Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Čistokrvni psi brez rodovnika – v čem je fora?

Čistokrvni psi brez rodovnika – v čem je fora?

Doma se odločamo za kužka, zato zdaj malo bolj aktivno spremljamo oglase in pregledujemo ponudbo.
Opazila sem veliko ponudb za kao čistokrvne pse brez rodovnika, ki se prodajajo za malce nižjo ceno kot psi z rodovnikom.
Zanima me, v čem je štos in kdo naseda tem prodajalcem? Moje mnenje je, da če bi bilo s psom vse v redu, bi imel rodovnik. Ali se motim? Zakaj bi človek plačal za psa, ki je nepreverjenega porekla (in po vsej verjetnosti mešanček, ki je zgolj podoben neki pasmi), ko je vendar v zavetiščih polno ubožčkov, ki potrebujejo topel dom?
Ko sem bila majhna, je naša psička imela 8 mladičkov in prav vsi so dobili rodovnik, tako da floskula, da rodovnik lahko dobi samo določeno število mladičev iz istega legla, odpade.

Čistokrvni psi brez rodovnika ne obstajajo! Ali imajo rodovnik, ali pa so mešanci. Čeprav zato niso nič slabši, kolikor je meni znano…

Sicer pa so zavetišča prepolna…

Če hočeš čistokrvnega psa, ga kupi od priznanega vzreditelja. Rodovnik dobijo vsi mladiči v leglu. Če kaj vem, če hočeš imeti mladiče z rodovnikom, moraš imeti vzrejno dovoljenje in psarno. Lahko ima pač psica z rodovnikom mladiče z samcem iste pasme z rodovnikom, mladiči pač nimajo rodovnika, ker niso registrirani vzreditelji. Vsaj jaz tako razumem.

Če se nekomu ne ljubi zrihtati niti papirjev (okej, za določene pasme moraš imeti tudi kak izpit, pa narejene preglede/slikanja in podobno), kako se mu potem ljubi poskrbeti za leglo, s katerim je še več legla (in stroškov)?
To so skratka taki bolj zanikrni lastniki, ki iščejo hiter zaslužek, po možnosti psico še izmučijo z več legli, kot bi bilo to dobro zanjo. Še hujši so pa preprodajalci mučenih psov nepreverjenega in nepreverljivega izvora.
Če ste se trdno odločili za neko pasmo, poiščite dobrega uradnega vzreditelja. Veliko nasvetov boš dobila, če boš vprašala na specializiranih forumih. Pred kratkim sem “spoznala” eno psičko iz takšnega dobrega gnezda z dobrim lastnikom – ne moreš verjet, kako fejst je bila že pri treh mesecih. Se vidi, da se je nekdo intenzivno ukvarjal z njo že od skotitve. Lepa pa tudi kot iz pasjega priročnika.

Tisti čistokrvni brez rodovnika ne obstajajo. Ali ima rodovnik ali ga pa nima.
Jaz sem se odločala za rodovniškega. Od prvega klika do prinešenega psa domov je trajalo cca slabo leto. Veliko je nategun*v, zato se je dobro res pozanimati.
Pa ne nasedaj, da imajo rodovniški več bolezni od mešancev. Ponavadi se kak pametnjakovič najde, ki pravi, da je njihov ketnar dlje živel in bil bolj zdrav kot so rodovniški in podoben blabla. Spregledal je dejstvo, da pes nikoli ni bil pri veterinarju in niti ni mogel vedeti. Je pa normalno, da če daš 1.200 eur za psa, da ga redno na veterino voziš. Žal takšni s(m)o ljudje.

*dela (in stroškov).

za vzrejo rodovniskih psov je za posamezne pasme prdpisano, kako pogosto je lahko psica breja in kolikokrat v zivjlenju ima lahko mladice.

doloceni rejci, ki se z vgojo psov ukvarjajo izkljucno zato, da s tem sluzijo na pasjih farmah, parijo pse non-stop. kinoloski zvezi prinavijo legla vsake toliko in za tiste mladice pridobijo rodovnike, vsa ostala vmesna legla pa, sicer cistokrvnih mladickov, prodajo na crno.

