Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Stroški v stanovanju – kateri, kolikšni?

Stroški v stanovanju – kateri, kolikšni?

Nikoli nisem živela v stanovanju, zato pojma nimam kako je s stroški. V hišah je dosti drugače.
Mi lahko napišete kateri so tisti stroški, položnice? Pa mogoče tudi koliko kaj znese.
Najeti pa nemeravam 1-sobno stanovanje. Mogoče tudi 1,5-sobno.
Zdaj nekaj stroškov, ki vem, da so:
najemnina
elektrika
RTV
internet, telefonija, TV

Kako je s komunalo? To je ena položnica za vodo in odpadke ali je to več položnic ali je še kaj drugega razen vode in odpadkov?

Ogrevanje je posebna položnica in ali je to celo leto enako ali se plačuje le pozimi?
Kam spada topla voda, h komunali, ogrevanju?

Kaj pa kaka uporaba, čiščenje hodnikov, stopnišč?

Pa menda so neki skladi za večja popravila, obnove? Ali to plačuje lastnik ali najemnik?

Sem še kake stroške pozabila?
Koliko okvirno vsa pridejo taki stroški?

Odvisno je od posameznega bloka, kakšno je ogrevanje,…

Pri nas je takole: položnica od upravnika – gor je elektrika in ogrevanje za skupne prostore, voda (z vsemi taksami za kanalizacijo), odvoz smeti, zavarovanje zgradbe, stroški čiščenja, stroški upravnika + še kakšni vzdrževalni stroški (npr. žarnice, čiščenje garaž, odmetavanje snega,…) – zdaj ko še ni ogrevanja je ta položnica okoli 40 evrov
Ogrevanje je poraba plina po posameznem števcu – poleti okoli 15 evrov
Rezervni sklad še nimamo – je novejši blok

Pa še tvoji stroški:
najemnina – kolikor se boš zmenila
elektrika – okoli 40 evrov
RTV- 13 evrov
internet, telefonija, TV – odvisno od paketa – pri nas okoli 35 evrov

AHa, torej gre kup stvari na položnico upravnika. Nisem vedela. Hvala za te informacije pa tudi ti okvirni zneski prav pridejo. Da vem kaj me čaka :).

To je kopija računa, kot ga dobi moj najemnik (1,5 sobno stanovanje)

zap. Št Opis znesek (EUR)
1 Stanarina 250,00 €
2 ZPKSU (Upravljanje, stopnišče, ogrevanje) 49,73 €
3 Komunala – voda, smeti 40,30 €
4 T2 – telefon; intranet 33,49 €
5 RTV 12,75 €
6 Elektrika 40,63 €
7 Čiščenje stopnišče 0,00 €
Skupaj: 426,90 €


Pri nas je bila položnica upravnika (voda + smeti + skupni stroški) okoli 40 eur, 30 kvadratov veliko stanovanje, ena oseba. Ogrevanje je bilo na plinsko peč, okoli 400 eur na leto, po števcih. Elektrika okoli 27 eur na mesec. Internet najcenejši 25 eur na mesec. Nisem imela TV-ja, zato ni bilo RTV prispevka + naročnine na TV.

Določeni stroški so povsod enaki, ne glede ali si v bloku ali v hiši 🙂
To so RTV, elektrika (kolko rabiš tolko plačaš), časopisi, TV, telefon internet (odvisno kaj imaš naročeno)…..plin

Ostali so pa stroški, na katere praktično nimaš vpliva, so pa obvezni: ogrevanje (nimaš lastnega števca), smeti( nimaš lastne kante), potem so stroški upravljanja, rezervnega sklada, zavarovanja, hišniki, čistilke, skupna elektrika, dvigalo ( servisi), požarna zaščita (redni pregledi), razna vzdrževalna dela , skratka nabere se cel kup enih postavk… pa razne obnove, zamenjava dotrajanih stvari… in tukaj upravnik največ zasluži, ker dobi velike provizije od izvajalcev teh storitev,,,

Fajni ste. Slika glede stroškov je zdaj dosti bolj jasna.Hvala vam.

