Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vedno mamice prednost pri dopustu?

Vedno mamice prednost pri dopustu?

Četudi se ponekod nekateri vedno prilagajajo nekaterim sodelavcem, to ne pomeni, da se tudi ti moraš, če ti je to moteče in če ni resnega razloga za to.

Razumljivo, da sodelavki ne bo všeč, če se bo po dolgih letih morala prilagajati drugim.

Pri nas so vedno mame imele prednost. Dokler sem bila mlajša, samska, brez družine, sem imela glede dopusta najmanj ugodnosti. Včasih je katera od njih popustila in prepustila dopust nam brez otrok, a večinoma ne. Sedaj imam sama otroke, medtem ko so njihovi že skoraj odrasli in počasi odhajajo od doma. Sedaj imam jaz prednost. Same mi rečejo pojdi ti, ti imaš majhne otroke. In prav tako sedaj jaz kdaj odstopim kateri od njih, ali pa v zameno delam kak dan nadure ker sem mlajša in mi je lažje. Nekako se nam je vedno uspelo razumeti in potrpeti druga z drugo, ter si vračati usluge na tak ali drugačen način.

Seveda se pa strinjam s tabo, da je absolutno prav, da se menjavate. Enkrat ena, drugič druga. V mojem primeru se mi je potrpljenje obrestovalo in mi sedaj one vračajo uslugo. Sem imela redko srečo, vem. Tvoj kolektiv poznaš ti in če veš, da se jim gladko j….. in uslug ne vračajo, potem je treba stopiti do nadrejenega in glede tega narediti red.

Imam otroke v vrtcu in hodimo na počitnice vedno izven “praznikov” in šolskih počitnic.
Med “šolskimi počitinicami” so otroci sicer doma, kak dan imam fraj jaz, kak dan mož, ostalo pa gredo na počitnice en dan k enim starim staršem en dan k drugim.

Sedaj ko bo šola mi je kar hudi, da bomo glede dopustov vezani samo na šolske počitnice 🙁

Nehaj pametovati.Nimaš besede.To je ženska tema .Moški ste bolj in bolj v manjšini.

Sodeluješ lahko edinole, če se obriješ in obuješ nogavice in kiklo.Pa še potem nam ne boš enakopraven.
[/quote]

ja prou … ampak tudi sodelavke ne bom nadomeščal med prazniki … naj ona dela kot sem jaz veliko let ☺

Tako mimogrede: obe sva enako stari, 40+, ona mene ne nadomešča, jaz njo pa ja in to pogosto.

Imam otroka v vrtcu in mu še par let manjka do 1.razreda. V tim, kjer delam sem prišla zadnja, delam z 12 sodelavkami, ki so vse maksimalno 7 let do penzije in imajo po 33 dni dopusta, jaz ga imam 22 dni. In vedno si kombinirajo dopust s prazniki, konec leta pa jamrajo, koliko lanskega dopusta jim je še ostalo in ne vedo kdaj ga bodo lahko izkoristile. Nikoli še nisem bila doma za počitnice, ker ne dopustujemo v tem času, saj je vsepovsod gneča, gremo raje 14 dni kasneje, niti še nikoli nisem kombinirala dopust+praznik+vikend, ker se sodelavke že za leto dni vnaprej napišejo za takšno kombinacijo. Zaenkrat me to še ne moti tako zelo, da bi se z njimi prerekala. Včasih se vprašam ali bi jim kaj rekla ali bi še počakala par let, ko bodo tako ali tako vse v penzijonu in bo takrat mogoče le prišel moj čas, ko bom lahko tudi jaz imela dopust tako kot zdaj one.
In da se kdo ne piči, da hodim jaz na bolniške za nego otroka. V 2 letih sem bila 2 dni na bolniški za otroka, za sebe nič.

Ti si pa ravno kontra kot moja sodelavka :).
Ona pa bi vse praznike kombinirala z dopustom, no saj jih. Pa še kar naprej je na bolniškah za otroke ali pa zase. Saj vse ok, ampak kdaj pa kdaj bi pa lahko tudi njen mož šel na bolniško za otroke pa kdaj pa kdaj bi tudi lahko pomislila, da ostalim tudi paše kombinirat dopust in praznike.

