Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Za tiste, ki ste rodile in po porodu niste imele druge pomoči

Za tiste, ki ste rodile in po porodu niste imele druge pomoči


Si pac smotana in nesposobna. Sem bila na istem kot ti. Oddaljenost slovenija-francija. Moz na visokem polozaju. Smo se preselili, ko sem bila v 8 mesecu. Rodila 1 hci. 16 mesecev za tem se 2 hci. Ja. Sem se zorganizirala in je slo. Lepo gladko. Nobene pomoci. In ne razumem tistih, ki komplicirajo in jih mora prit po porodu cela zlahta pedenat
[/quote]
Jah no, če ti je smisel življenja biti samo ena gospodinja, potem ne dvomim, da si se izkazala 🙂

Sicer pa avtorica, sta dva v tem (ti in tvoj partner), torej bosta ja zmogla spedenat sebe in otroka sama.

Nekdo je zapisal, in se strinjam, porod, je čisto nekaj naravnega. mame so včasih rojevale na poljih, še ne takrat dvejsetletne. Naslednji dan je že bila v štali.
Vi pa danes tu delate iz tega celo znanost, haha. hahaa. In se povzdigujete.
Bodi mama in opravi poslanstvo kot zmoreš. Pika! Ne, samo ona še tabla, kako je mož na položaju, kako je una druga nesposobna, ker ta je pa neki več.
Sori Sorči porod je naravna stvar!

Kdaj točno nekoč? Ker nekoč so tudi ženske en mesec po porodu samo ležale (odtod tisti izraz, da ima še en mesec po porodu trugo pod posteljo), ostale ženske (navadno sorodnce, lahko pa tudi sosede) so ji pa pomagale.

Kdaj točno nekoč? Ker nekoč so tudi ženske en mesec po porodu samo ležale (odtod tisti izraz, da ima še en mesec po porodu trugo pod posteljo), ostale ženske (navadno sorodnce, lahko pa tudi sosede) so ji pa pomagale.
[/quote]

Ti tud delaš iz tega tragedijo?

Mogoce se ne ves ampak poporodna depresija in bit nesposoben je velika razlika. Imam znanko, ki je nesposobna se danes, pa je njen sin star ze 11 let. Zakaj? Ker si je gospodicna ze v nosecnosti vbila v glavo, da ko bo rodila ji bosta obe babici rihtali vse kar je povezano z gospodinjstvom. In to je tudi storila. Pa ni bila v poporodni depresiji.
Sem mnenja, da ce se partnerja odlocita za otroka, naj ga tudi sama rihtata. Ne recem, da kdaj pa kdaj vskoci babi servis ampak vsak dan, kot njihova sluzkinja, to je pa malo prevec. Pa se nekaj. Vse se da, ce je volja
[/quote]

Res je. Moja sorodnica je tudi ze 12 let po porodu v “depresiji”, najbolj udari takrat, ko je treba otroke rihtat.

Verjetno govori o sužnjah, ki so rojevale na poljih, dete zavezale v culo na hrbet in delale dalje, če niso preminile.

Seveda delat iz poroda tragedijo je znanost za mlajše generacije.
Saj ni čudno, da jih je strah rodit ob takih nebulozah, kot jih tukaj pišete in pišete!

Včasih so bile ženske bolj pametne kot danes. Če je le bila možnost, so se po porodu pazile. Zakaj? Zato, ker so vedele, kako dragoceno je zdravje. Ženski je po porodu pripadala kokošja juha, botra je spekla maslen kruh. Veljalo je, da ima ženska po porodu 6 tednov trugo pod posteljo.
Danes se ženske igrajo z zdravjem in delajo heroje, hvalijo se, kako so zmogle vse same in se že drugi dan, ko pridejo iz porodnišnice sprehajajo naokrog.
Rezultat: vse več bolnih žensk, posledice se pokažejo pozneje.
Včasih so morale ženske garat kot živina: doma, v štali, na njivi in prav zato so se vsaj mesec po porodu popazile, da so ohranile zdravje.
Moja mama je na mene kričala, ker nisem mogla biti pri miru, dobro sem se počutila. Danes verjamem, da mi je želela le najboljše.
Drage ženske, če imate koga, da vam bo po porodu kaj pomagal, recite hvala in vsaj nekaj časa se popazite. Celo življenje boste še imele čas pokazati, kako ste pridne.
Že zdaj vas vidim, kakšne strupene tašče boste nekatere in ne boste snahi nič pomagale. Če ste še pomoč svojih mater odklanjale, potem vidim, da ste res težki in samosvoji karakterji.
Sama sem pomagala hčeri, tudi snaham bom pomagala, če bodo le hotele. Skuhala jim bom juho, spekla kruh, jim popazila dojenčka ali šla kaj zlikat, če mi bodo dovolile seveda.
Srečno vsem, ki se pripravljate na porod,