Predvsem je pomembno, da že takrat ko iščeš prosiš lastnika, da ti prikaže stroške za zadnjih nekaj mescev (ali pa idealno eno leto). Da dobiš občutek, koliko se porabi v stanovanju za upravnika in za elektriko. TV+internet si ponavadi lahko sam izbereš ponudnika, ni pa nujno. Meni je bilo vredu, da sem se lahko z lastnikom zmenil, da lahko tudi elektriko zamenjamo ponudnika, če želimo. In smo ga, ker je bil paket od gen-i zastarel in smo šli raje na cenejši paker od energije plus. Saj za internet podobno velja. Glede upravnika pa ti povem, da mu čim prej javi koliko vas bo prebivalo (če vas bo manj, kot jih je prej prijavljenih). To pa zato, ker se skupni stroški delijo na št. prijavljenih.

Da – glede skupnih stroškov je treba paziti, ker gredo (večinoma) na št. oseb v stanovanju.
Če si sam/a, bi moralo biti krepko manj.

Glede upravnika – povprečen strošek upravljanja v Lj (kjer vem za 3 stanovanja) je manj kot 2 eur na mesec na stanovanje.. Je pa to samo ena majhna postavka na položnici, ki jo dobiš od upravnika.

In strošek rezervnega sklada ponavadi plača lastnik stanovanja in ne najemnik. – oz. je treba to upoštevati pri višini najemnine.

Odvisno od lokacije, starosti objekta, ali so dvigala ali ne, ali so garaže, parkirišča, izolacija, streha….ter seveda kateri upravnik.

Pri meni (okolica ljubljane), novogradnja, 40kvadratov, dvigala, privat parking:
– 13 RTV
– 24 Elektro
– 53 SIOL trojček
– 60-100 upravnik (odvisno od sezone – kurjava)
Pod strošek upravnika spada:
– ogrevanje stanovanja in skupnih prostorov
– skupna elektrika
– voda
– smeti
– vsa zavarovanja (skupni prostori, dvigala ipd.)
– čistilka
– hišnik (košnja, kidanje in razna popravila)
– rezervni sklad je samo 5e na stanovanje ker je novogradnja (to če si v najemu more lastnik plačat)
– vzdrževanje dvigal, rampe, odčitavanje števcev
– strošek upravnika

Dodatno še letno zavarovanje stanovanja cca. 150€ (to plača lastnik ne najemnik če najemaš), ter stavbno nadomestilo cca. 30€ (isto plača lastnik če najemaš).

Stroški so v vsakem bloku različno razdeljeni.

Tole po zakonu ne drži, ker je to (NUSZ) nadomestilo za uporabo – in ne lastništvo prostora.
Seveda je pa vedno stvar dogovora kdo bo plačal.

Fajni ste. Stroški v bloku so precej drugačni kot v hiši.
Hišniki, upravniki, čistilke – tega ni pri nas. Ogrevanje, voda in take zadeve – tudi ni položnic. Seveda si moraš pa to potem drugače priskrbeti.

Kje boš iskala stanovanje? V lj?

Razmisli tudi o možnosti stanovanja v kaki stanovanjski hiši, tam potem ni upravnika. Recimo večja hiša, razdeljena na x stanovanj.

Ali pa hiša, kjer so si tamladi zgoraj naredili stanovanje, potem pa so se odselili in zdaj oddajajo. Za najem morda ni slaba varianta. Je navadno tudi ceneje kot v bloku, če si pa začnete iti na živce, pa zamenjaš stanovanje, saj si najemnik.

Stanovanje v hiši pa bi bilo sploh super. Sanjsko, to iščem v prvi vrsti, ampak ni videt uspeha. Pregledujem pa te nepremičninske oglase na bolhi, nepremičnine.net in podobno. Zanimam pa se za Gorenjsko.


Tole je relativno veliko za 1 osebo, lahko zmanjšaš porabo in vsak mesec sproti javljaš stanje števca. Jaz, v 56 kvadratih, sama, plačujem okoli 30 euro maximalno na mesec.

Je pa res, da ne kuham, zato tudi ne pomivam posode in zato tudi nimam bojlerja, nimam hladilnika, tuširam se občasno pri mami, perem na roke, ne likam.

40 evrov za vodo in smeri? Ni to veliko?


Tole je relativno veliko za 1 osebo, lahko zmanjšaš porabo in vsak mesec sproti javljaš stanje števca. Jaz, v 56 kvadratih, sama, plačujem okoli 30 euro maximalno na mesec.[/quote]
Voda in smeti se v bloku računa na osebo (ni tehničnih možnosti za merjenje po stanovanju), v stanovanju pa so 4 osebe. To se verjetno pozna tudi pri porabi elektrike.

New Report

Close