Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek soseda v mrzli sobi

soseda v mrzli sobi


Ma veš kaj. Vojna se je končala pred 73 leti. Vem, da je bilo grozno, ampak ne moreš biti celo življenje neprilagojen zaradi nečesa, kar si mogoče videl, ko si bil star šest let. Ne moreš in nimaš pravice zganjati cirkusa osemdeset let, ker si kot otrok doživel nekaj hudega. In to je točno to, kar ta teta počne. Zganja cirkus. In igra žrtev. Ker je bila pred 75 leti vojna, zdaj ona ne ve, da sme prižgati radiator? Daj no!

Ja ja, stara je in boga. Preden je bila stara in boga, je bila pa mlada in prilagodljiva in to mnogo desetletij po vojni.
[/quote]

daj malo uvidevnosti pokaži namesto nestrpnosti ker nestrpnost je ogabna lastnost. Nestrpnost do otrok, bolnikov, starejših torej bolj nemočnih družb.skupin je pa že znak globoke trdosrčnosti in težav s samim sabo. Kdor živi s sabo v miru in spravi se ne vsaja ampak gleda na ljudi dobrohotno z obilno mero razumevanja, potrpežljivosti in ljubezni.


Ma veš kaj. Vojna se je končala pred 73 leti. Vem, da je bilo grozno, ampak ne moreš biti celo življenje neprilagojen zaradi nečesa, kar si mogoče videl, ko si bil star šest let. Ne moreš in nimaš pravice zganjati cirkusa osemdeset let, ker si kot otrok doživel nekaj hudega. In to je točno to, kar ta teta počne. Zganja cirkus. In igra žrtev. Ker je bila pred 75 leti vojna, zdaj ona ne ve, da sme prižgati radiator? Daj no!

Ja ja, stara je in boga. Preden je bila stara in boga, je bila pa mlada in prilagodljiva in to mnogo desetletij po vojni.
[/quote]

Četudi ena nižje pravi, da nisi strpna, se podpišem pod tvoje besede.

Smoumevno je, da – kot odrasla oseba – poskrbiš zase. Če ostajaš prepojen z nauki, da ti ne pripada niti kanček udobja oz. da ti ne sme biti (pre)lepo, ti ni pomoči.

Četudi ena nižje pravi, da nisi strpna, se podpišem pod tvoje besede.

Smoumevno je, da – kot odrasla oseba – poskrbiš zase. Če ostajaš prepojen z nauki, da ti ne pripada niti kanček udobja oz. da ti ne sme biti (pre)lepo, ti ni pomoči.
[/quote]

Problem pri starosti je tudi, da se človek začne zelo nazaj obračat in vleči ven kakšen zgodbe iz otroštva. Pa ne mislim sedaj, da bi morali ne vem kaj plesat okoli gospe. Najbolj enostavno pa bi bilo, da preverijo temperaturo v njeni sobi in poskrbijo, da je ogreta. Vprašanje je tudi, kako je s čistočo, ta pogosto začne tudi drastično upadati. Pa s prehrano, preoblačenjem…

daj malo uvidevnosti pokaži namesto nestrpnosti ker nestrpnost je ogabna lastnost. Nestrpnost do otrok, bolnikov, starejših torej bolj nemočnih družb.skupin je pa že znak globoke trdosrčnosti in težav s samim sabo. Kdor živi s sabo v miru in spravi se ne vsaja ampak gleda na ljudi dobrohotno z obilno mero razumevanja, potrpežljivosti in ljubezni.
[/quote]

Se razume, da pokažeš strpnost, da se skušaš vživeti v svet starejših. Ob vsej “ubogosti” se te, zlasti tvoji roditelji, lotevajo z manipulativnim vzvodom, ki so ga pri tebi uporabljali že, ko si bil še otrok. Za številne predloge so gluhi, jih odklanjajo že vnaprej in živijo pravoverno, tako, kot “se je živelo nekoč”. Tudi empatija ima meje.

P.S.
Si opazila, dase da nekaj povedati tudi brez ogabnosti?

