Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vprašanja na sistematskem pregledu pred vstopom v 1. razred.

Vprašanja na sistematskem pregledu pred vstopom v 1. razred.

Pozdrav!

Saj za marsikatero nič posebnega, a vseeno sem se zdaj spomnila in malo razmišljam o tem.
Imam pač malo časa. ;O)

Verjetno rabijo te podatke za statistiko, drugače si res ne znam tega razložit, ampak verjamem, da je komu pri teh vprašanjih neprijetno, čutijo nek občutek manjvrednosti, ali pa se milo rečeno tudi kateri zlaže. Preverjajo verjetno ne??

No, gre za vprašanja, ki ti jih po nekem formularju zastavi že sestra in jih vpriše v kartoteko.

– Ali živite v bloku ali hiši? ( nič posebnega, a tako se začne )
– Koliko otrok je v družini?
– Ali ima ta in ta ( prvošolček ) svojo sob o?
– Ali so prostori suhi in svetli?
– Ima svojo pisalno mizo, oziroma prostor kjer se bo lahko nemoteno učil in umaknil, ko bo potreboval čas zase?

Hvala bogu sem na vsa vprašanja lahko odgpovorila brez zadrege, a še pred pol leta ne bi bilo tako, ker smo se selili iz dvosobnega v štirisobno stanovanje in ker hiša še ni bila tako zelo izolirana kot je zdaj je bil tudi kakšen vogal malo črn.
Težili smo za tem, da smo se čimprej preselili in otrokom omogočili res maxsimum kar se tiče vsega zgoraj naštetega, ampak ne morem mimo, da se ne vprašam. Koliko pa si jih tega niti sanjati ne upa?

– Ali potem starši že zaradi tega niso dobri starši in se morajo čutiti krive/zapostavljene?

– Ali je tak otrok ( nič kriv nič dolžan ) vreden in obravnavan kaj manj in manjvredno?

– Ali res mislimo, da danes šteje le materializem?

Pa pustimo skrajnosti ( 5, 6, 7,…otrok ), socialne probleme….

Poznam družino, kjer sta oba starša brez roke, otrok 7 ali 8 ( res ne vem ), pa so bili vsaj tisti, s katerimi sem jaz hodila v šolo vsi po vrsti odlični, vsi z glasbeno izobrazbo, pobirali so nagrade za matematiko, veselo šolo…

Torej, bi še koga vsaj malo zmotilo tako “obravnavanje”?
Kaj si pomagajo s temi podatki? Gre res zgolj za statistiko?

Kar tako malo za razmislek. Ne za kreganje in moraliziranje.

Lp

Ti podatki, ki so bili včasih morda res pomembni, so danes čisto za ropotarnico zgodovine. Marsikje so sklenili, da tega res ne bodo več spraševali in so torej te rubrike prazne. Če zdravnika zanima kaj od tega (npr. v smislu vegetarijanstva ali socialnih težav) bo vprašal starše med pregledom in to zabeležil znotraj kartoteke in ne na zunanje platnice. Se strinjam, da je mimo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

…pa se ne spomnim, da bi nam postavili taka vprašanja. Možno je, da sem pozabila.

Ljubljana Bežigrad, drugače…predvidevam pa, da so pravila igre za vse enaka?!?

Pozdravljena!

Tudi mene so zmotila nekatera vprašanja na teh vlogah. Motila so me predvsem vprašanja glede zaposlitve in izobrazbe staršev, pa tudi takšna kot si jih navedla ti. Pričakovala sem malo več vprašanj povezanih z otrokom samim.

Lp,

Me veseli Tanč, da si se oglasila. ;O
In da se strinjaš z mano.

Sicer niti slučajno ne izgledamo kot reveži ali socialni problem, pa sem imela kar malo cmoka v grlu.
Verjetno, ker vse to izobilje, ki ga uživamo z družino ni bilo dano kar samo po sebi ampak smo se zanj pošteno potrudili in nadelali.

Verjamem pa da je lahko komu neprijetno in žal mi je, da je to potem taka “grenka” začetnica šolskega obdobja.
Če že drugače ne, se sigurno spomni kdo, ko gre otrok spet na sistematiko.

Drugače pa ta vprašanja brez izjeme komu zastavijo vsem staršem, ki pripeljejo otroka na sistematski pregled za šolo. Vsaj tisti dan, ko sem bila sama z otrokom tam, so to zastavljali že trem pred in dvema za mano.

Je pa to ZD Vič.

