Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sobno kolo pridobiti kondicijo

Sobno kolo pridobiti kondicijo

Imam 49 let.

Želim prifobiti na kondiciji in shujšati kake 2 do 3 kg.

Vsak dan na so nem koledu naredim vsaj 20 km, običajno kakih 22, pa tudi 30 in 40 km 1krat na teden.

Kolesarim recimo po ravnem, s hitrostjo povprečno 28 lm/h, pospešujem vmes tudi čez 30.

Koliko časa bom potrebovala za dvig kondicije, kaj s tem načinom pridobim.

Aja. 1 dan na teden imam za počitek, delam razteznw vaje.

Hvala.

Nimam sobnega kolesa, imam trecking kolo. Da grem po ravnini 28km na h, moram res res fejst terat, da tako gonis vec kot pol ure moras bit ze v res dobri kondiciji ali pa ti stevec sobnem kolesu narobe dela.

Ti števci na sobnem kolesu niso realni.

Raje glej koliko časa in pri kakšnem pulzu. Predvsem pa še bolj učinkovito: na pravo kolo pa ven v naravo.

Pa ja kot je že zgoraj omenjeno: tempo 28 km/h je kar hud tempo, ne samo za treking, tudi za specialko, ki je dosti hitrejša.

Tako, da tudi jaz ne verjamem, da si sposobna tako hitro kolesariti. Če bi to držalo, ne bi imela takih vprašanj :).

Pravksr 84:45 min, 43 km, recimo 850 kalotoj, pulz kar konstantno okoli 120, 130, premočena totalno. Kaplja iz mene.

Zmorem še, a moram postoriti še kaj drugega.

Zaradi okoliščin ven še ne morem.

Sicer pa ja, redno treniram recimo 5krat na teden, a zadbhe čase zaradi poškodbe, so kardio treningi odpadli.

Tak srčni utrip je tak fajn za nabiranje kondicije, ker ni lahko, ni pa težko.

Ampak, če nekdo res prekolesari tako razdaljo v takem času in ob takem utripu, je v hudi kondiciji ali pa kolesari rahlo navzdol :).

Hja, če imaš v sobi 20 stopinj, potem boš premočena od švica tudi, če boš povsem rahlo gonila :).

Saj pa kolesarjenje na sobnem kolesu je kardio :).

Odgovor na objavo uporabnika
ni realno, 24.04.2024 ob 09:30

Tak srčni utrip je tak fajn za nabiranje kondicije, ker ni lahko, ni pa težko.

Ampak, če nekdo res prekolesari tako razdaljo v takem času in ob takem utripu, je v hudi kondiciji ali pa kolesari rahlo navzdol :).

Hja, če imaš v sobi 20 stopinj, potem boš premočena od švica tudi, če boš povsem rahlo gonila :).

Saj pa kolesarjenje na sobnem kolesu je kardio :).

Potem sem kondicijo kljub poškodbi obdržala? 🙂

Vmes utrip poskoči višje, sploh ko grem na 35km/h, a potrm znižam.

Pulz 120 za hitro gonjenje kolesa je v bistvu nizek. Razen če si hčerka od Rogliča ali Pogačarja. Ampak za navadne ljudi, če goniš tako, da vse teče od tebe, potem bo pulz bolj tam 160 ali 170. Vsaj tako je pri meni, se tudi bližam 50-im in redno kolesarim.

Pulz 120-130 je 70-75% maksimalnega pulza in to je fajn za pridobivat kondicijo.

160, 170 je pa že anaerobno območje pri taki starosti in ni tako za dolge ture. Samo za krajše intervale vmes.

Kar se pa hitroosti tiče pa itak ni realna, razen, če si na pol profi :).

Taka hitrost po ravnini, če bi bila realna in tak pulz: ja to je kot, da si profijka :). Vsi ostali imamo pri taki hitrosti s specialko na cesti močno višji pulz :), ker je to res velika hitrost. Tudi za specialko.

No, Roglič in Pogačar se pri taki hitrosti še ne ogrejeta kaj šele, da bi jima pulz konkretno poskočil.

Obićajen pulz imam nizek. Po operaciji so po določenem času “popravili” alarm za pulz, ker sem ga imela stalno pod 50.

 

Tudi na predoperativnem preglefu pulz okoli 46, 48 v mirovanju.

To je kar hud tempo. Raje glej srčni utrip kot razdaljo, ti bo več povedalo. In tudi intervali s pospeševanjem so OK – le da bi ti priporočil, da za te intervale raje povečaš obremenitev kot hitrost. Povečaj ti toliko, da ti gre utrip skoraj do maksimalnega zate (imaš kup bolj natančnih formul – osnovna pa je 220 – tvoja starost) za cca minuto – dve, pa spet nazaj dol na standard.

