Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slovenščina forum

Slovenščina forum

Tudi jaz sem ZA.
Naslov pa nekaj v tem stilu, kot je predlagala gedeonova.

a.

a.

Seveda za! Navdušena nad Alenkinim (gedeonovinim) predlogom!

J.

Seveda sem za, Alenkin predlog je odličen!
Komaj čakam, da se naučim kaj novega!
Vsi, ki bomo brali ta forum se bomo zagotovo naučili kaj novega (nismo vsi slavisti, slovenščina pa je živ jezik) in zato bo ves tale med over lepši in žlahtnejši!
Viva la slovenščina!

SEVEDA SEM ZA TAK FORUM. Zato, ker menim, da skrbi za lep slovenski jezik ne more biti nikoli preveč.

Vileda, tudi v jezikovnih proročnikih se sem ter tja težko znajdemo …
Sem pa slavistka in bi me forum še posebej veselil …

Lp
Rosa

Tudi jaz podpiram nov forum, ideje za naslov so pa zgoraj dobre, zlasti Gedeonovin. Medeja

Dovolj predlogov, prosim, Primož, v akcijo, da ne bomo spet celo leto čakali …

Sem ZA, saj me vsakič strese, ko vidim napačno rabo predloga s in z.

smrc…to sem jaz:(( s in z sta zame strah in groza! slišim ju ne, obstaja baje nek slavni stavek, ki ga pa ne poznam:((

Absolutno ZA.

Naslov: Kako se napiše pravilno…

zaaaaaaaaaa!

Jezik naš vsakdanji

Povabimo k sodelovanju strokovnjaka. kar ne pomeni, da se bodo ostali forumi lektorirali, a ne?
T.

Ta SuHi ŠKaFeC PuŠČa

Pred besedami, ki se začnejo na T-S-H-Š-K-F-C-P se uporablja S, pred vsemi ostalimi pa Z

In veliko sreče Z uporabo ter S pisanjem prispevkov na forumu v naslednjem letu! :)))

Nataša

Nataša! Super tale stavek, čeprav imam srečo, da jaz kar slišim kakšen predlog je pravi. Če bi skušal temu suhemu škafcu prilepiti z, bi enostavno ne zvenelo prav:))

Če bi bil tak forum, bi bilo potem potrebno obvestiti nekatere radijske napovedovalce, da bi na radiu (mogoče tudi na TV?) poslušali npr. pravilno rabo dvojine in še marsičesa!

Z veseljem se pridružujem in komaj čakam, da bo forum zaživel.
Vsem želim vse dobro v novem letu!

Primož, a bo še letos?? :-))

Oddajam svoj glas ZA! Ob tem se izkoriscam priloznost, da vsem zazelim se obilico uspehov, dobre volje in zvrhan kos srece in zdravja v letu, ki prihaja! LP!

Kako se sklanja beseda zlo v ednini?

zlo, zla, zlu, zlo, pri zlu, z zlom – upam, da je prav?

Samostalniška oblika: zlo

Slovnični kvalifikator: sam. srednjega spola

Ednina Dvojina Množina
Imenovalnik zlo zli zla
Rodilnik zla zel zel
Dajalnik zlu zloma zlom
Tožilnik zlo zli zla
Mestnik (o) zlu (o) zlih (o) zlih
Orodnik (z) zlom (z) zloma (z) zli

Lp
Rosa

Živjo, ljubitelji slovenščine!

Predlagam nagajiv naslov “Slovenščina, jezična draga!”

ali bolj spoštljivega “Slovenščina, pozdravljena!”

ali iskrenega “Slovenščina, rad te imam!”

ali užitno sestavljenko iz že zapisanih predlogov.

Naj bo to prva “jezična” naloga za našega “jezičnika(-co)”.

Voščim zdravo in jezično sočno 2004!

.

Veliko bolj simpatično je pogledati na net, kot pa valiti tisto teeeežko knjigo s police in spet nazaj. Podpiram forum!

Z obema rokama ZA!

Zadnje čase večkrat slišim ali preberem v reklamah in oglasih izraz izvedite več o naši ponudbi…

Menim, da je izraz izvedite izhaja iz nedoločnika izvesti. Nato izpeljanke npr. izvedenec, izvedba nekih del.

Izraz izvejte pa iz nedoločnika (iz)vedeti.

Iz slovenskega pravopisa:
izvedeti -vem dov., 2. in 3. os. dv. izvesta; 2. os. mn. izveste, 3. os. mn. izvejo in izvedo; drugo gl. vedeti (e) kaj ~ novico; izvedeti za kaj ~ ~ službo; izvedeti kaj o kom/čem ~ veliko zanimivega o pisatelju; O letalski nesreči je izvedel iz časopisa

Torej je izraz izvedite povsem napačen, ampak bi morali uporabljati izraz izvejte več o tem ali onem, kajne?

Prosim za potrditev ali zavrnitev te razlage.

Hvala!

Pravi forum:

http://med.over.net/forum5/list.php?125

New Report

Close