Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Cerkev in premoženje

Cerkev in premoženje

Kaj pa vi menite o cerkvi in premoženju, njihovem imetju, plačevanju davkov od tega, katasterskem dobičku, cerkvenem davku, plači, ki naj bi jo prejemali in nakupovanju gozdov in celih gozdnih gospodarstev?

Cerkev naj končno prizna, da je vedno manj humanitarna organizacija in vedno bolj kapitalistično podjetja. Zato naj tudi zanjo veljajo enaki zakoni kot za druge gospodarske družbe.

če dobro razmisliš gre tudi pri Cerkvi za ogromna vlaganja .Ne samo v sakralne objekte.

Nekako prepričana sem,da je edino Cerkev tista,ki ohranja in bo ohranila našo dediščino.
Najbolje,da jo pustite v miru.

PS:Ne hodim v Cerkev pač pa verujem.

Pikapoka napisal:

> če dobro razmisliš gre tudi pri Cerkvi za ogromna vlaganja .Ne
> samo v sakralne objekte.

Kam pa še?

V primeru,da si lastnik svoje hiše,boš razumel.

Po drugi plati pa … recimo,da premorejo ogromna denarna sredstva.
Kaj nimajo od tega korist banke in posredno cela država?

Koliko že stane obnova vseh fresk? Mar ni to ohranjanje neke dediščine?

Upam,da je govora o Cerkvi v SLO in ne Vatikanu.

Pi napisal:

> V primeru,da si lastnik svoje hiše,boš razumel.
>
> Po drugi plati pa … recimo,da premorejo ogromna denarna
> sredstva.
> Kaj nimajo od tega korist banke in posredno cela država?
>
> Koliko že stane obnova vseh fresk? Mar ni to ohranjanje neke
> dediščine?

Tudi obnova fresk je vlaganje v sakralne objekte. Mar ne?

Država bi imela še precej večjo korist, če bi cerkev plačevala take davke, kot jih plačujejo gospodarske družbe.

Pravzaprav mi ni jasno zakaj bi imel kaj proti, če ima neka ustanova ali firma ali društvo ali posameznik …. veliko premoženje.

In ker resnično nimam, ali je z mano kaj narobe???

In kaj je narobe, če pride neko gozdno gospodarstvo, ki mu mimogrede nikoli ni šlo najbolje, čeprav mu je bilo večina premoženja dano v last z nacionalizacijo, do novega lastnika? Menim, da se bo za pridne ljudi tudi pod novim vodstvom našlo delo, lenuhi bi morali pa že davno odpeketati.

In zakaj cerkev ne plačuje davkov?

In zakaj se ji dovoli služenje mimo davkov (za mašo za babi smo dali župniku 10.000 na roke, da jo je mimogrede omenil v nedeljo, nakar je zbral še 105.000 sit – pušca)……….. ja res so pravi kapitalisti……….tako bi jih obdavčla, da bi blo kr joj………!!!

Točno tako denar pobirajo davka pa ne plačujejo.

Miska napisal:

> Točno tako denar pobirajo davka pa ne plačujejo.

Odkod pa tebi to mnenje?

Si prepričana ali to kartako?

Denar katerega pobirajo v Cerkvi,verjetno ne zadostuje
za obnovo ene same freske. Freske pa spadajo(vsaj naj bi spadale) med
narodovo dediščino.

Vse ostalo,kar Cerkev dobi vendar se vam zdi,da ne bi smela dobiti,je stvar denacionalizacije.Kaj bo z denacionaliziranim premoženjem počela je popolnoma njena stvar.Prepričana sem,da ga ne bo pustila propadati kot so njega dni pustili,vemo kdo,propadati gradove po vsej SLO.

Pi napisal:

> Miska napisal:
>
> > Točno tako denar pobirajo davka pa ne plačujejo.
>
> Odkod pa tebi to mnenje?
>
> Si prepričana ali to kartako?
>
> Denar katerega pobirajo v Cerkvi,verjetno ne zadostuje
> za obnovo ene same freske. Freske pa spadajo(vsaj naj bi
> spadale) med
> narodovo dediščino.
>
> Vse ostalo,kar Cerkev dobi vendar se vam zdi,da ne bi smela
> dobiti,je stvar denacionalizacije.Kaj bo z denacionaliziranim
> premoženjem počela je popolnoma njena stvar.Prepričana sem,da
> ga ne bo pustila propadati kot so njega dni pustili,vemo
> kdo,propadati gradove po vsej SLO.

