Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Težave z najemodajalcem

Težave z najemodajalcem

“dvignil najemnino in dobil vse nazaj” – pa ti to resno ? Misliš da je najemnina neomejeno visoka in se bo vedno našel najemnik ? Tudi na tem področju pač velja zakon ponudbe in povpraševanja. Če bom postavil previsoko ceno, najemnikov ne bom dobil (ali pa morda take, ki jih raje ne bi imel).
Nakdo zgoraj je tudi pisal, da ima raje praznostanovanje kot težave z najemniki, Sicer legitimno razmišljanje, toda ekonomsko povsem mimo. Ker kot lastnika praznega stanovanja nimaš le izpad dohodka zaradi izostanka najemnine, imaš celo tekoče stroške stanovanja. Tako da je tvoja razlika ali stanovanje oddajaš ali ne kmalu blizu 500€ na mesec (kar pač za večino ni več zanemarlljivo.). In ja, so najemniki “iz pekla”, seveda pa tudi taki najemodajalci. A če se najdeta dva količkaj “normalna”, je to obojestransko koristen odnos. In temu najemniku svetujem, da se lepo drži “črke zakona” (zato zakoni so), zahteva da je vse pismeno, zamenja ključavnico, če bo pa najemodajalec kaj “težil”, ga naj pa še toži. (pa sem sam tudi najemodajalec).
Sem pač mnenja, da ko oddaš v bistbu do poteka pogodbe nimaš s stanovanjem več nič (dokler seveda najemnik po dvignil najemnino in dobil vse nazaj.ogodbi plačuje vse dogovorjene zneske). V primeru pripomb/okvar pa se pogleda čigav strošek naj bi to bil in se ustrezno dogovori (a takih dogodkov je razmeroma malo). In vprašanje kdo je uradni lastnik stanovanja je v takem odnosu povsem irelevantno 🙂

No da bo vsem vam pamernjakovicem jasno da nisem tu jaz tecen najemnik… Stanovanje ima par napak in sicer
-okno se ne da odpreti, sem omenil najemniku je rekel da je verjetno zmrznilo da naj pocakam do pomladi(zunaj je 15 stopinj)
-hladilnik grozno ropota in ker je stanovanje garsonjera ga imam 3m od glave medtem ko spim in spati se seveda ne da, sem omenil najemniku, mi poklice serviserja… Ta rece da ni nic narobe da on ne slisi da ropota(v tistem trenutku pac ni) in mi zaracunal 50e za pregled. Prvo sem se zmenil z najemnikom da se to odsteje od najemnine potem pa je rekel da ker s hladilnikom ni nic narobe on nebo placeval serviserja
-vhodna vrata so stara vsaj 30 let, se ne dajo do konca zapreti in neprestano piha notri. Sem omenil najemniku in je rekel anj si pac kupim nek pripomocek proti temu….
-stanovanje je tako slabo izolirano da slisim vsakic ko se kdo od sosedov premakne, gre na wc ali sprdne…

Nic od tega prej nisem vedel, nekaj casa sem trpel, zdaj pa sem mu to ze parkrat omenil. Potem pa se je zgodilo to da je najemnik prisel v stanovanje ko me ni bilo, nekaj znaral po hladilniku da bi kao preveril kaj je narobe… In ga je ugasnil, tako mi je odtalil vso hrano v skrinji in hladilniku mene pa 5 dni ni blo doma takrat… Tako da si predatavljajte kaksnen smrad me je pricakal… Nato sem seveda najemnika poklical in znorel daa je ze tako najemnina previsoka in da nebom jaz placeval za to pokvarjeno hrano ampak se lahko zmenimo da se odbije od najemnine.. Ter rekel sem mu da sploh nebi smel priti notri, ker ni niti poklical da bo prisel ne nic… In je rekel da v stanovanke lahko pride kadar hoce ker je njegovo, jaz sem mu pac nato iz jeze zabrusil da nemore hodit notri ker pac ni njegovo..
Tako zdaj imate vse na papirju pametnjakovici

Torej me ne more spravit ven dokler mi pisno ne poda odpovednega roka ki mora biti vsaj 60 dni? Stanovanja samo do junija si jaz sigurno nebom nasel, dvomim da bo kdo za tako kratkorocno pogodbo, drugace bi ze sel ven ja

Odseli se v hostel ali v kakšno sobo za teh nekaj mesecev. V prvem mesecu bivanja si videl kakšno je stanovanje, in bi dal odpoved že takrat in si iskal drugo stanovanje. Jaz tud ne bi izoliral stanovanja samo ker najemnika moti hrup. Če je serviser rekel da hladilnik dela in ni nič narobe z njim, tudi ne bom plačeval tega stroška. Odseli se če ti kaj ne paše.

