Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Resnica o Dražgošah skozi oči domačina

Resnica o Dražgošah skozi oči domačina

KP je Dražgoše izbrala,
da svojo igro bi kazala.
Dražgošani so prosil’ na glas,
“Ne kličte vi gorje na nas!”

Od cerkve, Jelenišče, čez Peči,
pripravljen oder že stoji,
“Pojdite stran, da nam pretečo
vi ne nakopljete nesrečo!”

A partija jih ne posluša,
krvavo igro tu poskuša,
pripravljeni so že igralci,
zdaj pa manjkajo le še gledalci.

Prišla je strašna publika,
vsa v zeleno bel oblečena.
Na Rudno prišli so z vozovi,
gledalci s šarci in topovi.
In zarad’ drage vstopnice
se strašna drama koj začne.

Krvava igra tri dni traja,
igralcem druzga ne ostaja,
kod da bežijo kam in koder,
gledalci planejo na oder.

To niso bili več gledalci,
to strašni b’li so maščevalci.
Še režiser jo sam pobriše
in teče iz goreče hiše.

Še en pogled vaščanom bežen,
“Zdaj naš namen je tu dosežen!
Nemcem račune poplačajte,
nam hvaležnost izkazajte,
da zdaj ponesel se bo glas,
daleč po svetu tu od vas.”

Kar Dražgošani so slutil’
to se tud’ z njimi je zgodil’.
Račun bil je pa tak strašan,
da grozen je še dons ta dan:

vse moške vrste so pobite
in žene vse v črno ovite.
In kot izpraznjena dvorana,
vsa vas je z zemljo poravnana.

Kot snopje na požeti njivi,
pobit’ vaščan’ – ničesar krivi –
le igra partije in zloba,
sta krivi njihovega groba.

Če vzameš ljuliko za setev,
podobno temu pride žetev.

Tale butalska razprava dokazuje, da bi bil, če bi se Dražgoše zgodile danes, rezultat isti. Takle mamo v Butalah. Še dobro, da Nemcev zaenkrat ni. Vsaj z orožjem ne…

kulta lepo napisano mnenje.

Sicer pa: Vsak narod si piše zgodovino SAM!!!! Sedaj smo samostojen narod in imamo kar smo izvolili.

še eden, ki posredno trdi, da so nas fašisti in nacisti samo prišli branit pred komunizmom.

Ah, Slovenija… kot pes, ki lovi lastni rep…

A spet klerikalci po vseh forumih lepijo “verodostojen” clanek iz Druzine? Vsaj vir navedite, bog vas nima rad, itak se ve, na cigavi strani je bila cerkev med drugo svetovno vojno

še eden, ki posredno trdi, da so nas fašisti in nacisti samo prišli branit pred komunizmom.

Tale butalska razprava dokazuje, da bi bil, če bi se Dražgoše zgodile danes, rezultat isti. Takle mamo v Butalah. Še dobro, da Nemcev zaenkrat ni. Vsaj z orožjem ne…

Predvsem je zelo zanimivo, da je avtor tegale razpolagal z zelo podrobnimi informacijami o oborožitvi partizanov, njihovih premikih, nastanitvi, sklepih, ukazih… in si to celo tako podrobno zapomnil. Po njegovih lastnih podatkih naj bi v času Dražgoške bitke imel približno 11

Dost mam teh sranj na Dražgošah.
—————————————————————————————————————————————-
Se opravičujem, povzel sem po mojem mnenju najzanimivejše komentarje na zgornji članek.
Nič dodal, nič odvzel. Samo strnil.

Dražgoško bitko je potrebno gledati iz dveh vidikov, vojaškega in političnega.
Iz vojaškega vidika je bilo vztrajanje partizanov v Dražgošah velika neumnost.
Iz političnega pa predvsem prikaz moči komunističnega vodstva nad ljudmi, torej ne v dobro ljudi.

Še kot osnovnošolcu mi je oče – ko so nas filali s slavno Dražgoško bitko in debilizmi okrog nje – večkrat rekel, da stvari niso zmeraj take, kot jih predstavljajo in kot morda mi naivno mislimo, da so. Nisem razumel, kaj je mislil, vedel sem pa, da ve nekaj več in stvari, o katerih mi ne sme govoriti. Ko sem odrastel pa mi je povedal zelo podobno, skoraj identično zgodbo, kot jo je zgoraj napisal domačin, Dražgošan. Oče je bil s temi ljudmi v stiku, poznal jih je in prepričan sem, da je to prava resnica. Zato so bile tudi te pasje procesije po Seškem zame ves čas ena največjih bedarij, kar jih je in znak popolnega maloumja in odsotnosti zdrave pameti. Ko je laž začela počasi prihajati na plano, so jih pa previli z novim celofanom (v “športno rekreativni dofgodek”) in slamo prodajali naprej.