Ob takih momentih se še posebaj začnem tzavedat, da nam je lepo, da sploh ne smemo jamrat in bit hvaležni da imamo to kar imamo.
Marsikdo tudi če dela celo življenje kot žival udobnemu življenju ne pride blizu. Tudi taki s samo enim, dvema otrokoma.

Žalostno

Hvala za odgovor in želim lep preostanek dneva.

Ja, res. Še posebej pa nam (v zdravstvu) manjka diskretnosti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pri nas pa ni bilo teh vprašanj.

Kar me je vprašala me je o tem kako je potekal porod še enkrat vprašala. In pa o tem kake bolezni ima tamala in pa jaz če imam kako ki bi lahko bila dedna. In pa še če ima kakega bratca ali sestrico ostalega pa nič.
Tako da je zgleda odvisno od zravnika ali zdravstvenega doma.

To spraševanje je tudi meni malo mimo. Kaj pa njih briga izobrazba in zaposlitev staršev ? Pa stanovanjske razmere ? Za take zadeve imamo centre za socialno delo. Če že, bi lahko tako naredili, da bi dali anketni list za prostovoljno izpolnjevanje (če pač rabijo podatke za statistične obdelave). Ne pa, da te čez celo ordinacijo na glas sprašuje osebne stvari.

No, ti podatki imajo tudi svoj smisel. Spomnimo se, koliko ljudi prihaja k zdravniku po potrdilo za solidarnostna stanovanja (veliko, vam povem). Pa za izredne socialne pomoči, pa še in še. Če nimaš pojma o sliki družine (od izobrazbe staršev dalje), potem ni kaj pisati. S potrdilom pa se dobi veliiiiko točk.
Podatek o izobrazbi staršev je mnogokrat pomemben tudi v tem, da veš, kako in kaj staršem razložiti o stanju njihovega otroka. Čisto nekaj drugega je razlagati staršem z izobrazbo (namenoma nisem opredelila stopnje) kot staršem brez izobrazbe. Zaposlitev staršev ima ključni pomen pri predpisovanju bolniške oz. nege. Če je en od staršev nezaposlen, potem drugemu bolniška pač ne pripada. In tako dalje in tako dalje. Zadeve so pač namenjene nečemu in niso popolnoma brez veze. Brez veze je podatke vpisovati na platnice in nediskretno spraševati tako, da slišijo še vsi ostali čakajoči.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Strinjam se s tvojim mnenjem o vprašanjih
Zanimljivo je, da smo pred manj kod mesec dni, v istem ZD, le enota Rudnik imeli sistematski za 1. razred.

In vprašanja niso bila taka,
vsaj jaz se ne spomnim nič o pisalni mizi (ker jo (še?) nima in bi si vprašanje zapomnila)….

vrtela so se okrog zdravlja, samostojnosti in podobno..
Btw. vprašanja so bila v vprašalniku, ki smo ga doba dobili. Na pregledu ne sestra, ne zdravnica spraševale take zadeve.

Ta vprašanja se postavlja, ko otroka prvič vidimo (na pregledu za vstop v šolo). V prvem razredu smo otroka že videli, pregledali in nas zanimajo druge stvari (samostojnost, vključitev v šolo, počutje, zdravje od zadnjega pregleda …).
Pri nas npr. ne postavljamo nobenega od navedenih socialnih vprašanj. Le če se starši opredelijo (torej izberejo šolskega zdravnika za osebnega zdravnika otroku), je nekaj več podobnih vprašanj (razlog: tisti zgoraj, od potrdil dalje).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Kljub vsemu to nima smisla, če gledaš daljše obdobje. Jaz sem službe že parkrat menjala, bila že nekajkrat brezposelna, a naj to vsakič javljam še v zdravstveni dom ? Pa tudi izobrazbe nimam več iste kot pred 5 leti. Tudi živimo drugje kot takrat, ko se je otrok vpisoval v prvi razred. In tako dalje in tako dalje.

>Spomnimo se, koliko ljudi prihaja k zdravniku po potrdilo za solidarnostna stanovanja (veliko, vam povem). Če nimaš pojma o sliki družine (od izobrazbe staršev dalje), potem ni kaj pisati.

Po moje ne prav dosti, saj je od vseh nepremičnin solidarnostnih par promilov. Najbrž ni tako velik, da bi bilo potrebno anketirati celotno populacijo. Če kdo rabi tako potrdilo kot ga omenjaš, naj gre v zdravstveni dom in _takrat_ pove vse, kar je relevantno za določen postopek. Kakšna je razlika, ali se informacije vpisuje na sistematskem pregledu otroka (že to je čudno, ne rečem, če bi me spraševali, ko grem sama k zdravniku) ali pa kdaj kasneje, ko se jih dejansko potrebuje ?