Odpovednega roka z njegove strani NI! RAZEN če ti priskrbi drugo primerno stanovanje. Tako je po zakonu. Seveda lahko skleneta sporazum, da pogodba preneha veljati, ampak to je dvostranska izjava volje, torej morata biti oba za. Seveda pa pogodba pač preneha veljati s potekom časa, za katerega je sklenjena. Če je torej sklenjena do 30. 6. 2019, pač takrat preneha veljati in se moraš izseliti.

Še enkrat, preberi si tistih nekaj zakonskih določb, ker ti bodo zelo prav prišle. Če lahko bereš ta forum, lahko prebereš tudi pravilne odgovore (moj je bil že včeraj napisan, da odpovednega roka ni za najemodajalca, če ne kršiš pogodbe!), potem lahko najdeš tudi zakon in te določbe. Če misliš biti dolgotrajni najemnik, potem bi to moral storiti že zaradi sebe in poznavanja svojih pravic ter dolžnosti.

Ne, ne sme te sploh ven spravit do preteka pogodbe, razen če ti poišče enakovredno nadomestno stanovanje. Če bo kaj poskušal v tej smeri, ga lahko tožiš in imaš praktično zagarantirano zmago – odškodnino, obresti itd. – ker tu je vse jasno in črno na belem. Obrni se na kakšnega odvetnika, ti bo vse razložil.

Ne zavajaj, da ni odpovednega roka pri najemodajalcu. Še kako je. Pri obeh!

Ne zavajaj, da ni odpovednega roka pri najemodajalcu. Še kako je. Pri obeh!
[/quote]

odpovedni rok seveda je, ampak mora biti upravičen razlog

samo v primeru krivdnih razlogov lahko lastnik odpove pogodbo

v primeru če pa odpove pogodbo iz drugih razlogov, pa mora najemniku poiskati drugo primerno stanovanje.
106. člen

(nekrivdni odpovedni razlogi)

(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi razlogov, ki niso našteti v 103. členu tega zakona ali najemni pogodbi le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.

(2) Najemniku se zaradi tega njegov položaj iz najemnega razmerja ne sme poslabšati, kar pomeni, da se šteje za primerno stanovanje, poleg opredelitev iz 10. člena tega zakona, stanovanje, ki v nobeni drugi pomembni okoliščini, v primerjavi s sedanjim stanovanjem, ne pomeni bistvenega poslabšanja stanovanjskih pogojev najemnika in oseb, ki skupaj z njim bivajo v stanovanju.

(3) Istemu najemniku je mogoče odpovedati najemno pogodbo pod pogoji iz prvega odstavka tega člena brez utemeljenih razlogov le enkrat. Kot utemeljen razlog se štejejo lastne stanovanjske potrebe lastnika ali njegovega ožjega družinskega člana kot tudi če zaradi objektivnih okoliščin, vezanih na stanovanje, nadaljnje bivanje v tem stanovanju ni več mogoče (predvideno rušenje, sprememba namembnosti celotne stavbe, ogrožena varnost bivanja in podobno). Za lastne stanovanjske potrebe lastnika ali njegovega ožjega družinskega člana se šteje zlasti povečanje števila njegovih ožjih družinskih članov, povečanje števila gospodinjstev, upoštevaje merila glede primernosti stanovanja po 10. členu tega zakona.

(4) Omejitev iz prejšnjega odstavka ne velja za stanovanja v lasti občine, neprofitne stanovanjske organizacije, javnega stanovanjskega sklada ali države, kadar se izvajajo zamenjave zaradi racionalne zasedenosti njihovega stanovanjskega fonda, pri čemer je treba najemniku zagotoviti stanovanje v skladu z drugim odstavkom tega člena.

