Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek tisti s poklicno šolo

tisti s poklicno šolo

Veliko se sedaj kregajo za nazive in stopnje izobraženci. Ob tem dobiš občutek, da si en velik nič. Kdo vam kuha, vas streže, vas frizira, vam odnaša smeti ,vam popravlja avtomobile……. Dajmo se še mi malo oglasit, da bodo vedeli da brez naše stopnje tudi ni nič in tudi naše delo ravno tisti, ki se jim sedaj godi krivica kdaj spet začeli spoštovati.

Mah ljudje, ki ponižujejo druge samo na osnovi izobrazbe, so idioti in bedniki. Jaz veliko bolj cenim in občudujem ne vem recimo šiviljo ali zidarja, ki obvlada svoj poklic kot pa nekega naduvanega kobajagi intelektualca, ki v bistvu ne zna nič početi, ker se na faksu ni nič naučil ali ker nima prirojenega talenta za kaj. Sej večino fakultet ni težko končati (sploh kak FDV), sam če si priden in vztrajen.

Poleg tega pa vodovodarji, električarji itd. avtomehaniki lahko zaslužijo olalala bolje kot kak pravnik, ki je šel na pravo zato, ker je msili, da če si pravnik, si avtomatično bogat, zdaj pa vegetira v kaki brezvezni firmi za 150 jurjov.

“Tisti s poklicno šolo” bodo prej ali slej najbolj cenjena delovna sila. Preprosto zato, ker vse rine na fakse, vsi bi delali le v pisarni pod klimo in imeli veliiiiiiiiiko plačo. Ampak takih služb ni na pretek…

Vodovoda, polaganja ploščic, zidave, tišlarjenja, šivanja, dimnikarstva, avtomehaništva in podobnega noben mlad ne bi več delal, ker je delo v očeh večine ŽAL manjvredno in umazano. Ampak ravno ti majstri bodo kmalu bog i batina. In prav je tako. Menim, da je bolj kot titula pomembno znanje.

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

tisti pogovor prej o izobrazbi in krivicah me je šel na živce.
Delam v firmi, kjer je veliko “navadnih” delavcev (s poklicno izobrazbo ali pa celo to nimajo), brez katerih Ljubljana ne bi preživela.
Ni pomembno kakšno izobrazbo imaš, pač pa kakšen človek si – pa niso vsi z nižjo izobrazbo slabi, še manj pa vsi z visoko dobri.
lp

Z vstopom v EU se niso začeli rožnati časi za tiste, ki so osvojili diplomirane naslove, kot je večina pričakovala; bodo čedalje bolj spoštovani poklici, ki so bili sedaj odrinjeni in zaničevani – tudi z njihove strani.
Kajti dipl. univ. ekonomistov, pravnikov, in podobno je kot listja in trave, in nikakor ne dobijo željenih zapolitev in se morajo dostikrat – vsaj na začetku kariere – zadovoljiti z delovnim mestom, kjer je zahtevana npr. V. stopnja izobrazbe – poznam ogromno primerov. je naš trg premajhen.
In res je, da ljudje, ki imajo sedaj npr. 10 let delovnin izkušenj, poklicno šolo, ali pa če so gimnazijski maturantje, različni tehniki, z zelo dobrimi predhodnjimi delovnimi izkušnjami, imajo krasne službe in lepo vsak mesec prispevajo v družinski proračun krepko čez 1000 EUR.

Ja – potem ko bodo plače nakazane v EUR, bo šele hudo…

Dobro se z dobrim vrne!

Lp,

resnica

Nisem nikomur”fauš” izobrazbe; za njo se je moral potruditi. Ni pa seveda rečeno, da je zato kaj boljši človek. sama imam 4 letno šolo; in bi zagotovo imela boljšo in bolje plačano službo, če bi imela kak faks. Ebi ga.

Točno to. V Angliji oziroma v Nemčiji so najbolše plačani vodovodarji in električarji, sploh če ti odtok ali voda pušča med vikendom. Vodovodarja enostavno ne dobiš in bi plačal kolikor bi rekel.
Meni je vseeno kakšno izobrazbo na papirju ima kdo. Če nima razvite srčne kulture oziroma bo čustvene inteligence je lahko sam bog.
Ko sprašuješ kdo nam dela doma jaz imam hišo in tri otroke pa pospravlajmo sami. Pa se mi zdi, da imamo počiščeno hišo vedno. Torej ne jamrat temveč se organizirat.

swarovski- mani je mislila z tem: kdo vam kuha, kdo frizira, streže itd… v tem smislu, ker so to vse poklicne šole in ne kdo vam doma pospravlja :-))

Lahko razumeš tako kot si ti napisala, lahko pa kdo jim tudi doma rihta. A ne? Ker kuha jim kuhar samo, če ga imajo privat naročenga ali pa hodijo jest v gostilne.

Pozdravaljeni!

Obrtniki s poklicnimi šolami, blagor jim. Kočano imam VII stopnjo, doma pa vsaki dan brišem prah. Že eno leto iščem pripravništvo. Danes mi je žal vseh tistih let, ki sem jih prečepela za knjigo.

Ne razumem, kako ti je lahko žal za vsa leta, ki si jih prečepela za knjigami in pridobila VII. stopnjo izobrazbe. Okoliščine se vedno spreminjajo in sem prepričana, da boš lahko vnovčila slej ko prej svojo izobrazbo.

