Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Za samske – kako znižati stroške stanovanja?

Za samske – kako znižati stroške stanovanja?

V to smer sem jaz razmišljala, kar ti prakticiraš: nakup večjega stanovanja pa oddajanje ene sobe.
Čeprav ne vem, ideja se mi zdi ok, izvesti pa si je ne upam. Ker dejansko takole kar precej zmanjšaš stroške.
[/quote]

V Angliji precej ljudi živi tako – kupijo hišo in odvečne spalnice oddajajo, dokler ne dobijo otrok, na primer. Meni se to absolutno ne zdi slaba rešitev.

V Angliji precej ljudi živi tako – kupijo hišo in odvečne spalnice oddajajo, dokler ne dobijo otrok, na primer. Meni se to absolutno ne zdi slaba rešitev.
[/quote]

Vem. AMpak pri nas pa to ni praksa. Tako živijo pri nas študentje, 40+ pa ne.
Pa se mi zdi ok.
Ravno v Angliji sem videla tak način življenja samskih oseb.

Sem na istem kot ti. Res varčujem pri elektriki, vse kar se da delam, ko je poceni tok, internet, televizija in telefonija, tukaj se mi zdi, da se da kar prihraniti, samo čas si je potrebno vzeti, da se prebiješ čez vse ponudbe. Če tv- ja ne uporabljaš, odpoveš še rtv naročnino. To sem naredila sama. Varčujem tudi pri ogrevanju. Prosi stanodajalca naj ti naštima termostatske ventile na radiatorje, če jih še nimaš. Ko te ni doma, ni treba, da je ogrevano v vseh prostorih na full. A ja, pa jaz vodo ogrevam na bojler, res skrbim za redno čiščenje le tega. Mi je en prijatelj pomagal preračunati koli privarčujem, v primerjavi z preteklim obdobjem, ko vsega tega res nisem upoštevala. Poglej ga zlomka, v povprečju je razlika 57 eur. Poleti malo več, pozimi malo manj. jaz vedno gledam koliko je to na letnem nivoju. Srečno pri šparanju!

Se strinjam, da so cene nepremičnin pri nas noro visoke, previsoke, ampak midva s partnerjem sva stanovanje kupila tudi z vidika tega, da bova preskrbljena na stara leta. Zdaj je dejansko vseeno, ali daješ za kredit ali za najemnino – midva imava kredita celo 20 evrov manj, kot sva prej imela najemnine v Ljubljani. Ker me resno skrbi, kako bo naša generacija s penzijo. Rada bi začela vsaj nekaj malega tudi vsak mesec namensko varčevati za penzijo (recimo vsaj po 20, 30 evr mesečno), pa sploh ne vem, kako se tega lotit. Če ima kdo kakšen moder nasvet, kje oziroma kako pokojninsko varčevati, pa da te na koncu ne ‘naserjejo’, bom hvaležna!
lp

Nisem samska, a redno spremljam cene na trgu. Tudi sami smo pred kratkim nabavili vecjo garsonjero za 30 tisocakov v enem manjšem kraju v Sloveniji, ob AC, seveda. 5k smo dali za prenovo in to je to. Ce bi bila brez otrok, bi z mozem komot v njej zivela in bila na svojem za mali denar.
Hise, najemniki… to je veliko dela, rizika.

Ja, glede na penzije, je zelo pametno imet kako nepremičnino, da imaš na stara leta nekje za živet ali pa, da lahko prodaš in si plačaš bivanje v domu. Žalostno, ampak računat, da bomo od penzije spodobno živeli pa še najemnino plačevali… nima smisla. Nekaj izjem ja, večinoma pa nas bo imela penzije za zjokat.

Glede elektrike, vode, smeti, tu pa ne morem nič zmanjšat, ker plačujem skupaj s stanarino ne glede na to koilko porabim.
Drugače pa ja, vsekakor se stirnjam, da je treba pazit katerega ponudnika imaš pa koliko porabiš.