Mislim, da preko takih vprašanj spremljajo socialni status družien in preko tega socialno in zdravstveno varnost otroka.
Kar konec koncev ni tako slabo.

Ker vse prerado se zgodi, da mediji v kakem žalostnem primeru socialno podhranjenega/zanemarjenega/trpinčenega otroka s prstom kažejo na “pristojne” – tudi zdravstvene domove – češ, zakaj niste prej videli, v kakšnih razmerah in kako otrok živi.

Si pa seveda, če bi ravno hotel zabrisati kak neprijeten sum, starš odgovore lahko tudi izmisli.

Mah, ne vem. Jaz se s tem ne strinjam. Tisti, ki bo pomoč potreboval, se bo potrudil, da jo bo našel. Tisti, ki bo pa zadeve skrival (kot se namiguje), bo to počel ne samo na CSDjih, temveč tudi v zdravstvenih domovih. Podhranjenost pa lahko zdravnik ugotovi s pregledom otroka, ne rabi sestra spraševat staršev po izobrazbi in podobno.

Oz. povedano drugače, zdravnik lahko vse zve v ordinaciji (seveda, če bo starš pošteno odgovarjal), ni potrebe po anketiranju v predprostoru z odprtimi vrati v čakalnico.

V predprostoru??
Sem spregledala, če je to napisala avtorica posta, ampak mi smo tudi v ZD Vič, a se je z mano normalno pogovorila sestra za zaprtimi vrati.

Vprašanja so bila zastavljena za zaprtimi vrati pri sestri in jih je vpisovala na kartoteko.

za ostale vem pa zato, ker smo se mamice pogovarjale o tem v vrtcu in so jim bila zastavljena enaka vprašanja.

Toliko samo v obrazložitev. Ni bilo anketnega lista in niti nas niso “zasliševali” v predprostoru ali ob odprtih vratih.

Lp

Kdaj naj bi bil ta sistematski pregled? Pri nas ga še niso imeli… A to dobiš kakšno obvestilo na dom ali kako?

Pozdrav!

Na dom dobiš obvestilo, kdaj, kje in ob kateri uri se moraš zglasiti v dotičnem ZD.
To je pregled pred vstopom v 1. razred.
Otrok je cepljen proti OMR in tetanusu, pregledajo celega ( od hrbtenice, podplatov, drže, bezgavk, grla, glave…
Prej mora narisati risbico, ki je že del pregleda. Pregledajo še vid, kako pozna barve, en kup vprašanj mu postavijo…

Na koncu sledi še cepljenje.

Pregleda pa otroka Šolska zdravnica, torej tista, ki ima pod okriljem določeno šolo, ki pa ni nujno tudi izbrana otrokova pediatrinja.
Mi hodimo drugače v ZD Moste, ta pregled pa smo opravili na Vič.u.

Saj nič posebnega no, le to me je res malo zmotilo oziroma mi je dalo malo mislit.

Pa hvala vsem za sodelovanje in lep večer želim.

Ne tekajo vsi socialno ogroženi takoj do institucij. Bojijo se. Sramujejo se.
Niso dovolj izobraženi glede izpolnjevanju različnih formularjev ( med slednje sodim tudi sama ker mi mora prijazna uslužbenka z izrazom, da uči idiota, voditi postopek izpopolnjevanja obrazca xy)

Ljudje se sramuje(mo) svojega neznanja na določenih področjih. Ni nam lahko priznati da ne zmoremo. To ne pomeni da so otroci podhranjeni………..ker bi na pogled moji morali v rejo.

Prav je da so določeni podatki shranjeni, saj gre za sistematske preglede ki so vsako leto.

Dobro je, da se vodi tako zdravstveni kot tudi socialni status otrokove družine.
In verjemite, da je sistematski pregled ena izmed možnosti ko si medicinsko osebje lahko pridobi podatke, ki jih drugače ne bi zaupali nikomur.

Je pa dejstvo, da so najbolj arogantni starši tisti z hišami, jahtami, vikendi….

Ampak otroci zaenkrat tretirani kot ENAKI.

Ta pregled smo opravili v aprilu. Nobenega risanja in pogovarjanja ni bilo. Teža in višina, pregled vida, cepljenje in adijo.

New Report

Close