Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Šla bi iz Slovenije

Šla bi iz Slovenije

Si pozabil povedat, da imata tisti dve uri dodatnega dela boljso urno postavko kot njunovredno delo in da se tudi od teh dveh ur placujejo prispevki, da jima gre v pokojnino.

Moja sorodnica v Avstriji tako dodatno dela 4-5 ur na teden za 100€ tedensko, placani vsi prispevki.
Pri nas bi za to dobila kakih 20, max 30€!
[/quote]

Mini Job. 450€, neobdavčen.

Pri tem je treba biti sila previden. V Nemčiji sta tudi dve povprečni plači uradno vodeni. Eno je povprečna plača, eno je pa povprečna plača za poln delovni čas, ki je znatno višja od one prejšnje. Tako je tudi z urami… Kot sem napisal na začetku. Ker večina žensk dela skrajšan delovnik, to znatno zniža povprečje ur na delovnem mestu… Da malo spomnim, kaj sem jaz zapisal v izhodišču: tukaj.
[/quote]

Ja seveda, vendar tudi v drugih zahodnih državah ženske ostanejo s majhnimi otroci(<3 leta) doma ali pa delajo part-time. To je še posebej pogosto(bolj kakor v Nemčiji) v anglo-saških državah in Švici, kjer je cena otroškega varstva ni subvencionirana in se preprosto ne splača delati obema staršema. V teh državah ogromno staršev svoje otroke šola doma – v Namčiji to ni dovoljeno. Tudi v Sloveniji večina žensk, ki jih poznam dela dela nekaj let po rojstvu otroka 6 ali 7 ur dnevno.

Glede na raziskave je v 50 – 55 percentilu razlike med obema spoloma v Nemčiji cca 5 ur na tedenski ravni. S Sloveniji je nekaj manj – spet pa ne toliko manj, da bi se naredila takšna razlika.

Sprijaznite se, sami ste si krivi, da toliko časa preživite v službi 🙂

Hočem reči:

V Nemčiji je na splošno work-life balance še posebej za zaposlene s družinami verjetno eden najboljših na svetu. Tudi v Sloveniji je v resnici zelo dober.

To pišem kot nekdo, ki se pogosto seli, in je že marsikaj preveril na lastni koži…

Seveda je marsikaj odvisno od posameznikovih želja in ambicij. Če bi radi imeli poceni hišo se boste seveda vozili na delo vsaj eno uro. Če bi radi napredovali na boljše delovno mesto boste tudi temu primerno več vlagali,… samo to velja za vsako državo. Nekateri malo romantizirate mediteranske države 🙂

Glede razlike bi domneval, da je približno takšna kot med obema povprečnima plačama, torej nekako 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čez palec. K temu damo še pregovorno visoko število bolniških pri Nemcih in kar ekako standardnih 30 dni dopusta, pa smo tam.

In jaz si nisem ničesar kriv. Jaz sem vedel, v kaj se spuščam in sem zaslužen zato, da nas ima sedaj, po toliko letih, devetero dovolj dela (in denarja). 😉

Vztrajaj! .

Se moram takoj popravit. Napačen sklep na prvo žogo… Glede na to, da je v pregovorno bolje plačanih poklicih žensk nekaj manj, bi znalo potem dati razlike v delovnem času nekje tam okoli 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} +/-.

Vztrajaj! .

Ponavljam: jaz nisem želel predstaviti Nemčije kot grozne. Vse, kar sem želel, je predstaviti stanje nekoliko bolj realno v primerjavi z romantično predstavo, ki se je nakazovala v uvodnem prispevku. V končni fazi tudi meni Nemčija daje kruh.

Če grem jaz malo v skrajnost…. Narobe pa se mi zdi, da se ljudem posreduje predstavo o Nemčiji, kot deželi, kjer prišleke čaka po prihodu vila z bazenom, ključi novega BMA-ja in vila z bazenom. Nemčija je predvsem industrijsko in kmetijsko močna država, kjer “bomo že kako” polovičarski princip ni ravno cenjen. Navajeni so predanosti (lojalnosti) na vseh ravneh. Kar je prednost (in slabost z vidika naše ležernosti).

Vztrajaj! .

Jaz bi tudi sla. Greva skupaj?

