Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stanovanja v najem so vedno dražja

Stanovanja v najem so vedno dražja

Tukaj bi te popravila – Lj je center sveta po logiki večinskih NAJEMNIKOV. V nasprotnem primeru bi najemali stanovanja v okolici in najemnine v centru ne bi dosegale tako vrtoglavih cen. Jaz živim 20km iz LJ, do službe rabim 10 min več kot sodelavci iz centra, moj kredit za stanovanje pa je (dobesedno) 3x manjši od sodelavke, ki je npr. kupila stanovanje v Šiški.


Za nadstandard plačaš v Ljubljani 50 -100 na dan.
Samo to se oddaja turistom.
Pa ti najemi kaj takšnega, če hočeš nadstandard.

Tukaj bi te popravila – Lj je center sveta po logiki večinskih NAJEMNIKOV. V nasprotnem primeru bi najemali stanovanja v okolici in najemnine v centru ne bi dosegale tako vrtoglavih cen. Jaz živim 20km iz LJ, do službe rabim 10 min več kot sodelavci iz centra, moj kredit za stanovanje pa je (dobesedno) 3x manjši od sodelavke, ki je npr. kupila stanovanje v Šiški.
[/quote]

Ne vem, kje to živiš. Za stanovanje v kamniku plačujem obrok 400 eur. Torej bi morali v lj plačevati 1200 na mesec. Težko verjamem.

Lep pozdrav iz Kamnika! 🙂
3-sobno stanovanje, kredit znaša 198 eur, sicer spremenljiva obrestna mera za 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti stanovanja. 🙂

Nihče NE SILI ljudi, da s 550 ali 600 evri dohodkov najemajo stanovanja v centru Ljublajne, kajneda?

Za take je Litija, Logatec, Brezovica.

Tako, kot za take NI nov avto s ceno 28.000evrov… Pač pa rabljena kripa za 300-600 evrov. Ali pa vlak.

Nihče NE SILI ljudi, da s 550 ali 600 evri dohodkov najemajo stanovanja v centru Ljublajne, kajneda?

Za take je Litija, Logatec, Brezovica.

Tako, kot za take NI nov avto s ceno 28.000evrov… Pač pa rabljena kripa za 300-600 evrov. Ali pa vlak.
[/quote]

Se podpišem pod tole!


Ja res je živa, če so prazna in če jih vnaprej pokupi eden deset
[/quote]

je, da je nekdo po Jazbinškovem zakonu takrat kupil 109 stanovanj. Verjetno na različne priimke/osebe, kar pa ni bistveno.

Im pri vsakemu stanovanju je čez 5,10, 20 let zaslužil 100.000 do 200.000 evrov. In?

Ostali so raje kupili super avto, zgradili kučo ali dve, sloneli pri šankih in mogoče hodili še v bordel…

Tudi mene zanima, kje v Kamniku je to stanovanje in kdaj si najela kredit. Plačujem 2x več za 1,5 sobno, 40 kv.
Hvala za odgovor.

In? Kaj te žuli? Najemi kredit in si najdi poroke zanj. Oddajanje stanovanja naj bi se izplačalo, če dobiš vložek povrnjen v vsaj 15-ih letih. Če dobiš vložek povrnjen v več kot 20 letih, se oddaja ne izplača.
Potem pa računaj. Ljudje morajo dobiti svoj vložek povrnjen, saj niso socialna služba.
S 500 eur/mesec dobiš v 20 letih 120.000 eur. Odštej:
– davke
– zavarovanje
– stroške notarskih pogodb
– stroške stanovanja, ki ga plačuje najemodajalec
– stroške vzdrževanja in popravil
– stroške iskanja novega najemnika oziroma stroške agencije
– stroške ko je stanovanje prazno
– stroške opreme in obnove, ker po 20 letih je oprema razsuta
– stroške beljenja, če najemnik tega ne naredi
– vsa tveganja, da ne dobiš plačano in ti najemnik pusti kup neporavnanih računov
in še bi se našlo.
Tako, da 500 eur je zelo malo, če pa še računaš, da se danes stara stanovanja prodajajo tudi po 3.000 eur/m2, je pa 500 eur bagatela. In za ta denar res ne moreš pričakovat nekega luksuza.
[/quote]

Obstajajo izračuni, v kolikšnem času povrneš investicijo.

