Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Zakon vs izvenzakonska skupnost

Zakon vs izvenzakonska skupnost

Verjetno je bilo bolj to, da obstoja zveze pred sodiščem ni uspela dokazati oz. so morda bratje dokazali, da sta že pred njegovo smrtjo nehala, oporoke pa tako ali tako ni bilo.


Je res. Ampak kot najemodajalec moras pac imet urejeno dokumentacijo in ni dobro mesati biznis in zabavo 😉
Najemnik ima svojo sobo in souporabo npr kuhinje kopalnice ni pa se treba z njim druzit in hodit na dopust
Ker pol beres tako zgodbo kot v tej temi haha
[/quote]

Včasih sem se spraševala od kje ljudem ideje za scenarije za filme in nadaljevanke, potem sem odkrila MON:):):)

Verjetno je bilo bolj to, da obstoja zveze pred sodiščem ni uspela dokazati oz. so morda bratje dokazali, da sta že pred njegovo smrtjo nehala, oporoke pa tako ali tako ni bilo.
[/quote]

30 let sta bila partnerja. zveza je seveda obstajala. ampak švedska ne priznava izvenzakonske zveze
https://abcnews.go.com/Health/stieg-larsson-girlfriend-eva-gabrielsson-rages-memoir/story?id=12950542

https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2054&artikel=6251716

According to the Cohabitation Act, couples who simply live together don’t have the same rights and obligations as married couples.

This can create complications, especially when it comes to property and inheritance. Edebäck says one important thing to remember is that unlike married couples, sambo couples don’t inherit from each other.

priznava pa skupno lastnino po skupnem življenju…

“If I buy a condo or an apartment with my money, and my girlfriend or boyfriend moves in with me – if I buy it at the exact time that we’re moving in together, the whole apartment or condo would be in our division of property, even though I paid for it. That’s another example that you really need to look at your life situation and think about what do we want if we were to separate, or if one of us were to die,” says Edebäck.

Ona dva sta imela neko posebno situacijo, ker kolikor berem, se nista poročila in sta zelo skrivala naslove zaradi varnosti, ker so njemu grozili zaradi novinarskega dela, tako da se mogoče tudi nista prijavila skupaj iz istega razloga in je bilo potem težko dokazat, da sta bila sploh res par. Sta nasploh živela nekako pod krinko, pa verjetno niti organi tam ne vedo, kako in kaj. Kaj ona zdaj po smrti pravi, verjetno ne morejo upoštevat preveč.

Včasih sem se spraševala od kje ljudem ideje za scenarije za filme in nadaljevanke, potem sem odkrila MON:):):)
[/quote]
Ampak res haha
Samo ta zmaga z najemnikom na dopust in na druzinska srecanja..ko mislis da si ze vse prebral :))

Ona dva sta imela neko posebno situacijo, ker kolikor berem, se nista poročila in sta zelo skrivala naslove zaradi varnosti, ker so njemu grozili zaradi novinarskega dela, tako da se mogoče tudi nista prijavila skupaj iz istega razloga in je bilo potem težko dokazat, da sta bila sploh res par. Sta nasploh živela nekako pod krinko, pa verjetno niti organi tam ne vedo, kako in kaj. Kaj ona zdaj po smrti pravi, verjetno ne morejo upoštevat preveč.
[/quote]
tudi če bi uradno živela skupaj, na švedskem izvenzakonski partnerji ne dedujejo drug po drugem.

Ona dva sta imela neko posebno situacijo, ker kolikor berem, se nista poročila in sta zelo skrivala naslove zaradi varnosti, ker so njemu grozili zaradi novinarskega dela, tako da se mogoče tudi nista prijavila skupaj iz istega razloga in je bilo potem težko dokazat, da sta bila sploh res par. Sta nasploh živela nekako pod krinko, pa verjetno niti organi tam ne vedo, kako in kaj. Kaj ona zdaj po smrti pravi, verjetno ne morejo upoštevat preveč.
[/quote]

