Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek zasvojena dvanajstletnica, kako pomagati

zasvojena dvanajstletnica, kako pomagati

Prosim kak predlog od tistih, ki ste se s tem problemom že srečali. Dejstvo je, da so zaradi preveč popuščanja stvari ušle izpod nadzora in je visenje na telefonu cele dneve edino kar jo zanima. Temu primerno bo tudi spričevalo. Tisti ki mislite pljuvati prosim obvoz, ostale prosim za kak nasvet

Mislim, da nisi edina, ki se spopada s tem problemom. Še dobro, da je poletje in otrokom ni treba biti več ves čas notri.

 

Kot vsaka zasvojenost, je tudi to z ekrani ‘najlažje’ odpraviti postopoma.

Lahko sicer tudi naenkrat, samo se zna zgoditi, da bo imela punca izpade.

Če je bila do zdaj 8 ur na dan na telefonu, ji ga omeji na prvi teden 4 in kasneje 2, toliko da pridete na največ 1 uro na dan.

Glede na starost, mislim da se bo še dalo, če ji preprosto vzameš telefon.

Vmesni čas naj preživi čim bolj aktivno: na bazenu, z vrstniki, v gozdu, ob knjigi…s tabo.

Veliko se ukvarjajte z njo in ji skušajte dopovedati, da na telefonu ni resnični svet.

Mogoče pa ti tudi kaj od tega pride prav:

https://www.varniinternet.si/index.php?option=com_rsform&view=rsform&formId=35

 

 

    Vzredili ste mačka z debelim in košatim repom.Zdaj se vsedite za mizo in premislite: Boste ta rep odstrigli naenkrat ali vsak dan 1 cm?                         Sicer pa : kdo je tu mama in kdo je tu hči? Dobro komando ima nad vami in dobro vas šofira že 12 let…O my god…dvanajstletnica vas vodi…saj ne morem verjeti…klinc pa taka mazasta mama…

Odgovor na objavo uporabnika
obupana381, 24.06.2021 ob 03:12

Prosim kak predlog od tistih, ki ste se s tem problemom že srečali. Dejstvo je, da so zaradi preveč popuščanja stvari ušle izpod nadzora in je visenje na telefonu cele dneve edino kar jo zanima. Temu primerno bo tudi spričevalo. Tisti ki mislite pljuvati prosim obvoz, ostale prosim za kak nasvet

Jaz pa bom “pljuvala” resnico – malo premisli kaj je sploh lahko alternativa!

In resno mislim – kaj je alternativa “ekranom” v današnjem času za odrasle in otroke! Zdaj ob Covid ukrepih pa še bolj. Ne razumem,kaj vi “starši” pričakujete od današnje mladine, ko je vse na internetu: za šolo na internetu, druženje na internetu, oddajanje domačih nalog na internetu, nakupovanje na internetu, plačevanje LPP z Moneto, knjige na tablici, radio na smartphone, nakupovanje preko spleta – vse je na internetu! Pa bodi najprej sama 1mesec brez telefona in interneta: večina mlajših od 30 še ročne ure nima več!

Pa daj bodite realni – vsaj malo.

 

Pri nas je bil problem play station in fortnite. In smo v začetku se dogovarjali, pogovarjali, omejevali. Tudi v službo sva z možem nosila konzole. Ampak je bilo tudi takrat, ko ni igral ves čas spraševanje kdaj bo lahko, pa če ne bi že lahko….Ves čas je bil v nekem pričakovanju igranja. Pa magari čez 3 dni. In je potem prišlo tako daleč, da je mož PS prodal. S težkim srcem, ker je tudi on kdaj pa kdaj kako igro odigral. In od takrat je mir. Ker ve da ga ni in da ga ne bo. Sicer je vmes enkrat prišel na idejo, da bi kupili novega ampak sva mu takoj jasno povedala, da se to ne bo zgodilo. Glede telefona. Če ga že more imeti-zaradi klicanja- kupiš osnovni model na tipke za 30 evrov in to je to. Jaz ne vidim alternative.

Kaj pa rabi dvanajstletnica telefon?

DA se bojite lastnih otrok.

Naši so dopoldan brez daljinca.

Pc je pod kodo.

Telefon ima family set in se po 2 urah uporabe dnevno preklopi samo na klice in smse – to bodo sedaj med počitnicami dobili malo podaljšano.