No jaz sem pa imela psa brez rodovnika. Preprosto zato, ker sva si druga drugo izbrale in tako je bilo. Papirji me niso zanimali. Ravno tako bi lahko odpeljala psa iz zavetišča, pa sem se odločila za njo. Nikoli mi ni bilo žal.
Razumem, da se zdaj zgoraj oglašate sama visočanstva, ki vam je dober pes z rodovnikom in oceno med drugim tudi statusni simbol, po drugi strani pa ste tako širokosrčni, da napeljujete ostale naj pač mešančka iz zavetišča rešijo. Tretja kategorija je za vas tista najslabša, kajne? Tista, ki se ji lahko posmehujete, ker taki ste in to tudi veliko pove o vas.
Meni je bilo konkretno vseeno – mešanec ali zgolj podoba neki pasmi, pasemska, vendar brez rodovnika ali kar koli – nikoli mi ni bilo žal. In nikoli nisem bila zanikrni lastnik. In z njo sem se ukvarjala in je bila tudi ona prav fejst, samo pač s papirji nisem mahala in se nisem bahala, da imam psa za x.xxx eurov.

Smo ti stopili na rep, a ne.
Moja je drugače mešanka iz zavetišča. Ker mi je dejansko vseeno za papirje, jaz sem hotela psa.

Zakaj bi plačala recimo 300 evrov za ” čistokrvnega brez rodovnika” ,ki je pač v vseh pogledih mešanec. Greš v zavetišče plačaš 50 evrov in posvojiš enega zavrženega revčka. Ali pa greš krejcu, ki ti bo poleg rodovnika dal še kup koristnih nasvetov, ki ga boš lahko poklical ko ti kaj ne bo jasno. Imam dve mešanki in rodovniško psičko doma, pa ne zato da bi se z njo bahala in mahala s papirji ampak zato da lahko rečem da imam tako in tako pasmo. Pa še nekaj z vzreditelji se je mogoče dogovoriti o nakupu na obroke, o solastništvu psa ali o nakupu psa ki je mogoče za razstave manj zanimiv ( zaradi konbinacije barv npr) .

Če pes nima rodovnika, se smatra kot mešanec. Čistokrvnih psov ni.

Smo ti stopili na rep, a ne.
Moja je drugače mešanka iz zavetišča. Ker mi je dejansko vseeno za papirje, jaz sem hotela psa.[/quote]

Niste. Jaz sem vam. Ker ste tako hoh, da ali vložite v vaš statusni simbol ali “rešite zavrženčka”, kar bi moralo pokazat na vaše dobro srce. Srednje poti ni. Pes brez rodovnika bi vas osramotil, ker potem ne bi bili ne eno ne drugo. In to je potem takim, ki se radi kažejo, problem.

A da ne? Če je mati rodovniška labradorka in je oče rodovniški labradorec, je potem njun potomec brez papirja mešanec ali čistokrven labradorec brez papirjev? Obnaša se kot labradorec, izgleda kot labradorec, pa boste rekli, da ni labradorec? Ajej,… kam smo prišli.

Fora je v tem, da starša nista dobila vzrejnega dovoljenja, kar je pogoj, da imajo mladiči rodovnik. Veliko vprašanje je seveda, zakaj ga nista dobila?

Lahko gre samo za kakšno lepotno napako, zaradi katere pes ne ustreza standardom pasme. _To je še v redu, to na zdravje in značaj ne vpliva.

Veliko hujši so drugi primeri, ko dovoljenja ne dobijo zaradi zdravstvenih problemov, lahko ima uničene kolke, srčne napake… Lahko pes tudi značajsko ne ustreza standardu.
Te stvari so dedne, kar pa šteparji nerodnvniških mladičev novemu lastniku seveda ne povedo. Kaj to lahko potegne za sabo, je bilo že velikokrat videno. Ogromni stroški pri veterinarju so samo začetek.

