Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek "Starši, ki otroku povedo resnico, delajo veliko napako"

"Starši, ki otroku povedo resnico, delajo veliko napako"

članek namreč – totalna neumnost

Za začetek: ne mislim lagat svojim otrokom! Sv. Nikolaj sicer ni izmišljen lik, Miklavž, Božiček in dedek Mraz pa žal ne obstajajo. To ne pomeni, da smo tisti, ki to vemo, duhovno oz. celo mistično osiromašeni, le resnico poznamo.

Mojim otrokom je popolnoma jasno, da je Pika Nogavička lik iz knjige, pa jim je še vedno lepo v fantazijskem svetu, ki ga splete branje knjige. Popolnoma enako je z Božičkom. Nihče od njih ni prikrajšan, še vedno sodelujejo v celotnem decemberskem cirkusu in se imajo fino.

Ne skrivam pa ovojnega papirja. Ne skrivam daril za otroke, ki nimajo (Božiček za en dan, Trije dobri možje).. daleč od tega, celo pogovorili smo se o tem… ko bodo stari dovolj, bodo sodelovali pri pripravi teh daril oz. darovali vsak enega. V tem je poanta Sv. Nikolaja – darovati in pomagati.

Se opravičujem, ker ljudi moti, da ne podpiram magičnega sebičnega sveta obdarovalca, “ki celo leto opazuje otroke in če so pridni, dobijo kar so si zaželeli” (in se torej zaznajo kot poredni, ker so revni in jim ni dano dobiti, kar želijo) marveč, nasprotno, prenašam sporočilo, da je obdarovanje podarjevanje v dobro obdarjenca in ne igrica komu se bo izpolnilo več (običajno materialnih) želja.

Briga me koliko ljudi po svetu laže svojim otrokom in vnukom. Pa naj. Nas, ki razmišljamo drugače, pa ni treba krcat, da svojim potomcem delamo škodo, ker to niti približno ni res.

Ah, pa poti do mističnega sveta je več, od staroverstva do mitologij, do religij… ni nujno, da izberem ravno najkomercialnejšo, mar ne?!

Verjetno noste rekli, da sem zabita, ampak jaz se danes verjamem 🙂
Nekoc mi je nekdo rekel, da carovnija obstaja tocno tolikk casa, dokler verjames vanjo. Isto ucim svoje otroke.
In se danes me obiscejo dobri mozji – ne glih v klasicni obliki, kot je darilo pod smreko, ceprav me tudi ro pricaka, ampak z lepimi nepricakovanimi dogodki, ki se mi zgodijo na te dneve.
Sej isto je z nacinim misljenja. S pozitivnim misljenjem se ti dogajajo pozitivne stvari (ali jih vsaj vidij), z negativnim pa zagrenjen hodis po svetu in nepreatano isces kar ti spet ni po volji. Stvar odlocitve.

Ko je otrok dovolj star, recimo max 10 let, bi pa ze lahko nehal verjeti no. Sprasujem se, ce je potrebno otroku lagati. Otrok kmalu razvije logiko. Dedek mraz pride skozi dimnik? Zobna miska napiše pismo? Božiček leti po zraku na saneh, ki jih vlečejo jeleni? Otroci so pametni in mislim, da znajo ziveti v realnosti. Otrok po moje ni oropan, niti izdan zaradi te laži, ki se jo da obrazložiti. Do neke starosti. Pri desetih letih pa bo itak zameril, ce se mu laže. Kako to, da božiček ne pade iz sani, ko leti? Kje imamo mi dimnik, da skozenj pade dedek mraz? A mislite, da so otroci glupi? Zobna miška piše pismo? Kako? In dedek mraz govori slovensko? Pa enkrat je debel, enkrat suh.
Moj 7 letnik dvomi v miška.

Neumnost! Da bi se otrokom lagali?! Kaj ste nori?!
Mi našim malčkom niti pravljic nismo brali. Niti pod razno.
Takoj smo jim dali časopise (bolj resne sorte), enciklopedije, leksikone in od 1. leta starosti z nami redno spremljajo poročila ter zasedanja parlamenta.
Kakšen svet pravljic! Lepo vas prosim!

Kako poznano- mamice, moj že pri treh bere, piše, ne verjame v pravljice. Na fakulteto bo šel. Toda pri devetnajstih niti pod razno ne bo smel sam v Turčijo, Moskvo, Amstrdam.
Zato potem naslovi: ali bi pustili vašega za en teden v Turčijo?

Kako pa gre to skupaj, da Nikolaj ni izmišljen, Miklavž pa ne obstaja, četudi gre za eno in isto osebo?

Kako pa gre to skupaj, da Nikolaj ni izmišljen, Miklavž pa ne obstaja, četudi gre za eno in isto osebo?
[/quote]

To pa dobiš, ko hočejo biti ene za vsako ceno najpametnejše, tudi glede tistega, o čemer nimajo pojma. Saj njihovi otroci morajo živeti v realnosti in opustiti otroške sanje, ker bi se jim drugače čisto utrgalo pri tako zblojenih materah.