Zjutraj pospijo.

Potem si naredijo zajtrk, na tabli imajo seznam dnevnih opravil in grejo od opravila do opravila – sami si razporedijo kdo bo kaj naredil in kdaj – včasih recimo kakšno opravilo tudi spustijo pa ok.

Ker imajo telefon omejen, si ponavadi ta screen čas šparajo do večera, zato so čez dan zunaj – imajo bazen, trampolin, košarkaski koš, nogometne gole, kolesa, skiroje, mrežo za odbojko/badbinton ni da ni – včasih se zmenijo s prijatelji (no skoraj vsak drug dan).

Za nalogo imajo tudi, da gredo v nabavo (vsak dan malo) in vsaj začnejo pripravljat kosilo (večkrat ga celo dokončajo). itd itn da ne dolgovezim

 

Tu pa tam jim za foro pustim daljinec in pa telefone odklenem (če je kak deževen dan ali pa fejst vroč pa da vem, da bomo potem recimo cel vikend fejst aktivni). Potem so sposobni cel dan se zležavata po kavču in bulit v tv/gsm – na koncu dneva so tečni kot driske z skurjenimi možgani, da niso sposobni niti normalnega stavka več sproducirat.

Si slaba mati. Dejstvo!

Odgovor na objavo uporabnika
naši 12 10 in 8, 24.06.2021 ob 08:45

DA se bojite lastnih otrok.

Naši so dopoldan brez daljinca.

Pc je pod kodo.

Telefon ima family set in se po 2 urah uporabe dnevno preklopi samo na klice in smse – to bodo sedaj med počitnicami dobili malo podaljšano.

Zjutraj pospijo.

Potem si naredijo zajtrk, na tabli imajo seznam dnevnih opravil in grejo od opravila do opravila – sami si razporedijo kdo bo kaj naredil in kdaj – včasih recimo kakšno opravilo tudi spustijo pa ok.

Ker imajo telefon omejen, si ponavadi ta screen čas šparajo do večera, zato so čez dan zunaj – imajo bazen, trampolin, košarkaski koš, nogometne gole, kolesa, skiroje, mrežo za odbojko/badbinton ni da ni – včasih se zmenijo s prijatelji (no skoraj vsak drug dan).

Za nalogo imajo tudi, da gredo v nabavo (vsak dan malo) in vsaj začnejo pripravljat kosilo (večkrat ga celo dokončajo). itd itn da ne dolgovezim

 

Tu pa tam jim za foro pustim daljinec in pa telefone odklenem (če je kak deževen dan ali pa fejst vroč pa da vem, da bomo potem recimo cel vikend fejst aktivni). Potem so sposobni cel dan se zležavata po kavču in bulit v tv/gsm – na koncu dneva so tečni kot driske z skurjenimi možgani, da niso sposobni niti normalnega stavka več sproducirat.

Telefon ima family set in se po 2 urah uporabe dnevno preklopi samo na klice in smse – to bodo sedaj med počitnicami dobili malo podaljšano.

Mi prosim pojasniš, kako se uredi tole?

Mi smo povedali, da je ekranov za prosti čas 3 ure na dan dovolj. Potem pa ali je to telefon, laptop, pc, tablica, tv, čist vseeno. To je meja. Porabita ali v enem kosu ali v več.

NIKOLI ne obupajte nad svojimi otroci! Tu ste za to, da jim nudite vso podporo in pomoč in sigurno vam bo uspelo. Otroci si sami ne znajo pomagati.

Predlagam naslednje:

1. Zvečer se ima lahko telefon pol ure, potem se odloži v skupni predal in je tam do naslednjega dne (tudi vajin! – vzgledi)

2. Čez dan ima lahko telefon 15-30-30. 15 min zjutraj, 30 min po kosilu in 30 min zvečer. Potem to primerno zmanjšuj njeni starosti primerno. (10-15-30 mogoče)

3. Na sprehod, bazen, sladoled, ….se skupaj VEDNO odpravite brez telefonov. Če je res nujno, naj ostanejo v avtu – vajini, njen pa doma.

4. Skupaj preživite čimveč časa, nekaj kar je njej zabavno in ji pokažita, da tudi vida znata preživeti brez telefonov.

 

Pri nas vsi zvečer telefone pustimo v dnevni, nikoli nobe telefona ne nosi v sobo. Stara sta 17 in 15.  Med obroki so telefoni tudi stran od nas, tudi oglašamo se ne vme, vse lahko počaka. Bodita ji vzor, to jo bo najbolj prepričalo.