(5) Stroške selitve nosi lastnik.

odpovedni rok seveda je, ampak mora biti upravičen razlog

samo v primeru krivdnih razlogov lahko lastnik odpove pogodbo

v primeru če pa odpove pogodbo iz drugih razlogov, pa mora najemniku poiskati drugo primerno stanovanje.
106. člen

(nekrivdni odpovedni razlogi)

(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi razlogov, ki niso našteti v 103. členu tega zakona ali najemni pogodbi le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.

(2) Najemniku se zaradi tega njegov položaj iz najemnega razmerja ne sme poslabšati, kar pomeni, da se šteje za primerno stanovanje, poleg opredelitev iz 10. člena tega zakona, stanovanje, ki v nobeni drugi pomembni okoliščini, v primerjavi s sedanjim stanovanjem, ne pomeni bistvenega poslabšanja stanovanjskih pogojev najemnika in oseb, ki skupaj z njim bivajo v stanovanju.

(3) Istemu najemniku je mogoče odpovedati najemno pogodbo pod pogoji iz prvega odstavka tega člena brez utemeljenih razlogov le enkrat. Kot utemeljen razlog se štejejo lastne stanovanjske potrebe lastnika ali njegovega ožjega družinskega člana kot tudi če zaradi objektivnih okoliščin, vezanih na stanovanje, nadaljnje bivanje v tem stanovanju ni več mogoče (predvideno rušenje, sprememba namembnosti celotne stavbe, ogrožena varnost bivanja in podobno). Za lastne stanovanjske potrebe lastnika ali njegovega ožjega družinskega člana se šteje zlasti povečanje števila njegovih ožjih družinskih članov, povečanje števila gospodinjstev, upoštevaje merila glede primernosti stanovanja po 10. členu tega zakona.

(4) Omejitev iz prejšnjega odstavka ne velja za stanovanja v lasti občine, neprofitne stanovanjske organizacije, javnega stanovanjskega sklada ali države, kadar se izvajajo zamenjave zaradi racionalne zasedenosti njihovega stanovanjskega fonda, pri čemer je treba najemniku zagotoviti stanovanje v skladu z drugim odstavkom tega člena.

(5) Stroške selitve nosi lastnik.
[/quote]

Ja to je pa še najlažje: odpoved, ker se bo otrok preselil v to stanovanje. Adijo.

Najbolje je pa skleniti pogodbo za določen časn npr 10mesecev z možnostjo podaljšanja. Če imaš kretenskega najemnika, se ga znebiš v 10ih mesecih.


Veš, da si najemnik ti in ne on?
In ne, ven te ne more spraviti do konca pogodbe. Niti z odpvednim rokom. Lahko ti da samo izredno odpoved, a morajo biti izredne razmere za to. Poglej v stan.zakon, mislim da je 104.člen ali nekaj tam okoli.

Ne zavajaj, da ni odpovednega roka pri najemodajalcu. Še kako je. Pri obeh!
[/quote]
Tebi pa zakon ni poznan, očitno.
S strani najemodajalca ni odpovednega roka, ker ti najemnega razmerja ne more odpovedati (če ti ga, ti mora poiskati drugo enakovredno stanovanje in kriti stroške selitve). Lahko ga samo v primeru hujših kršitev. Izobrazi se.

Ja to je pa še najlažje: odpoved, ker se bo otrok preselil v to stanovanje. Adijo.

[/quote]

In pred “adijo” mu moraš priskrbeti enakovredno stanovanje in plačati stroške selitve. Menda znaš brati.


Tebi pa zakon ni poznan, očitno.
S strani najemodajalca ni odpovednega roka, ker ti najemnega razmerja ne more odpovedati (če ti ga, ti mora poiskati drugo enakovredno stanovanje in kriti stroške selitve). Lahko ga samo v primeru hujših kršitev. Izobrazi se.
[/quote]

Lahko ga odpove. Pika. Razlogi so zgoraj navedeni. Ne govorit da ne more odpovedati.
Razmišljaj ko bereš, kaj bereš.

Lahko ga odpove. Pika. Razlogi so zgoraj navedeni. Ne govorit da ne more odpovedati.
Razmišljaj ko bereš, kaj bereš.
[/quote]
če obstajajo krivdni razlogi, lahko odpoveš

lahko odpoveš tudi iz nekrivdnih razlogov, če si jih prej v najemni pogodbi specificiral in če najemniku priskrbiš primerno stanovanje.