Avstrija cca. 25 let (vmes seveda tudi vsaj ena temeljita obnova).

Slovenija 37 let (vmes dve temeljiti obnovi, vzrokza tako dolgo dobo pa katastrofalno visok favek v višini 22,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki ga sicer plačajo najemniki).

Vir: Finance.


Naše 3 sobno se oddaja že 10 let za isto ceno, 90 kvadratov za 350€ na mesec + stroški, to sami plačujejo vse položnice, s tem da ima še klet in 2 parkirni mesti. Lokacija NM.
[/quote]

Najemnina za 90 kv. metrov je v Ljubljani vsaj tisočaka…

Ampak 90 kv.metrov je štirisobno. 8 študentov x 130 – 160 evrov pa je koliko…

Če ti kaj ni jasno, si preberi svoj post še enkrat, v citiranem delu. Ne moreš dobit kredita, torej crkavaš v najemu. Ni najemodajalec kriv, da ti ne moreš dobit kredita. In pa, cene na trgu oblikuje trg sam. Dokler ima za 500 polno, mu ni treba spustiti cene, niti dat not novega pohištva. Žal. Veš, koliko tistih, ki dela na Manhatnu, si lahko dejansko plača stanovanje na Manhatnu?
[/quote]

Današnje pohištvo ni praviloma niti za 15 let.

Torej je tudi za najemnika bolje, da ima stanovanje/sobo opremljeno z Alples pohištvom iz 1980-ega. Bo vsaj dobil nazaj kavcijo-.

Pri bolgarskem pohištvu Rutar pa pika, pa bo že čez 3 leta vse razmajano…

V centru, banka SKB – je pa bilo kupljeno 2015, ko so cene močno, močno padle. Oglas za stanovanje pa je bil dolgo časa v Modrih novicah… se splača pogledat kdaj pa kdaj med tiskane oglase.
Stanovanje je bilo potrebno sicer še malo urediti, ampak čisto lepo in vseljivo, zamenjali laminat, vrata, drugo pohištvo, to je to. Ni luksuz, je pa lepo in je lastniško.

Pa kaj bi radi? Državnih stanovanj ni, ker so v razsulu in ker folk plačuje prenizke najemnine. Da lahko stanovanja vzdržujejo, jih država prodaja.
Torej vidite, stroškovna najemnina za državno NEOPREMLJENO stanovanje velikosti 43,93m2 je 307,51 eur. Tako da ne bi rekla, da najemodajalci navijajo cene, če oddajajo opremljena stanovanja te velikosti po 450 – 500 eur.
Saj se jim najemnina od opreme ne odbija od davkov.
http://cekin.si/clanek/nepremicnine/mol-zivel-v-43-93-m2-velikem-stanovanju-in-placeval-127-97-evra-neprofitne-najemnine-imel-pa-4-200-evrov-mesecnih-prihodkov.html

In? Kaj te žuli? Najemi kredit in si najdi poroke zanj. Oddajanje stanovanja naj bi se izplačalo, če dobiš vložek povrnjen v vsaj 15-ih letih. Če dobiš vložek povrnjen v več kot 20 letih, se oddaja ne izplača.
Potem pa računaj. Ljudje morajo dobiti svoj vložek povrnjen, saj niso socialna služba.
S 500 eur/mesec dobiš v 20 letih 120.000 eur. Odštej:
– davke
– zavarovanje
– stroške notarskih pogodb
– stroške stanovanja, ki ga plačuje najemodajalec
– stroške vzdrževanja in popravil
– stroške iskanja novega najemnika oziroma stroške agencije
– stroške ko je stanovanje prazno
– stroške opreme in obnove, ker po 20 letih je oprema razsuta
– stroške beljenja, če najemnik tega ne naredi
– vsa tveganja, da ne dobiš plačano in ti najemnik pusti kup neporavnanih računov
in še bi se našlo.
Tako, da 500 eur je zelo malo, če pa še računaš, da se danes stara stanovanja prodajajo tudi po 3.000 eur/m2, je pa 500 eur bagatela. In za ta denar res ne moreš pričakovat nekega luksuza.
[/quote]

