Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Srednješolec in denar

Srednješolec in denar

Imam najstnika, ki gre septembra v 1. letnik srednje šole. Z možem debatirava, kako bomo s financami.

Razmišljava, da bi mu dajala po 200€ na mesec. S tem bi si kupil karto za avtobus, mesečno naročnino za telefon, prehrano v šoli in ves luksuz, ki bi ga želel (pijača, kino, darilo za prijatelja/punco).

Doma bi še zmeraj seveda imel kosilo in oblačila bi mu še kupovala midva.

Kaj menite, preveč, premalo? Kako imate urejeno vi z najstniki?

Če se prav spomnim, je LPP tam 20€, telefon in naročnina je tam 30€ (all inclusive), hrana pa je draga… Jaz bi računala 5€/dan za malico v šoli, to je en sendvič in sok… X30 = 20+30+30×5= 50+150=200.

Po domače povedano sta mu preračunal na cent in obrnila v “glej kolk denarja”.

Naš je v šoli, vozi se z busom, za katerega ima letno karto. Hrano ima v šoli in doma plačano. Oblačila od naju, telefon tudi. Žepnine dobi 30 eur, ob vikendih dela preko študenta. Pravi da ima dovolj. Ga pa ne bluzi po kafanah in feštah, to je pa tudi res.

Odgovor na objavo uporabnika
dsfg, 14.03.2023 ob 13:55

Naš je v šoli, vozi se z busom, za katerega ima letno karto. Hrano ima v šoli in doma plačano. Oblačila od naju, telefon tudi. Žepnine dobi 30 eur, ob vikendih dela preko študenta. Pravi da ima dovolj. Ga pa ne bluzi po kafanah in feštah, to je pa tudi res.

Avtorica je izrecno povedala, da so stroški telefona, hrane v šoli (oz med šolsko malico) in prevoza na temu 13letnemu otroku.

Odgovor na objavo uporabnika
Reality check, 14.03.2023 ob 13:47

Če se prav spomnim, je LPP tam 20€, telefon in naročnina je tam 30€ (all inclusive), hrana pa je draga… Jaz bi računala 5€/dan za malico v šoli, to je en sendvič in sok… X30 = 20+30+30×5= 50+150=200.

Po domače povedano sta mu preračunal na cent in obrnila v “glej kolk denarja”.

no, mesec nima 30 delovnih dni, ampak dvajset

 20+30+20×5= 50+100=150.

kar drastično spremeni tvoj izračun, ane?

Hvala za vaša mnenja.

Tako sva računala, 5€ za malico na dan, telefon ima 12€ naročnine, ostalo luksuz. Rada bi, da se nauči delat z denarjem in da bo tudi začutil potrebo po delu preko študenta.

Še letos bo star 16 let.

250 bi bili bolj primerno. A vsak da, kolikor lahko

A veš koliko jih poznam, ki so 5 eur  za malico porabili za kavo+čiki in so bili rajši cel dan lačni? Sama bi prvo preverila, ce ima lahko fiksno malico in je moj strošek.

Odgovor na objavo uporabnika
Moje mnenje 2, 14.03.2023 ob 14:40

A veš koliko jih poznam, ki so 5 eur  za malico porabili za kavo+čiki in so bili rajši cel dan lačni? Sama bi prvo preverila, ce ima lahko fiksno malico in je moj strošek.

jep, to je meni tudi padlo na misel…. da je hrana zadnje, za kaj bo šel denar.

Kar zadeva avtobusno karto, malico in podobne financne obveznosti, financirajta vidva. Preracunajta, koliko to stane in mu magari dajta ta denar z namenom, da ima za malico, telefon, karto ipd., posebej pa denar za luksuz.

 

Tole bo najboljši izračun. Na koncu so otroci raje lačni, da imajo za druženje.

Kolosej se je danes zaprl, cineplex je karta 10€ za 1 os (brez kokic in pijače).

