Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek zasvojena dvanajstletnica, kako pomagati

zasvojena dvanajstletnica, kako pomagati

Mi smo to poceli pocasi.Najprej smo sli pozimi na smucarski tecaj.Bila je tako zmatrana,da je pozabila na racunalnik.Potem pocasi se druge stvari.Vec vsega smo poceli skupaj in se je obneslo.Zaposlila se je potem v racunovodstvu in racunalnika ima vrh glave.Vse dobro Ti zelim.

Popizdiš, vzameš telefon in ga zabrišeš v steno in začneš postavljat pravila! Pa kdo je glavni v vaši bajti madona? Potem pa ni čudno, da je današnja generačija snežinkica, kjer so že njihovi starši na pol snežinkice. Pa da ne bo pomote, “njihovi starši” med njih štejem tudi sam, pa v naši bajti ni tega pa nisem dosegel tega s tepežem, da ne bo pomote ampak z vzorcem. Je večina “staršev moje grenracije 40” na telehonih pa ni čudno, da se male kopije samo še navlečejo tega.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Fittness, 25.06.2021 ob 18:30

Malo si prepozna. Jaz bi takole naredila. Sploh če je še v šoli in pod tvojimi stroški. Dej lepo na njen telefon starševski nadzor in na svojega in ji lahko kadarkoli ugasnes telefon plus aplikacije nebo mogla prenašati brez tvojega dovoljenja odobeitve. Če pa se že počuti odgovorno jo pa nazeni delat. To sta dve možni. Si pa fejst prepozna

Od kje se jemljete? Pri 12 letih naj obupa nad otrokom?  Prepozna da je?

Avtorica ta virus in služba ter šola na daljavo je stvar močno poslabšala. Otroci so se odvadili druženja, zatekli so v virtualo. Ponovna socializacija za njih ni samoumevna. Stroka in šola je pri tem čisto odpovedala, starši se pa tudi po večini nismo zavedali problema, dokler ni treščilo. Večina je utopično mislila, da ko se odprejo šole, bo vse po starem, ampak ni. Vsi smo se spremenili. Zato je toliko stisk pri otrocih in mladostnikih. Oni so bili zaprti več kot pol leto. Že od marca jih strašijo z virusom. To je psihično obremenjujoče že za odrasle, kaj šele za otroke. Veliko jih je takih ki ne vidijo več smisla. Zato bi ti v prvi vrsti priporočala pogovor in preživljanja časa skupaj. Nič ne pomaga če otroku odklopiš wifi, sam pa cel popoldan drkaš telefon. Spodbujaj tudi druženje s prijateljicami.

Drugo pa je omejevanje telefona. Nobena skrajnost ni dobra. Ne popolna prepoved s katero se eni hvalijo tu gor, kot tudi ne brez omejitev. To je podobno kot zasvojenost s sladkim. Najti moraš ravnovesje. Za začetek ti priporočam omejevanje zvečer. Mi smo zmenjeni da po 21 ni več telefonov. Vsi jih odložimo na polico v dnevni. Ko si ti v službi ji daš zadolžitve, tako da ne bo skoz na telefonu. Popoldan pa skupno druženje. Predlagam ti da je vsaj 2 tedna dopoldan na kakšnih dejavnosti. Vsi večji kraji imajo kaj organiziranega. Tako ji bo čas hitreje minil.

Aplikacija family link in ti na daljavo operiras in nadzorujes otrokov telefon, tudi lokacijo kje je. Super zadeva.

Odgovor na objavo uporabnika
Vsak dan posebej, 24.06.2021 ob 05:56

Mislim, da nisi edina, ki se spopada s tem problemom. Še dobro, da je poletje in otrokom ni treba biti več ves čas notri.

 

Kot vsaka zasvojenost, je tudi to z ekrani ‘najlažje’ odpraviti postopoma.

Lahko sicer tudi naenkrat, samo se zna zgoditi, da bo imela punca izpade.

Če je bila do zdaj 8 ur na dan na telefonu, ji ga omeji na prvi teden 4 in kasneje 2, toliko da pridete na največ 1 uro na dan.

Glede na starost, mislim da se bo še dalo, če ji preprosto vzameš telefon.

Vmesni čas naj preživi čim bolj aktivno: na bazenu, z vrstniki, v gozdu, ob knjigi…s tabo.

Veliko se ukvarjajte z njo in ji skušajte dopovedati, da na telefonu ni resnični svet.

Mogoče pa ti tudi kaj od tega pride prav:

https://www.varniinternet.si/index.php?option=com_rsform&view=rsform&formId=35

 

 

To Sploh ni to!