to je logika najemodajalcev, tistih, ki mislijo, da je stanovanje investicija v službo brez dela, da ti najemnina krije kredit za stanovanje in da še zaslužiš s tem. Zakaj že?
Če hočeš denar investirat v nekaj donosnega, naredi kaj bolj pametnega. Ne moreš pa samo zato, ker si brez idej in sposobnosti kaj pametnega delat v življenju, odirat najemnike.
Nikjer ne piše, da morajo stanovanja oddajat taki nesposobneži, ki so si od ust trgali, da so lahko kupili to stanovanje, ki jim bo rešilo potem finančno eksistenco.
Landlordi v tujini so nekaj drugega kot naši socialci, ki svoje bedno lastniško stanovanje ponujajo naokrog kot da je suho zlato.
Žal se pri tem dogaja nekaj, kar spominja na kartelne dogovore v kakšni drugi industriji. Vsi držijo ceno in ker ni cenejše ponudbe, in ker mladi nimajo ugodnejših variant za nakup lastniških stanovanj, še posebej če so s.p., prekarci, je potem stanje takšno kot je. Čim pa bi se na trgu, npr. v Ljubljani, pojavilo 200 najemniških stanovanj z zelo ugodno najemnino, bi se scena premešala. Že to, da je zadnja leta manj študentov s Primorske in Štajerske in je več prostih mest v študentskih domovih, je čisto spremenilo sceno. Cene so padle. in upam, da še bodo. Cene najemnin morajo pasti, ker sov Ljubljani enostavno previsoke. Še posebej za tista stanovanja, ki so navadne neurejene luknje z odsluženim pohištvom.

to je logika najemodajalcev, tistih, ki mislijo, da je stanovanje investicija v službo brez dela, da ti najemnina krije kredit za stanovanje in da še zaslužiš s tem. Zakaj že?
Če hočeš denar investirat v nekaj donosnega, naredi kaj bolj pametnega. Ne moreš pa samo zato, ker si brez idej in sposobnosti kaj pametnega delat v življenju, odirat najemnike.
Nikjer ne piše, da morajo stanovanja oddajat taki nesposobneži, ki so si od ust trgali, da so lahko kupili to stanovanje, ki jim bo rešilo potem finančno eksistenco.
Landlordi v tujini so nekaj drugega kot naši socialci, ki svoje bedno lastniško stanovanje ponujajo naokrog kot da je suho zlato.
Žal se pri tem dogaja nekaj, kar spominja na kartelne dogovore v kakšni drugi industriji. Vsi držijo ceno in ker ni cenejše ponudbe, in ker mladi nimajo ugodnejših variant za nakup lastniških stanovanj, še posebej če so s.p., prekarci, je potem stanje takšno kot je. Čim pa bi se na trgu, npr. v Ljubljani, pojavilo 200 najemniških stanovanj z zelo ugodno najemnino, bi se scena premešala. Že to, da je zadnja leta manj študentov s Primorske in Štajerske in je več prostih mest v študentskih domovih, je čisto spremenilo sceno. Cene so padle. in upam, da še bodo. Cene najemnin morajo pasti, ker sov Ljubljani enostavno previsoke. Še posebej za tista stanovanja, ki so navadne neurejene luknje z odsluženim pohištvom.
[/quote]

Cene najemnin bodo padle, ko bodo padle cene stanovanj in nič prej. Problem je, da se stanovanj za srednji razred več ne zida (tako kot je to bilo nekoč) ampak samo še luksuzne novogradnje – posledično dosegajo normalna stanovanja zelo visoke cene…


Stanovanj pa se čudežno ni, čeprav je že znotraj obroča ogromno prostih travniških površin. Meniš da je to golo naključje? Pomanjkanje viša cene…

Nihče NE SILI ljudi, da s 550 ali 600 evri dohodkov najemajo stanovanja v centru Ljublajne, kajneda?

Za take je Litija, Logatec, Brezovica.