 

Držim pesti za vas!

Jaz bi kot prvo predlagala pogovor. Otroci, ki so tako obsedeni z telefoni/internetom običajno nimajo veliko stikov z ljudmi v živo (prijateljev). Vprašaj jo kaj je tako zanimivega da gleda, kakšne ima cilje zase, kako ji to pomaga pri teh ciljih, zakaj ima potrebo opazovati življenja tujih ljudi in ne raje živeti svojega….
Verjetno je punca med bolj sramežljivimi in se na internetu bolj pogumna počuti.

Potem pa naredite plan. Recimo telefon se ne uporablja v šoli, ko prideš domov in se vi družite, pri kosilu/večerji, dokler ni za šolo narejeno….takrat so telefoni recimo na pultu v kuhinji. Vsi, tudi vaši.

Lahko tudi omejiš wifi na recimo samo eno uro. Oz. jo blokiraš kadar nočeš da je na telefonu.

V najslabšem primeru če ni dovzetna za nič od tega bi ji jaz vzela telefon, računalnik bi pa lahko uporabljala samo kadar smo zraven. Sploh sedaj med počitnicami, ko nima dela za šolo.

Pri ljudeh je problem ker se večina dosti boljše o sebi počuti ko si kaj piše, objavlja slike in te hvalijo neznanci. Ni to samo pri otrocih problem. So pa seveda bolj dovzetni. Na internetu se ne rabiš trudit. Ne rabiš bit pogumen in ogovorit koga v knjižnici recimo, ne rabiš vlagati truda v odnose ker imaš občutek da imaš veliko družbe če vedno kdo čeblja s tabo in da like na slike. Kar pa ni res a ne. Upam da imaš vsaj kakšen nadzor nad tem s kom govori, ker imaš na miljone gnusov na tem svetu ki samo čakajo na kakšno naivno 12 letnico. Upam da ste doma kdaj govorili o nevarnosti interneta.

Odgovor na objavo uporabnika
zanimivo882, 24.06.2021 ob 09:06

Telefon ima family set in se po 2 urah uporabe dnevno preklopi samo na klice in smse – to bodo sedaj med počitnicami dobili malo podaljšano.

Mi prosim pojasniš, kako se uredi tole?

https://safe.si/nasveti/zascita-racunalnika-in-mobilnih-naprav/starsevski-nadzor

Otroke se vzagaja privih 10 let.

Ustvari se jim primerno socialno okolje, ki jih okupira dovolj, da nimajo časa in volje za motilce.

Beri: ustrezni prijatelji, družba, hobiji, šport, sorodniki, branje, ustvarjanje, delo z rokami, skrb za živali ipd

Odgovor na objavo uporabnika
otroke se vzgaja, 24.06.2021 ob 10:27

Otroke se vzagaja privih 10 let.

Ustvari se jim primerno socialno okolje, ki jih okupira dovolj, da nimajo časa in volje za motilce.

Beri: ustrezni prijatelji, družba, hobiji, šport, sorodniki, branje, ustvarjanje, delo z rokami, skrb za živali ipd

Točno tako. Naša 10 letnica se ukvarja z vsem živim, predvsem pa bere. Tablica samo za kaj pogledat / poiskat, izjemoma kakšna nedolžna igrica. Računalnik samo za šolo. Telefona nima. In ga tudi še nekaj časa ne bo. In ko bo, ne bo smartphone. Pa si lahko privoščimo vse, kar si poželimo.

Punca je samostojna, ustvarjalna, ne rabi nadzora, ker ve, kaj je prav in zakaj so določene stvari škodljive. Zato niti ne probava. V šoli same petke. Nimam pojma, kako nama je uspelo:) Sva se pa trudila.

Hvala vsem za predloge, sama vem da je otroka treba zaposliti z aktivnostmi sploh zdaj ko bodo počitnice,upam da bo vsaj nekaj uspelo. Problem je ker je ne zanima sport, branje, izleti ročno ustvarjanje itd. Nič od nič. Še na bazen se kopat ne bi šla če ne sme imeti telefona.