Dejstvo je, da je mit o “slavni” dražgoški bitki navadna LAŽ za naivne budale!

Aleksander Bajt,
ugledni slovenski ekonomist, je napisal knjigo “Bermanov dosje”, v kateri meni, da bi bilo brez,
kao osvobodilnega boja v Jugoslaviji (tudi Slo) med vojno mnogo manj žrtev.

Tako meni več avtorjev, tudi Nora Beloff trdi slično in meni, da so komunisti in partizani v največji meri krivi za neusmiljeno državljansko vojno, katere posledice čutimo še danes in jih tudi še dolgo bomo.

Tudi sam sem takšnega mnenja.
Komunistična diktatura je največje zlo slovenstva, ki ga danes podpira predsednik Turk in možni predsednik vlade, ki je svojo kao ekonomsko moč in “kao znanje” izkazoval s pomočjo s pomočjo komunističnih politikov.
Večini Slovencev ni potrebno gledati (po Tv) in poslušati neumnih izpadov starih odpisanih …..bolje da ne napišem….kot je Stanovnik in Kučan, ki so te današnje probleme “zakuhali”,
se z njimi včasih in še danes na račun folka hranijo.

Se pač s takšno teorijo ne morem strinjat. Že sama ustanovitev NDH je bila bolj ali manj neizbežna in nima kaj dosti opraviti z odporom. Kar se tiče same Slovenije pa – koliko od nje pa bi je bilo danes glede na vsa politična dogajanja in delitev sveta takrat? Bi ostala cela vsaj t.im. Ljubljanska pokrajina? Ne verjamem namreč, da t.im. do kolaboracije ne bi prišlo, če ne bi bilo odpora. Da bi ta bila, so slovenski politiki dokazali že takoj ob zavzetju, ko odpora praktično še ni bilo, s tem pa bi se avtomatsko znašli na nasprotni strani in po vojni spet ostali brez Primorske in verjetno tudi Prekmurja. Tudi (glede na dogovore o delitvi Jugoslavije) ni prav nikjer napisano, da bi SLO v celoti bila v neki zahodni politični formi. In tudi če bi bila, nikjer ni zagotovitve, da bi ta forma bila neka demokratična država. Vzhodni in zahodni blok sta tudi bila neizbežna. Glede na naš geopolitični položaj pa bi si zavezniki po vsej verjetnosti na tem delu želeli imeti eno takšno luštno diktaturco, vsaj po zgledu Francove Španije.

Renica kokor komu paše.

Odgovor, avtorju članka, ko se ne koncu članka sprašuje, kdaj se bodo končale proslave “Dražgoške bitke”, je na dlani. Ko bo Slovence srečala pamet!

Možnosti za to, žal ni veliko. Odsev komentarjev, volitev, itd. je na tako primitivni ravni, da je to že v nebo vpijajoče. Vse se odvija po sistemu “ena baba pravi”. Samokritika in ponos, sta dve besedi, ki ju današnja mladina ne zna niti napisati več, kaj šele, da bi RES vedela kaj to pomeni. Obstaja samo slepo zrtje v eno smer, smer pahanja za denarjem in pridobitništvom. Posluša se samo še tiste, ki to ponujajo. Pa čeprav, utopično. To so pokazale letošnje volitve.

Da, v nekem komentarju, pod tem člakom sem prebral. Če vzameš ljuliko za setev, podobno temu pride žetev. Sejali smo pleve, želi veliko plevela, mentalnega. Kar je pa še najhuje, vse seme plevela je bilo neuporabno, pa smo ga kar vsega, zopet posejali.

G. Stanovnik se je v letošnjem letu tako glasno drl, kako smo za hlapce vzgojeni. On že ve, samo ne tako kot je mislil, ampak za hlapce svojim voditeljem, ki v osnovi sami pokvarjeni, grabežljivi in jih narodov blagor ne zanima.