Tako, kot za take NI nov avto s ceno 28.000evrov… Pač pa rabljena kripa za 300-600 evrov. Ali pa vlak.
[/quote]

Ja, ampak za 500 evrov se v Ljubljani oddajajo stanovanja, ki so stanovanjska KRIPA, če si sposodim tvojo primerjavo iz avtomobilizma.
Dejstvo je, da se v Ljubljani stanovanja za takšno najemnino lahko oddajo samo družinam z nižjimi dohodki, ki si en morejo privoščit kredita. Tisti z višjimi dohodki niso v KRIPA najemnih stanovanjih, temveč v svojih LASTNIŠKIH stanovanjih. Tujci pa tudi običajno najemajo dražja stanovanja. Oddajat stanovanje študentom je pa itak navadno izkoriščanje, sploh takim, ki so v Ljubljani samo po 3 dni na teden. In imaš tudi cel kup takšnih najemodajalcev, ki ta stanovanja koristijo, ko študentov ni. da njihovi otroci v njih v miru vadijo violino ali kakšno podobno sranje. To je realnost ljubljanskih najemodajalcev- požrešnost, vse mimo zakonov in brez plačevanja davkov.
večina stanovanj, ki se v Ljubljani oddajajo za 500-600 evrov, bi si realno zaslužila ceno 300 evrov plus stroški.

to je logika najemodajalcev, tistih, ki mislijo, da je stanovanje investicija v službo brez dela, da ti najemnina krije kredit za stanovanje in da še zaslužiš s tem. Zakaj že?
Če hočeš denar investirat v nekaj donosnega, naredi kaj bolj pametnega. Ne moreš pa samo zato, ker si brez idej in sposobnosti kaj pametnega delat v življenju, odirat najemnike.
Nikjer ne piše, da morajo stanovanja oddajat taki nesposobneži, ki so si od ust trgali, da so lahko kupili to stanovanje, ki jim bo rešilo potem finančno eksistenco.
Landlordi v tujini so nekaj drugega kot naši socialci, ki svoje bedno lastniško stanovanje ponujajo naokrog kot da je suho zlato.
Žal se pri tem dogaja nekaj, kar spominja na kartelne dogovore v kakšni drugi industriji. Vsi držijo ceno in ker ni cenejše ponudbe, in ker mladi nimajo ugodnejših variant za nakup lastniških stanovanj, še posebej če so s.p., prekarci, je potem stanje takšno kot je. Čim pa bi se na trgu, npr. v Ljubljani, pojavilo 200 najemniških stanovanj z zelo ugodno najemnino, bi se scena premešala. Že to, da je zadnja leta manj študentov s Primorske in Štajerske in je več prostih mest v študentskih domovih, je čisto spremenilo sceno. Cene so padle. in upam, da še bodo. Cene najemnin morajo pasti, ker sov Ljubljani enostavno previsoke. Še posebej za tista stanovanja, ki so navadne neurejene luknje z odsluženim pohištvom.
[/quote]

Bedno stanovanje, ane? Ker ni najemnina v centru Ljubljane 80 evrov mesečno. Najemnina 80evrov, stroški pa 60 evrov…

In nisi napisal, da je pri socialnih stanovanjih velikokrat opremljena samo kuhinja. Ostalo pa moraš opremiti sam, če nočeš spati na parketu…


Stanovanj pa se čudežno ni, čeprav je že znotraj obroča ogromno prostih travniških površin. Meniš da je to golo naključje? Pomanjkanje viša cene…
[/quote]

Ljubljana je “mafijsko mesto”, če vam je to všeč ali ne. In nepremičnine in nepremičninski trg, vključno z najemniškimi stanovanji, je del te bolane scene.
Ni naključje, da iz Ljubljane rinejo tudi ljudje, ki bi si komot lahko privoščili luksuzna stanovanja v Ljubljani.

V neprofitnih stanovanjih ne dobiš niti kuhinje. Ti povem iz prve roke.