To je za računalniške navdušence…

Ti zasvojenci oa samo gledajo vsebine… drugo jih ne zanima

Odgovor na objavo uporabnika
obupana381, 24.06.2021 ob 12:46

Hvala vsem za predloge, sama vem da je otroka treba zaposliti z aktivnostmi sploh zdaj ko bodo počitnice,upam da bo vsaj nekaj uspelo. Problem je ker je ne zanima sport, branje, izleti ročno ustvarjanje itd. Nič od nič. Še na bazen se kopat ne bi šla če ne sme imeti telefona.

 

Kaj pa vi kot druzina pocnete kaj skupaj?

Sploh greste skupaj kam?

Na bazenu se ti fliknes na lezalnik in meditiras, vsake toliko vrzes oko, kje je mala, ostalo te pa ne zanima?

Kaj pa, ce se zogata v bazenu? Gresta na tobogan? Se tunkata, tauhata kak kamen z dna bazena, ko se pa utrudita, gresta na sladoled, se vsedeta za mizo in enkrat posteno poklepetata in to tako, da jo izzoves, da se razgovori, ti pa samo poslusas!

 

Itak da jo nic ne zanima, ce nic ne pocnete. Se bo treba angazirat, vklopit, aktivirat in premaknit tazadnjo plat…

 

 

Glede prepovedi in omejitev, kjer imajo otroci aktivnosti, jim ni potrebno omejevati racunalniske napravice, kjer pa aktivnosti ni, lahko omejujes v nedogled, pa boste samo vsi zivcni in stvar se ne bo resila.

Starši razmišljate kako animirati otroke da ne bodo na internetu… Poleg dobre ideje od starševskega nadzora na telefonih, smo pri nas bili vključeni v fizično delo in gospodinjska opravila, in bili tudi del odločanja pri družinskih projektih. Temu rečejo tudi montessori metoda. In nikoli ni prepozno za narediti red in vzpostaviti rutino, prav nikoli. Deluje tudi pri odraslih in živalih. Ko nekoga navadiš na rutino, je oseba bolj umirjena, skoncentrirana, kreativna, produktivna, saj postane neka naloga kot sama izziv.

Odgovor na objavo uporabnika
naši 12 10 in 8, 24.06.2021 ob 10:19

Odgovor na objavo uporabnika
zanimivo882, 24.06.2021 ob 09:06

Odgovor na objavo uporabnika
naši 12 10 in 8, 24.06.2021 ob 08:45

DA se bojite lastnih otrok.

Naši so dopoldan brez daljinca.

Pc je pod kodo.

Telefon ima family set in se po 2 urah uporabe dnevno preklopi samo na klice in smse – to bodo sedaj med počitnicami dobili malo podaljšano.

Zjutraj pospijo.

Potem si naredijo zajtrk, na tabli imajo seznam dnevnih opravil in grejo od opravila do opravila – sami si razporedijo kdo bo kaj naredil in kdaj – včasih recimo kakšno opravilo tudi spustijo pa ok.

Ker imajo telefon omejen, si ponavadi ta screen čas šparajo do večera, zato so čez dan zunaj – imajo bazen, trampolin, košarkaski koš, nogometne gole, kolesa, skiroje, mrežo za odbojko/badbinton ni da ni – včasih se zmenijo s prijatelji (no skoraj vsak drug dan).

Za nalogo imajo tudi, da gredo v nabavo (vsak dan malo) in vsaj začnejo pripravljat kosilo (večkrat ga celo dokončajo). itd itn da ne dolgovezim

 

Tu pa tam jim za foro pustim daljinec in pa telefone odklenem (če je kak deževen dan ali pa fejst vroč pa da vem, da bomo potem recimo cel vikend fejst aktivni). Potem so sposobni cel dan se zležavata po kavču in bulit v tv/gsm – na koncu dneva so tečni kot driske z skurjenimi možgani, da niso sposobni niti normalnega stavka več sproducirat.

Telefon ima family set in se po 2 urah uporabe dnevno preklopi samo na klice in smse – to bodo sedaj med počitnicami dobili malo podaljšano.

Mi prosim pojasniš, kako se uredi tole?

https://safe.si/nasveti/zascita-racunalnika-in-mobilnih-naprav/starsevski-nadzor

A kdo razume?

Kako se to nastavi?

Odgovor na objavo uporabnika
Rutina rutina, 25.06.2022 ob 16:32

Starši razmišljate kako animirati otroke da ne bodo na internetu… Poleg dobre ideje od starševskega nadzora na telefonih, smo pri nas bili vključeni v fizično delo in gospodinjska opravila, in bili tudi del odločanja pri družinskih projektih. Temu rečejo tudi montessori metoda. In nikoli ni prepozno za narediti red in vzpostaviti rutino, prav nikoli. Deluje tudi pri odraslih in živalih. Ko nekoga navadiš na rutino, je oseba bolj umirjena, skoncentrirana, kreativna, produktivna, saj postane neka naloga kot sama izziv.