Se popolnoma strinjam s tabo. Svetuejm, da kombiniraš. Nekaj dajej tako sama nekam na stran, da imaš pri roki, če kaj nujno rabiš. Cilj pa je, da prihraniš do penzije. Potem se odloči za dodatno pokojninsko varčevanje, če si v javnem sektorju, ti daje na stran itak že služba prek Modre zvarovalnice nekaj malega. Če hočeš, jih lahko pokličeš, ti povejo točne cifre, lahko pa še kaj sama dodajaš. Tukej ti potem odštejejo tudi pri dohodnini in tam prišparaš. Ena res res nujna stvar pa se mi zdi še kasko življenjsko zavarovanje, kar jaz tudi plačujem. Če se ti kaj zgodi, kaka bolezen ali poškodba, potem dobiš nek dnar, da lažje to preživiš, to daj tisti zavarovalnici, ki ji najbolj zaupaš. Te tri stvari po moje nujne za neko normalno starost, pa na koncu nisi bos, tudi če se kaj tako iz neba zgodi. Glede mesečnega varčevanja za samske pa … Jaz sem tudi oddajala sobo. In je bilo grozno, vedno neke čudne ljudi dobila, sem imela več stroškov kot profita. Se pa da tako super zaslužit, samo previdno, koga dobiš. Svetujem, da ti plačajo vnaprej najemnino, stroške, plus visoko varščino, če kaj polomijo. Pa vse uradno prijavi, da n eboš iemla problemov

Nisem v Ju. Ampak vseeno bo treba nekaj narediti glede penzije. Bom razmislila o teh dodatnih vplačevanjih. zavarovanje pa tako ali tako.
Saj ravno to me skrbi: če dobiš kakega čudnega, imaš res sama sitnosti.

Nisem v Ju. Ampak vseeno bo treba nekaj narediti glede penzije. Bom razmislila o teh dodatnih vplačevanjih. zavarovanje pa tako ali tako.
Saj ravno to me skrbi: če dobiš kakega čudnega, imaš res sama sitnosti.
[/quote]

Jaz nisem JU pa nam služba tudi vplačuje drugi steber. Če tebi ne preveri kako to sama. Ti gre v davčno olajšavo. Mislim da okoli 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (od bruto plače) lahko vplačuješ.
Če ne želiš drugi steber pa preveri index sklade. Nekateri nimajo meje koliko moraš mesečno vlagati. Preveri Schwab in vanguard s&p 500.

Smešno pri meni je, da sem s šparanjem shujšala – in to pozitivno. Pri grani se največ da, ker je res vse dražja. Naredila sem si jedilnike z zdravo hrano, pogledma količine in kupim res samo toliko, kolikor potem pojem. Pri vsaki stvaris e vprašam – to moj etelo res potrebuje? Na primer sadni jogurt. Je sam sladkor, nič od niča dobrega za moje telo. Če že hočem sladkor, bom bolj uživala v sladoledu. Ali pa čips – ali ga moje telo potrebuje? Ne ne potrebuje ga – in evo, sem prišparala skoraj en evro 🙂 In tako dalje. Z varčevanjem pri hrani sem pridobila več kot 100 evrov na mesec, pluas jem bolj zdravo, manj in se bolje počutim. Je pa potrebnega na začetku veliko dela in časa, pa volje. Teh 100 evrov pa daj nekam na stran, nekaj za penzijo res, nekaj pa tudi da imaš tam za kaj lepega v življenju – 50 evrov na stran, na koncu leta imaš 600 in si lahko res za nagrado kaj lepega privoščiš

Jaz pa ravno obratno :). Od kar hujšam in pazim na zdravo prehrano porabim več za hrano.
Res pa je, da nisem nikoli kupovala vnaprej pripravljene hrane, konzerv, tudi v gostilnah nisem nikoli jedla.
Za sladkarije sicer res manj zapravim kot prej. Zapravim pa več za ostale stvari, ker kupujem recimo polnozrnato moko namesto bele. Polnozrnat riž namesto belega. Pa čim bolj regionalno in je spet dražje. Ampak zdravje mi je pač velika vrednota.

Meni so starši kupili stanovanje. Nekaj sta leta in leta vsak mesec dajala nemensko prav za moje stanovanje na stran. Nekako sem pričakovala, da mi bosta plačevala tudi stroške, dokler ne dobim službe. A sem se zmotila. Poleg študija nekaj malega delam in imam štipendijo. Ni bogatije.
Pri meni živi sošolka, a kljub temu je potrebno biti skromen. Nema televizije, s kurjavo ni heca, se rajši bolj oblečeva, bojler je prižgan ob poceni toku. Tako nekako!

New Report

Close