Ja, ampak za 500 evrov se v Ljubljani oddajajo stanovanja, ki so stanovanjska KRIPA, če si sposodim tvojo primerjavo iz avtomobilizma.
Dejstvo je, da se v Ljubljani stanovanja za takšno najemnino lahko oddajo samo družinam z nižjimi dohodki, ki si en morejo privoščit kredita. Tisti z višjimi dohodki niso v KRIPA najemnih stanovanjih, temveč v svojih LASTNIŠKIH stanovanjih. Tujci pa tudi običajno najemajo dražja stanovanja. Oddajat stanovanje študentom je pa itak navadno izkoriščanje, sploh takim, ki so v Ljubljani samo po 3 dni na teden. In imaš tudi cel kup takšnih najemodajalcev, ki ta stanovanja koristijo, ko študentov ni. da njihovi otroci v njih v miru vadijo violino ali kakšno podobno sranje. To je realnost ljubljanskih najemodajalcev- požrešnost, vse mimo zakonov in brez plačevanja davkov.
večina stanovanj, ki se v Ljubljani oddajajo za 500-600 evrov, bi si realno zaslužila ceno 300 evrov plus stroški.
[/quote]

Torej bi morala biti po tvojem najemnina v Logatcu 60 evrov? Si pripravljen gledati nekoga za 2 evra na dan?

Jaz niti slučajno ne! Raje odprem plinsko bombo in pritaknem vžigalico, ker norčeval pa se ne bo iz mene nihče….

Za dva evra v Ljublajni ne dobiš niti dve kavi. Komaj en sendvič. V Šparu, če si ga sestaviš sam.

Bedno stanovanje, ane? Ker ni najemnina v centru Ljubljane 80 evrov mesečno. Najemnina 80evrov, stroški pa 60 evrov…

In nisi napisal, da je pri socialnih stanovanjih velikokrat opremljena samo kuhinja. Ostalo pa moraš opremiti sam, če nočeš spati na parketu…
[/quote]
Ne vem kaj imaš ti v mislih, no jaz sem v Ljubljani v obdobju, ko sme se šele zaposlil in še nisem mogel kupiti svojega stanovanja, plačeval 450 evrov plus stroški za stanovanje na dobri lokaciji, ampak vse prej kot kaj luksuznega. 40 kvadratov s predpotopno opremo. Sem lepo prosil lastnika, da mi še tista dva fotelja iz leta 1970 odnese ven in raje dam svojo opremo. Kuhinja je bila nekaj skupaj nametanih elementov dveh različnih kuhinj in sem jo pozneje po dogovoru z lastnikom na lastne stroške zamenjal z drug rabljeno, a stokrat boljšo kuhinjo. Stanovanje je imelo še jedilno mizo in dva stola (dva različna stola). ni bilo en psotelje en kakšne pisalne mize, niti pravnega stroja, televizije, kakšnih drugih elementov. No, bila je še ena stara garderobna omara. Lastnik je z mano definitivno profitiral, saj sem mu potem, ko sem se odselil na svoje, pustil kar nekaj pohištva in celo pralni stroj, starega maksimalno 3 leta, ne pa 30. Pa vseskozi sem imel občutek, da dejansko jaz rešujem lastnikov ekonomski problem, ne pa da on meni dela uslugo z oddajanjem svojega patetičnega stanovanja. Imam boljšo izobrazbo in službo od njega. ampak ko si mlad in se šele zaposliš, običajno ne greš na vrat na nos v nakup stanovanja.

Torej bi morala biti po tvojem najemnina v Logatcu 60 evrov? Si pripravljen gledati nekoga za 2 evra na dan?

Jaz niti slučajno ne! Raje odprem plinsko bombo in pritaknem vžigalico, ker norčeval pa se ne bo iz mene nihče….

Za dva evra v Ljublajni ne dobiš niti dve kavi. Komaj en sendvič. V Šparu, če si ga sestaviš sam.
[/quote]

A te kdo sili, da oddajaš? Dokler ti rata, ok. Ko ti ne bo več, pa tvoj problem. Tako kot
zdaj ni tvoj problem, kje bo folk dobil denar za takšno najemnino. Fair enough.
Najemnina je teoretično lahko tudi samo 1 evro plus stroški in ne boš na škodi. Ker smo že ugotovili,da je opremljenost stanovanj v Ljubljani večinoma na nuli in ni neke hude obrabnine, kvečjemu najemniki še sami dosti investirajo v stanovanja.