Seveda delat iz poroda tragedijo je znanost za mlajše generacije.
Saj ni čudno, da jih je strah rodit ob takih nebulozah, kot jih tukaj pišete in pišete!
[/quote]

Tudi tisto, da je porod nekaj čisto naravnega, je nebuloza, če ob tem ne upoštevaš dejstva, da je tudi smrt otroka in mame tudi nekaj čisto naravnega. Pa te naravnosti ne želimo več, a ne?

Ja, vse je naravno. Roditi je naravno. Tudi umreti in zboleti je naravno.
Imeti vnetje prsi je naravno, ali imeti vnetje maternice. Tudi to, da se ti vnamejo šivi, je naravno. Tudi to, da te lahko doleti poporodna depresija, je naravno. Je življenjsko.


Tudi ti pretiravaš. Če se ženska dobro počuti, ni treba, da leži samo zato, ker so včasih rekli, da ima 6 tednov pod posteljo trugo. Nekako je večina pa že napredovala vsaj pri higieni. Ni treba igrati herojke, ravno tako pa tudi ne totalne revce, če to nisi. Pomoč sprejme še, če jo potrebuješ, sicer jo prijazno odkloniš. Mama in tašča pa jo lahko prijazno ponudita, vseeno pa ne viharja nosu, če jo ženska odkloni. Navadno ima še moža, ki je čisto dovolj, da lahko funkcionirajo kot družina. Razen če ste mame vzgojile nedonošenčka, pa morate potem popravljati lastne napake. No, s tem jih navadno še povečate, ampak če je mlada mamica vzela takšnega reveža, potem pač tudi nosi takšne posledice v prvi vrsti sama.

In kdo naj bi po tvojem pedenal porodnico, glede na to, da so mame in tašče danes načeloma še polno zaposlene, ko postanejo babice? Torej očitno predlagaš, da ženska pri 55, 60 letih pedena svoje otroke, vnuke in po možnosti še svoje ostarele starše?
Poleg tega so danes ljudje in ženske v mnogo boljši kondiciji kot nekoč, porod ni niti približno več tako tveganje kot včasih, enako velja za poporodno obdobje. In kot si že sama ugotovila, včasih so ženske garale in očitno so solidarnostno medgeneracijsko poskrbele vsaj za tisti mesec “dopusta”. Verjemi pa, da so to deloma tudi “kmečke slike” in da povsod ni bilo tako, je hudobna tašča ta mlado hitro spet vpregla.

In kaj, če mladi očka ne more koristiti porodniškega dopusta? Nimajo vsi te možnosti. Naj bo mlada mama sama, po možnosti po carskem rezu ali vsa prerezana? Niso vse mame super fit. No, jaz sem bila, nisem se delala herojko, razumem pa druge.
Po porodu mora porodnica nekaj dobrega pojesti, se pravi, je treba nekaj skuhati. In ne samo pašto z rio mare, pač pa juho, kakšen dober zrezek, kuhano zelenjavo, malo riža ali krompirja, kompot, itd. Če porodnica ni “postrežena”, ne bo imela mleka. Od nič ni nič.
In ne govorim tega, da mora porodnica strogo ležati kakšen mesec. Vsaj kakšen teden pa je dobro malo počivati in se pustiti malo razvajati.