To večinoma pomeni, da imaš recimo mladička recimo labradorca, kjer sta oče in mama tudi labradorca. Ker pa starša recimo nimata vzrejnega dovljenja, mladič ne dobi rodovnika, je pa še vedno labradorec z vsemi značilnostmi.

Seveda se je pa potrebno pozanimati, zakaj nimata vzrejnega dovoljenja. Razlogi so lahko formalni (ni bil opravljen vzrejni pregled, kakšna neplačana taksa ali kaj podobnega) ali pa stvarni oz.zdravstveni ( npr.zobje, dlaka, hrbtenica, drža, ali kaj drugega, včasih tudi značaj).

Psa iz zavetišča pa odsvetujem -psa imaš dolgo časa in je bolje da imaš takega, kot si ga želiš.
To ne pomeni, da kuža iz zavetišča ne more biti tak, je pa nerodno,če se potem, ko ga že imaš, izkaže da je povsem drugačen kot bi si želel in pričakoval

No vam povem zgodbo moje znanke. Po smrti psičke je iskala psičko novofudladnko in prišla v sti z gospo, ki je trdila da ima leglo novofudlandev ki so čistokrvni brez rodovnika s ceno 300 evrov. Pač gospa se je odločila za nakup. Prvo kot prvo, ko je “vzrediteljico” poklicala ji je povedala da ima po naključju res doma samo še eno samičko. Na vprašanje kje živi ji je odgovorila, da se dobita na nekem parkirišču, kamor ji bo psičko pripeljala. Moja znanka, seveda ni upoštevala naših nasvetov in se odpeljala po pičko. Plačala je 300 evrov nima pa niti n od novofudlandca ampak nekaj podobnega po barvi . Pred kratkim mi je rekla, nikoli več v tak nakup. Pri rodovniku namreč lahko slediš prednike, krvne linijeipd. Pri paritvah brez vzrejnega dovoljenja gre pa v večini primerov zato, da se ljudem enostavno ne da opraviti vzrejnega dovoljenja in parijo s prvim samcem ki ima rodovnik ( ali pa tudi ne).
Mogoče se pes v prvi generaciji še ne razlikuje od standarda, samo ko potem te pse parijo naprej, pa naprej pa naprej

Ko je ravno debata o Labradorcih, tale zgoraj je čistokrvna Labradorka brez papirjev , oče je bil samec neki Haselltrauf von furtmustal , mati Hortenzius mit vednoradada !!
Povedano po pravici je.e se mi , če nima papirjev , oče je čistokrven mati čistokrvna , oseba pri kateri sem ga kupil se ne ukvarja s čistokrvnostjo in papirji , enostavno ima čistokrvni par in ko so mladiči jih proda pa znatno nižji ceni kot , če bi hotel imeti papirje o čistokrvnosti .
Ob rob zgornji debat , pa me lahko popljuvate ampak, samo bolnik kupi psa za 1200€ in da vas takoj potolažim , takega bolnika imam v družini , hči je dala še več kot toliko za Dobermana in temu ta čitikrvnost nič ne pomaga , stalno neke bolezenske težave, kožni izpuščaji , težave z ušesi itd .

Ja, lastniki rodovniških psov smo snobi. Jaz mojo vozim ven z rodovnikom na čelo prilimanim. Ostali dve, ki sta navadni mešanki, gresta ven samo, ko je res tema, da nas nihče ne vidi. Prav tako rodovniška je samo najboljšo hrano, ostali dve pa natepavata suh kruh.
Dajte se malo pozanimat, kaj rodovnik pomeni in kakšne so pasti pri nakupu “čistokrvnih brez rodovnika”.

