Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj mojega otroka posiljujejo z Miklavžem in božičkom?

Zakaj mojega otroka posiljujejo z Miklavžem in božičkom?

Ja, lahko utemeljim. Cerkev se zna prav dobro otresti tistega, česar ne mara. In če jim ne bi bilo v interesu, da božiček z vso komercialno navlako postane del praznika, bi to naredila. Pa ni. Delam v zdravstvu in velikokrat za božič delam, ali pa na božično noč. Z veseljem prevzamem to dežurstvo, da so lahko tisti, ki praznujejo božič, doma z družino. Božičnice ne dobim.

Že vse življenje praznujemo božič, hodimo k maši, na ta večer se dobimo z ožjo družino na skromni večerji, okrasimo drevesce, naredimo jaslice in ob polnoči gremo k polnočnici.
Za božička sem prvič slišala po osamosvojitvi Slovenije. Prej ni bilo reklam, polnih trgovin in daril pod drevescem za božič. So bila pa za novo leto. Tudi pri krščanskih družinah.

Moji najlepši spomini (letnik 75 sem) pa segajo v otroška leta, ko sem navadno na miklavžev večer 5.12. komaj zaspala in ko sem zjutraj pogledala na mizo v jedilnici, je bila POLNA vsega lepega. Kaj takšnega moja starša nista mogla pripraviti, ker mi nista nikoli kupovala takšnih daril…bilo je čarobno in neverjetno. Tudi ko so me sošolke prepričevale, da so to starši – nemogoče. Takšnih igrač jaz nisem noto v trgovinah videla (seveda, kupovala sta v Italiji in v Ljubljani že mnogo prej)…Miklavž je zame še vedno:) Sedaj že moji otroci ne verjamejo več vanj, ampak meni še kaj prinese pri starših in mojim otrokom tudi…In zame on ni nekaj cerkvenega, nekaj verskega…Miklavž je dobrotnik, ki razveseli pridne otroke. Tiste, o suhem sadju sem slišala pa le od svojih babic in dedkov. Oni še tega niso dobili, čakali pa so ga in verjeli vanj tudi…pa bili tudi razočarani, ker ni prinesel nič, pa so molili in hodili v cerkev. Pa ni bilo!

hipi pipi to naj bodo pa tvoje pobožne želje glede miklavža in božička.

Ne boš mogla uiti sprejeti boš morala. Vsaj v tvojem življenju.

Uh, uh, madona, kaj vse se ni dobilo? Ker imamo doma še vse igrače naših otrok približno enakega letnika kot si ti, potem se je vse to dobilo tudi pri nas. Lego kocke so stare skoraj 40 let, Playmobili ( eni kavbojci in indijanci pa konji) tudi nekaj takega. In miklavž pa božič imata tradicijo, ki je stara največ 150 let.

Meni je zdaj lepše kot je bilo včasih. Zdaj so ljudje odprti se veselijo včasih pa so bili zaprti v svoje misli in domove. Bolj zaradi strahu kot pa da bi si to želeli. Zdaj je veliko lepši december bolj sproščen in miren čeprav je povsod veliko ljudi :-).

Kako ni bilo? Cerkev je imela, župniki so imeli, ampak niso pa dali tistim, ki so molili in hodili v cerkev. Tako to je. No, saj ko so ji razlastili in zemljo dali ljudem, potem pa je bilo suho sadje za otroke.

Hm.,..previdno s tem. Veš, miklavž ni izmišljitina, ampak osnovan na realnosti iz preteklosti. Gre za dobrosrčnega mislim da madžarskega škofa, ki je obdaroval ljudi…[/quote]
Saj je vseen od kod je prišel in ali je bil pripadnik kake cerkve,če je obdaroval ljudi že ni bil slab in šteje le dobrota.

In to je bistveno.

Moji najlepši spomini pa so povezani s postavljanjem jaslic in drevesca. Polnočnica in molitve so mi bili že takrat odveč, ker sem bila tak mali poganček že kot otrok, ampak razporejanje ovčk po mahu, izbiranje okraskov, lučke,… kot otrok sem to komaj dočakala. In potem so zvečer gorele samo lučke in kakšna svečka, hiša je dišala po kadilu,…

In danes to počnem s svojo družino. V meni to zbudi spomine na otroštvo, otrok s tem ustvarja svoje spomine in upam, da bo te lepe običaje prenesel naprej. Novo leto je pač žurka, takrat smo dolgo pokonci, kaj dobrega pojemo, norimo naokrog,… božič je pa umirjen in prav res čaroben, za otroke še sploh. Že tam nekje sredi novembra se začne pričakovanje in se potem do božiča samo še stopnjuje.