Ne boš vrjela, danes ko dobiš odpustnico iz porodnišnice, dobiš zraven še A4 list z navodili. Ja in piše, da svetujejo sprehode čim prej, seveda vremenu in počutju primerne. ( če slučajno ne verjameš ti ga lahko slikam in objavim tukaj!)

Nisem bila postržena ne prvič in ne drugič…
Nisem jedla nobenega “krč##ga” mlečnega kruha, jedla sem surovo sadje in zelenjavo in ne boš vrjela mleka sem imela za izvoz. Otroka nista imela krčev.

Take ženske s takimi idejami, kot si ti, pri meni niso dobrodošle, se delajo pametne kot hudič, v resnici se pa sploh ne zavedajo kakšno škodo delajo okoli sebe!!!

Če mamica rabi pomoč naj si jo najde, če pa sfolga sama ji pa ni trba težiti, s svojimi zahojenimi pogledi na svet.

Ne boš vrjela, danes ko dobiš odpustnico iz porodnišnice, dobiš zraven še A4 list z navodili. Ja in piše, da svetujejo sprehode čim prej, seveda vremenu in počutju primerne. ( če slučajno ne verjameš ti ga lahko slikam in objavim tukaj!)

Nisem bila postržena ne prvič in ne drugič…
Nisem jedla nobenega “krč##ga” mlečnega kruha, jedla sem surovo sadje in zelenjavo in ne boš vrjela mleka sem imela za izvoz. Otroka nista imela krčev.

Take ženske s takimi idejami, kot si ti, pri meni niso dobrodošle, se delajo pametne kot hudič, v resnici se pa sploh ne zavedajo kakšno škodo delajo okoli sebe!!!

Če mamica rabi pomoč naj si jo najde, če pa sfolga sama ji pa ni trba težiti, s svojimi zahojenimi pogledi na svet.
[/quote]

Sprehodi čimprej ne pomenijo takoj. Kak teden ali dva je koristno, da si porodnica odpočije.
Ti si seveda ena tistih super sposobnih monovk, ki ste športale in vse normalno delale do poroda, takoj po porodu, ki je seveda bil lažji od obiska zobarja, normalno skrbite za dojenčka, za gospodinjstvo, saj pospravljate, ko dojenček spi. V reali je drugače in je vsaj prva dva tedna kaos. Običajni dojenčki veliko jokajo, malo spijo, imajo krče. Običajne porodnice potrebujejo počitek, dobro hrano, nekoga, ki jim pomaga pri dojenčku, njihovo telo potrebuje najmanj 6 tednov, da približno preide v prejšnje stanje. To velja seveda za vezi, mišice, maternico. Če porodnica v prvih dnevih ne pazi nase, bo imela posledice, povešeno maternico ali pa še kaj drugega.

Sprehodi čimprej ne pomenijo takoj. Kak teden ali dva je koristno, da si porodnica odpočije.
Ti si seveda ena tistih super sposobnih monovk, ki ste športale in vse normalno delale do poroda, takoj po porodu, ki je seveda bil lažji od obiska zobarja, normalno skrbite za dojenčka, za gospodinjstvo, saj pospravljate, ko dojenček spi. V reali je drugače in je vsaj prva dva tedna kaos. Običajni dojenčki veliko jokajo, malo spijo, imajo krče. Običajne porodnice potrebujejo počitek, dobro hrano, nekoga, ki jim pomaga pri dojenčku, njihovo telo potrebuje najmanj 6 tednov, da približno preide v prejšnje stanje. To velja seveda za vezi, mišice, maternico. Če porodnica v prvih dnevih ne pazi nase, bo imela posledice, povešeno maternico ali pa še kaj drugega.
[/quote]

Ah ja, posledice imaš zaradi slabega vezivnega tkiva, ki nastrada med porodom . Večina ne dela nič težkega takoj po porodu, pa imajo nekatere vseeno konkretne posledice kasneje. Zaradi poroda samega.

