Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali je bilo v Jugoslaviji res tako super, kot eni govorijo?

Ali je bilo v Jugoslaviji res tako super, kot eni govorijo?

Končala sem srednjo ekonomsko šolo v jugi, takoj dobila službo kot štipendistka, nato po dveh letih sem si našla novo službo, razpisov je bilo ogromno, lahko sem izbirala.
Če si hotel stanovanje, si lahko dobil glede na razpise v firmah, otroci so dobili kadrovske štipendije.
Sedaj pa razmislite, če nam je danes bolje.

kaj pa je dons drugač s pufi? zapufani smo do grla pa še čez ampak za kaj? za to da majo štempljarčki v ju šihte, k jih ne nucajo, ker smo menda že računalniško pismeni in napredni, da majo politiki polne žepe penezov, da se rešuje tajkunske banke, k bi jih že lahk zaprl… takrat je blo pa tist kar je blo pufov vsaj nekej tazga, da je narod lahk normalno živel, dons pa narodu ostane prst v riti. pa da ne govorim o stanovanjskih pa nevem kakšnih kreditih, takrat si je lahk vsak priden in delaven postavil hišo al pa kupil stanovanje, pa vzam kredit danes, da boš kupil stanovanje al pa hišo al pa kej prenovil, bodo še tvoji vnuki to odplačval, če ne bodo prej zasegl vseh bajt in stanovanj, k folk ne bo zmožen odplačvat kreditov ampak važn da smo bli v jugi zapufani, dons pa nismo spljoh nič, ker tiste miljardice eurov so drobižek za slovenijo, je velika pa močna za 10 jugoslavij…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Izvozni artikli niso samo “Gorenje pod ceno” ampak tudi Akrapoviči, Seaway-i, Pipistrel-i in na desetine tisoč
drugih podjetij. Zanimivo, da ravno tajkunizirana podjetja in “nacionalni interesi” prodajajo pod ceno, prava zdrava podjetja pa celo za višjo ceno kot doma.

Sicer pa je nesmisel debatirati z ljudmi, ki kar nekaj blebetajo na pamet …[/quote]

Prvi trije izvozniki: Gorenje, Krka in Revoz izvozijo za 3 milijarde, Akrapovic za 60mio.

V Jugi je bilo super,takrat nisem slišala za antidepresive in takrat ni bil nobeden brez službe ali na borzi.Res ni bilo milke čokolade in podobnih reči ,bilo pa je življenje o katerem lahko danes sanjam.Mladi nikoli ne bodo vedeli resnice kako smo živeli.Sem prava slovenka ampak Juga je bila življenje,imeli smo več kot danes.Takšne bede v Sloveniji ne pomnim.Vse je propadlo.Vsi smo imeli vse.Za Jugoslavijo bom do konca življenja žalovala.

Dolžnost države ni DAT, ampak je ustvarit pogoje. To ali ima nekdo potem delo in streho nad glavo je pa od posameznika odvisno. Problem enih je kot vidim to da samo zahtevate in to preveč. Mislim, če je meni pri 25-ih to jasno kako ni vam očitno starejšim (če se ne motim)?[/quote]

Med ‘dat’ in ‘ustvarit pogoje’ je pa res velika razlika!!

PROBLEM je v tem, ker eni plačujemo po 30, 40 let in NIČ ne dobimo in nič ne zahtevamo!
Kje je ves ta denar??

Veš kaj naj bo tebi pri 25-tih jasno? Da se bori za svoje pravice! Da ti ne bo golazen iz ročic potegnila še tega krožnička, ki ga stiskaš med prsti! ATA ti je zapustil skledo, pa so ti jo izpred nosa izpulili in ostal s krožničkom :))
Nam ‘tastarim’ se gladko fučka – res! Penzije so in čaoo! Če te orenk stisne, tudi v bolnico prideš.

Kako si ti tak ‘analfabet’ pri 25-tih – tako neizobražen in brez energije, očitno sprijaznjen, da si ‘cura bura’ – ja pol pa res ne vem. Životari dalje! Živela SLO in živela golazen, ki že 20 let hara in krade na sončni strani Alp!