In če noče?

Res ne vem zakaj se take telice kot si ti razmnožujete.

Niste spisobne skrbet za potomstvo, razvajene kuzle, ki zafurate svoje otroke.

Na koncu so takim avšam nasveti odveč, ker jih itak ne boste upoštevale.

Rešitev je samo v tem da se vam vzame otroke in vas prisilno sterilizira.

Vzemi ji telefon in je stvar resena. Nekaj casa bo tecna, a se bo ze navadila. Jaz vas mam res ne razumem. Namesto da bi ukrepale, vijete roke, a ukrepati nocete. Udarite po mizi!

Zdajle, 24.6., je prepozno tudi za po toči zvoniti. Drugo šolsko leto že v začetku zahtevaj rezultate, ki niso “čim boljši” ampak realni. Potem vztrajaj, vsak dan povej 1x da hočeš rezultate na koncu in kaj otrok sam predlaga za uspešno doseganje le-teh. Potem spremljaj sprotne ocene in prilagajajte količino časa preživetega na handyu.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Vprasam, 25.06.2022 ob 16:40

In če noče?

A ti jo se vprasas, ce hoce?

Si prepričana, da je celoten “krivec” telefon? Morda ima tvoja deklica kakšne druge stiske in ji je telefon samo v uteho, da se izklopi od realnega sveta. Poskusi se pogovoriti z njo na način, da ji daš vedeti, da ji boš vedno stala ob strani. Brez obtoževanja glede ocen, ne omenjaj telefona. Mogoče se najprej sama odpreš in ji zaupaš kakšno svojo stisko, strah, ki si jo do sedaj skrivala pred njo. V teh letih otroci včasih mislijo, da je vso breme sveta na njih in da jih odrasli ne razumejo, saj sami nimajo nobenih skrbi.

Mogoče se bo deklica lažje odprla pred kakšno drugo osebo – teto, starejšo sestrično … Glede na njeno starost predvidevam, da ji bo lažje govoriti z osebo ženskega spola.

Me kar glava boli ko berem nekatere komentarje tu gor.

Sploh gre za zasvojenost? Dokler otrok opravlja svoje dolžnosti in ne vpliva na svoje zdravje in dosežke, ki jih želi doseči, potem bi rekel da ni zasvojen.

Najprej je treba razumeti zakaj sploh visi na telefonu in kakšne vsebine gleda, ter kakšnemu namenu te vsebine služijo. Dejstvo ostaja, da je danes težje vzgajati otroke, saj nas obdaja tehnologija, ki človeka hitro zasvoji (smiselno, saj je bila ustvarjena s tem namenom). Kramp in lopata 30 let nazaj nista nikogar zasvojila 😉

Odgovori v stilu “samo vzemi ji telefon” so popolnoma zgrešeni. Otrok ti bo zameril ker se ne bo mogel dogovoriti za obisk prijatelja ipd. Sploh pa ko bo polnoleten, kaj boš potem? Boš polnoletnemu človeku omejevala telefon? Če se ti bo zlahka pustil nategovati pomeni, da je bila tvoja vzgoja slaba, saj pred sabo nimaš odraslega človeka ampak odraslega otroka. Kar seješ to žanješ.

Vprašaj jo če ima v živjenju kakšen cilj. Delaj na tem da jo razumeš in da ti zaupa. To pomeni, da jo povabiš h pogovoru v katerem svoja čustva postaviš na stran in poslušaš njene misli. Ne racionaliziraj in ne rešuj problemov. Samo poslušaj. Zakaj visi tako dolgo na telefonu? Kaj ji telefon daje kar ne dobi od drugod? Nato pa jo vprašaj kaj lahko skupaj (torej ti in otrok) naredita da situacijo izboljšata.

Na neki točki bojo potrebne tudi meje kar se telefona tiče. Naprimer nič več telefona po 21. uri. Jo opozoriš in ji daš vedeti da bojo drugače posledice (npr. ga vzameš in vrneš naslednji dan).

Pa čisto tako – Za veliko problemov v otrocih so krivi starši. Konec koncev je otrok ob rojstvu kot glina. Ta se tekom življenja oblikuje glede na okoliščine v katerih se znajde. Prav tako je do polnoletnosti otrok bolj ali manj pod kontrolo staršev. Ne jamrat da ima on problem. Problem ima on in starši. Skupaj.

Še eno nagradno vprašanje – zakaj mislite da vsak psiholog najprej vpraša kakšno otroštvo smo imeli? 😉

Čimprej tipa pa bo usaj takrat abstinirala k mu ga bo ulekla. K ko jo bo u doggyju nabijal lohk da bo ona useen po screenu tapkala dalje.