Kako pa gre to skupaj, da Nikolaj ni izmišljen, Miklavž pa ne obstaja, četudi gre za eno in isto osebo?
[/quote]

Sv. Nikolaj je dejansko bil škof nekje na področju Male Azije, če se prav spomnim, sicer pa lahko poguglaš in boš dobila morje podatkov.
Cerkev praznuje njegov god 6.12.
Miklavž, ki ponoči nosi darila po celem svetu, – tukaj pa je malo domišljije zraven, se ti ne zdi.

Kako pa gre to skupaj, da Nikolaj ni izmišljen, Miklavž pa ne obstaja, četudi gre za eno in isto osebo?
[/quote]

Verjetno gre za tipicen filozofski razkorak med esenco (naravo stvari) in eksistenco (dejstvom obstajanja). Nasi mozgani delujejo tako, da najprej na podlagi vzorcev dolocijo naravo stvari (npr. nekaj s cesar lahko clovek sicer pade, a ponuja dober razgled) preden opredelijo to stvar v smislu obstoja drevesa.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Sv. Nikolaj je dejansko bil škof nekje na področju Male Azije, če se prav spomnim, sicer pa lahko poguglaš in boš dobila morje podatkov.
Cerkev praznuje njegov god 6.12.
Miklavž, ki ponoči nosi darila po celem svetu, – tukaj pa je malo domišljije zraven, se ti ne zdi.
[/quote]

Kako lahko tako slabo razgledani pametujete drugim? Torej, ja, Nikolaj je bil škof, zelo dober, ljudem je zelo rad pomagal. Trem zelo revnim sestram je ponoči prinesel vsaki svojo doto, mislim, da je šlo za mošnjiček denarja, ker se brez dote sicer ne bi mogle poročiti. Od takrat naprej je obstajalo prepričanje, legenda, vera,…..reci kakor hočeš, da Nikolaj obdaruje dobre ljudi, ne samo otroke. To je postal običaj. Obdaruje na svoj god. In ja, ta Nikolaj je tisti Miklavž, ki nosi darila po celem svetu. Gre za isto osebo. Ker ti imeni imata skupen izvor, tako kot je Ana lahko tudi Ančka, ali Anica, Anita….. tako je tudi Miklavž izpeljanka iz Nikolaj. A bo zdej?

Kako lahko tako slabo razgledani pametujete drugim? Torej, ja, Nikolaj je bil škof, zelo dober, ljudem je zelo rad pomagal. Trem zelo revnim sestram je ponoči prinesel vsaki svojo doto, mislim, da je šlo za mošnjiček denarja, ker se brez dote sicer ne bi mogle poročiti. Od takrat naprej je obstajalo prepričanje, legenda, vera,…..reci kakor hočeš, da Nikolaj obdaruje dobre ljudi, ne samo otroke. To je postal običaj. Obdaruje na svoj god. In ja, ta Nikolaj je tisti Miklavž, ki nosi darila po celem svetu. Gre za isto osebo. Ker ti imeni imata skupen izvor, tako kot je Ana lahko tudi Ančka, ali Anica, Anita….. tako je tudi Miklavž izpeljanka iz Nikolaj. A bo zdej?
[/quote]

Nisem verna, ampak takšni običaji, pa tudi, če je recimo Nikolajeva dobrota napihnjena in prej bliže legendi kot resnici, so pa res lepi.
In tudi lepa razlaga, ko otrok enkrat ugotovi, da v resnici ne nosi Miklavž/božiček/Dedek Mraz.

podpis

podpis
[/quote]

Meni so moji otroci zelo dragoceni. In taka sfaljena država kot je trenutno Turčija, ga že ne bo videla.
Ja ja včasih so šli otroci pri 5ih letih za pastirja… Potem jih je pa od 10ih kakšnih 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dočakalo odraslost.
Dandanes v naših krajih veliko več investiramo v otroke, ker so precej bolj “redki” kot nekoč. V kakšnih drugih kulturah pa drugače delajo…
Pa tukaj zdaj ni treba nikomur krivde nabijat. Vsak dela, kot misli, da je najboljše.

Meni so moji otroci zelo dragoceni. In taka sfaljena država kot je trenutno Turčija, ga že ne bo videla.
Ja ja včasih so šli otroci pri 5ih letih za pastirja… Potem jih je pa od 10ih kakšnih 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dočakalo odraslost.
Dandanes v naših krajih veliko več investiramo v otroke, ker so precej bolj “redki” kot nekoč. V kakšnih drugih kulturah pa drugače delajo…
Pa tukaj zdaj ni treba nikomur krivde nabijat. Vsak dela, kot misli, da je najboljše.
[/quote]
No evo, točno taka, kot je opisano. Njen sonček genij že v zibelki, potem se pa že polnoleten ne sme sam odločiti, ali ga bo Turčija videla, ali ne.

Prevec dragocen kot otrok, da bi smel odrasti?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

New Report

Close