Dvomim, da tamladi ne opazijo, da jim je bajta ledenica, ko pridejo domov iz službe. Če ona sedi v bundi pomeni, da morajo tudi oni ostat v bundi, dokler se ne segreje, to je kakšna ura in pol. Pa namesto, da bi si skuhali in delali naloge za šolo, morajo najprej zakurit. Sploh ne vem, kdo to še dela, današnje peči so vse avtomatske, tudi take na biomaso, nove hiše so izolirane, temperatura ne pade toliko. Nihče več nima ugasnjene peči čez dan, da je treba bit v bundi. Lahko spustiš na 19 stopinj, če malo šparaš, ampak to še ni za bundo in škornje.

daj malo uvidevnosti pokaži namesto nestrpnosti ker nestrpnost je ogabna lastnost. Nestrpnost do otrok, bolnikov, starejših torej bolj nemočnih družb.skupin je pa že znak globoke trdosrčnosti in težav s samim sabo. Kdor živi s sabo v miru in spravi se ne vsaja ampak gleda na ljudi dobrohotno z obilno mero razumevanja, potrpežljivosti in ljubezni.
[/quote]
1. Izsiljevanja s pasivno agresivnostjo sem se najedla za več življenj in ne bom nikoli več nasedla. Velja tudi zate.

2. Ti se pa ne vsajaj, ampak glej na moj post dobrohotno z obilno mero razumevanja, potrpežljivosti in ljubezni.


1. Izsiljevanja s pasivno agresivnostjo sem se najedla za več življenj in ne bom nikoli več nasedla. Velja tudi zate.

2. Ti se pa ne vsajaj, ampak glej na moj post dobrohotno z obilno mero razumevanja, potrpežljivosti in ljubezni.
[/quote]

Kdor ima tako stare starše (jaz jih imam naprimer) ve, da so včasih že malo posebni. Enostavno se jim že malo starostno zavrti. Moj oče ima 76 let in ker ga zaradi službe v tujini deset let nisem pogosto videvala, zdaj prav opazim, koliko se je spremenil. Govori take, da ga kar pisano gledam.

Seveda je bila stara prej prilagodljiva, normalno. Zdaj pa je stara. S starimi je malo težko. Ni nujno pasivno agresivna, starostno dementna pa že mogoče. V vsakem primeru še vedno mislim, da tamladi opazijo, če je hiša premrzla in bi lahko sami ukrepali. Ker so peči avtomatske, to ni tak problem. Prav možno je, da se ji zdi škoda ogrevati celo hišo na 22 stopinj samo za njeno sobico in da se ne želi vsiljevat.


1. Izsiljevanja s pasivno agresivnostjo sem se najedla za več življenj in ne bom nikoli več nasedla. Velja tudi zate.

2. Ti se pa ne vsajaj, ampak glej na moj post dobrohotno z obilno mero razumevanja, potrpežljivosti in ljubezni.
[/quote]

Celi se, ne sproščaj svojih frustracij in kompleksov na starcih.

Nisem brala vseh postov, morda že kdo omenil,da jo je morda sramu povedati,da si ne sme kurit, moj stari oče je poznal zenicko in moža, ki so otroci(sin in snaha)zelo grdo delali z njima,cela pretepal in sta vedno rekla,da sta se poškodovala pri delu, ampak moj stari oče je bil vtrajen in na koncu jima je pomagal in sta bila neizmerno hvalezna.
Ne vem ,samo napisala sem,ker toliko enega gorja,ki ga ljudje skrivajo zaradi sramu. ..

Ne znam si predstavljati, kakšne tutke so živele vzporedno z mojo matko. Naša gre sem, zmeni se to, naredi ono, agilna, polna neke energije, samozavesti, pa ga ni boga, da bi ona kdaj ever živela na tak način, kot opisuješ ti, avtorica. Ne vem, kaj se takšnim družinam dogaja, mama je vendar na svoji parceli in v svoji hiši. To, da njene hiše ni več, ne pomeni nič, tam je bila in če je dobila zapisano sobo v hiši, spada k temu zraven tudi ostalo. Če ne kuri (ne sme, ne zna, se ne spozna na peč,….), ima alternative, sama praviš, da ima pečko. V čem je torej problem? Vklopi in je toplo. Da nima s čem plačati svojega dela stroškov, prav ne verjamem, saj vendar mora imeti neke dohodke, penzijo, penzijo po možu. Če sploh sama plačuje kakšne stroške, ker mislim, da tisto malo štroma bi kar morali koristniki gradbene parcele prevzeti. Meni to veliko bolj deluje, da mamka samo nagaja. Se mi bolj zdi, da bi tudi mladim bilo fajn stopit v toplo hišo, ko pridejo domov, pa če se mama zainati in ne kuri…

Problem pri starosti je tudi, da se človek začne zelo nazaj obračat in vleči ven kakšen zgodbe iz otroštva. Pa ne mislim sedaj, da bi morali ne vem kaj plesat okoli gospe. Najbolj enostavno pa bi bilo, da preverijo temperaturo v njeni sobi in poskrbijo, da je ogreta. Vprašanje je tudi, kako je s čistočo, ta pogosto začne tudi drastično upadati. Pa s prehrano, preoblačenjem…
[/quote]

A misliš, da si je stara gospa sama pečko domov privlekla?