Sprehodi čimprej ne pomenijo takoj. Kak teden ali dva je koristno, da si porodnica odpočije.
Ti si seveda ena tistih super sposobnih monovk, ki ste športale in vse normalno delale do poroda, takoj po porodu, ki je seveda bil lažji od obiska zobarja, normalno skrbite za dojenčka, za gospodinjstvo, saj pospravljate, ko dojenček spi. V reali je drugače in je vsaj prva dva tedna kaos. Običajni dojenčki veliko jokajo, malo spijo, imajo krče. Običajne porodnice potrebujejo počitek, dobro hrano, nekoga, ki jim pomaga pri dojenčku, njihovo telo potrebuje najmanj 6 tednov, da približno preide v prejšnje stanje. To velja seveda za vezi, mišice, maternico. Če porodnica v prvih dnevih ne pazi nase, bo imela posledice, povešeno maternico ali pa še kaj drugega.
[/quote]

Bravo, vsaj ena pametna. Posledice nespametnega ravnanja se pokažejo, ne danes in ne jutri, pač pa čez nekaj let!
V medicini je marsikaj moderno. Samo poglejte glede otroške prehrane. Tako je tudi z zdravjem. Včasih so morale porodnice v bolnišnici strogo ležati en teden, danes morajo takoj vstati! Kakšne razlike? Kaj je prav? Najbrž nekaj vmes. Dejstvo pa je, da so se včasih ženske pazile, če se je le dalo, saj so vedele, da če zdravje izgubijo, ga nikoli več ne pridobijo.

Ne boš vrjela, danes ko dobiš odpustnico iz porodnišnice, dobiš zraven še A4 list z navodili. Ja in piše, da svetujejo sprehode čim prej, seveda vremenu in počutju primerne. ( če slučajno ne verjameš ti ga lahko slikam in objavim tukaj!)

Nisem bila postržena ne prvič in ne drugič…
Nisem jedla nobenega “krč##ga” mlečnega kruha, jedla sem surovo sadje in zelenjavo in ne boš vrjela mleka sem imela za izvoz. Otroka nista imela krčev.

Take ženske s takimi idejami, kot si ti, pri meni niso dobrodošle, se delajo pametne kot hudič, v resnici se pa sploh ne zavedajo kakšno škodo delajo okoli sebe!!!

Če mamica rabi pomoč naj si jo najde, če pa sfolga sama ji pa ni trba težiti, s svojimi zahojenimi pogledi na svet.
[/quote]

Glede na tvoj strupen jezik, si ne bi upala priti niti blizu. Ti kar kraljuj v svojem domovanju.

Sprehodi čimprej ne pomenijo takoj. Kak teden ali dva je koristno, da si porodnica odpočije.
Ti si seveda ena tistih super sposobnih monovk, ki ste športale in vse normalno delale do poroda, takoj po porodu, ki je seveda bil lažji od obiska zobarja, normalno skrbite za dojenčka, za gospodinjstvo, saj pospravljate, ko dojenček spi. V reali je drugače in je vsaj prva dva tedna kaos. Običajni dojenčki veliko jokajo, malo spijo, imajo krče. Običajne porodnice potrebujejo počitek, dobro hrano, nekoga, ki jim pomaga pri dojenčku, njihovo telo potrebuje najmanj 6 tednov, da približno preide v prejšnje stanje. To velja seveda za vezi, mišice, maternico. Če porodnica v prvih dnevih ne pazi nase, bo imela posledice, povešeno maternico ali pa še kaj drugega.
[/quote]

Od kratkega sprehoda se ti ne povesi maternica. In res je, da mi je bila gastroskopija bolj boleča kot porod.

Je pa res tudi to, da sem se celo nosečnost trudila biti fit, vendar je bilo zaradi zatekanja nog to nemogoče… na koncu sem lahko samo še plavala.

Nisem bila nobena super monovka, imela sem razmetano, pomila sem po tleh šele 2 meseca po porodu, imam pa robotski sesalec…

Če pride do komplikacij pri porodu je druga zgodba, ene ne zmorejo in jih nič ne obsojam… pustite pa dihat tistim ki zmoremo, ni noben greh če zmoremo in če ne rabimo pomoči tašč in mam!

Ene imamo raje razmetano, kot da se kdo vtika v vaše življenje.