Avtorju članka se zahvalujem za objavo. Zbrati pogum za objavo takšnega članka v Sloveniji, je potrebni imeti precej “jajc”, posebno če se pod članek podpišeš! Taki smo bili svoj čas pravi Slovenci. Kaj pa sedaj? Na tiste proslave bodo hodili in hodile samo tiste “šleve”, ki v strahu za svoje lagodno živlenje, pripravljeni verjeti celo v odrešitev banane, verjeti v pravljice o Petru Panu, samo da bi obdržali “priborjene” ugodnosti in dobrine, ki pa so dejansko nagrabljene.
In takih “šlev” je čedalje več. Narod kot tak nima prihodnosti. Resnica pa nezadržno trka na vrata. Odrešitev banane in pravljice o Petru Panu se bodo razblinile. Resnica o Dražgošah, takrat ne bo več aktualna, proslav ne bo, ljudstvo pa se bo za lasno preživetje kopalo v svojem potu in garalo – za vsakodnevni košček kruha. Pokora bo huda. Takrat bo Slovence tudi srečala pamet. Takrat bodo prišle na dan tudi stare vrednote.

Pa nisem veren, verjamem pa opozorila sarih rimljanov, da se zgodovina ponavlja!

Pa lep pozdrav!
Nowotny

Kdo so tisti reveži, ki tako kričijo, da bi bilo manj žrtev, če se ne bi branili je jasno in ni treba spet ponavljat. To je res peščica mlečnozobih izgubljencev, ki ne vedo niti kdo in kaj so in svoje domovine ne marajo in bi jo zlahka prodali za dva centa.
Verjetno bi res bilo manj žrtev, saj tudi Slovenije ne bi bilo, če jo ne bi nihče branil!!!
Posledično iz tega uzhaja, da so ostri nasprotniki tudi samostojne Slovenije, ker vsi ki s(m)o se borili za to smo naredili same žrtve in škodo???
Zato je že čas, da v imenu lepše Slovenije in celega sveta nehate s svojim blebetanjem in nakladanjem ker ste res eni veliki tepci in velika sramota!!!

Genij, najprej je treba dobro preštudirati zgodovino in jo razumeti.
Angleži so prebivalcem otokov v Rokavskem prelivu (spadajo pod VB), ki so jih okupirali Nemci, svetovali – sodelujte.
Dražgoška “bitka” je bila v funkciji revolucije. Ne v funkciji odpora proti Nemcem, ampak v funkciji revolucije.
Sicer pa je mladim in malo manj mladim zastonj pripovedovati. So preveč pod vplivom glavnih medijev, ki jim nabijajo o “NOB”, Titu in partizanih. Resnega branja zgodovine pa se nihče ne loti – in resnega premišljevanja o “NOB” tudi ne. Mnogo udobneje si je brez razmišljanja vtepsti v glavo tisto, kar želi propaganda. Ta pa je v funkciji trenutne oblasti. Kajti z razkritjem resnic in laži o “NOB” pade tudi oblast ex komunistov. Nabijanje o “NOB”, Dražgošah in “izdajstvu”, je garant njihove oblasti. Da se jim oblast sesipa, so dokazali s tem, ko so instalirali bezobzirnega, primitivnega Jankovića, ki je edini z brezobzirnostjo in primitivizmom sposoben ohraniti oblast komunistov. S tem človekom pade tudi naša osebna svoboda in še marsikaj drugega.

Vse to smo si nakopali, ker smo nemisleči ljudje, ki se o svoji lastni zgodovini ne znajo poučiti iz verodostojnih virov. Zato pa zopet ponavljamo zgodovino. Strah me je, da bo zopet krvavo.

Kulta, lahko ti povem, da samo popolnoma brezvezno nakladaš in brez vsake logike in RESNICE! A Britanci so rekli svojim sodelujte! In kako je bilo pri nas. Tvoji idoli so sami prestopili k okupatorju in mu prisegli in ne enkrat!
Res je, mlade zgodovina ne briga, vse zalsuge za to pa imate takšni cepci kot si ti, ker drugega ne znate kot pjuvat in blatit lastno državo ter zgodovino spreminjat izključno za svoje koristi. Samo po svetu poglej in boš zlahka ugotovil, kako si izgubljen!
Osvobodilni boj je častno dejanje in samo v Sloveniji peščica izgub blati to, kar je povsod po svetu svetinja! Pa ja nisi ti tisti, ki boš odločil, katera zgodovina je prava in katera napačna.
Da boš vsaj malo pri sebi kaj pomenil ti mora biti jasno vsaj to kaj je okupator, kaj domači izdajalec in kaj je osvobodilni boj. Ti o tem pojma nimaš.
Še nikjer na svetu se ni okuptor častil in NIKDAR se ne bo. O komunizmu v tistem času pa bluzijo samo tisti, ki kot rečeno res nimate pojma.
Na vsak način hočete prikazat, da so bili okupatorji in domači izdajalci pravi borci za Slovenijo. Pa povej koliko povojnih pobojev so domobranci preprečili in če nobenega zakaj ne??? Kakšni so to bili borci in za koga so se borili ker so bili opremljeni in plačani od okupatorja?! Pa ne i rečt da so streljali same okupatorje, ki so našo domovino okupirali?!
Kaj je bilo kasneje, ko so tvoji idoli peš tekli v Jajce za bratstvo i jedinstvo in bili dolga leta na vodilnih položajih v ZKJ, danes pa se največji pljuvalci svoje preteklosti in zgodovine je druga zgodba in zate bistveno prezahtevna, dokler bo resnica izključno le tisto, kar ti bo nekdo “višji” povedal ali bolje povedano ukazal!