Futer že nekje dobiš. Spiš doma. Več pa itak ne rabiš :))[/quote]

in kdo je “ata”?

in jaz ne zivotarim, hvala lepa. zivim na svojem, samo nisem tako neumna in brez ambicij da bi mi bil edini cilj v zivljenju imet sluzbo do penzije v kateri ne uzivam. potem pa hodit na obiske pa enkrat na leto na morje. vmes bit pa tiho da slucajno dela ne izgubim. in sem presrecna da nismo v yugi ker so mi vsaj evropski in svetovni trgi odprti brez ovir in ker se od mene ne pricakuje da slavim in spostujem nekoga na oblasti samo zato ker se to “mora”

danes je svet drugacen in nekateri se tega zavedamo. vi pa zivite z mentaliteto v kateri so nas vzgajali v soli: naredi solo, dobi delo, poroci se, imej otroke, 1x na leto obvezno na morje, hitro v penzijo in merkat vnuke. drugsce pa poslusaj, ne sprasuj nic. drzava ti bo dala vse v zameno za ubogljivost.

moja energija je usmerjena v moje zivljenje, ne v objokavanje preteklosti.

in ti mislis da ce bi bili danes v yugi bi bilo vse se vedno tako kot si napisala.
?

pa se nekaj, sitni ste z objokavanjem yuge in takratnega sistema ko pa uzivate vse ugodnosti kapitalizma, cez katere vidim da se nihce ne usaja.

-približno enako in mislim, da bolje sedaj,

kot

– v komunizmu

Katere točno so to ugodnosti kapitalizma?

lep pozdrav,

odrasel sem v Jugoslaviji. Oče je bil alkoholik, pretepal je mamo in svoje tri otroke. Ko sem kaj naredil narobe ali ko je pač oče bil jezen, sem si lahko izbral “s čim jih bom dobil – kabel, kuhla, šiba..” Bolečina je izginila, čustvene posledice ne. Nezaupanje do staršev, težave pri vzpostavljanju odnosov, ipd…

Vsi, s svojimi komentarji, pozabljate na očitno – zgodovinska dejstva je potrebno obravnavati v kontekstu časa v katerem so se zgodila. Mogoče je bila Jugoslavija za večino boljša kot je danes Slovenija. Ampak ta večina je bila primer egalitarne družbe – kar se negativno odraža še danes.

Jugoslavija danes ne bi preživela – poglejte statistiko. Kosovo, Srbija, Črna Gora, Makedonija in Bih, med 10 najrevnejšimi državami v Evropi. Bi še kdo rad živel tam?

Kam so hodili ljudje s trebuhom za kruhom – na vzhod ali zahod, ki ga zdaj marsikdo veselo pljuva?

Da zaključim tam, kjer sem začel. Sem starš, otrokov ne pretepam, redkokdaj jih dobita po riti – in takrat si to zaslužita. Nisem alkoholik in predvidevam, da jih je precej manj kot v Jugoslaviji, po službi ne grem v gostilno ampak domov. Moja otroka na srečo nikoli ne bosta izkusila Jugoslavije. V kolikor se komu kolca po Jugoslaviji, naj se preseli v prej naštete države in tam vzgaja svoje otroke.

Na koncu, Jugoslaviji in režimu pred, med in po velikima vojnama se moramo zahvaliti, da imamo samostojno Slovenijo, ki je pred 1918 obstajala le kot Carniola. Ampak to je vse!

Zbudimo se in se začnimo zavedati, da smo sami odgovorni za lastni napredek in za napredek naše domovine! Najlažje je pisati komentarje, sedeti na riti, srebati pivo in biti pameten. Težje je kaj narediti. Žal je večina Slovencev v prvi skupini….

Lp

Ja, jugoslovanski gastarbajterji so res hodili na zahod delat, bajte so pa v Jugoslaviji gradili. Po koncu delovne dobe so se skoraj vsi vrnili nazaj v komunistično diktaturo. Nikomur ni preveč dišala tista demokracija na stara leta. Drugače so pa jugoslovanska podjetja precej delala tudi za Sovjetsko Zvezo, če smo natančni. Dosti se je tam gradilo in postavljalo industrijsko opremo. Naši delavci so z dnevnicami kar dobro zaslužili tudi na vzhodu.

New Report

Close