V Nemciji za razliko od prljavega balkana clovek po 25 letih delovne dobe si lahko nekaj ustvari. Ne pa kot v Slovenli, da se nekateri bicikla nimajo. Oziroma kupila jim gajedrzava z davkoplacevalskim denarjem. Da o nasih pokojninah sploh ne govorim. V Nemciji ce si priden lahko zivis kot bubrek v loju.

No takole, da ne bomo preveč ugibali… Ženske dejansko dejansko prebijejo znatno manj časa v službah, kot sem rekel.

[attachment=1]O66Y1CA3mG.png[/attachment]

In še nekaj uradnih ugotovitev, da ne bomo preveč odkrivali tople vode…

[attachment=0]XXKPBSwb8K.png[/attachment]

Torej je vendar kar nekaj resnice v mojih opažanjih in zapisih, ki so na podlagi le teh nastali v tej temi. 😉

Vztrajaj! .

Tudi pri meni je npr. znatno drugače. Moji mesečni netto prihodki npr. zelo verjetno presegajo letne večine tu sodelujočih. Ampak to smo/ste/so izjeme. Marsikaj se da, ampak večina pa se vendar giblje v okvirih neke normalnosti. Zato je govoriti o zgolj lastni izkušnji v takšnih debatah precej zavajajoče.

Seveda je prav predstaviti tudi možne izjeme, priložnosti. A treba je to jasno tako predstaviti, ne pa podajati kot normalnost oz. običajnost.

Se zdaj razumeva?

Vztrajaj! .

No takole, da ne bomo preveč ugibali… Ženske dejansko dejansko prebijejo znatno manj časa v službah, kot sem rekel.

O66Y1CA3mG.png

In še nekaj uradnih ugotovitev, da ne bomo preveč odkrivali tople vode…

XXKPBSwb8K.png

Torej je vendar kar nekaj resnice v mojih opažanjih in zapisih, ki so na podlagi le teh nastali v tej temi. 😉
[/quote]

V postu sem jasno napisal, da gre za 50-55 percentil, ki predstavlja mediano žensko/moškega. Ženske, ki so ravno rodile, migranti in tudi II. generacija, ki prihajajo iz konservativnega okolja in partnerju ne pustijo delati, deloholiki, lastniki svojih podjetij, marginalne skupine, študenti, kjer prevladujejo ženkse… so ekstremi, ki precej uplivajo na celotno sliko. Bolje je gledati “povprečne” zaposlene.

Natanko to sem tudi predstavil. 🙂

Vztrajaj! .

Ponavljam: jaz nisem želel predstaviti Nemčije kot grozne. Vse, kar sem želel, je predstaviti stanje nekoliko bolj realno v primerjavi z romantično predstavo, ki se je nakazovala v uvodnem prispevku. V končni fazi tudi meni Nemčija daje kruh.

Če grem jaz malo v skrajnost…. Narobe pa se mi zdi, da se ljudem posreduje predstavo o Nemčiji, kot deželi, kjer prišleke čaka po prihodu vila z bazenom, ključi novega BMA-ja in vila z bazenom. Nemčija je predvsem industrijsko in kmetijsko močna država, kjer “bomo že kako” polovičarski princip ni ravno cenjen. Navajeni so predanosti (lojalnosti) na vseh ravneh. Kar je prednost (in slabost z vidika naše ležernosti).
[/quote]

Napisal si:
Osredotočil se bom samo na ta izsek: daleč od tega, kar praviš. Drugače je zgolj to, da je naš čas podrejen velikemu kapitalu. Večina živi od vikenda do vikenda, med tednom hodi domov samo spatKo pa se človek usmeri v višje dohodkovne ravni, pa je romantike konec. Zaslužki tam od povprečja navzgor zahtevajo precejšen – predvsem časovni – angažma. 50 ur na teden je nekakšna osnova in služba kmalu postane tisto, kar narekuje vse druge aktivnosti v življenju.

Ko sem dal podatek, da Nemci opravijo najmanj delovnih ur, si napisal, da to je zaradi žensk(ki naj bi baje delale precej manj kakor v drugih državah). Kar sicer vsaj v primerjavi s večino drugih razvitih držav ne drži pretirano.

Če predpostavljamo, da bi držalo. Prvi zapis je naredila(previdevam) ženska.