Vzemite ji mobitel. Zaklenite ga nekam na varno.  Ukinite ji tudi račun za mobitel. Mobitela sploh ne rabi.

 

 

Najboljša rešitev bi bila postopna preusmeritev pozornosti iz telefona v kakšne bolj produktivne dejavnosti. Kakšne družinske aktivnosti (kak boardgame, gledanje filma, sprehod, skupna priprava obroka, obisk muzeja, gledališča, itd.), skupinski šport, hobi, branje knjige…

Če to ne deluje obstajajo aplikacijo ki omejijo, koliko časa lahko uporabnik uporablja aplikacijo – npr. tiktok max 1 ura. Morda tudi ponudite kakšno nagrado, če za določen čas izklopi telefon in ga da vam?

To je žal generacija, kjer so praktično vsi njihovi vrstniki 24ur na dan na telefonu in je tole za njih normalno. Vse izkušnje v živo prav tako morajo zabeležiti s posnetkom ali fotografijo, ker so njihovi možgani naravnani tako da raaaabijo potrdilo svojih prijateljev/followerjev…

Naša 12 letnica je letos v šoli tudi ful popustila. Do 6. razreda je imela lepe ocene 4 in 5. Zdaj v 7. pa obup, domov nosi 3 in 2, tudi 3 šute je že dobila in to pri matematiki, ki jo je prej vsa leta imela čisto 5. Ne vem kaj naj…. predmeti, ki se jih mora učiti ZGO, GEO… ima same 2. Ne vem, nič ne pomaga. Vzamemo ji telefon in ga sploh nima. Ne more viset na telefonu, ker ji ga enostavno vzamemo in me boli k* kaj bojo drugi rekli, če nima telefona. Najprej bo šolo zrihtala pol pa vse ostalo. Tudi računalnik ji vzamem kabel in miško in tipkovnico…. vse poberem. Ko bo izboljšala ocene dobi nazaj. Telefon dobi samo za kakšno uro, pa še to ne vsak dan. Samo, ko rabi kaj pogledati ali koga kaj vprašati za šolo, seveda pod mojim nadzorom. Računalnik dobi, ko mora za šolo kaj naredit in je tudi pod mojim nadzorom. Jaz sem stroga, moj mož pravi, da sem kot v vojski…. Ampak ja mene ne bo noben jebal. Hči ni butasta in se ne uči težko, torej nima kaj dam nosit slabših ocen od 4!

Odgovor na objavo uporabnika
Pubertetnice, 20.03.2024 ob 08:52

Naša 12 letnica je letos v šoli tudi ful popustila. Do 6. razreda je imela lepe ocene 4 in 5. Zdaj v 7. pa obup, domov nosi 3 in 2, tudi 3 šute je že dobila in to pri matematiki, ki jo je prej vsa leta imela čisto 5. Ne vem kaj naj…. predmeti, ki se jih mora učiti ZGO, GEO… ima same 2. Ne vem, nič ne pomaga. Vzamemo ji telefon in ga sploh nima. Ne more viset na telefonu, ker ji ga enostavno vzamemo in me boli k* kaj bojo drugi rekli, če nima telefona. Najprej bo šolo zrihtala pol pa vse ostalo. Tudi računalnik ji vzamem kabel in miško in tipkovnico…. vse poberem. Ko bo izboljšala ocene dobi nazaj. Telefon dobi samo za kakšno uro, pa še to ne vsak dan. Samo, ko rabi kaj pogledati ali koga kaj vprašati za šolo, seveda pod mojim nadzorom. Računalnik dobi, ko mora za šolo kaj naredit in je tudi pod mojim nadzorom. Jaz sem stroga, moj mož pravi, da sem kot v vojski…. Ampak ja mene ne bo noben jebal. Hči ni butasta in se ne uči težko, torej nima kaj dam nosit slabših ocen od 4!

moj sin isto..7. razred ,sem bila na začetku leta malo prepozna. Prej same petice, letos je začel z nekimi trojkami..Tako da zdaj, ko pridemo popoldan domov, telefon odloži v kuhinji..potem dela za šolo, se uči in treninge ima. Ko je vse narejeno, naučeno, dobi telefon nazaj in ga lahko ima do nekje 21.00. Stanje se je izboljšalo, spet ima večinoma petke. Telefon je strup za te ta mlade, dejansko se ne morejo učit in so čisto zmedeni, nervozni  in neskoncentrirani.

 

Zakaj ima zasvojena 12 letnica se vedno telefon oz. zakaj ga sploh ima?? Sem mama 6, 10, 13 letnika. 6 in 10 letnica nimata telefona.

New Report

Close