Glej, ker me zanimajo ”široka” področja življenja, sem vseh teh letih preštudirala marsikaj in za to nimam nobenega potrdila in mi kljub temu ni žal niti za minuto.
Pa imam še vedno samo V. stopnjo izobrazbe.
In veš, da sem z njo kar zadovoljna. Človek ne pridobi izobrazbe samo v šoli, temveč zna toliko, kolikor ga zanima in ima interesa.

Bodi ponosna nase. Danes brišeš prah doma, jutri bodo brisali prah tebi…:)))

Jaz imam IIV stopnjo izobrazbe, pa bi bil aprav vesela, če bi zaslužila toliko, kot moja frizerka…

Katarinca- katera stopnja pa je to?

Ah, če pišem pooočasneeejeeeee…napišem pravilno: VII, torej 7.

:-))))

Hvala. Ostalo sem napisala prav 🙂

Absolutno bi morali bolje promovirati vpisovanje v poklicne šole, saj je resnično dobrih mojstrov bolj malo, diplomirancev, ki z diplomo svoje smeri nimajo kaj narediti ali pa tistih, ki sploh ne dokončajo študija, bi bili pa dobri obrtniki (vendar so zaradi vsesplošne naravnanosti šli študirat) pa vedno več.

Je pa najbrž tudi res, da bo z vstopom v Evropo vedno več uvoženih delavcev iz manj razvitih držav, ki bodo pri nas opravljali slabše plačana poklicna dela. Prosperirali bodo tisti, ki res obvladajo svoje področje in so se tudi pripravljeni naprej poklicno usposabljati.

Imam V. stopnjo izobrazbe in za seboj več funkcionalnih izobraževanj in ne zamenjam svojih izkušenj v praksi za dva faksa.

:-))

Močno dvomim, da bodo kdaj navadni poklici kaj več cenjeni kot danes. Mislim, da zaenkrat še ne primanjkuje nobenih, razlog je tudi v tem, ker so premalo plačani in tako bo ostalo, dokler zakon ne bo določil višje meje.

Pri nas je tudi problem, da je kvaliteta visokega šolstva močno upadla, predvsem zato, ker jih preveč pride do diplome brez vsakega truda, znanja… ter je premalo praktičnih problemov (sodelovanja s podjetji) vključenih v predavanja že v času študija.

Moje prepričanje je, da študij še vedno ni brca mimo, vendar pa mora vsak pri sebi razmisliti, kaj želi početi v svojem življenju. Neumno se je za vsako ceno riniti na faks, če potem nimaš pojma kaj si pravzaprav študiral in se v svojem poklicu sploh ne znajdeš…….. Pa pride do kaosa podobnega današnjemu.

Jaz bom npr. imela diplomo 7. stopnje, katera mi nikoli v življenju ne bo koristila, če z možem res uresničiva plan in se v roku enega leta preseliva v tujino. Mi pa ni žal niti minute učenja in bom prav ponosna na svoj dosežek, ker sem vanj vložila ogromno truda.

Pa ne me narobe razumeti. Cenim vse ljudi ne glede na izobrazbo, poklic, plačo….

O čem pa se prepirajo trenutno, pa ne vem, ker se mi ne da….

lp,

N.

ŽN, tole drži kot pribito. Samo zavedam se (še!) ne.

Pozdravčki :))))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Vedno bo veljalo tako, da pomanjkanje ustvarja povpraševanje in posledično visoko ceno. Mislim, da sem na tem forumu že pisala o primeru iz Anglije, kjer je nekdo z doktoratom zamenjal službo v inštitutu s službo vodovodarja. Preprosto zato, ker je kot vodovodar skoraj dvakrat več zaslužil.

V bistvu je dandanašnje stanje na trgu dela prav bizarno. Višjo kot imaš izobrazbo, težje je najti službo. Sploh na področjih, kjer je kadra dosti. Moj znanec je po gimnaziji delal faks, vendar zatem ni in ni mogel najti službe. Zato je šel še na kuharsko, pa neke dodatne tečaje, in je takoj dobil službo (kuhanje ga je tudi sicer veselilo). Ampak moraš biti tak človek – večina niti podrazno ne bi z diplomo v žepu šla delati nekih tečajev in izpitov za določen “manj vreden” poklic …

Nekaj kar pravite je res. Zanima me koliko od vas je iskalcev zaposlitve. Jaz sem iskalka prve zaposlitve. Zaposlitev iščem točno eno leto. V tem času v bistvu spoznaš vso realnost na trgu delovne sile. Enostavno si v precepu ali boš tekal s tečaja na tečaj in nabiral diplome, certifikate in ne vem kakšna potrdila, ali pa iskal delo, kjer vzamejo človeka z nižjo izobrazbo. Zakaj bi iskala potrdila o nevem kakšnih znanjih. Ali ni moja diploma dovolj? če sem hotela narediti in zaključiti diplomsko delo sem mogla prebrati in prebrskati na gore tuje literature. Na faksu smo imeli tudi tako natrpane urnike, da bi na tečaje lahko hodila ponoči.

Da ne boste mislile, da se branim dela. Nasprotno, delodajalci se branijo ljudi z visoko izobrazbo za delo na nižjih pozicijah. Včasih bi bila raje moški, da bi lahko zagrabila za lopato in da pri tem nebi imeli drugi predsodkov.

Pa lep dan želim vsem …

New Report

Close