Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Svinjina (in ostalo v zvezi s prehrano)

Svinjina (in ostalo v zvezi s prehrano)

abea*,

Internetna stran klinike:

(sem “slampasto” prevedla ime klinike)

Klinika za otrosko onkologijo:

Glede strani, kjer so nasteti skodljivi E-ji in kot vir navedena klinika: problem je v tem, da so povzetke izvirnega dokumenta objavili na vec “laicnih straneh” in pri tem verjetno kaksno stvar narobe prepisali, spustili…:
kot primer navajam se eno tako:

E330 je res citronska kislina, pridobljena iz citrusov…

Glede skodljivosti NEKATERIH E-jev se lahko prepricas iz vec razlicnih in neodvisnih virov.

IN SE ENKRAT BI RADA POUDARILA – NISO VSI E-JI SKODLJIVI, NEKATERI SO CELO KORISTNI IN ZDRAVI NPR.:

E300 – vitamin C
E375 – Niacin = B3

Pozdrav vsem

Tema vroca in zanimiva. AnaAni in Novi Tanji, ki me poznata pa povem samo toliko, ko bi vidve vedle, kako jaz trpim tu na kmetiji, kamor sem sla, kjer so vsi pri svinjini gor zrasli. Saj nekaj malega jo pojem, saj moram, ampak najrajsi ne bi. Pa mislijo da sem razvajena, pa da mama ne zna kuhati, ampak tista mast, ki je na kmetijah se tako pisotna mi gre na bruhanje. Grooooza, vama recem. Poizkusam, probam, za sebe tisto najboljse izvleci, nekako mi uspeva, ampak…
lep vecer
Mojca

Hvala za linke. Nekoč sem namreč dobila po mailu tole novičko, da klinika ne obstaja, očitno je šlo za drugačen primer. Kar se tiče E-jev, se vsekakor strinjam s teboj, nekateri so škodljivi, ampak hotela sem poudarit, da ni potrebno skočit v zrak vsakič ko na nalepki preberemo E…, ker ni vse črno-belo. Pa tudi to, da je pretiravanje v vsako smer škodljivo.

Lp Andreja

Asja!

Če boš preštudirala knjigo in izpisala kaj koristnega za na tvoj hladilnik – daj, obesi še tule gor, prosim! Imam skoraj šestletnico, ki so ji pri petih letih odkrili povišan škodljivi holesterol. Čeprav nekaj malega vem o tem, da določena živila različno vplivajo na ljudi glede na njihovo krvno skupino, mi pri hčerinih težavah tole sploh ni potegnilo… Ja, uganila si, tudi ona ima krvno skupino A.

Hvala!

Preštudirala in prepisala bom le za krvno skupino A. Pusti mejl ali piši na mojega, ker so vmes razpredelnice in je kar nekaj strani in bi tukajle izgledalo kot en šmorn. Rabim še kakšen dan, da prepišem, potem pa ti pošljem.

Zelo, zelo se strinjam s tabo. Predvsem pa si dobro napisalo to, da tudi če se sam odločiš da se boš prehranjeval na določen način, pač tak kot si ga izbereš in če je le malo drugačen od običajnega naletiš na težave predvsem z okolico. Menim da je to predvsem zaradi slabe ozaveščenosti ljudi o pomembnosti zdravega prehrajevanja in pa seveda preprosto zaradi tradicije prehranjevanja, ki je na nek način zakoreninjena v ljudeh. Poleg tega je dietetika relativno malada veda in šele v zadnjih nekaj letih opažam da se pojavlja vse več skrbi za zdrav način prehranjevanja, tudi v medijih. Je pa res da velikokrat ko se nekaj no0vega prične odpirat pridejo zraven tudi ljudje, ki se želijo okoristiti in tudi pri trendih in načinih prehranjevanja je temu tako.
Zdravje je seveda človekovo največje bogastvo pa četudi se to sliši še bolj klišejsko. Mislim da ko imaš enkrat resne težave z zdravjem se začneš hkrati tudi izobraževat, ker povsem jasno je da si želiš pomagat. Osebno menim da je vnos hrane eden ključnejših dejavnikov za naše zdravje saj je hrana tista, ki pomaga graditi naše telo. Še posebej je to pomembno za otroke. Meni resnično ni vseeno kaj je moja družina in sem na to kar pazljiva. Meni je neprimer povsem logično da si v kavo vlijem 1.6 mleko in ne 3.2. Pa to ne pomeni da se kaj ekstra preseravam s tem, ampak že kot otrok nisem pila mleka, ker enostavno nisem prenesla tako močnega okusa. Maščobe so pa prav tiste, ki dajo hrano še posebno aromo in odkar je na tržiščiu tudi manj masrno mleko, ga lahko zudi jaz pijem.
Skratka želim ti da bi si s hrano lahko pomagala do zdravja, se pa resnično moram strinjati z zdravnikom, da hormoni zelo vplivajo na presnovo maščob v telesu. Mogoče pa tvoja običajna hormonska slika (mislim ko nisi noseča) ni čisto normalna in imaš zato težave. Že blagi encimski defekti člahko povzročijo veliko zmedeo v telesu. Ali si že bila na preiskavah hormonske slike? nAMREČ TUDI ČE POGLEDAŠ KO PRIDE ŽENSKA V MENO SE JI HORMONSKA ASLIKA ZELO SPREMENI, KAR JE PA lahko tudi vzrok za nepravilno presnavljanje trigliceridov.