če v najemni pogodbi ni razlogov za odpoved pogodbe, POGODBE NE MOREŠ ODPOVEDAT

105. člen

(odpovedni razlogi za tržno, službeno in namensko najemno stanovanje)

(1) Lastnik tržnega najemnega, službenega najemnega ali namenskega najemnega stanovanja lahko odpove najemno pogodbo, poleg razlogov iz prvega in petega odstavka 103. člena tega zakona, tudi iz drugih razlogov, če so navedeni v najemni pogodbi.

(2) Odpovedni razlogi iz 11. točke prvega odstavka in petega odstavka 103. člena tega zakona ne veljajo za tržno najemno stanovanje

Lahko ga odpove. Pika. Razlogi so zgoraj navedeni. Ne govorit da ne more odpovedati.
Razmišljaj ko bereš, kaj bereš.
[/quote]
Odpove jo lahko iz krivdnih razlogov (neplačevanje, poškodovanje…).
In iz nekrivdnih: v tem primeru mora priskrbeti enakovredno stanovanje + poravnati stroške selitve.

Super ste v tej temi. Sploh najemniki. Imamo enoinpolsobno stanovanje v Ljubljani, ki smo ga hoteli opremiti in na jesen oddati v dolgoročen najem. Ko to berem, sem se odločila, da ni šans.
Šlo bo v booking ali airbnb. Ali pa bo stalo prazno.
Takim, kot ste tu gor ga tudi pod razno ne mislim oddajat.
Ti, najemnik: če je v bloku slaba zvočna izolacija, nima lastnik kaj za naredit.
Večina blokov je takšnih. Drugič najemi hiško na samem.
Če ti piha pod vrati, se kupi poceni trak iz penaste gume ali pa obuje debelejše nogavice.
Če ti hladilnik ropota, si kupi svojega- tišjega in tega uporabljaj.
Tega pa pospravi v klet in ga daj nazaj, ko greš iz stanovanja.
Ampak ne. Ti raje težiš in ni čudno, da ti je rekel, da spakiraj.

Me zanima kaj si počel z oknom, da se je zataknilo…..

Še prenizke najemnine imamo.

No, sem vedel, da si en tečen najemnik, ki bi tza male pare rad živel v high fletu :)))

Stvari, ki si jih naštel, si jih videl že preej. Serviser je potrdil, da je s hladilnikom vse ok.
Čez vsaka stara vrata in okna malo piha not in to je čist normalno….
sicer pa se nekaj zmišljuješ, ti si najemnik in govoriš, kaj si rekel najmeniku ha-ha-haa

Kdo ti bo verjel

Glede na napisano – se da sklepati bolj o tvoji nekorektnosti, kot o njegovi. Razen v delu, da je hodil po stanovanju brez dovoljenja.

– Okno – je bilo verjetno tako, ko si se vselil. Če ti ni bilo všeč, bi se moral to zmeniti takrat – z vselitvijo pa si se strinjal z danim stanjem. Če se je pokvarilo vmes – si kot uporabnik stanovanja soodgovoren.

– hladilnik – najbrž tudi ni postal glasnejši šele zdaj? Tudi če je – a še deluje – imap možnost kupiti novega in tega začasno odstraniti. Pa ga vrni v stanovanje, ko zaključiš z najemom.

– vrata in zvočna izolacija – to si videl / slišal, ko si si ogledoval stanovanje in se z vselitvijo s tem strinjal. Tu ni kaj spreminjati, ti pa vedno lahko odideš drugam.

Kar bi bil lastnik pripravljen narediti oz. izboljšati je pravzaprav na tvojo željo, ne pa iz zakonske potrebe – in to bi verjetno šlo vsaj delno, če bi vidva imela dober odnos. Takole kot zgleda zdaj, pa na to verjetno lahko pozabiš.

Ja to je pa še najlažje: odpoved, ker se bo otrok preselil v to stanovanje. Adijo. .
[/quote]

Ja, ampak:

(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi razlogov, ki niso našteti v 103. členu tega zakona ali najemni pogodbi le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.