Od kod ti ta informacija, sicer ne vem. Možno pa je, da so res kaj takega svetovali prebivlacem nekega otoka (do neke mere logično), ne pa tudi celi Franciji. Pa tudi, če bi, je treba upoštevati še eno dejstvo: da Francozi večinoma romanskega porekla, kar pomeni, da jim je vaš medvojni delodajalecv namenil bistveno drugačno usodo kot Slovencem.

Več kot očitno je, da je glavni vzrok, da je do Dražgoške bitke prišlo, čisto navadna izdaja. S tem pa je glavni del odgovornosti za vse posledice na tistih, ki so izdajali. O tistih, ki (ne samo to, ampak na splošno) danes branijo izdajo, ob tem pa se imajo za zavedne Slovence oz. domoljube, pa ni vredno izgubljati besed.

Od kod ti ta informacija, sicer ne vem. Možno pa je, da so res kaj takega svetovali prebivlacem nekega otoka (do neke mere logično), ne pa tudi celi Franciji. Pa tudi, če bi, je treba upoštevati še eno dejstvo: da Francozi večinoma romanskega porekla, kar pomeni, da jim je vaš medvojni delodajalecv namenil bistveno drugačno usodo kot Slovencem.

Več kot očitno je, da je glavni vzrok, da je do Dražgoške bitke prišlo, čisto navadna izdaja. S tem pa je glavni del odgovornosti za vse posledice na tistih, ki so izdajali. O tistih, ki (ne samo to, ampak na splošno) danes branijo izdajo, ob tem pa se imajo za zavedne Slovence oz. domoljube, pa ni vredno izgubljati besed.[/quote] Razloži mi, prosim, kako so bili pomorjeni otroci lahko izdajalci, ki nosijo glavni del odgovornosti za to, kar se je zgodilo. Žal se je tu dejansko zgodila izdaja – partizanska vojska je izdala zaupanje domačinov.

Boom, boš kaj razložil.

Očitno ti zmanjkuje materiala, ko pa bereš samo JUGO proizvedeno literaturo.

Da res je, zavezniki so na veliko ozemljih rekli ravno to:”Sodelujte!”
Je pa res nespametno, ubit 1 nemškega vojaka, in tvegat streljanje 100 civilistov.

Zahodni zavezniki so že v času 2.svet.vojne cenili življenje enega vojaka. Zato so tudi zelo preudarno stiskali obroč okrog Nemčije.
Rusija, kot vzhodni zaveznik, ni nikoli gledala na posameznika, temveč je njen stroj mlel brez usmiljenja za nasprotnike in njih same. Kar nekaj bitk bi Rusi lahko odnesli s precej manj žrtvami.

GENIJ, ja kaj si pa ti napisal. Ti pa sam sebe potrjuješ in hkrati negiraš. Se strinjam s teboj, da obvladaš zgodovino, ki so ti jo lepo umestili v starih časih. In temu verjameš bolj, kot vernik. Sam en stavek repliciram, ker ostalo je vse isto sranje, in spreobračanje besed:”Pa povej koliko povojnih pobojev so domobranci preprečili in če nobenega zakaj ne?”

No na to vprašanje ti jaz postavim vprašanje:”Koliko koncetracijskih taborišč so preprečili JUDJE in zakaj ne”?

Pravilnega odgovora ne pričakujem. Mogoče pa ti bo preskočila kaka iskra v glavci.

seveda tudi jaz ne pričakujem tvojega odgovora na tole:

Glede sodelovanja pa – ne vem, če je bilo kaj takega svetovano kolaborantom pri nas. Več kot očitno pa je, da se njim sodelovanje z okupatorjem ni splačalo. Ne nazadnje so bili prav zavezniki tisti, ki so jih vračali.

To je res, da so jih vračali zavezniki. Sami niso želeli nazaj. Zavezniki pa so jih vrnili zaradi dogovora, da se umaknejo iz Koroške.