Bravo, vsaj ena pametna. Posledice nespametnega ravnanja se pokažejo, ne danes in ne jutri, pač pa čez nekaj let!
V medicini je marsikaj moderno. Samo poglejte glede otroške prehrane. Tako je tudi z zdravjem. Včasih so morale porodnice v bolnišnici strogo ležati en teden, danes morajo takoj vstati! Kakšne razlike? Kaj je prav? Najbrž nekaj vmes. Dejstvo pa je, da so se včasih ženske pazile, če se je le dalo, saj so vedele, da če zdravje izgubijo, ga nikoli več ne pridobijo.
[/quote]

Za tvoj včasih, včasih, včasih.
Včasih so tudi kadili vse povsot in nekaj časa celo priporočali kajenje…
Včasih so bila tudi azbestna vlakna vgrajena vse povsod…

Preboli že enkrat, da se časi spreminjajo in da to kar je bilo v tvoji “mladosti” normalno zdaj ni več!

Bravo, vsaj ena pametna. Posledice nespametnega ravnanja se pokažejo, ne danes in ne jutri, pač pa čez nekaj let!
V medicini je marsikaj moderno. Samo poglejte glede otroške prehrane. Tako je tudi z zdravjem. Včasih so morale porodnice v bolnišnici strogo ležati en teden, danes morajo takoj vstati! Kakšne razlike? Kaj je prav? Najbrž nekaj vmes. Dejstvo pa je, da so se včasih ženske pazile, če se je le dalo, saj so vedele, da če zdravje izgubijo, ga nikoli več ne pridobijo.
[/quote]

Danes vse bolnike, tudi tiste po srčni operaciji čim prej spravijo pokonci. Nekako so ugotovili, da je tako okrevanje najhitrejše in je manj komplikacij. Sprijazni se, da je tvoje razmišljanje pač rahlo zastarelo.

Danes vse bolnike, tudi tiste po srčni operaciji čim prej spravijo pokonci. Nekako so ugotovili, da je tako okrevanje najhitrejše in je manj komplikacij. Sprijazni se, da je tvoje razmišljanje pač rahlo zastarelo.
[/quote]

Tukaj govorite o skrajnostih. NOBENA od njih ni dobra. Nihče ne govori, da mora mamica en teden samo ležat. Seveda vstaneš, ker je to dobro za obtok. Seveda greš na kratek sprehod. Sem pa pri svojem delu z mamami zasledila tudi vprašanja, če lahko gre 10.dan po porodu na redni desetkilometrski tek…
Sama sem imela izredno težke nosečnosti, sem se pa po porodu počutila kot rožica. Brez vsake pomoči, razen seveda možev prispevek.
Na splošno mislim, da smo zatuškale naravni občutek o svojem telesu. Gledamo na koledar kaj smemo, in na netu kaj priporočajo. Nobena pa se ne vpraša več, kaj čuti. Ne tista junakinja zgoraj, ne ona, ki je en teden ležala, ker tako priporočajo.
Tistih 6 tednov ni kar tako iz trte zvitih. Seveda so socialne in higienske razmere povsem druge, kot včasih. Telo pa potrebuje mir, vezi se morajo spet učvrstiti, hormoni umiriti. V literaturi je navedeno, da telo potrebuje približno 6 mesecev, da se po porodu spet popolnoma “naštela” nazaj. In to ostaja enako – včasih in zdaj. Je pa neučakanost in tekmovanje huda reč. zadnja leta vedno bolj. Katera zmore prej.
Greš v nakupovalni center in praktično nikoli (grem enkrat na par mesecev) ne grem domov ne da bi videla kakšnega čisto majcenega dojenčka. Ni važno, če je sezona gripe ali karkoli že. In skupaj šetka celotna srečna družinica – torej ne gre za življenjsko nujo, da se dojenčka vzame s sabo…
In ja, posledice se pokažejo v meni. Ampak značilnost pubertete je, da si pameten k stomater, če razumete.

