Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek tisti, ki ste že z dopusta

tisti, ki ste že z dopusta

A se da mal bolj podrobno – imam rada Francijo in tole mi je zanimiva destinacija.[/quote]

Slediva gorskim etapam kolesarske dirke po Franciji in si izbereva kraj, kjer si lahko potem ogledava 2-3 etape (na kakšnem prelazu), ostalo pa potem vandrava in kolesariva po okoliških prelazih, jezerih…. francoske Alpe so prečudovite. Nama ustreza aktivni dopust, tako da takrat res kolesariva po teh hribih, dolinah, okoli jezer oziroma na gorske prelaze, kjer se ti odprejo pogledi na Alpe in doline. Bila leta 2004 prvič in ne zamenjam nobenih Maldivov za Alpe. To je edini dopust, ki se ga res veselim. Letos sva npr. prekolesarila in predihala dolino Ubaye, z okoliškimi gorskimi prelazi in največjim alpskim jezerom.

http://www.ubaye.com/fr/index.aspx#
http://www.serre-poncon.com/

Prejšnja leta pa npr. področje krajev Tignes, Val d’Isere, Briancon, Alpe d’ Huez – tam kjer se pač giblje tour tisto leto.

Jaz sem se v ta del Francije čisto zaljubila in če si bolj aktiven tip dopustnika, sploh če rada kolesariš, so to kolesarska nebesa (tudi kar se poti tiče – npr. zemljevidi kolesarskih poti, zapore cest za avtomobile, odnos voznikov do kolesarjev…). Do sedaj nisva bila pa nikoli v istem kraju, ker se tudi trasa toura seli in ne gre čez iste prelaze, tako da sva videla že kar precej Alp. Drugače je tudi polno drugih znamenitosti po teh krajih, samo midva nisva ravno osebi za ogled kulturnih znamenitosti, tako da ta del preskočiva. Tudi z avtom se da prav lepo predihat te kraje in ogromno vidit, če že nisi kolesarski ali pohodniški tip človeka. V glavnem, jaz se psihično ful spočijem, fizično pa bolj zmatrana pridem nazaj. :))) Če te pa še kaj zanima, pa kar vprašaj.

LP[/quote]

čeprav sem čisto antišporten tip in sploh nimam kolesa, si me tako navdušila, da sem že letela v ta nov prospekt od Intersporta gledat, koliko kaj stanejo kolesa 🙂 Super dopust!

Skoraj 50 let? Ah, kaj pa je to! Daj, daj, bi ti morala vidit, kako švigajo mimo mene 50-letnice na specialkah tam v klancih. :)) Resno, se ne hecam. Ženske tam, kolikor se jih pač spravi v tiste klance, so čisto divje – pri 50+ v polni bojni kolesarski opremi, na specialki in vušššš v klanec. Res, če ti zdravje drugače ne nagaja in vaju res mika, da bi šla na kake aktivne počitnice, ti kar pogumno začni kondicijo nabirat. Mene prehitevajo vsi stari ati (ok, malo mi je v opravičilo, da so oni na specialkah, jaz pa na gorskem :)))), da o mladih mojih let sploh ne govorim. Saj v tem je štos – ti greš svoj tempo. Lepo počasi, se vmes malo ustaviš, malo popiješ, poješ, nagledaš in greš počasi naprej, magari malo peš, če ne gre drugače. OK, pri tvojih letih moraš vseeno malo pazit, da res ne greš čisto iz nule, ampak imaš vsaj malo kondicije in da si drugače zdrava v tem smislu, da nimaš kakšnih težav s srcem, pljuči, huda slabokrvnost …. saj to velja tudi po ravnem, ker v Alpah boš težko dobila teren, ki je čisto raven ker je pač že pokrajina sama taka, da gre dol-gor. Drugače pa peš v gore, so ravno tako krasne poti in gore polne marmotkov (po naše svizcev :)). Hočem ti povedat, da svoje izlete prilagodiš svojim sposobnostim in se za vsakega kaj najde, malo se moraš pa tudi “upat” za lastno veselje in užitek, da vidiš, da se da in da si sposoben. Ko sem jaz drugič, ko sva šla, fantu predlagala, da vzameva s sabo kolesa, me je samo čukast gledal, če jaz to resno, glede na to, da nič ne kolesarim. Hja, pa smo šli in sedaj se je že navadil, da me na vrhu čaka urco, urco in pol. Glej, tako ali tako je pa tako, da če ne greš ravno takrat ko je tour in je cela žurka po teh krajih, so vsi ti prelazi normalno odprti in se lahko zapelješ na vrh tudi z avtom. velikokrat je potem na vrhu označeno, da je npr. še nekaj hoje do kakšnega jezera ali koče in potem pač to izkoristiš. Jaz ti sedaj sicer ful razlagam glede kolesa, ker tisti teden padem čisto noter v te kolesarske fore in sem sedajle ravno dobro z dopusta prišla. Pa veš kaj je zanimivo? Meni se recimo vidi, da sem totalen amater – gorsko kolo namesto specialke, bele noge, navadne superge, navadna majca, brez polarja, edino kar imam so kolesarske hlače in čelada. Pa me ravno tako vsi “u iber” kolesarji pozdravljajo in spodbujajo in me imajo za enako med enakimi. Ne vem, ali je to “francoska posebnost”, ampka občutek je dober. :))))

V glavnem, ej, Alpe so ti na dlani in samo uživaj – peš, s kolesom, z avtom, motorjem, na konjih, na raftu … Vse ti je na voljo. Ljudje pa zelo prijazni in celo angleško se malo trudijo spregovorit. :)))) saj pravim, meni je ravno za poležavanje na plaži in morje, vsako leto čakam ko nora samo tale dopust. :))))

LP[/quote]

Ej, čisto si me navdušila! Letošnji dopust je sicer že mimo, ampak do naslednjega leta moram pa res nabrat nekaj kondicije za bicikel, da presenetim moža z idejo za kak tak “kolesarski” dopust. Pa tud če ne bodo ravno Alpe (čeprav mora bit res krasno, vidim, ko gledam Tour po TV), ampak kakšni bolj položni hribi.
Vidim, da nas bo šlo več na naslednji dopust s kolesi (mama2831) :))

Ej, vprašanje: kje pa prespite? V hotelih? Kako pa so cene? Mene mika, da bi šla drugo leto mal po Evropi, sam me je mož ustavil, da toliko denarja že nimava, da bi lahko šla na tak džiro. Je res tako drago?

“Drago” je zelo relativna ideja. Enim je veliko dat za dopust 500 EUR, drugi z lahkoto zapravijo 5.000. Midva sva prekrižarila že kar precejšen del Evrope, večinoma s šotorom (tako v povprečju 20 EUR/noč 2 osebi+šotor+avto), včasih vzameva tudi kje kakšno sobo, seveda ne v dragih hotelih in ne v centru velikih mest ali turističnih središč. Ko sva v kampu, kuhava sama, včasih greva tudi ven kaj pojest. In se da čisto ugodno priti skozi.
Jaz bi se zadeve na tvojem mestu lotila takole: približno si začrtaš pot, kje bi rada šla, potem si na približno izračunaš kilometre in stroške poti, malo preveriš cene kampov ob poti, dodaš še nekaj za morebitne oglede oz. vstopnine, če bi si kje še kaj rada ogledala, sešteješ in boš približno videla, kje si. Zdaj imaš že itak vse na internetu, jaz že pri takih načrtovanjih poti prav uživam.Za en tak povprečen denar se da precej prepotovat in videt.

Hvala!

New Report

Close