Odpove jo lahko iz krivdnih razlogov (neplačevanje, poškodovanje…).
In iz nekrivdnih: v tem primeru mora priskrbeti enakovredno stanovanje + poravnati stroške selitve.
[/quote]
vseeno je pogoj, da je razlog odpovedi naveden tudi v najemni pogodbi ob najemu stanovanja
ne moreš si izmislit po pol leta, da boš najemnika vrgel ven, ker ti ni všeč njegov nos.

ne gre skozi
če imaš v najemni pogodbi določen odpovedni razlog – razno, pa mu lahko odpoveš, če mu priskrbiš primerno stanovanje.


vseeno je pogoj, da je razlog odpovedi naveden tudi v najemni pogodbi ob najemu stanovanja
ne moreš si izmislit po pol leta, da boš najemnika vrgel ven, ker ti ni všeč njegov nos.

ne gre skozi
če imaš v najemni pogodbi določen odpovedni razlog – razno, pa mu lahko odpoveš, če mu priskrbiš primerno stanovanje.
[/quote]
Zato pa Airbnb in podobne platforme.
Davek je isti, zaslužek pa precej višji. In še nobenega problema z najemniki in njihovim teženjem in iskanjem ugodnosti zanje v zakonu, ki se bo itak moral pošteno spremeniti, če bo država želela vzpodbujati najemniški trg.
S tem zakonom, ki je napisan za občinska stanovanja in stanovanja stanovanjskih skladov zavira razmah privatnega najemniškega trga in ga pravzaprav blokira.
Ogromno stanovanj je ravno zaradi tega in posledično prepotentnih najemnikov enostavno praznih.
In prav je tako. Najemodajalec sploh ni zaščiten.

In zakon je nad vsako… Tega vas večina niti ne ve…
[/quote]
V bistvu ti ne veš, da je pogodba nad zakonom.
Zato tudi imajo pogodbe toliko členov.

npr če zakon prepoveduje najemniku menjavo ključavnice, v pogodbi pa oba podpišeta da najemnik sme zamenjat ključavnico, Kaj zdej, sme ali ne sme menjat?
Bo najemnik zamenjal ključavnico, lastnik ga bo pa tožil – ker po zakonu ne sme?

Enako je z odpovednimi roki, kar podpišeta, tisto velja, če ne napišeta nič, potem velja zakon.


V bistvu ti ne veš, da je pogodba nad zakonom.
Zato tudi imajo pogodbe toliko členov.

npr če zakon prepoveduje najemniku menjavo ključavnice, v pogodbi pa oba podpišeta da najemnik sme zamenjat ključavnico, Kaj zdej, sme ali ne sme menjat?
Bo najemnik zamenjal ključavnico, lastnik ga bo pa tožil – ker po zakonu ne sme?

Enako je z odpovednimi roki, kar podpišeta, tisto velja, če ne napišeta nič, potem velja zakon.
[/quote]
odvisno od zakona in določbe
nekatere določbe so kogentne, to pomeni, da jih pogodba ne more povozit, nekatere pa dispozitivne, kar pomeni, da jih lahko.

Ja, ampak:

(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi razlogov, ki niso našteti v 103. členu tega zakona ali najemni pogodbi le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.
[/quote]

Nobenih drugih stanovanj ni treba iskati lastniku, če se pogodba vedno znova podpiše (se obnavlja) za 3 ali 6 mesecev.

Ali bedaki res mislite, da lahko najemnik, če ni nekrivdnih razlogov za odpoved, v stanovanju ostane 30 let?
Ker v tem času mogoče umre ne samo lastnik, pač pa tudi njegov otrok, ali celo dva…

Da nekdo ne bi smel razpolagati s svojo nepremičnino? In jo, če pride res dobra prilika, prodati?

Niste normalni. Smo mogoče v Venezueli?

Nobenih drugih stanovanj ni treba iskati lastniku, če se pogodba vedno znova podpiše (se obnavlja) za 3 ali 6 mesecev.

Ali bedaki res mislite, da lahko najemnik, če ni nekrivdnih razlogov za odpoved, v stanovanju ostane 30 let?
Ker v tem času mogoče umre ne samo lastnik, pač pa tudi njegov otrok, ali celo dva…

Da nekdo ne bi smel razpolagati s svojo nepremičnino? In jo, če pride res dobra prilika, prodati?

Niste normalni. Smo mogoče v Venezueli?
[/quote]

Ne klobasaj.

Treba je ločiti med potekom pogodbe in prekinitvijo pogodbe.

Jaz kot najemnik ne bi nikoli podpisal pogodbe za 3 mesece, če bi stanovanje rabil za 1 leto ali več.

New Report

Close