 

Odgovor na objavo uporabnika
Mamanajstniku, 14.03.2023 ob 14:19

Hvala za vaša mnenja.

Tako sva računala, 5€ za malico na dan, telefon ima 12€ naročnine, ostalo luksuz. Rada bi, da se nauči delat z denarjem in da bo tudi začutil potrebo po delu preko študenta.

Še letos bo star 16 let.

Delo z denarjem se uci od malega, se pred solo, od prvega dne, ko dojame dejstvo, da nekaj placas v trgovini, preden vzames domov.

Moji so imeli tedensko zepnino se pred vstopim v solo in zelo hitro so dojeli pomen zapravljanja in varcevanja.

Nameni mu 200€, a jasno loci, da ima 150€ za solanje (bus, malica, telefon), 50€ pa za sebe.

a zato pujsa pepa meni, da je treba vse obvezno futrat kot prašiče.?

Odgovor na objavo uporabnika
msolivija, 14.03.2023 ob 14:47

Tole bo najboljši izračun. Na koncu so otroci raje lačni, da imajo za druženje.

Kolosej se je danes zaprl, cineplex je karta 10€ za 1 os (brez kokic in pijače).

 

Eh, pusti problematični folk, ki projecira na druge.

Tudi znotraj LPP hitro nanese ura, ura in pol da prideš do šole, pa je ena kava in rogljiček za zajtrk 2€ več. Jaz sem imela do prve trgovine (za najcenejšo malico) 20min hoda, v 35min šolski malici neizvedljivo, ostalo pa drago. Kaj so pa vozači dajali skozi: uro, dve pred in po pouku čakali, domov pa 19h – ni šans, da bi prišli skozi s 5€ za hrano.

Ti nimaš dostopa do poceni malice dokler ne končaš izobraževanja in prideš do souporabe službenega hladilnika ali parkirišča.

Za Kolosej nisem vedela, da se je zaprl, Cineplexx pa (vkolikor vem) ni znotraj LPP, da bi Ljubljančani lahko samostojno prišli brez avta.

200€ je zelo malo. Avtorica je nadalje povedala, da ima fant 12€naročnine za telefon (in recimo, da če se mu pokvari, starša kupita novega) in da smo znotraj LPP.

12(Tel), 20(bus) potem pa teh 20dni (@Adela) zajtrk (kavica in rogljiček 2€) v pekarni, pa za malico burek in kokakola (4€), pa recimo, da ima še kakšno obšolsko aktivnost 2-3x tedensko in mora malo bolj jest – 5€ x 10(polovica teh 20dni)… Smo na 12+20+20x(2+4)+5×10 in mu za “luksuz” ostane 12+20+120+50 = minus 2evra!

200 na mesec je malo, če si brez avta ali službene kuhinje.

En slanik je 1.70€ za božjo voljo V TRGOVINI, eni orbit čigumiji so 80c en chupachups je 30, en Snickers 80?. Ne tulite o luksuzu in kinih, ko še za en chiochips ne ostane.

Če ima obšolsko zaradi katere ne more do doma na kosilo, potem mora zunaj jesti, in to pod 5eur težko dobiš.

200eurov se sliši veliko, v real life je pa zelo malo za dijaka. Tle ni za čike, diskače, droge… Še za geotrikotnik, če se ti zlomi ni.

Po svojih zmožnostih in vse to, samo eno realno predstavo o cenah in dostopnosti pa je treba imeti.

Jaz imam 11 letnika in naju pride na mesec krepko preko 500 eur.. pa ni blazno zahteven.

Telelefon, hrana, obleka, sola, obutev, mesecna lpp, zepnina, sola racuni,. Hobiji…

Ne vem ce bo 200 eur. Dovolj. Delal bo tezko kje pri 15 letih, ker ga nihce ne bo upal zaposliti.