Veš kaj, jst tud obnavljam svojo hišo, pa vikend pa še kaj, pa sem za vsakj žebu plačala davek in bom še enkrat plačala (kot kaže) davek na nepremičnine, oni pa zagotovo ne ……….. da ne omenjam cerkvenega davka (morebitnega)…………. sicer moja hiša pa freske niso isto, a vseeno – davki za vse, ali pa za nobenga………..tako

ellena napisal:

> Veš kaj, jst tud obnavljam svojo hišo, pa vikend pa še kaj, pa
> sem za vsakj žebu plačala davek in bom še enkrat plačala (kot
> kaže) a
> za nobenga………..tako

Moralo bi ti biti jasno kam gre denar.

Hmmm, kaže,da ti denarja ravno ne manjka.

jah ne problem je v tem, ker se cerkev vedno bolj oddaljuje od svoje primarne dejavnosti – nudenja duhovne oskrbe – kar sproža mnoge etične in moralne pomisleke. pa ne bi preveč o tem.

moje mnenje je, da bi se morala cerkev kot verska ustanova omejiti zgolj na svoje primarno delovanje in pusti gospodarstvo na miru, saj ni nobene potrebe, da se vanj vtika.

miha_s napisal:

> jah ne problem je v tem, ker se cerkev vedno bolj oddaljuje od
> svoje primarne dejavnosti – nudenja duhovne oskrbe – kar sproža
> mnoge etične in moralne pomisleke. pa ne bi preveč o tem.
>
> moje mnenje je, da bi se morala cerkev kot verska ustanova
> omejiti zgolj na svoje primarno delovanje in pusti gospodarstvo
> na miru, saj ni nobene potrebe, da se vanj vtika.

Bi si upala trditi,da se drugi vtikajo v njeno gospodarjenje.

Se ,ali se ne, oddaljuje od primarne dejavnosti je popolnoma njena stvar.
Razen,zadnjega,papeževega govora,seveda. :)))

Pikapoka napisal:

> Bi si upala trditi,da se drugi vtikajo v njeno gospodarjenje.
>
> Se ,ali se ne, oddaljuje od primarne dejavnosti je popolnoma
> njena stvar.
> Razen,zadnjega,papeževega govora,seveda. :)))

Ali je res njena stvar? Ali ni prav, da imajo tisti, ki jo financirajo, tudi nekaj besede pri tem, za kaj se ta denar porabi?

Cerkev je dovolj bogata, da lahko sama daje plače svojim zaposlenim. Jamra, da težko vzdržujejo nekatere objekte – naj jih proda!
Za denar, ki ga nabere z mašami, prošnjami za razne obnove in zvonove … in še kako … naj izstavi potrdilo in plača državi davke!
Tudi jaz obnavljam star skedenj, kozolec ( tudi to je naša dediščina, a ne?), pa mi nihče pri tem ne pomaga, država svoje pobere takoj.
In ne vem, od kje vam to, da sami vzdržujejo in obnavljajo svoje premoženje ( ki je, mimogrede, last Vatikana)? večino jim da spet država. No, ta oblast jim je še posebej naklonjena, v teh štirih letih si bodo kar opomogli…
Ja, tisto, kar je baje učil Jezus K. se je že zdavnaj izgubilo med gubami zlatih, satenastih in pod. oblačil, polnimi bančnimi trezorji, ogromnim premoženjem v stavbah in gozdovih in ……
Da samo govoriš o nekih pastirjih, živiš pa kot kralj … to pa je malo hinavsko, a?
Jaz sem za varianto, da se lahko vsak sam odloči, za kaj bo prispeval določen procent pri dohodnini: za cerkev (rimokatoliško, ali drugo), dobrodelne ustanove, in kar je še takega…
Le zakaj je Cerkev proti?

Naj se res vsak sam odloči kam bo kaj dal. Gasilski domovi imajo tudi freske, vsaj večino njih, pa jih sami obnavljajo. Cerkvam pa ogromno prispevajo tudi občine in država. Gasilci so obdavčeni na nepremičnine, cerkev ne. Gasilci so pa ja menda tudi dobrodelna ustanova, a se motim. Vse morajo plačati, res da tudi nafehtajo ampak od vsake veselice morajo tudi davek plačati, še srečelova brez davkarije ne morejo narediti.