Če sledimo tej logiki. Dobro se bo poročila in bo kvečjemu “delala” nekaj ur tedensko. Če pred-postavimo še drugo premiso iz tvojega zapisa: Število delovnih ur je premo-sorazmerno s trplenjem.

Omenjena ženska bo v sedmih nebesih.

Natanko to sem tudi predstavil. 🙂
[/quote]

Ne nisi, ti si primerjal povprečno število ur, ki ga opravijo vse ženske, ne pa navadna “mediana” ženska. Niste imeli nič statistike na faxu? 🙂

Preden narobe sklepaš, vprašaj. V službi prebijejo manj ur od moških, kar pa potem na ravni Nemčije niža raven povprečja ur preživetih v službi. Iz grafa se jasno vidi, da je, kar sem napisal res. Moški v Nemčiji v povprečju preživijo v službi 43 ur, ženske 33. Kar da potem povprečje 38 (tole je res na grobo, zgolj za ilustracijo).

Jaz nisem omenjal trpljenja niti delovnih ur. Jaz sem govoril o skupnem času, ki ga porabimo za službo in posledično preostalim časom, namenjenem zasebnim aktivnostim. Ponovno povsem napačno sklepanje.

Nadalje to pelje v to, da bo tudi samska ženska, ki bo delala poln delovnik, zelo verjetno delala podobno, kot moški kolegi, torej tam v povprečju 43 ur na teden. In smo pri omenjenem “petdeset urnem tednu” (z vožnjo).

Ne prevaljujte name vaše omejenosti v razumevanju osnov. 😉

Vztrajaj! .

Ne nisi, ti si primerjal povprečno število ur, ki ga opravijo vse ženske, ne pa navadna “mediana” ženska. Niste imeli nič statistike na faxu? 🙂
[/quote]

Mediana bi za tvojo ponazoritev bila povsem neprimerna. Kvečjemu bi kaj povedal modus (kam gravitirajo vrednosti), da bi dobili sliko, kje se nahaja dejansko večina žensk.

A kot rečeno, je to za samo debato povsem irelevantno. Moj cilj je bil predstaviti, da z vidika kakovosti življenja zahodne dežele, kjer je praviloma veliko bolj vse podrejeno kapitalu, ne bo nujno uresničila VSEH pričakovanj, ker … velja, da čas je denar. Več denarja, manj rostega časa in obratno.

Kar se je nanašalo na: “… lahko se sami odločamo, kako bomo preživljali čas, kaj bomo počeli,…”, kar zveni precej romantično in še zdaleč ni čisto res, saj kapital narekuje tudi ta vidik.

Vztrajaj! .

Desi nakladaš, da glava peče.
Le zakaj bi bilo v Nemčiji tako zelo drugače kot v Avstriji?

Aja, kot samska ženska sem v Nemčiji delala 40 ur na teden, imela malce več kot nemški minimalc (za delo, kjer sem bila začetnica in sploh ni bila izobrazba pomembna, izkušnje tudi ne) pa še vedno več kot za univ. izobrazbo v Slo in 15+ delovne dobe. Pa stroške bistveno manjše kot v Slo, ker sem za stanovanje s stroški plačevala le 150€.
In še kar nekaj podobnih je bilo v okolici.

Zdaj v Avstriji pa tudi kot samska ženska delam samo 30 ur na teden, vseeno večja plača kot v Slo, čeprav tudi tu malce več kot avst. minimalc, in stavanje par sto evrov cenejše kot v Slo.

Da ne omenjam neprimerljivo boljših odnosov v službi v AT in D kot so v Slo.

In ja, večina v okolici ima službo v neposredni bližini.

Ti očitno šteješ čas, ko si na monu, v službeni čas. POskušaj monovski čas odbiti pa boš videl bolj realno sliko.

Aja, tule je zelo pogost pojav, da je 30 urni delovnik. Ja, tudi za samske.

Ne vem no, ampak res me ne prepričaš, da bi bila Nemčija v primerjavi z Avstrijo neko zaostalo območje. S tem, da so plače v Avstriji nižje kot v Nemčiji in da so stroški višji. Tako, da nakladaš, da glave peče.
Povej po resnici, da cele dneve tičijo v službi tisti, ki jih ne mika it domov. Nihče jih ne sili, sami tako hočejo, da ne bi šli k tečni ženi/dedcu.