Tukaj govorite o skrajnostih. NOBENA od njih ni dobra. Nihče ne govori, da mora mamica en teden samo ležat. Seveda vstaneš, ker je to dobro za obtok. Seveda greš na kratek sprehod. Sem pa pri svojem delu z mamami zasledila tudi vprašanja, če lahko gre 10.dan po porodu na redni desetkilometrski tek…
Sama sem imela izredno težke nosečnosti, sem se pa po porodu počutila kot rožica. Brez vsake pomoči, razen seveda možev prispevek.
Na splošno mislim, da smo zatuškale naravni občutek o svojem telesu. Gledamo na koledar kaj smemo, in na netu kaj priporočajo. Nobena pa se ne vpraša več, kaj čuti. Ne tista junakinja zgoraj, ne ona, ki je en teden ležala, ker tako priporočajo.
Tistih 6 tednov ni kar tako iz trte zvitih. Seveda so socialne in higienske razmere povsem druge, kot včasih. Telo pa potrebuje mir, vezi se morajo spet učvrstiti, hormoni umiriti. V literaturi je navedeno, da telo potrebuje približno 6 mesecev, da se po porodu spet popolnoma “naštela” nazaj. In to ostaja enako – včasih in zdaj. Je pa neučakanost in tekmovanje huda reč. zadnja leta vedno bolj. Katera zmore prej.
Greš v nakupovalni center in praktično nikoli (grem enkrat na par mesecev) ne grem domov ne da bi videla kakšnega čisto majcenega dojenčka. Ni važno, če je sezona gripe ali karkoli že. In skupaj šetka celotna srečna družinica – torej ne gre za življenjsko nujo, da se dojenčka vzame s sabo…
In ja, posledice se pokažejo v meni. Ampak značilnost pubertete je, da si pameten k stomater, če razumete.
[/quote]

Upam, da nisi res patronažna 🙂 Ker potem si ravno ti ena izmed tistih, ki so polne nekih “modrosti”, ki nimajo neke resne podlage. Posledice pretiravanja so res lahko videne oziroma občutene kasneje. Večina pač ne teče maratona med nosečnostjo, še manj pa po njej. Tako da ne pretiravaj še ti, no. Si tudi pametna ko sto mater. Pa še patronažna po vrh? Hudo…

Zato ima pa otrok dva starša. Pametna ženska si izbere opravilno sposobnega moža in potem nima težav s tem, kdo ji bo po porodu prišel krompir lupit.

In dva starša sta popolnoma dovolj, da poskrbita za eno majhno štručko in sama zase.

Babice, ki bi hodile kričat na porodnico in se vmešavat v vsak drek in pametovat, kako je porod izgledal 150 let nazaj, v večini mladih družin niso dobrodošle. Če se preveč vsiljujejo, so posledice za medsebojne odnose dolgoročne, ker mlada mama tri dni po porodu pač nima energije, da bi se še z mamo pregovarjala, grenak priokus pa ostane.

Jaa… kot pravite, vse je naravno, vse je življenjsko…. Je pa mi skoraj počo film, ko sem slišala temu podoben stavek , kak smo ženske ob rojevanju naravno življenjsko enačene z živalmi – na primer : Ja kaj pa te mačka, ko jih ma po 5 naenkrat, pa sama ?
2.primer : Ja gle kravo kaka je, pa kako vlko tele vun prie , pa ma po večini sama !

in to je prišlo iz ust ožje žlahte – bolano, na bruhanje mi gre.
Še dobro da smo tak daleč, res.
In še najljubši stavek : Joj daj no, še vsaka je vun prišla s porodne , še ti boš.
eh tak pa sn te res pomirjena, to je ja tak da grem v Špar po kruh pa mleko. Mater, še vsak je šel, kupo pa pojedo . Bomo komplicirali ?

JA, ker danes morš bit čez 4h, poln obiskov po porodu, pokazat da se lahko kljub vsem šivom ( ali ne ) vsedeš, vstaneš, hodiš….. kaj pa te.

Sama sem bla 4 tedne po porodu HIN . pri svojih 23 ih ( takrat ) . Pa sn misla da bom skakala po enem tednu – ja pa ja. nisn se napravlala da zmorem, ker NISEM MOGLA.
kere pa lahko, pa svaka vam čast, in poklon…
in občodujem vsako žensko ki rodi… in ki rodi po 1em porodu še…

New Report

Close