Pa še to – gimnazija je za poln delavnik: dijaki ne počivajo: so tam 6-7h, vožnja (ponovno znotraj LPP) takoj nanese na uro in pol, pa domače naloge in učenje je tudi takoj ura, dve na delavnik po tamalem. Nobenemu od vas se ne bi zdelo “vzgojno”, če bi po 8h šihtu in uri vožnje šli še na en šiht.

Dijaško delo je za med poletnimi počitnicami za smučanje, Xbox, prvi avto in morje, ne med delavniki za hrano.

Avtorica – za naučit se delat z denarjem – zvrhan dovolj za 14 letnika! Veliko sinovih sošolcev ima polne žepe denarja in kupujejo energjiske pijače, vejpe in e stave na dnevnen nivoju,…..odnos do denarja pa tudi obenega!

Sama nisem tako zelo stara, ampak tudi jaz sem imela pouk v sš od 7.30 pa vsak dan do minimalno 16h. Pa sem vsak vikend delala za luksuz, torej zase, ostalo sta dala starša (za karto, naročnino) in dobivala sem žepnino za malico. Ko začneš delat hitro ugotoviš, da se ne splača zapravljat za neumnosti. Ampak delat naj pa vseeno gre, vi prevzemite plačilo mesečne, naročnine in maluce v šoli direkt, 60e naj ma pa žepnine za cel mesec.

strinjam se z gornjim komentarjem.Vi plačate vse stroske, dodate Max žepnine 60 eur

Odgovor na objavo uporabnika
Mamanajstniku, 14.03.2023 ob 13:32

Imam najstnika, ki gre septembra v 1. letnik srednje šole. Z možem debatirava, kako bomo s financami.

Razmišljava, da bi mu dajala po 200€ na mesec. S tem bi si kupil karto za avtobus, mesečno naročnino za telefon, prehrano v šoli in ves luksuz, ki bi ga želel (pijača, kino, darilo za prijatelja/punco).

Doma bi še zmeraj seveda imel kosilo in oblačila bi mu še kupovala midva.

Kaj menite, preveč, premalo? Kako imate urejeno vi z najstniki?

200€ za vse to? In kolk mu ostane za “luksuz”?

Men je za vse to čist premal.

Ok, res je, vsak da kolikor pač lahk da, eni res še tega nimajo.

Ekola, mislite si o meni karkoli hočete, ampak moj 19-letnik 4. letnik srednje dobi 70 € na mesec- za mesečno 20 evrov, ostalo za malico, oziroma, karkoli si misli.

Hrano ima vso doma, cunje tudi naš strošek, vse za šolo, izpit za avto je naš strošek. Ravno tako telefon.

Za to, da si gre dopoldan po kak rogljiček, več kot to ne potrebuje. je pa res, da ne pohajkuje naokoli, če pa bi, bi za to dobil sproti.

Hot hofer 9.99 pa mas neomejeno plis 80 giga.

Odgovor na objavo uporabnika
Reality check, 14.03.2023 ob 14:01

Avtorica je izrecno povedala, da so stroški telefona, hrane v šoli (oz med šolsko malico) in prevoza na temu 13letnemu otroku.

Ko Mesec , leto ima 54 tednov. V prvi letnik gre z 13 leti?

Lepo mu plačajta zadeve, kot so prevoz, hrana, telefon, stroški za šolo, oblačila itd. Kar pač spada pod vzdrževanega otroka. Po tem pa se dogovorite za neko razumno žepnino. Bo za vse fer. Tudi in predvsem do njega, da ne bo poslušal, kako dobi 200 eur žepnine na mesec, v resnici pa bo večina za kritje stroškov, ki jih kot starša morata kriti vidva.

Tule bos dobila ful enih mnenj ki pa v bistvu niso tok vazna.
Ce mu lahko nudita 200 eur na mesec ok. Jaz vec mu ne bi dala. Eni verjetno dobijo tudi veliko manj.

New Report

Close