Aja, v Sloveniji tudi večkrat slišano od moških, ko jih vprašaš zakaj delajo cele dneve: da ni treba doma tečne babe in vpijočih otrok gledat. Marsikater dec to pove.

Manjka ti malo “širine”. Glej, od Kassla je do Nordsee/Ostsee sama ravnina. Prometne povezave so več kot odlične. Zato je tudi življenjski slog Nemcev “v zgornjem delu zemljevida” precej bolj “potovalen”.

Primerjati Avstrijo v tem pogledu z Nemčijo je povsem neustrezno. ICE vozi v Nemčiji (ker pač to geografija omogoča) v povprečju med 200 in 300 km/h. Regional Express rabi iz Buchholza do Hamburga 22 minut za dobrih 40 km. Vse to je povezano z veliko mobilnostjo ljudi.

Ne prepiraj se z menoj zaradi konflikta samega. Če imava oba izkušnje, jih pač podeliva z drugimi. Dopolnjujva se. Ni smisel debate dokazati, da se jaz motim, ali da se ti motiš, temveč prikazati kolikor toliko realne možnosti drugim.

Vztrajaj! .

Manjka ti malo “širine”. Glej, od Kassla je do Nordsee/Ostsee sama ravnina. Prometne povezave so več kot odlične. Zato je tudi življenjski slog Nemcev “v zgornjem delu zemljevida” precej bolj “potovalen”.

Primerjati Avstrijo v tem pogledu z Nemčijo je povsem neustrezno. ICE vozi v Nemčiji (ker pač to geografija omogoča) v povprečju med 200 in 300 km/h. Regional Express rabi iz Buchholza do Hamburga 22 minut za dobrih 40 km. Vse to je povezano z veliko mobilnostjo ljudi.

Ne prepiraj se z menoj zaradi konflikta samega. Če imava oba izkušnje, jih pač podeliva z drugimi. Dopolnjujva se. Ni smisel debate dokazati, da se jaz motim, ali da se ti motiš, temveč prikazati kolikor toliko realne možnosti drugim.
[/quote]

Lej, nabijaš da glava peče.
Ne glede na hitrost vlaka, ti trdiš, da porabijo za službo 10-12 ur na dan. Torej drugače povedano: nič nimajo od življenja.
In, če človek nima nič od življenja, je en velik revež.
In ko greš recimo po svetu, povsod polno nemških turistov. Čudno a ne, ko pa nimajo nič od življenja.
Tvoje zgodbice me pač ne prepričajo. Kdo pri zdravi pameti bi zapravil 2 – 4 ure na dan za vožnjo v službo?

Če bi bilo vse tako kot ti trdiš, se ne bi Avstrijci selili v Nemčijo pa se.
Ampak sevead boš ti še naprej gonil kake grozote preživljajo delavci v Nemčiji.

Lej, nabijaš da glava peče.
Ne glede na hitrost vlaka, ti trdiš, da porabijo za službo 10-12 ur na dan. Torej drugače povedano: nič nimajo od življenja.
In, če človek nima nič od življenja, je en velik revež.
In ko greš recimo po svetu, povsod polno nemških turistov. Čudno a ne, ko pa nimajo nič od življenja.
Tvoje zgodbice me pač ne prepričajo. Kdo pri zdravi pameti bi zapravil 2 – 4 ure na dan za vožnjo v službo?

Če bi bilo vse tako kot ti trdiš, se ne bi Avstrijci selili v Nemčijo pa se.
Ampak sevead boš ti še naprej gonil kake grozote preživljajo delavci v Nemčiji.
[/quote]

Kar je tebi grozno, je milijonom normalnost. Ja, polno je nemških turistov, ki imajo ponavadi 30 delovnih dni plačanega dopusta… Kaj misliš, zakaj?

Bavarska je v delu proti avstriji še precej “alpska”. Tudi oni del tam pri Passau/Linz. Avstrijci se verjetno (domnevam, ne vem) tja selijo zato, ker je nemško podeželje precej bolj industrializirano, kakor avstrijsko.

[attachment=0]lMo5fZ4Gtx.png[/attachment]

Kot lahko vidiš iz grafa, je zgolj 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Nemcev v službi blizu doma (manj kot 15 minut), 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} jih porabi več za pot v službo.

Vztrajaj! .