Naši če bi imeli vse na voljo v neomejenem času, bi tudi raje bili doma na kavču, kot pa da bi kam šli, kamoli, da bi še doma kaj naredili v času, ko so sami doma.

Če pa ni pa vedo, da si bodo pač poiskali drugo zabavo.

Včeraj je 10 letnik od samega dolgčasa rešil 15 strani matematike, ki jim jo je učiteljica dala, da bodo ponavljali med počitnicami (kdor želi).

Če se kdo pritožuje nad dolgčasom mu rečem, da je dolgčas super za možgane in naj se kar gre ven dolgočasit in pobrskat po možganih – prepričana sem, da bodo sproducirali kakšno “genialno” idejo (no sicer mi je večkrat žal, ker gredo naštimavat kaj butastega – recimo gondolo za mačko spuščat iz balkona na dvorišče – maček je še živ ne skrbite), če pa mu možgani ne bodo sproducirali ničesar genialnega za počet, pa imam jaz par idej v stilu okopvanja krompirja, zlaganja drv, zalivanja vrta ipd…..

Jaz sem kot mula med počitnicami prva dva tedna se dolgočasla in preklada iz kota v kot potem pa sem si že našla neko zabavo. Al s prijateljicami čvek vsak dan na bliznjem igrišču (in gledat fante haha – žoge nobenga ni prijela v roke) al pa na tone prebranih knjig. Tv smo imeli na sobno anteno  😀 Sem letik 1980.

Odgovor na objavo uporabnika
obupana381, 24.06.2021 ob 12:46

Hvala vsem za predloge, sama vem da je otroka treba zaposliti z aktivnostmi sploh zdaj ko bodo počitnice,upam da bo vsaj nekaj uspelo. Problem je ker je ne zanima sport, branje, izleti ročno ustvarjanje itd. Nič od nič. Še na bazen se kopat ne bi šla če ne sme imeti telefona.

Draga moja, otrokom včasih pač ne smeš dati izbire. Sploh, ko so majhni in itak ničesar ne bi ali pa jim je nerodno itd. Takrat ga pač malo porineš v situacijo, da spozna nove stvari, in opazuješ. Naša je poprijela praktično vse, mogoče ne s prve, je pa. Smo imeli pa vedno dogovor, da če ji kaj res ne bi dišalo, lahko neha kadarkoli. Enako je bilo in je še s hrano: Probat je treba vse. Posledično imam otroka, ki se mu vsi čudijo, ker je skorajda vse, tudi stvari, ki jih mnogo odraslih ne.

Aja, pa nehaj upati, ampak se raje aktivno začni ukvarjati z njo. Upanje si videla, kam te je pripeljalo.

 

Evo en primer. Punca je imala same petke v oš. in kasneje.  Pridna, da ne bi mogla biti bolj. Pri 30 je naredila samomor.

Me smo pa luftale odkar pomnim. Od nje smo plonkale naloge. Pa smo naredile fax, in živimo solidno življenje.

Tako, zdaj se pa zamislite.

Odgovor na objavo uporabnika
ekei, 24.06.2021 ob 19:11

Evo en primer. Punca je imala same petke v oš. in kasneje.  Pridna, da ne bi mogla biti bolj. Pri 30 je naredila samomor.

Me smo pa luftale odkar pomnim. Od nje smo plonkale naloge. Pa smo naredile fax, in živimo solidno življenje.

Tako, zdaj se pa zamislite.

zato, ker ni imela telefona?

Evo, jaz sem pa v šoli imela same petke, danes imam novo hišo, ljubečega partnerja, neverjetnega otroka, svoje podjetje, potovanja, skratka življenje, ki ga moji luftarski sošolci nimajo…….

 

Logout, center za zdravljenje odvisnosti od interneta.

https://www.logout.si/sl/

Našla še članek:

https://www.24ur.com/novice/slovenija/v-ambulanti-za-zdravljenje-odvisnosti-od-spleta-kar-20-odstotni-dela.html

Malo si prepozna. Jaz bi takole naredila. Sploh če je še v šoli in pod tvojimi stroški. Dej lepo na njen telefon starševski nadzor in na svojega in ji lahko kadarkoli ugasnes telefon plus aplikacije nebo mogla prenašati brez tvojega dovoljenja odobeitve. Če pa se že počuti odgovorno jo pa nazeni delat. To sta dve možni. Si pa fejst prepozna

New Report

Close