Gledala sem oddajo, kjer so nastopali vsi vpleteni in sploh ni šlo za to, da ne bi bilo jasno, da sta bila v zvezi. Nista pa bila poročena zaradi vrednot, ki sta jih imela (da družba ne more določati njunega odnosa in bla bla). On je imel celo napisano svojo oporoko, ki pa ni bila overjena. Ker je umrl nepričakovano za kapjo, denar pa je v bistvu ravno takrat oz. celo po smrti začel na veliko pritekati od te trilogije, se je pričel spor. Na koncu so ga dobili bratje, ki pa imajo celo povsem druge vrednote kot njihov pokojni brat (ampak pri denarju se vse pogliha očitno):


Ampak res haha
Samo ta zmaga z najemnikom na dopust in na druzinska srecanja..ko mislis da si ze vse prebral :))
[/quote]

Možnosti so neomejene:):):)

30 let sta bila partnerja. zveza je seveda obstajala. ampak švedska ne priznava izvenzakonske zveze
[/quote]

Seveda jo priznava, kot imaš kasneje razloženo v tvojem prispevku, ampak pač ne za dedovanje.

Za deljenje premoženja ob razhodu (če sta oba živa) pa štejejo v tisto maso še več premoženja kot pri nas. Verjetno je avtor bolj na to ciljal.

Seveda jo priznava, kot imaš kasneje razloženo v tvojem prispevku, ampak pač ne za dedovanje.

Za deljenje premoženja ob razhodu (če sta oba živa) pa štejejo v tisto maso še več premoženja kot pri nas. Verjetno je avtor bolj na to ciljal.
[/quote]
vprašanje je bilo, kje imajo enako ureditev, kot mi, to je, da sta izvenzakonska iz zakonska veza izenačeni v vseh pravicah
na švedskem že ne.


vprašanje je bilo, kje imajo enako ureditev, kot mi, to je, da sta izvenzakonska iz zakonska veza izenačeni v vseh pravicah
na švedskem že ne.
[/quote]

Odgovor je pa bil:

Saj tudi mi nimamo čisto izenačene zakonske in izvenzakonske skupnosti (npr. pri zakonski se avtomatsko šteje, da je otroka naredil soprog, pri izvenzakonski mora domnevni oče otroka najprej priznat – verjetno so še kakšne druge razlike).

Čisto enako verjetno nikjer ni, ker to vljučuje 1000 različnih točk.

Drugače je dokaj podobno
, kot pri nas, urejeno v/na: Nizozemskem, Švedskem, Norveškem, Franciji.

Odgovor je pa bil:

Saj tudi mi nimamo čisto izenačene zakonske in izvenzakonske skupnosti (npr. pri zakonski se avtomatsko šteje, da je otroka naredil soprog, pri izvenzakonski mora domnevni oče otroka najprej priznat – verjetno so še kakšne druge razlike).

Čisto enako verjetno nikjer ni, ker to vljučuje 1000 različnih točk.

Drugače je dokaj podobno
, kot pri nas, urejeno v/na: Nizozemskem, Švedskem, Norveškem, Franciji.

[/quote]

tole glede očetovasva pri nas je čisto birokratska zadeva
kako naj država ve, kdo bo oče otroka, če nikjer ni zavedeno, da sta dva par?
skupno prebivališče ni pogoj za obstoj veze.

tole glede očetovasva pri nas je čisto birokratska zadeva
kako naj država ve, kdo bo oče otroka, če nikjer ni zavedeno, da sta dva par?
skupno prebivališče ni pogoj za obstoj veze.
[/quote]

To je malo na koncu večja razlika od birokracije. Pri poročenih parih tudi država ne ve, kdo je dejansko oče otroka, ampak kar privzame (pa ne bi bilo treba, lahko bi se šlo skozi isti postopek kot pri izveznazkonskih) – samo za primer.