Pikapoka, sploh ni važno, ali imam dovolj denarja li ne, dejstvo je, da jaz moram plačevati davek, da me (nas) država ožema – ok, je pač tako.
Ne vem pa, zakaj mora biti cerkev priviligirana. Če jaz od nekoga dobima na roke 10 jurjev (za fuš) je to črna ekonomija, če pa župnik, je pa to ok …… sicer pa, kot pravi Darja5 – v tem mandatu si bo pri nas cerkev še kako opomogla, samo če gledaš program na SLOV ti gre na bruhanje, mda Stepinca in morebitnega Rožmana niti ne omenjam …………

pa bruhaj! kaj ti morem. če vas že ravno zanima cerkveno premoženje in če se fokusiramo na stavbe, bi rekla samo to, da ste grozno omejeni! a še nikoli niste gledali travel channel? poglejte si vse te mošeje, zlato na zlatu, veliko bolj razkošne in zapravljive kot jih ima Cerkev. tega pa nočete videti, ker je izven dosega vaše pameti? dokler se tolče čez Cerkev, pa vse pride prav.
program na rtv slo je pa končno malo bolj normalen – vsaj tistih dolgočasnih, brezpredmetnih borčevskih proslav nam ni treba več gledat.

samo moje mnenje.

ellena napisal:

> P
> tem mandatu si bo pri nas cerkev še kako opomogla, samo če
> gledaš program na SLOV ti gre na bruhanje, mda Stepinca in
> morebitnega Rožmana niti ne omenjam ………..

Bolje,da si opomore Cerkev kot Partija .

papit napisal:

> pa bruhaj! kaj ti morem. če vas že ravno zanima cerkveno
> premoženje in če se fokusiramo na stavbe, bi rekla samo to, da
> ste grozno omejeni! a še nikoli niste gledali travel channel?
> poglejte si vse te mošeje, zlato na zlatu, veliko bolj razkošne
> in zapravljive kot jih ima Cerkev. tega pa nočete videti, ker
> je izven dosega vaše pameti? dokler se tolče čez Cerkev, pa vse
> pride prav.
> program na rtv slo je pa končno malo bolj normalen – vsaj
> tistih dolgočasnih, brezpredmetnih borčevskih proslav nam ni
> treba več gledat.
>
> samo moje mnenje.

Ker nisem tako zelo omejen, sem si mošeje, sinagoge, stupe in tudi cerkve ogledal tudi v živo in ne samo po tvju. Vse so lepe, nekatere celo čudovite.

Zakaj me motijo ravno cerkve? Ker se mošeje ne financirajo z mojim denarjem.

Mar sem tudi jaz upravičen do državnega denarja, če obljubim, da si bom zgradil res lepo hišo, ki jo bodo občudovali tudi mimoidoči?

Koliko jih tu sploh ve, da Cerkev praktično ne financira obnov. Vse obnove so v veliki večini financirane od države (mislim, da predvsem ministrstvo za kulturo), nekaj Cerkev dobi od sponzorjev, sama ne doda skoraj nič.
Glede denacionalizacije pa je že dolgo znano, kako je Cerkev dobila precej posesti – za iste (prej že 1x nacionalizirane) posesti je že dobila ustrezno odškodnino, nato pa to še dobila nazaj z nezakonitim darom malo pred drugo sv. vojno.
Glede TV – vsak pomočnik škofa dobi ob inavguraciji dveurni prenos v živo v primetime-u v ned. popoldan. Tega ni nikjer na svetu, razen v orttodoksnih muslimanskih državah. To pove nekaj o stanju demokracije pri nas.

Res bi bilo prav, da prispeva kakšen tolarček tudi država, saj smo tudi katoliki davkoplačevalci, cerkve pa kulturni objekti.
Kakšni pa so nezakoniti darovi????
Hvala Bogu, da tudi škof lahko “dobi” prenos na televiziji, marsikomu, zlasti starejšim in bolnim s tem polepšajo dan. Zdravim pa buljenje v TV v nedeljo popoldne nikakor ne more biti primetime.

Madonca, en režim je /bo zamenjal drug. Pri nas hodi kar župnik v šolo poučevat verouk (ker ni prostora v cerkvi), po koncu pouka ………. kam smo prišli??? In to v 21. stoletju, ko naj bi znanost šla naprej, evolucija ipd………… te pa še kar bluzijo o vstajenju, hoji po vodi in drugih pravljicah, da o širjenju nestrpnosti do drugačnih ne govorim…… izjave papeža (zdejšnjega) iz leta 1997 o budizmu v Le mondu ………

sem za cerkven davek, ampak ga naj plačujejo aktivni katoliki (naj se jim upošteva pri dohodnini), jst vem, da jim ne dam tolarja………

New Report

Close