Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hči vlači domov pol vasi

Hči vlači domov pol vasi

Eno je druženje v normalnih časih, drugo pa v času korone in ko še starš dela od doma! Halo. Situacija je neprimerljiva! Če starš dela od doma, rabi ustrezen mir. ki ga kup najstnic pač ne zagotavlja.

Če odmislimo vse ostalo.
[/quote]

Ti živiš v stanovanju? Potlej drži, da se ne morete vsi drenjat v istem prostoru. Še zlasti, če delaš od doma. Za razliko od ženske, ki je temo odprla in živi na vasi, v hiši.

O kupu najstnic pišejo ženske, ki so nekoč bile najstnice. Nič drugačne od sedanjih – le breg, s katerega so videle situacijo, je bil drug.

Ob tem ste nekatere ponosne, da uspete delati red na isti način in z istimi prijemi, kot so to počele vaše mame. Da se ohrani tradicija, dobra ali slaba, iz roda v rod.

Kako pa imate organiziran pouk, da lahko toliko najstnic pri vas visi cele dopoldneve in kuha čaje in klepeta ipd?

Moja je stara 13, hodi v 8 razred in ima vsak dan pouk 8. 30 – 13.00 ali 14.00. Niso vse ure na Zoomu, ampak vsaj tri na dan pa. na Zoom se oglašajo, morajo sodelovati ipd, ne da se potuhniti,. Ena od učiteljic je debest, ker prisotnost preverja tudi med uro, tako da se ne moreš samo vpisat in potem it delat kaj drugega. Za preostale ure ima natančno v e-učilnicah napisano, kaj mora delati. Vse te stvari opravlja sama samostojno, sproti, vsako opravljeno stvar ali slika in pošlje, ali posreduje v spletno učilnico ipd. Mislim, dela je toliko da ni šans, da bi ga delala s kom v skupini, kjer se pozornost porazgubi.

Sama delam od doma vsak drug teden. Za delo rabim mir, kar pomeni, da ni šans, da mi kdo ustvarja šunder. Že hčer sem naučila, da sem v službi, tudi če sedim za kuhinjsko mizo za svojim računalnikom. To pomeni, da ni galame. Lahko pride na malico, kaj popit, ni panike, tudi kakšen stavek spregovorim z njo :)) Ni pa TVja, ni kričanja, ni obiskov. Delam in imam pravico do miru.

V času korone tudi obiskov na domu ni, čeprav je bila prej vedno polna hiša in tudi prespal je kdo pri nas (in tudi ona kje pri prijateljicah). otroci iz vasi (nekateri tudi sošolci) se dobivajo ob popoldnevih izključno zunaj. Dobro ve, da mora vzdrževati razdaljo in s tem nima težav. Ob popoldnevih lahko gre ven, če prej naredi vse za šolo in pomaga v gospodinjstvu. To pomeni, da kdaj pomaga skuhat (če prej konča s poukom kot jaz s službo), odnese smeti, obesi stroj s perilom ipd.

Zvečer ji pogosto ostaja čas in se s sošolkami dobijo po Zoomu.

Mislim, a se bojiš v lastni hiši narediti red, kot paše tebi?

Ti živiš v stanovanju? Potlej drži, da se ne morete vsi drenjat v istem prostoru. Še zlasti, če delaš od doma. Za razliko od ženske, ki je temo odprla in živi na vasi, v hiši.

O kupu najstnic pišejo ženske, ki so nekoč bile najstnice. Nič drugačne od sedanjih – le breg, s katerega so videle situacijo, je bil drug.

Ob tem ste nekatere ponosne, da uspete delati red na isti način in z istimi prijemi, kot so to počele vaše mame. Da se ohrani tradicija, dobra ali slaba, iz roda v rod.
[/quote]

Živimo na vasi v hiši, imam dva otroka ki imata vsak svojo sobo v zgornjem nadstropju (medtem ko jaz delam v dnevni sobi za delovno mizo). Vseeno, če otroci hodijo gor in dol in rezgetajo vsak po svoje, me motijo, in tega si v svoji službi ne morem privoščiti. Moram biti zbrana. Tu ne gre za nobeno tradicijo in ohranjanja delanja reda, ampak za to, da nas v družini živi več in se moramo medsebojno prilagajati. Kar pomeni, da se med delom absolutno ne motimo.

Z rezgetajo si povedala vse.

Res je čas, da se izpoje tale korona in da greste spet od doma med ljudi. Tja, kjer se poslušno in brez jeze prilagodite zahtevam drugih.