Jaz tole zgodbo vidim čisto drugače kot večina. Gretje je, ampak je na drva. Ker je jasno, da mladadva ne moreta sredi dneva domov hodit mami polena na peč metat, ima v svoji sobi še električno peč. Je priklopljena v elektriko, ampak mama je ne prižge.

Pa kaj zaboga naj tu otroci še naredijo? So preverili temperaturo, ugotovili, da je mraz, poskrbeli, da si mama lahko zakuri, ne da bi ji bilo treba drva sekat in naokrog vlačit. Pa mama še vedno ne ogreva.

Zadnjič vidim staro sosedo, kako v samokolnici vozi par nenasekanih drv z njive do cca 300 metrov oddaljene hiše. Na njivi ima nekaj skladovnic drv. Okej, si mislim, mogoče ji je zmanjkalo in zdaj mora malo navozit. Grem oni dan mimo njene hiše z druge strani kot ponavadi – ona ima cel vrt zaseden z drvmi, to so zaloge za par hiš ogreti ali za prodat, bi še malo zaslužila 🙂 Pa vidi se, da so drva že par let tam, z njimi ima zasedeno tudi verando in ves prostor pod streho pred garažo (avto ima pa na prostem). Od tega kaka četrtina narejenih butarc … trave skoraj ni več. Tako na oko bi rekla, da ima okrog 50 kubikov drv.

Uporablja samo eno nadstropje hiše.

Tako da ja, stari imajo čudne fore

Poznam eno družino, babica živi v pritličju, mlada družina na vrhu. Sin kar naprej govori, kako je draga kurjava in babica ne upa kuriti, ko jih ni doma. Tudi sicer jo stalno kontrolirajo koliko st.c. ima v stanovanju.

Poznam starejšo gospo, ki živi v hiši. K njej je prišel živet vnuk, v posebno nadstropje.
Ona ima zelo nizko pokojnino. On je privatnik in zasluži več kot preveč. Nabavila je kurilno olje za celo hišo, mulc kuri na 25 stopinj, ona pa v mrzlem. Še jo kontrolira na koliko stopinj ima ona. Sram ga bodi!!! Na vpr zakaj si to dovoli, je bila tiho oz mi ne zna pojasnit 🙁
Glede hrane, gre ona na RK, Karitas…

Zavpijem po celi hiši: “Kosilo je na mizi!”
Vsak se privleče s svojega kotka, samo mati se ne prestavi iz kavča k mizi.
Ko jo vprašamo, če misli prit jest ali ne, reče z najbolj mučeniškim glasom: ” Ja saj nisem vedla, če lahko, če pa mi ni nihče nič rekel.”
In ne – ni naglušna – samo posebej jo je treba prosit.
Sem se že 100x zaklela, da bo naslednjič pač lačna, da je več ne bom hodila prosit, pa vsak dan ista scena.
Če katerega od otrok ni po drugem klicu, gremo pač jest brez njega a babico bi morali skoz prosit.

Poznam starejšo gospo, ki živi v hiši. K njej je prišel živet vnuk, v posebno nadstropje.
Ona ima zelo nizko pokojnino. On je privatnik in zasluži več kot preveč. Nabavila je kurilno olje za celo hišo, mulc kuri na 25 stopinj, ona pa v mrzlem. Še jo kontrolira na koliko stopinj ima ona. Sram ga bodi!!! Na vpr zakaj si to dovoli, je bila tiho oz mi ne zna pojasnit 🙁
Glede hrane, gre ona na RK, Karitas…
[/quote]

Vi veste presenetljivo veliko podrobnosti o sosedovih babicah. To je prvo, kar mi je iber zanimivo.

Kot drugo pa: Če bi kdo imel psa na dvorišču privezanega v tem mrazu, bi takoj vedeli, koga klicat. Ker pa je samo babica, privoščljivo pišete po netu….. stara pa naj crkne v mrazu.

Vi veste presenetljivo veliko podrobnosti o sosedovih babicah. To je prvo, kar mi je iber zanimivo.