Ti si pa ravno kontra kot moja sodelavka :).
Ona pa bi vse praznike kombinirala z dopustom, no saj jih. Pa še kar naprej je na bolniškah za otroke ali pa zase. Saj vse ok, ampak kdaj pa kdaj bi pa lahko tudi njen mož šel na bolniško za otroke pa kdaj pa kdaj bi tudi lahko pomislila, da ostalim tudi paše kombinirat dopust in praznike.
[/quote]

Avtorica, ki jo citiraš, to lahko počne, ker ima otroka v vrtcu in varstvo vedno na voljo. Tudi med počitnicami. Ko bo otrok v šoli, bo bolj podobna tvoji sodelavki, ker otroka med počitnicami ne bo mogla puščati samega doma, prav tako ne bo hodila z otrokom na dopust kadar se ji bo zahotelo. Kam misliš, da ga bo dala med poletnimi počitnicami za 2 meseca? Če nimajo v bližini kakega organiziranega počitniškega varstva, ki je mimogrede plačljivo, pa tudi ni na voljo celo poletje, bo morala kar lepo siliti na dopust, malo ona, malo mož, če bosta hotela pokriti celo poletje. In če bi ti imela otroka, bi bilo enako. Jeb.i ga, tako je. Vse je stvar dogovora in organizacije. Enkrat eden drugič drugi bi bilo seveda najbolj prav. Kaj pa nadrejeni pravi?

Ti sploh imaš zamenjavo zase?
Po mojem bi ti morala opraviti kakšen resen pogovor z delodajalcem glede reorganizacije dela, da ne boš več delala za delavca in pol.

Avtorica, ki jo citiraš, to lahko počne, ker ima otroka v vrtcu in varstvo vedno na voljo. Tudi med počitnicami. Ko bo otrok v šoli, bo bolj podobna tvoji sodelavki, ker otroka med počitnicami ne bo mogla puščati samega doma, prav tako ne bo hodila z otrokom na dopust kadar se ji bo zahotelo. Kam misliš, da ga bo dala med poletnimi počitnicami za 2 meseca? Če nimajo v bližini kakega organiziranega počitniškega varstva, ki je mimogrede plačljivo, pa tudi ni na voljo celo poletje, bo morala kar lepo siliti na dopust, malo ona, malo mož, če bosta hotela pokriti celo poletje. In če bi ti imela otroka, bi bilo enako. Jeb.i ga, tako je. Vse je stvar dogovora in organizacije. Enkrat eden drugič drugi bi bilo seveda najbolj prav. Kaj pa nadrejeni pravi?
[/quote]

Tudi moja sodelavka ima vtičkarje, nima šoloboveznih otrok. Ko pa ni imela otrok, je bil pa mož tisti izgovor, češ, da ima on kolektivnega (in to ob vseh praznikih, ki se jih je dalo ugodno kombinirat z dopustom).
Nadrejeni pravi, da naj se sami zmenimo.

Ti sploh imaš zamenjavo zase?
Po mojem bi ti morala opraviti kakšen resen pogovor z delodajalcem glede reorganizacije dela, da ne boš več delala za delavca in pol.
[/quote]

Ne, nimam. Me počaka delo oz. se delno razporedi med ostale. Ne pa tej sodelavki. Nisem pa bila še nikoli več kot par dni na bolniški. Dopusti pa so predvideni vnaprej tako, da se zadeve počistijo kolikor se da.

Pri nas je tako, da od 23 dni imamo 18 dni razporejenega med kolektivnim.

Za jesenske in zimske počitnice zmanjka.

Sama ne razpravljam s sodelavci kdaj gredo na dopust ampak šefu napišem januarja naj mi potrdi takrat in takrat dopust. Prav tako partner.

Ker ko se začne razpravljat je tako, da bi šla sama začetek junija, sodelavec prav tako. Se odmaknem na sredino avgusta, 2 leti je tako, rezerviram tretji leto, sedaj bi šel pa on. Pravi šef zmente se….iz tega nikoli nič. Se tudi sama ne odmikam več.
Sem pa dve leti delala med poletnim kolektivnim, da sem se sama javila.

Sama bi se menila samo in izključno s šefom.