Smo ti stopili na rep, a ne.
Moja je drugače mešanka iz zavetišča. Ker mi je dejansko vseeno za papirje, jaz sem hotela psa.[/quote]

Niste. Jaz sem vam. Ker ste tako hoh, da ali vložite v vaš statusni simbol ali “rešite zavrženčka”, kar bi moralo pokazat na vaše dobro srce. Srednje poti ni. Pes brez rodovnika bi vas osramotil, ker potem ne bi bili ne eno ne drugo. In to je potem takim, ki se radi kažejo, problem.[/quote]

Jaz nisem rešila psa, ampak sem psa nabavila po tehtni odločitvi, ki je zorela dolgo časa. Poleg tega te pes iz zavetišča pride ceneje, kot že vzameš kar enega od sosedov, ki ni primerno veterinarsko oskrbljen.
Imam psa brez rodovnika in me ne spravlja v sramoto. Pojma nimam, kaj si v svojih zmedenih pojmih želela povedati s tem. In kako potem mešanca povezuješ z mojo željo po razkazovanju? Sanja se mi ne, kako tebi delujejo klikerji, očitno prav naravnost ne. Že samo zato ne, ker podpiraš dvoriščno vzrejo brez papirjev.

A da ne? Če je mati rodovniška labradorka in je oče rodovniški labradorec, je potem njun potomec brez papirja mešanec ali čistokrven labradorec brez papirjev? Obnaša se kot labradorec, izgleda kot labradorec, pa boste rekli, da ni labradorec? Ajej,… kam smo prišli.[/quote]

Ja, prišli smo do industrijskega štepanja in mučenja psov brez papirjev, za tiste, ki hočejo statusni simbol, pa do štepanja kvazirodovniških psov s sumljivimi papirji. Do tega smo prišli, ker ljudje razmišljajo tako kot ti.
Mimogrede, poznam mešanca (ker je mama znana in ni podobna nobeni pasmi), ki je pljunuta pasma. Tudi marsikateri lastnik rodovniškega psa te pasme misli, da je to to. Pa dokazano ni “čistokrven” oziroma pripadnik te pasme.
Sicer imaš pa pod svojim prispevkom dober odgovor, kako je s temi čistokrvnimi brez papirjev.

Mi smo imeli nemškega ovčarja odličnega porekla, njegov dedek je znan po vsej Evropi, pa naš ni bil za parjenje. Je sicer dobil vzrejno, ampak je imel težave s kolki.

Tu se kregate, kot da zadnji dan starega leta ne bi imele kaj bolj pametnega poceti, kot dokazovati, ali je bolje imeti psa z rodovnikom, psa brez rodovnika ali mesancka. Vsak naj ima, kar pac hoce. Pustite ena drugi dihati, psom je za te Vase papirje ali brez papirjev prav vseeno, psu je pomemben lastnik. Ce je lastnik ok, je pes zadovoljen. Ce lastnik ni ok, je pes revez. In za to, kaksen je lastnik, nimajo papirji (zal) nobene veze. Da ne boste mislile, da se psu s papirji avtomatsko dobro godi. Zal.

Se sploh ne kregamo, le odgovarjamo avtorici.
Avtorica; tisti psi po 200-400 eur so zelo dobičkonosen posel. Malo preberi na netu Matoša ipd.

kakšne neumnosti; tudi ti nimaš kaj pametnejšega počet kot tu otresat. Kakšen je lastnik imajo papirji neko vezo, hvala bogu. Vzrediteljici mojega psa sem “morala” odgovoriti kar na nekaj vprašanj in na koncu podpisati pogodbo. Ne dajo ravno vsakemu norcu psa. In prav je tako.

Oče s papirji, mati s papirji, kužki brez papirjev, zakaj? Zato ker je kinološka zveza slovenije leglo skriminaliziranih gnojev.pred leti kupil psa s papirji, po 4 letih smo ga mogli uspavati (kolki popolnoma uničeni), potem nabavim drugo pasmo seveda s papirji, milo mater pes je imel po očetu ferderbano čeljust, po materi pa displazijo, po sedmih letih, smo ga odrešili muk, sedaj pa imam psa, katerega očeta in mater poznam, brez kakih zapletov star 10 let in vse OK.

New Report

Close