Kot drugo pa: Če bi kdo imel psa na dvorišču privezanega v tem mrazu, bi takoj vedeli, koga klicat. Ker pa je samo babica, privoščljivo pišete po netu….. stara pa naj crkne v mrazu.
[/quote]

Imaš probleme in se neprimerno vedeš po forumu, kam naj se obrnem, da daš mir? 🙂

Mojo babi je kar naprej zeblo.
Bajto smo kurili na 22 stopinj, pa je še kar naprej hodila naokrog v debelih jopah in puloverjih ter razlagala naokoli, da nič ne kurimo.
Pa ji je oče privlekel še električni radiator – ekstra zanjo, če je centralna premalo in ji ga postavil direktno za gugalnik, kjer je sedela in brala.
In ga ni vklopila, ker … (pojma nimam).
Jamrala je pa še naprej.

Konkretno pri nas grejemo na 20 stopinj, čez noč zdaj, ko niti ni mraz, pade na 18,5, ko nas za vikend ni, se v dveh dnevih shladi na 17 stopinj. To je sicer hladno, ampak bunde pa vseeno ne rabiš.
[/quote]

No, tota je šele ta prava. Ta bi ji diktirala, kdaj jo lahlo zebe, kdaj ne in kako bo oblečena v svoji sobi.
Tako kot je, ji je še dobro. Če bi imela ene babure iz mona, bi ji bil pa štrik za vrat olajšanje.

Nima centa. Mladi so pa žleht.
V mrzlem bit so pa posledice, na zdravju.
Boga 🙁

Drugič jo povabi k sebi, na čaj, kosilo. Pa bo vsaj na toplem.
[/quote]

Ja, posledice na zdravju, uh, boga revca, bo že pri 85 umrla.

Starost ludost, a veš, drva, ki so pod streho, bodo počakala, tista na prostem, je pa treba spravit domov, da ne zgnijejo… Tako starka razmišlja. In ima prav.

Eh, meni je dolgčas in sem si zgodbo malo priredila. No, ja, tako je bilo sicer z mojo bivšo taščo, s katero pa nimam več stikov. Stara je bila za kozlat tečna.

Kaj si ti eno mahnjeno bitje…prosim, da uporabljaš svoje ime, zakaj pišeš z imenom, ki sem ga sama kot prva vpisala?
Čeprav je anonimno, se verjetno sama sebe sramuješ zaradi svojih komentarjev.
Bolno, res!!

Drva ima na prostem tudi pred hišo, lahko bi tista začela spravljati pod streho, še bolje pa seveda, da bi jih začela kuriti … Ona drva z njive vozi na travo pred hišo. Pod streho je zelo malo drv. Saj sem napisala, da ima cel vrt zaseden s skladovnicami, tam pri njej na vrtu sploh ni več prostora.
Aja, tudi tista drva na njivi so že čisto postarana … in butarce.

Verjetno starostno pogojeno. Moja babica tudi ni zmogla več sama kurir na drva, iti v trgovino,… In sem jo vzela k sebi. Sedaj je bog vedi zakaj tako ponižan, tiha, prestrašena in na drugi strani jamrajoča:
-zjutraj vstane ob 5h seveda ni šanse, da pritisne gumb(tak analogne termostat on off) za gretje, saj ni tako hudo in ždi v 3 jopa.
-sedaj je zjutraj še tema, sedi v dnevni brez luči, tv, ker ne ve če sme (200x povedano naj vklopi kar če ker je sedaj to tudi njeno), niti v svoji sobi si ne pežge luči in bere, ker bi nas mogoče motilo in ker ne ve če sme.
-kupim piškote, pašteto, jabolka… “vržem” na pult in vsak naj si vzame ko mu paše. Spet ne vzame, ampak z milimi očmi gleda kako hruško gloda pravnuk. Ji ponudiš in reče a res lahko, si nisem upala vzet…
-vprašaš če gre s tabo na pokopolašče, v trgovino, v mesto, bi res šla pa ne ve če lahko gre pol z avtom, ker mogoče nimam prostora v avtu (grem vedno sama s svojim avtom)
In tako v nedogled, da se ti zmeša. 1000x dnevno ji povem, da je tukaj vse njeno, njen dom, naj je, bere, kuha, sadi krompir,… kar je naše je njeno, naj samo reče in jo peljem kamorkoli. Pa vedno A res lahko, nisem vedela, nihče mi ni ponudil…

New Report

Close