Hipi pipi, ti do svojega otroka nimaš čisto nobene empatije, če ga boš za takšne stvari prikrajšala. Saj tukaj ne gre samo za jaslice. Pač ne postavljat jaslic, če bi ti glava eksplodirala ob pogledu na malega Jezuščka v jaslih. Ignorirat pa božiča tudi ne, ni fer do otroka. Letos je še premajhen, čez nekaj let bo pa sam od sebe opazil, da to zamuja, tudi če se boš ti trudila vse skupaj pred njim skrit.

Česa te je bilo pa strah ? Pa sproščenost ob kao 400.000 lačnih kot piše nekdo danes na forumu? A da je bilo včasih hudo, pa ljudje so bili zaprti v svoje misli in domove, danes so pa zaprti v svoje misli in tavajo po nakupovalnih centrih! Hudo razmišljanje!

Zapelji se do pediatrične klinike v Ljubljani. Otroci s pobritimi glavicami, rak. Otroci na invalidskih vozičkih. Vse druge bolezni. To ni fer do otroka. Ne pa to, da družina ne praznuje božiča. Pa saj ste blazne, ženske.

Božiček kot ga danes poznamo, res prihaja iz Amerike, svoje zametke pa ima v Miklavžu oz. nizozemskem Sinterklaasu. Nizozemski priseljenci so namreč v ZDA prinesli Miklavža v škofovskem plašču, potem so se jim pridružili Skandinavci z njihovim očetom Mrazom in Angleži s Saint Nicholasom in Father Christmasom (v zelenem plašču). V njihovem talilnem loncu različnih kultur se je vse to lepo stopilo v neke vrste Božička, ki je nekako ustrezal vsem. Nizozemski Sinterklaas se je preimenoval v Santa Clausa in prvič so o njem pisali v časopisu leta 1773. Prikazali so ga kot debelega nizozemskega mornarja v zelenem plašču.
Božička, podobnega temu danes, je leta 1852 v tedniku Harper’s Weekly na temo ameriške državljanske vojne v škratovska oblačila oblekel karikaturist Thomas Nast. Za rdečo barvo se je on sam odločil in ne Coca Cola. Božiček, približno takšen kot si ga je Nast zamislil, se je v oglasu za Coca Colo prvič pojavil šele leta 1920. To pa samo zato, ker so hoteli z njim v glavni vlogi ljudi prepričat, da je ta pijača dobra tudi za pozimi ne samo za poleti. CocaCola je potem to podobo razširila na vse konce in kraje.
V Sloveniji so v preteklosti večinoma vsi poznali Miklavža, ponekod so po nemškem zgledu poznali obdarovanje Kristkindla za božič. Neke vrste Dete Jezus . Še danes ponekod rečejo, da so »za jezuščka« dobili to pa to. Je bil pa poimenovan tudi kot mali bog v božička.

Saj vem, da le še provociraš, ker tvoji argumenti niso za nikamor. Pa poglej še z drugega zornega kota, ali pač misliš, da je tvoja ateistična religija edina prava pot v življenju in bi se morali vsi po njej ravnati? Imam kolegico, ki so doma precej verni, ima 2 otroka, ki jih obdari samo Miklavž. Pa se zaradi eksistence Dedka Mraza ne počuti ogrožene in se ne bo razpočla kot morska žaba zaardi svoje ideologije, kot to počneš ti.
Je ne moti, če od ene babice dobita darilo še za dedka Mraza, pa tudi ju z veseljem pelje na predstavo z obiskom dedka Mraza, ki jo organizira vsako leto njena služba. Pa tudi sama pravi, da je dedek Mraz pač komunističen lik, ampak je to tako ne moti, kot moti tebe ameriški Božiček, katerega vsaj po mojih izkušnjah Cerkev absolutno zavrača, kar znajo povedati tudi pri pridigi. Ampak očitno si ti dobro informirana in redna udeleženka nedeljskih bogoslužij, da veš, kako se ga ne branijo 🙂

Česa te je bilo pa strah ? Pa sproščenost ob kao 400.000 lačnih kot piše nekdo danes na forumu? A da je bilo včasih hudo, pa ljudje so bili zaprti v svoje misli in domove, danes so pa zaprti v svoje misli in tavajo po nakupovalnih centrih! Hudo razmišljanje![/quote]

Ja meni je pač lepši Božič zdaj :-).