Vprašanje, ali je bila dražgoška bitka potrebna ali ne, je identično vprašanju, ali je bila potrebna druga svetovna vojna. Ne ena ne druga nista bili potrebni, ker bi lahko Evropa mirno in brez upora dopustila Hitlerju, da uresniči svoje načrte. Še več, naši predniki bi se lahko po letu 1941 sami javili za prostovoljni odhod na prisilno delo, v izgnanstvo ali v koncentracijska taborišča, mar ne? Le kaj je bilo potrebno sovjetskim narodom krvaveti na fronti z Wehrmachtom in darovati 27 milijonov življenj, naj bi raje Nemcem omogočili prihod do Vladivostoka. Nato pa storili kolektivni samomor. Pa tudi Churchill bi lahko prihranil življenja mnogih Britancev, umrlih v nemških letalskih napadih, če bi jim Britanijo ponudil na pladnju.

Hmm..najprej poslušam iz vladnih vrhov, kako je sedaj čas, da ne glede na politično prepričanje strnemo vrste, potem pa iz istih krogov slišim, da sem bebec in izdajalec, ker ne kupim mačka v žaklju.
Kašni partizani in domobranci? Kdo izmed nas jih je sploh videl? Mislim na tiste prave leta 45, ne na razne maškare, ki se danes kažejo na tvjki. Koga danes sploh to še zanima. Dost mam teh partizanov in domobrancev. Bomo s tem nasitili naše otroke, jih bodo oni zaposlili? Njihov čas je preživet, njih pa že davno ni več. Zakaj se potem ne ubadamo s tem, kdo je za časa Napoleona kolaboriral s Francoz. Napoleonu so slovenski kolaborantje postavili sredi Ljubljane spomenik. Lahko se začnemo kregati še okoli tega.

Glede na vse napisano, bi lahko povzel, da je bila v Dražgošah bolj bitka kot revolucija. Glede na dejstvo, da so imeli Nemci bistveno več žrtev kot partizani, bi lahko sklepali, da so partizani bili dobro vojaško organizirani, saj po oborožitvi in zaloge municije niso bili niti malo primerljivi z Nemci.
Ko pa so nemci začeli napredovati in so partizani uvideli, da Dražgoš ne bodo mogli ubraniti, pa so se le ti (z vojaškega stališča) pametno umaknili iz vasi.
Žal so največjo ceno tega poraza plačali domačini, katerih so precej pobili Nemci ostale pa razselili in jim požgali domačije. Osnovno krivdo za to bi pa pripisal Nemcem in osebi(am), ki so Nemce informirale o tem, da se partizani nahajajo v Dražgošah. Del krivde pa je pripisati tudi samim partizanom, ki so napačno ocenili, da Dražgoš ne morejo ubraniti in da bi bilo pametneje, da se umaknejo.


A je bilo bolj pametno ubijat partizane, ovajat zavedne slovence, ignorirat pozive zaveznikov, da domobranci prekinejo sodelovanje z nemci, prisečt Hitlerju …… In tvegat povojne poboje??

Dobršen del slovenske povojne zgodovine so me hranili,z enoumjem.Kot otrok se pač ne moreš upreti propagandi.Kje si pa takrat lahko prišel do pravih in resničnih informacij.Starejši ljudje so marsikaj vedeli pa niso smeli povedati,ker bi se takoj znašli v političnem zaporu,če ne še kaj hujšega.Ko sem šel služit skupni domovini je postala propaganda še močnejša.Takrat sem bil resnično ponosen branitelj domovine.Beseda Tito mi je pomenila ogromno.Čeravno danes vsi obsojamo prejšnjo ureditev države,pomislite kako lahko je bilo najti službo,dobiti stanovanje,dobiti kredit.Otroci so čutili spoštovanje,do staršev,učiteljev,do starejših. Spet me bo mogoče kdo napadel in me dal v predalček pa naj si bo rdeč,bel ali črn.Takšni časi so pač bili.Spet danes smo podvrženi drugi propagandi.Naši otroci imajo enake občutke,kot sem jih imel jaz. Vsak režim pač vodi svojo propagando.Saj ne pravim,da se mi toži po takratnih časih,ampak sprejeli smo tako življenje,ker drugačnega pač nismo poznali.Ni bilo tako velikih razlik med reveži,in bogatimi. Pa poglejmo danes.Otroci več ne spoštujejo nikogar,vsak drugi je že brezposeln,tri četrtine Slovencev živi na pragu revščine,bogati so postali nesramno bogati,tisti,ki pa še imajo delo pa s plačo ne morejo preživeti,ali pa delajo zastonj.Kar se danes dogaja v politiki pa itak presega vse.Nekdaj je bila Slovenija spoštovana,danes se nam v svetu smejijo!

New Report

Close