Želim ti veliko uspeha pri zdravljenju in seveda oglasi se kaj kako napreduješ.

Draga Tanja,
strinjam se s teboj. Res je težko z našo okolico, ki misli da si nekaj u tri krasne zmišljujemo. Vsak ima pravico, da si izbere tisto kar njemu paše in kar je dobro za njegovo zdravje.

Se strinjam, da ima vsak pravico, da si izbere tisto kar njemu paše in kar je dobro za njegovo zdravje. Pa vendar (to ne leti na nobeno konkretno) poznam cel kup, ljudi, ki so vegetarijanci, ali pa celo vegani, ki na vsakem koraku vsiljujejo svoje mnenje drugače mislečim. In potem z viška gledajo na nas uboge nevedneže, ki si kadaj pa kdaj privoščimo kakšen zrezek, ali pa bognedaj celo salamo.
Se strinjam s predhodnico, ki je napisala, da je štos v uravnoteženi prehrani, tako kot ni zdravo, da vsak dan jemo svinjsko pečenko in zaseko, tudi ni zdravo, da vsak dan jemo pomfri (kar je vegetarijansko).
Kar se tiče svinjine je bil v zadnjem času narejen silovit korak naprej tako, da sedaj njeni pusti deli ne vsebujejo več kot 3-5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maščobe, kar je primerljivo s piščanci. Govorim seveda o prašičih in piščancih na farmah.
Noben me ne bo prepričal, da je ocvrt puranji zrezek ”bolj zdrav” ali pa ”manj škodljiv” kot naravno pečen svinjski zrezek. Poleg tega v piščance oz. purane dobesedno lahko spraviš vse, pujsi so bolj izbirčni.
Seveda bi bilo najbolje in najbolj zdravo, če bi živeli na visokogorski kmetiji, kilometre stran od virov onesnaženja in vsa živila pridelali sami. Pa je jasno, da ne gre. Zato pa naj vsak pač ”komplicira” kolikor pač hoče, oziroma kolikor mu zdravj, čas in finance dopuščajo. Govoriti na pamet, da je tisti, ki ne uživa mesa bolj zdrav od tistega, ki ga uživa, pa ne gre. Ker je potrebno upoštevati še množico ostalih faktorejv, od stresa in genov naprej, ki tudi vplivajo na zdravje.

Asja, bi lahko še meni?
Ti lahko pišem na mail?

Hvala, Ana

Seveda, kar piši mi.

Abea, se popolnoma strinjam.
Moje edino merilo za zdravo prehranjevanje je redna in pestra prehrana v majhnih količinah. Tudi pregrehe so občasno dovoljene, brez zmernega gibanja na svežem zraku pa tudi ne gre. Moji izvidi so bp, in moja teža tudi – skoraj. Še 1 kg me loči od idealne.
Toliko dejavnikov je, ki vplivajo na zdravje in po moje je zmernost najboljši recept. Mene osebno bi tako kompliciranje s pripravo hrane (npr. kuhanje za vsako krvno skupino posebej) stalo preveč energije in živcev, da bi bilo to zame še zdravo.

dekle:
Hehehe, smešno. Govoriš, kako skrbiš da uporabljaš mleko 1,6, zraven pa takoj o kofetku. Ja, zelo pomaga tisto mleko pri takem zvarku.

New Report

Close