Drugo pa ne bi komentirala, ker ni ta tema.

Zapelji se do pediatrične klinike v Ljubljani. Otroci s pobritimi glavicami, rak. Otroci na invalidskih vozičkih. Vse druge bolezni. To ni fer do otroka. Ne pa to, da družina ne praznuje božiča. Pa saj ste blazne, ženske.[/quote]

imela težko mladost?

Zapelji se do pediatrične klinike v Ljubljani. Otroci s pobritimi glavicami, rak. Otroci na invalidskih vozičkih. Vse druge bolezni. To ni fer do otroka. Ne pa to, da družina ne praznuje božiča. Pa saj ste blazne, ženske.[/quote]

imela težko mladost?[/quote]

Ne, imam pa otroka, ki bojuje svojo bitko, ki je veliko bolj nefer od tega, da nekdo nima božiča.

Zapelji se do pediatrične klinike v Ljubljani. Otroci s pobritimi glavicami, rak. Otroci na invalidskih vozičkih. Vse druge bolezni. To ni fer do otroka. Ne pa to, da družina ne praznuje božiča. Pa saj ste blazne, ženske.[/quote]

Meni je žal za vse te otroke. Lahko ti pa povem, da že nekaj let sodelujem v predbožični akciji obdarovanja otrok v eni izmed slovenskih bolnišnic. In verjemi mi, da tam ni nobenih pripomb glede ideologije in komunizma in cerkve in vsega tega bulšita. Pomembno je samo to, da otroke vsaj za eno popoldne osrečimo in razvedrimo. Če bi mi nekdo rekel, da tam enemu malčku ne smemo darila izročit, ker so starši ateisti, bi se pomoje stepla z njim.

Zaradi strahu? Pa kje ste vi to živeli???

Pa daj no mir s sproščenim decembrom. Kje je bila leta osemdeset ta decembrska norišnica in histerija? Mi smo imeli družinsko večerjo pri stari mami, poslušali smo plošče z božičnimi pesmimi in šli smo k polnočnici. Za božička nismo niti slišali.

Ja,se popolnoma strinjam.Včasih smo rekli,da nam Jezušček prinese darila(moj mož,star 37 let še vedno tako reče),danes pa rečemo Božiček.Meni je popolnoma vseeno,kako mu rečemo,sem pa vesela in ortoci tudi,ba Božič praznujemo in ga pričakujemo cel december.Se mi pa kar malo smilijo tisti,ki ga ne.Mogoče so prav nevoščljivi za ta naš najlepši družinski praznik.

http://www.youtube.com/watch?v=CcEsypy6tIE

Ja, lahko utemeljim. Cerkev se zna prav dobro otresti tistega, česar ne mara. In če jim ne bi bilo v interesu, da božiček z vso komercialno navlako postane del praznika, bi to naredila. Pa ni. Delam v zdravstvu in velikokrat za božič delam, ali pa na božično noč. Z veseljem prevzamem to dežurstvo, da so lahko tisti, ki praznujejo božič, doma z družino. Božičnice ne dobim.[/quote]

Nisi utemeljila. Cerkev nima nobenega vpliva na trgovce in njihove reklame, zato ne more glede božička narediti ničesar drugega kot to, da opozarja vernike na pravo bistvo božiča, ki pa nikakor ni božiček. Nikakor ga ne priznava kot del praznika in če nisi verna, ne hodiš v cerkev in ne veš o tem nič, ne moreš vedeti kaj se tam govori in kaj cerkev zagovarja in kaj ne. Kaj se pa sploh zanimaš za to, če ti za vse to verovanje dol visi? Če pa še kar vztrajaš pri svojem, pa bodi tako pametna in mi prosim podrobno razloži, zakaj sklepaš, da ima cerkev božička za del praznika in kaj naj bi po tvoje storila, da bi ga skenslali. Pojma o pojmu nimaš, ker si pomešala vse hruške, jabolka in češnje skupaj in si iz tega ustvarila mišljenje.

Čestitke za prevzemanje dežurstva, nisi mi pa odgovorila glede božičnice. Če bi jo dobila in to 1500 evrov, kot bo menda v ajdovskem podjetju, bi jo vzela ali zavrnila?

New Report

Close