To je malo na koncu večja razlika od birokracije. Pri poročenih parih tudi država ne ve, kdo je dejansko oče otroka, ampak kar privzame (pa ne bi bilo treba, lahko bi se šlo skozi isti postopek kot pri izveznazkonskih) – samo za primer.
[/quote]

državi je v interesu, da poenostavlja postopke za državljane, ne pa komplicira.
in zahteva, da gre zakonski mož priznat otroke svoje zakonite žene, je nepotrebno kompliciranje.

državi je v interesu, da poenostavlja postopke za državljane, ne pa komplicira.
in zahteva, da gre zakonski mož priznat otroke svoje zakonite žene, je nepotrebno kompliciranje.
[/quote]

Kakor za koga. Lahko ravno to, da tega ni, prinese komplikacije

No, priznam da švedskega dednega prava pa res ne poznam. Gospa je potem seveda vnaprej vedela, da če je v zunajzakonski skupnosti, da pač po partnerju ne more dedovati. Zakaj se je potem sploh tožarila za milijone? Saj je bila vendar z njim iz ljubezni, mar ne? 😉
Res je, da dedna prava po Evropi niso povsod enaka. Poznam malo francoskega, ki za razliko od slovenskega, ki bolj ščiti partnerja/partnerico, tam bolj ščiti otroke, ker dediščino dojema kot delo večih generacij in zato zapustniku dokaj omejuje “svobodno voljo” pri razdelitvi premoženja, če ga je tudi sam kasiral po tem načelu. Primer: zapustnik ima 2 otroka in 1 partnerico/ženo. Vsak od otrok mora nujno dobiti tretjino vsega njegovega premoženja, ne glede na oporoko. Poleg tega se tudi razlikuje, če je partnerica/žena mati otrok ali ne. Skratka, ni povsod isto.

ja slovenska je gotovo ena izmed najbolj liberalnih, drugod pa je zelo različno.
preden se preveč zapleteš v tujini, je fajn malo preveriti tudi pravni vidik, pa ni prehudih solza potem.

Parkrat sem šla ven s tipom (45let) ki je na vprašanje če je poročen odgovoril da ni. Po 3-4 zmenkih izvem da je že v daljši izvenzakonski skupnosti. Je rekel da ga nisem vprašala.
Toliko o tem koliko vaši moški resno jemljejo izvenzakonsko skupnost.

Saj to je potem enako, ker poročeni moški tudi lažejo, da niso poročeni, pa kavsajo se tudi okoli, tako da tudi zakonske skupnosti ne jemljejo resno.

Malce obujam temo.

Imam problem.

Tretja oseba me tozi in dokazuje,

Da sem zivel v izvenzakonski zvezi z recimo. Drugo osebo.

Zadeva je brez nekih otipjivih dokazov.

Me pa skrbi, da si lahko priskrbi price in te price lazno navajajo, se s zivel v izvenzakonski skupnosti.

Kaka se tega lotit…

Aja.. pa brez odvednika bo zadeve urejal…

Odgovor na objavo uporabnika
Od kdaj, 20.03.2019 ob 19:54

Od kdaj vela da je zunajzakonska partnerica upravičena do polovice vsega mojga?

to nikoli ni veljalo

upravičena pa je do polovice vsega, kar sta skupaj ustvarila v vezi.

tako do premoženja, kot do kreditov

Odgovor na objavo uporabnika
saj mi nimamo, 20.03.2019 ob 19:42

Saj tudi mi nimamo čisto izenačene zakonske in izvenzakonske skupnosti (npr. pri zakonski se avtomatsko šteje, da je otroka naredil soprog, pri izvenzakonski mora domnevni oče otroka najprej priznat – verjetno so še kakšne druge razlike).

Čisto enako verjetno nikjer ni, ker to vljučuje 1000 različnih točk.

Drugače je dokaj podobno, kot pri nas, urejeno v/na: Nizozemskem, Švedskem, Norveškem, Franciji.

Manj je izenačenega v Angliji, Nemčiji, Španiji

Skoraj nič izenačeno oz. ponavadi nepriznano pa je v Rusiji, Litvi, Estoniji, Švici

Za Francijo vem, da ni enako kot v Sloveniji. Tam se morajo tisti, ki živijo skupaj registrirati, če želijo uživati enake pravice kot zakonci. Ne velja kar avtomatično, kot pri nas.

New Report

Close