Tudi moja sodelavka ima vtičkarje, nima šoloboveznih otrok. Ko pa ni imela otrok, je bil pa mož tisti izgovor, češ, da ima on kolektivnega (in to ob vseh praznikih, ki se jih je dalo ugodno kombinirat z dopustom).
Nadrejeni pravi, da naj se sami zmenimo.
[/quote]

Ah razumem. Torej je ena taka, ki vedno nekaj najde in bo našla tudi ko bodo otroci že odrasli. Kot ti je rekla Luna, treba bo malo zaropotati in se pogovoriti z nadrejenim. Ne razumem pa, zakaj nič ne rečeš. Ker če nadrejeni pravi, da se dogovorite sami, ti nikdar ne poveš, da ona skomandira in ne prideš na vrsto, potem on seveda misli, da je vse ok in je vsem tako prav. Obrni se nanj in povej.

Če se prav spomnim, si ti o tej sodelavki že nekajkrat pisala. Če je tako še vedno, to pomeni, da nekdo ne opravlja svojega dela tako, kot ga mora. Če se vidve ne moreta zmeniti, je tam šef zato, ne zato, da se odmika in prelaga odgvoronost na vas. On odobri dopuste, po ZDR-1 je tako samo en dan tisti, ki ga lahko sam izbereš, ostalo ti lahko delodajalec. Ne pozabite tega.

Skratka, pojdi do šefa in mu lepo mirno razloži, kako je na stvari, za kaj gre, vse, kot si tukaj opisala. Če se bo izmikal, mu pa povej, da je njegovo delo kot delo šefa tudi urejanje kadrovskih zadev, tudi razporejanje dopusta, če se delavke ne morejo zmeniti med sabo. Da razumeš, da je mamica bla bla, ampak da je vse to enostavno čisto v njeno korist naštimano in da to pač ni enakopravno in enakovredno in bla bla. Saj imaš vse argumente, očitno samo poguma ne, da se postaviš zase in greš do šefa ter mu poveš.

Ja, res sem že pisala.
Jaz nočem it na nož, ampak očitno bo res treba.

Vam dam popolnoma prav. Vztrajajte!

Čeprav imam sama dva šoloobvezna otroka in se moram prilagajat poletnim počitnicam julija in avgusta (dokler sta bila v vrtcu, pa tudi prej sem vedno raje izbrala junij in september, definitivno veliko lepše dopustovanje, kjerkoli že, manj gužve, manj vroče, če so južni kraji ipd.), niti pod razno ne moremo vedno eni in isti dobiti vedno vse počitnice.
Tudi, če bi bili vsi s šoloobveznimi otroci, pri nas v kolektivu, se to preprosto ne izide.
In kaj zdaj?
Pač ne bo šla z otroci za prvomajske naokrog, ampak čez dva meseca med poletnimi, in morda potem za krompirjeve.
Pač ne moreš vedno vse dobit, imet, z otroci al pa brez.

Na vse skupaj gledam malo drugače. Moji otroci so odrasli, zato poznam in razumem obe plati večnega problema.
O kakrsnem koli prilagajanju lahko govoriš izključno na račun vezanih dopustov s prazniki. Vse ostalo od tebe ne terja nikakršne prilagoditve, zato je sklicevanje na zimske in jesenske počitnice čisto neumestno. Še poletne, ajd, če ravno moraš biti v največji guzvi na 43 stopinjah. Božič in novo leto, če ravno ne odpotuješ nekaj za tople kraje, običajno tudi niso top termin. Velika noč, letos izjemoma, ker se skoraj stika s prvomajskimi je, če si povsem realna, edino, kjer se prilagajaš. Ja sem bila lani fraj za prvomajske, pa letos pokrivam dva sodelavca, čeprav bi lahko letos res s samo nekaj dnevi potegnila dolg dopust na potovanje. Ampak smo vsi z odraslimi otroci.
Če so otroci šolski, imajo pa starši zakonito pravico prednostno izraziti zahtevo za dopust v času počitnic. Ker so tudi prvomajski prazniki v sklopu šolskih počitnic, je zadeva dokaj jasna. Drugega ni, kot da poskrbiš, da bodo tvoji cez sedem let postali šoloobvezni.