Bedno stanovanje, ane? Ker ni najemnina v centru Ljubljane 80 evrov mesečno. Najemnina 80evrov, stroški pa 60 evrov…

In nisi napisal, da je pri socialnih stanovanjih velikokrat opremljena samo kuhinja. Ostalo pa moraš opremiti sam, če nočeš spati na parketu…
[/quote]
Nisem bil v socialnem stanovanju. Plačeval sem 450 evrov plus stroški za 40 kvadratov, kot sem že napisal v enem drugem odgovoru. opremljena je bila samo kuhinja, pa še ta taka, da so bili spodnji elementi en tip kuhinje, zgornji drug tip v isti barvi. Štedilnik je bil en star na elektriko, nape ni bilo. pomivalnega stroja še manj. Toliko o tem.
Sem se pa za to stanovanje odločil zaradi lokacije in tega, da se je dalo stanovanje izpraznit in se mi ni bilo treba ukvarjat s tisto predhistorijsko navlako.

to je logika najemodajalcev, tistih, ki mislijo, da je stanovanje investicija v službo brez dela, da ti najemnina krije kredit za stanovanje in da še zaslužiš s tem. Zakaj že?
Če hočeš denar investirat v nekaj donosnega, naredi kaj bolj pametnega. Ne moreš pa samo zato, ker si brez idej in sposobnosti kaj pametnega delat v življenju, odirat najemnike.
Nikjer ne piše, da morajo stanovanja oddajat taki nesposobneži, ki so si od ust trgali, da so lahko kupili to stanovanje, ki jim bo rešilo potem finančno eksistenco.
Landlordi v tujini so nekaj drugega kot naši socialci, ki svoje bedno lastniško stanovanje ponujajo naokrog kot da je suho zlato.
Žal se pri tem dogaja nekaj, kar spominja na kartelne dogovore v kakšni drugi industriji. Vsi držijo ceno in ker ni cenejše ponudbe, in ker mladi nimajo ugodnejših variant za nakup lastniških stanovanj, še posebej če so s.p., prekarci, je potem stanje takšno kot je. Čim pa bi se na trgu, npr. v Ljubljani, pojavilo 200 najemniških stanovanj z zelo ugodno najemnino, bi se scena premešala. Že to, da je zadnja leta manj študentov s Primorske in Štajerske in je več prostih mest v študentskih domovih, je čisto spremenilo sceno. Cene so padle. in upam, da še bodo. Cene najemnin morajo pasti, ker sov Ljubljani enostavno previsoke. Še posebej za tista stanovanja, ki so navadne neurejene luknje z odsluženim pohištvom.
[/quote]

Pa ti si res padla na glavo. Torej če kupiš stanovanje kot nizkodonosno vendar dokaj varno naložbo, ga ne smeš oddajat, ker boš avtomatsko, če ga ne oddaš za socialno najemnino, cuzal najemnika?
Landlordi v tujini niso popolnoma nič drugačni od naših najemodajalcev, obojim je namen nekaj zaslužiti. Da pa socialci kupujejo stanovanja za oddajanje v najem, mi pa ni poznano.
Cenejše ponudbe ob teh cenah stanovanj tudi ne bo. Na prostem trgu v Lj so vsaj 3.000eur/m2. Stare luknje brez parkirnega prostora in podobno pa od 2.500 dalje.

Stanovanjski sklad stane m2 1.600-1.700 eur/m2, stroškovne najemnine neopremljenih stanovanj pa bodo 7,5 eur/m2.
https://gradbenistvo.finance.si/8859974
Torej je popolnoma logično, če nekdo plača za stanovanje skoraj še enkrat več, kot stanovanjski sklad, pa da ga poleg tega še opremi, plačuje za vzdrževanje in vse ostalo, da so v bistvu najemnine celo podcenjene.

In dokler jaz za svoje stanovanje dobim 1.600 eur mesečno ne vidim razloga da vlagam v kaj drugega.
Itak pa takih stanovanj ne kupujejo socialci, ki si trgajo od ust, pa tudi najemajo jih ne ravno socialci.

New Report

Close