Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slovenščina forum

Slovenščina forum

Nov forum o slovenskem jeziku, pravopisu – za slaviste in tiste, ki bi radi pravilno napisali.

kdo je za? In predlogi za naslov in opis foruma.

pa da vidimo, kako se boste odrezali.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Nemudoma, prosim!

Oddajam dva glasova….

lp
Modra

Kaj pa predlogi?

Naslov in opis?

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Močno ZA tak forum. Z izobraženim moderatorjem seveda.

Ker bi to bil resen forum, naj ima tudi resen naslov. Npr. “Slovenščina v vsakdanji rabi” ali kaj podobnega…

Meni bi prišel zeeeeeeeelo prav.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

zdi se mi,da sem nekje slišala……obstaja slovenski pravopis,slovar knjižnega jezika itd .tako,da enostavno ne razumem tistega,ki meni,da bi mu tak forum prišel prav.

Absolutno ZA. Predlog imena “sLOVEnščina”

Saj vem, da je obrabljeno, sem pač ljubiteljica lepega slovenskega jezika…

Lp,
Katarina

Navodila in debate o rabi slovenskega jezika, bi bil opis po mojem okusu.
Naslov foruma pa kar: Slovenščina

Pozdravček in hvala, Primož!

Kwakica

Vileda! Ne morem verjeti tvojemu komentarju. Pa saj obstaja literatura za skoraj vsa področja, ki jih obravnavajo razni forumi. Potem vse skupaj nima smisla ali pač?

ZA slovenscino, ZA đamijo, ZA Rome
PROTI Bushu, PROTI Jelincicu, PROTI hrvasko ekonomski coni na morju.

Menim, da je forum (žal) zelo potreben. Moral bi pa biti zelo praktično orientiran in bi tako služil kot dopolnilo raznim priročnikom.

Ena od tematik bi lahko bil priročen slovarček izrazov, ki so nekritično izposojeni iz tujih jezikov (t. i. kalki) in ki siromašijo slovenščino oziroma povzročajo nepotrebno terminološko zmedo, da o “lepoti” jezika ali eleganci izražanja sploh ne govorimo.
Večina takih izrazov prihaja iz angleščine, ali – bolje rečeno – amerikanščine, in iz jezikov republik bivše jugoslovanske skupnosti (hrvaščina, srbščina, bosanščina).
Nekaj predlogov za pokušino:
“U vezi …” ali “v vezi …” ali “v zvezi nečesa”: v zvezi z nečim (priljubljena napaka tajnic z začetka dopisa)
“usluge”: storitve, ko gre za plačljivo zadevo: (brezplačna) usluga se vrne, storitev se plača
“vsaka čast” nekomu: kvečjemu vsa čast, če že ne moremo brez prevajanja sr/hrv/bos izraza “svaka čast” (priljubljena fraza športnikov, ki pogosto spremlja tisto o tem, da so ali da bodo dali vse od sebe …)
“predsednik uprave Peko itd.”: pogost kalk iz angleščine, ki v slovenščini pomeni, da se predsednik uprave imenuje Peko, saj bi se sicer taka zveza glasila: predsednik uprave Peka, Alpine ipd. itd., kar velja tudi za tuje blagovne znamke.

Druga rubrika bi lahko bil spisek nekaterih najbolj osnovnih in preprostih pravil, ki bi rešila večino drobnih pravopisnih napak, ki jih po nemarnosti delamo vsakodnevno npr.:
v slovenščini je med besedo in tripičjem presledek (ko pišemo na računalnik uporabimo nedeljiv presledek, da tripičje ne skoči samo v naslednjo vrstico);
pred itd. običajno ni vejice (miza, omara, stol itd.)
vejica običajno stoji tako na začetku kot tudi na koncu odvisnika, vrinjenega stavka ipd. (drugo vejico namreč zelo pogosto izpuščamo).

Seveda bi tak forum potreboval moderatorja, ki bi zadeve urejal in po možnosti tudi strokovno preverjal.

Sem za!

Khm – pri forumu “ko starši žalujejo” – v sporočilu pod naslovom je pravilno “bolnega otroka” in ne “bolanega”.:))

pa brez zamere!

zelo za!!

naslov: Al’ prav se piše …?
opis:Slovenščina, jezik moj vsakdanji, te poznam?

pa verjetno je treba tudi tole lektorirati…zato pa še enkrat ZA!

Alenka

želela sem povdariti,da bo naenkrat preveč forumov .

Končno pa je to v domeni moderatorja.Kakorkoli samo,da bo konec dober :))

Srečnega pa zdravega!

Sem seveda za!

Glede imena pa… Gedeonovin predlog se mi zdi zelo simpatičen, tudi zato, ker se začne na “A”:-)) Pri opisu pa bi potem lahko še nadaljevali. Niste prepričani, kako je prav? Vprašajte moderatorko ….. !

Bi pa mogoče lahko dala kakšno idejo še Mojca T., ki se je ponudila za moderatorko.

Tudi jaz sem ZA! Všeč mi je Gedeonovin predlog.
Pozdrav, Penelope

"Za dežjem vedno posije sonce."

Še enkrat se ti ponujam, dragi Primož, za moderatorko foruma SLOVENŠČINA. Če potrebuješ več podatkov o meni, imaš moj elektronski naslov. LP!
Mojca

Vileda, tudi tebi ne bi škodil, veš – napiše se poudariti in ne povdariti, pa brez zamere.

Sem vsekakor ZA forum, tudi meni je všeč predlog Gedeonove.

Lp, Maja

Absolutno podpiram idejo! YES!

sem ZA!

Sem ZA ta forum.

Seveda sem za. Trenutno sicer “zasuta” z diplomskimi nalogami, članki, glasili in s knjigo.

Lp, jasna

Mirko, meni se zdijo tvoji predlogi super.

Pa si me prehitela z idejo za naslov foruma –
Al’ prav se piše kaša ali kasha ?

Sem absolutno za tak forum.

Sem za.

Sem ZAAAA!

Predlagam ime: Slovenski jezik – prav ali narobe?

Lp.

New Report

Close