načina življenja.

Moj vidik rešitve je zapisan. S tem je moja debata zaključena. Upanje, da bo nekdo nekoč le imel moda, da situacijo spremeni, ostaja.

Kaj se vlada sploh trudi z iskanjem nadomestne lokacije. Ti smotani Dolenjci očitno ciganov ne marajo.
Morda bi jih pa le preselili med dobre ljudi v Ljubljano ali pa kam na Gorenjsko. V zadovoljstvo vseh strani!!!

Na Gorenjskem Romov sicer že kar nekaj imajo, nekaj lokacij zanje je pa še praznih in to lepih. Bled recimo. Ali pa Brdo pri Kranju, tam se mi zdi zelo primerno. Če bodo seveda Romi za to. Tej gospodi je treba ponuditi seveda več ekskluzivnih lokacij potem bodo pa že sami izbrali.
Moj predlog.

Hahaha,misliš,da bi jim Bled in Brdo ustrezalo????))))))))))))))Bojim se kaj bi spet rekel Hanžek na tako ponudbo).

Kolikor zdaj že poznamo Hanžka mislim, da bi se kar strinjal s temi lokacijami. Če bi se mu slučajno ljubilo razmislit še o kakšni drugi, bi se mogoče domislil še Bohinja oziroma Triglavskega narodnega parka. Tudi primerno. Dovoz hrane pa bi uredil kar s helikopterjem.

Terba bi jih bilo popolnoma izenačiti s preostalimi državljani, tako po pravicah kot dolžnostih. Odrasle je treba zaposliti, otroke poslati v šolo. In če velja za vse ostale državljane, da izgubijo socialno podporo, če zavrnejo ponujeno delo, naj enako velja tudi zanje.

Klementina!
Ko si star 18 let si polnoleten in odgovoren sam zase pa če ti je to všeč ali ne. Brez tvojega privolenja ne morejo storiti ničesar.Če se je punca uštela v svojih sanjah naj gre nazaj v zavod kjer so na voljo strokovne službe ki ji lahko najbolje pomagajo ker jo poznajo.Na ulici ni rešitve.Rešitev, ki jo je trenutno dosegla, je zgol začasne narave.Ko bo družina postavila svoja pravila življenja bo sreča kmalu zamegljena.Lahko da se motim vendar moje mnenje je pač tako.
Enako je tudi z romi.samo zahteval bi spoštovali pa ničesar.Če za nas civile veljajo zakoni veljajo tudi za njih.Če bodo hoteli živeti v kateri koli državi na svetu se bodo morali prilagoditi okolju.hanžek pravi da se romi nimajo kaj asimilirat v okolje v katerem živijo.To je napaka. Morajo se. Svojo kulturo ohranjaš z pisano in govorno besedo ter z ohranjanjem svoje tradicije.Z nasiljem, kriminalom je ne.Čas je da se romi zavejo tudi svojih dolžnosti.

nisi ravno dobro razumel kaj sem hotela povedati

1. Ramizi (in v podobnih primerih) kalvarije institucionaliziranosti ne bi bilo potrebno nikoli niti doživeti, če bi sistem posvojitev pri nas deloval tako kot je treba.

2. V sami oddaji je bilo povedano, da zavodski ukrep preneha z dokončanjem šole

torej se blagoslovljeni staž podaljša še največ za kakšno leto (odvisno pač tega kdaj kdo praznuje rojstni dan) – potem pa spet ista usoda ceste

“Svojo kulturo ohranjaš z pisano in govorno besedo ter z ohranjanjem svoje tradicije.Z nasiljem, kriminalom je ne”
Mogoče se motiš. Če je nasilje in kriminal del njihove tradicije, je pač ne morejo ohrnajati drugače, kot tako.

Hja, jim je treba dat podporo, sicer kradejo…. ha, ha, ha…..

Na tem forumu je bilo glede romov že veliko napisanega, če bi izluščili naši politiki samo konstruktivne predloge, bi verjetno že prišli do rešitve.
Očitno ni prave želje za rešitev problema in to na vseh nivojih in v vseh ustanovah, vključno z politiko, socialo, šolo, policijo….
Vsekakor bi najprej morali črtati dvojna merila.
Pravila in zakone, ki jih mora upoštevati večina (drugače je sankcionirana) bi morali izvajati tudi v primeru romov.

Klementine!
V sami odaji nisem zasledil da bi bila Ramiza in deklice posvojene ampak da so prišle živet k stricu.Če so bile posvojene ali ne pa odloča o tem kdo je dolžan poskrbet za njih. Ta trenutek pa je najvažneje da punca konča šolo in dobi službo, tako da bo lahko samostojna. Z CSD-ji pa so zelo veliki problemi kar sem izkusil tudi na lastni koži.Včasih se vprašaš če so namenjeni sami sebi.
sam pri tem prispevku in tudi podobnih pa zbode nekaj v oči. Vsa stvar je vedno prikazana črno bela.novinar vpraša tako da dobi takšen odgovor da paše v odajo,drugače ga zbriše,po potrebi ga skrajša in podobno.Na koncu odaje imaš polno vprašanj odgovora pa nobenega ali pa zelo malo.Ogromno je manipulacije z čustvi gledalcev.

Če kradejo, pa v arest z njimi.

jaz res ne vem al sem neumna ali pa vse narobe razumem.Ramizi je bilo ponujeno da gre v materinski dom pa je to zavrnila.v Višnji gori so ji tudi ponudili da lahko ostane pa je tud zavrnila češ da je polnoletna in da želi živeti samostojno.ja pol pa naj živi samostojno!zelo se mi je zdelo grdo njeno govorjenje z delavko na scd pa me ti vzemi k sebi.kaj se pa to pravi!res je imela trdo življenje ne rečem.samo pa dajmo vsi otroke v avto pa naj izsiljujejo za stanovanje!DAJTE NO,SAJ SO JI DALI MOŽNOST PA JE HOTELA BIT SAMOSTOJNA,PA NAJ POL BO.to je samo moje mišlenje.bi pa zelo rada vedela , kaj bo z njo čez pol leta?če že pri teh letih zna izsiljevat,mislite da njeno dobrotnico pa ne bo? no to bomo pa še videli.

Težava, s katero se srečujejo v vseh razvitih državah in se ne tiče le romov, je, da se tujci naseljuje v nekakšna “geta”. Tako nastajajo relativno zaprte (samozadostne) cone, kjer tujci lahko ohranijo svoje stare navade in se jim ni potrebno prilagoditi (socializirati?).

Če bi uspeli nekako doseči, da se Romi (in ostali tujci) pomešajo med domače prebivalstvo in ne živijo več ločeno, bi verjetno sčasoma prevzeli tudi naše navade.

Ne gre za pomanjkanje idej, kako rešiti problem, ampak za pomankanje politične volje.

New Report

Close