Na vse skupaj gledam malo drugače. Moji otroci so odrasli, zato poznam in razumem obe plati večnega problema.
O kakrsnem koli prilagajanju lahko govoriš izključno na račun vezanih dopustov s prazniki. Vse ostalo od tebe ne terja nikakršne prilagoditve, zato je sklicevanje na zimske in jesenske počitnice čisto neumestno. Še poletne, ajd, če ravno moraš biti v največji guzvi na 43 stopinjah. Božič in novo leto, če ravno ne odpotuješ nekaj za tople kraje, običajno tudi niso top termin. Velika noč, letos izjemoma, ker se skoraj stika s prvomajskimi je, če si povsem realna, edino, kjer se prilagajaš. Ja sem bila lani fraj za prvomajske, pa letos pokrivam dva sodelavca, čeprav bi lahko letos res s samo nekaj dnevi potegnila dolg dopust na potovanje. Ampak smo vsi z odraslimi otroci.
Če so otroci šolski, imajo pa starši zakonito pravico prednostno izraziti zahtevo za dopust v času počitnic. Ker so tudi prvomajski prazniki v sklopu šolskih počitnic, je zadeva dokaj jasna. Drugega ni, kot da poskrbiš, da bodo tvoji cez sedem let postali šoloobvezni.
[/quote]

Zakonito pravico imajo starši šoloobveznih otrok, da EN teden skupaj na leto koristijo v času katerihkoli šolskih počitnic, ne pa čas vseh počitnic skozi leto od rojstva naprej.

problem rešen ☺

Na vse skupaj gledam malo drugače. Moji otroci so odrasli, zato poznam in razumem obe plati večnega problema.
O kakrsnem koli prilagajanju lahko govoriš izključno na račun vezanih dopustov s prazniki. Vse ostalo od tebe ne terja nikakršne prilagoditve, zato je sklicevanje na zimske in jesenske počitnice čisto neumestno. Še poletne, ajd, če ravno moraš biti v največji guzvi na 43 stopinjah. Božič in novo leto, če ravno ne odpotuješ nekaj za tople kraje, običajno tudi niso top termin. Velika noč, letos izjemoma, ker se skoraj stika s prvomajskimi je, če si povsem realna, edino, kjer se prilagajaš. Ja sem bila lani fraj za prvomajske, pa letos pokrivam dva sodelavca, čeprav bi lahko letos res s samo nekaj dnevi potegnila dolg dopust na potovanje. Ampak smo vsi z odraslimi otroci.
Če so otroci šolski, imajo pa starši zakonito pravico prednostno izraziti zahtevo za dopust v času počitnic. Ker so tudi prvomajski prazniki v sklopu šolskih počitnic, je zadeva dokaj jasna. Drugega ni, kot da poskrbiš, da bodo tvoji cez sedem let postali šoloobvezni.
[/quote]

Oprosti, samo, da te par stvari spomnim:
za prvi november sta dva dni prosta, fajn kombinirat z dopustom
božič, novo leto – 4 prazniki super kombinacija z dopustom
15.8. en dan, ampak tudi prav pride, če kombiniraš, isto 8.2. pa velik ponedeljek pa tako naprej
In vse ona pohopsa. In potem bi še prvomajske? Ne bo šlo.
Edino zimske počitnice niso v kombiniaciji s prazniki. In me tudi ne mika takrat kam hodit, ker je gužva.
Vse ostalo bi tudi jaz kaj kombinirala pa bila recimo 24.12. doma pa 31.12. doma – pa ne morem bit. Ker njej prepustim.

Sočustvujem s tabo, da vedno tebe doleti prilagajanje. Ampak…

Jaz pa komaj čakam da bodo otroci tako zrasli, da mi ne bo treba gledat na šolske počitnice. Rada bi nekam šla ne da bi se po glavi tolkla zakaj hudiča se malo pred vsakimi (šolskimi) počitnicami cena letalskih prevozov in vseh aranžmajev tako zviša. Nenormalno. Ko ne bom več vezana na otroke (kot ti sedaj) mi ne uidejo počitnice v kontra terminih od vseh šolskih počitnic. Zakaj bi dala za letalsko karto za prvomajske ali novoletne 200 ali 300, če lahko pridem skoz do 100 evrov.?


Kako do, da ima prednost pred ostalimi, če pa nima šoloobveznih otrok?


Samo en teden na leto (po zakonu). Po nekaterih KP lahko več.

Recimo za prvomajske: 3 dni dopusta, doma si 9 dni.
Ti to kaj pove?

pa kako vezo imajo potovanja in turistični aranžmaji z vsem skupaj?

vsak normalen človek bi za praznike rad imel dopust in bil doma. tudi če ne gre nikamor.
hvala bogu imam tako službo, kjer to nikoli ni bil problem.

New Report

Close