Najbolj pa pazi na ustrezno količino počitka med tvojimi treningi (in na hrano). To ti bo najbolj pomagalo doseči dobro kondicijo.

Odgovor na objavo uporabnika
rok-1, 24.04.2024 ob 09:57

To je kar hud tempo. Raje glej srčni utrip kot razdaljo, ti bo več povedalo. In tudi intervali s pospeševanjem so OK – le da bi ti priporočil, da za te intervale raje povečaš obremenitev kot hitrost. Povečaj ti toliko, da ti gre utrip skoraj do maksimalnega zate (imaš kup bolj natančnih formul – osnovna pa je 220 – tvoja starost) za cca minuto – dve, pa spet nazaj dol na standard.

Najbolj pa pazi na ustrezno količino počitka med tvojimi treningi (in na hrano). To ti bo najbolj pomagalo doseči dobro kondicijo.

Hvala.

Prehrana je težava. Zelo težko dosežem primeren vnos B. No, jih nikakor ne.

Ja, kar pravi Rok, drži.

Pulz v mirovanju je pa super, če je pod 50. To pomeni odlično kondicijo. Če je to realno. Namreč nizek pulz je lahko tudi zaradi kakih tablet.

Težko verjamem, da poješ premalo B. Razen, če si vegetrijanka. Velika večina ljudi poje preveč B. Težave so kvečjemu pri takih, ki so fizični delavci ali pa hudi športniki. Ja, pa kaki vegani, vegeterijanci tudi, če ne popazijo malce.

Hja… tudi jaz pogosto pojem premalo beljakovin. Moram prav pomisliti ali pa dodati. In nisem vegi. Zdaj ko bolj mislim na to – pač dodam.

Vsekakor pa bodi pozorna na počitek! Meni se je kondicija bistveno izboljšala ko sem imel izposojeno športno uro, ki me je opozarjala na “Recovery time” – oz kdaj je treba telesu dati mir z vadbo.

Naštimaj si ventilator, da piha vate in ti suši švic. Kmh na sobnem kolesu ni primerljiv z pravim kolesom zaradi zracnega upora, trenja, ipd. Najbolj  je važen pulz. Jaz sem moski in najbolje gonim med 140 in 160 bpm. Ti si moras svoje obmocje določit.

Ne vem, kako vi gonite sobno kolo, ampak jaz to jemljem izključno kot kardio trening. Čisto drugače kot takrat, ko grem na kakšno 50km turo s kolesom. Torej, imam tri vaje: ena je htiro vrtenje pedal pri srednji obrmenitvi (nad 90 rpm, težavnost 60%), druga je normalno vrtenje pedal pri visoki obremenitvi (cca 55 rpm, težavnost 95%), tretja je počitek (50 rpm, težavnost 60%). In potem gonim prvo 3 minute, nato ena minuta počitka, drugo tri minute, nato ena minuta počitka, itd. Skupaj cca 1 uro. In ja, pulz mi gre gor tudi do 180.

Pulza ne spremljam ves čas. Je tudi 180, seveda, a ne dolgo.

Na sobnem kolesu ni treba biti pozoren na promet. Niti varnih poti v okolici nimamo.

Na sobnem sem lahko zgodaj zjutraj, ko je na cesti prometna konica, ko je dež ali zvečer ob 22ih.

Kolesatjenje zunaj je zame izlet, druženje.

Čisto nekaj drugega!

Tam ne morem 80 min brez prekinitve na polno kolesatit  kjer sem omejitev samo jaz in moja kondicija.

Na predoperativnem pregledu so komplicirali zaradi pulza. Zaradi tega sem tudi operacijo imela prestavljeno.

Vsi ostali izvidi ok, ne jemljem nobenih zdravil.

Moram tudi h kardiologu, ravno zaradi tega, ampak težav nimam, res ne.

Pravijo ali sem vrhunski športnik, kar seveda nisem ali pa nekaj ni ok.

 

Že pred poškodbo mi ni bilo problem v naravi prekolesatit tudi 150km/dan, seveda z višinci vmes.

Kadar sem uspela, žal ne pogosto, sem se ukvarjala tudi z gorskim tekom.

Ampak za športnico se niklli nisrm imela in nisem.

Redna služba, otroci, ki so zdaj najstniki oz.20+,  običajna “teta” sem. 🙂

Res pa od poškodbe 3 mesece nisem delala kardia. Sem pa vadila v domačem fitnesu, kar sem pač lahko. Vsak dan.

 

 

 

New Report

Close