Ja, super no.
Samo nisi pa še razložil zakaj se toliko ljudi seli ravno v Nemčijo?
Opisal si vse kake grozote ljudje doživljajo v Nemčiji, zdaj pa še napiši zakaj potem vsi rinejo v Nemčijo?
Predvsem pa mi razloži zakaj je Nemčija tako zaostala za Avstrijo, ker takih grozot pa v Avstriji ni kot jih imate v Nemčiji.

Aja, v Sloveniji sem imela 31 dni dopusta. In glede na tvoje zapise o grozotah v Nemčiji, je potem SLovenija pravi raj za delavce. Če je tebi za verjeti.

P.S.: In kot vidiš, se nekako polovici zdi povsem običajno in sprejemljivo, da je služba nekje med pol ure in uro proč.

Vztrajaj! .

Preveč si omejena na svoje predstave. Egocentrična. Poskusi razmišljati malo širše.

Sicer pa sem zapisal domnevo, zakaj bi bilo možno, da Avstrijci hodijo v Nemčijo. Preprosto zaradi tega, ker je nemško podeželje verjetno bolj industrializirano od avstrijskega in posledično ponuja več služb. Nisem prepričan, zgolj domnevam. Bolje bo, da odgovor na to vprašanje poiščeš pri omenjenih oz. v kakem tisku, literaturi,… Ne vem. 🙂

Vztrajaj! .

Pa upam, Desi, da si opazil, da sam sebe negiraš.
Prej si napisal, da je povsem običajno, da nemci zapravijo 2-4 ure na dan za vožnjo v službo.
Zdaj pa si poglej kak graf si nalepil. Graf, ki te postavlaj na laž o običajnosti teh 2-4 ur, da je to povsem običajno.

Drugače pa Avstrija najbolj trpi, ker hodijo zdravniki v Nemčijo delat. Pa drugo zdravstveno osebje.
S tem, da kar se zdravstva tiče, velja Avstrija raj za slovenske zdravstvene delavce (beri: krajši delovni čas, manj obremenitev, boljši odnosi in bistveno višja plača).

Lej, nabijaš da glava peče.
Ne glede na hitrost vlaka, ti trdiš, da porabijo za službo 10-12 ur na dan. Torej drugače povedano: nič nimajo od življenja.
In, če človek nima nič od življenja, je en velik revež.
In ko greš recimo po svetu, povsod polno nemških turistov. Čudno a ne, ko pa nimajo nič od življenja.
Tvoje zgodbice me pač ne prepričajo. Kdo pri zdravi pameti bi zapravil 2 – 4 ure na dan za vožnjo v službo?

Če bi bilo vse tako kot ti trdiš, se ne bi Avstrijci selili v Nemčijo pa se.
Ampak sevead boš ti še naprej gonil kake grozote preživljajo delavci v Nemčiji.
[/quote]

Se popolnoma strinjam. Bila poročena s poslovnežem, ki je delal kariero na svoji družini ( vlaki, letala po svetu, avto po Evropi – poslovne poti), 10 let je delal svojo kariero tako. otroci ga bo -ni bil sicer odsoten zato, ker bi bila doma “tečna” žena, ampak ker je tudi od žene imel “zeleno lu”, da se to lahko gre – ker je žena vedela, kaj to pomei za familijo, toliko odostoni, d ajbo in je za vse doma praktično sama – doma je žena držala in fizično vzdrževala vse vogale bajte in okolice, še trave ni imel časa pokosit 🙂 Pa taksirala otroke na milijontaužnt obveznosti ( sicer z največjim veseljem, ker so bili otroci vedno pridni in hvaležni za to, a vseeno včasih zadnje atome izstisnila iz sebe od napora in izčrpanosti), babi-dedi servisa ni bilo na voljo za pomoč ravno.
In ja, družina nima praktično nič od takega moža in očeta, dnevega vozakarskega migrnta v službo ali na poslovne poti; ko bi vsaj kot finančno varnost imela kaj od tega taka njegova družina; npr. neko finančno varost v obliki takšnih in drugačnih naložb za njihovo kasnejše življenje ( otrok) in starost ( žene) – saj v tekočem tudi ni pretirano rad daroval karkoli, e za darila, ne kako drugače ( oprema doma, ipd). Če tak finančno tlači samo zase na določene konce in špara na familiji načrtno ( po židovsko), kar se z leti izkaže, pa še toliko manj.

New Report

Close