U armiji smo to rešavali tako, da smo odvrgli u prostor topovski udar. A ti mamlazi nisu vojnici tako da bolje da jim samo opsuješ porodicu.

Sicer bi zdaj naj menda šli v šolo, če pa ne, pa naredi red. Skliči mame teh sošolk in povej, da ti ne zmoreš več sama kuhat za vse poleg službenih obvez in da si boste delo porazdelile. Ti, ker delaš od doma, daš varstvo, pijače, čaje, sadje, piškote za vse, mame pa naj vsak dan ena skuha kosilo za vse vas. Da to je samo xxx porcij več kot bi sicer itak skuhale za svojo družino, ti boš razbremenjena, otroci pa preskrbljeni. Ne sklicuj se na denar, ampak na to, da nimaš časa kuhat. Bodo že pogruntale same, da trije zrezki niso enako osem. Ne samo pri pripravi, ampak tudi pri denarju ne. Hči pa naj dosledno pospravi kuhinjo, opere posodo za sošolkami in vsak dan posesa, pobriše in večkrat na kratko prezrači. Ker to je pač nujni ukrep zaradi korone. Ko ne bo vse servirano, bo slika takoj drugačna. Se itak čudim, kako se vam ljubi špilat hotelsko oskrbo. S temi leti bi hči morala že pošteno vedeti, koliko je dela s pripravo kosila, če že ne kakšen je strošek. Čez tri leta pa bo en sam jamr, kako so ukrepi krivi za zavoženo mladino.

Nisem brala vseh komentarjev, ampak že ob branju teme je bila slika precej jasna – vaši najstnici bo treba pojasniti par stvari. Najprej, šolanje od doma imamo z razlogom in zato pač vrata ne morejo biti na široko odprta prijateljicam.
Klepetajo naj po telefonih, zoomu – saj imamo dovolj stvari na voljo.

Vsi pogrešamo druženje, ne samo šolarji, glede tega bo treba pač potrpeti.
Uporabnica Znajdi se je lepo napisala, kako bi se dalo rešiti situacijo. Kot drugo pa, če drugi starši pričakujejo, da bodo njihovi otroci bivakirali pri vas, naj za vsak dan v vašem domu sošolka prinese 10€, da prispeva za hrano. Saj niste Karitas.
Me zanima, koliko časa bodo še hodili k vam 😉
Poročajte.
In srečno!

Največji problem se ti zdi, da moraš narediti 6 zrezkov, namesto 4. Ne vprašaš se zakaj delaš od doma, zakaj se otroci šolajo na daljavo? Res žalostno, da ne prepoznaš težave – druženje po stanovanjih iz različnih gospodinjstvih, pa čeprav gre na otroke. Razmišljaj raje v to smer.

v tvojem zapisu me zmotilo kar nekaj stvari.
Kot prvo, kakšno šolo imate, da otroci cel dopoldan delajo vse drugo? Pri nas imajo obvezno prisotnost na zoomih pri več kot 3/4 ur. Vsak učenec s svojo napravo – tako se preverja prisotnost.
Kot drugo ste ne zmožni uveljavit neka pravila sobivanja in je otrokom vse dovoljeno, tudi če crknete. Glej pri nas oba občasno delava od doma (2 ali 3 dni v tednu). Pravila so jasna, zjutraj je šola, služba. 4 prostori so zasedeni, ker smo vsi online. V tem času ni obiskov. Kuha tisti, ki ima čas. Dostikrat se zgodi, da nimam časa skuhat sredi dneva, tako da zjutraj naredim samo predpripravo in se sredi dneva samo dokonča. To naredi tisti, ki ima čas. Dostikrat sta to otroka (ker prej končata za šolo). Po kosilu gresta lahko ven in se zunaj družita s prijatelji. Midva pa še delava do štirih ali petih. Popoldan smo prosti. Obiskov v hišo ne sprejemamo. Tak dogovor imamo že od začetka, ritem je utečen.
Moj nasvet – hčerki in staršem od prijateljic reci da se malo čuden počutiš in daj naj sošolke raje nekaj časa ne hodijo k vam, da se ne bodo kaj nalezle. “Ko boš bolje” pa otrokom povej, da si malo premišljevala, da nimaš nič proti temu, da se družijo v prostem času, ampak to takrat ko ti čisto ne dokončaš s službo (torej do takrat ko ne rabiš bit več dosegljiva na klice).

Samo še eno vprašanje, sicer se mi že dozdeva kakšen bo odgovor, ampak vseeno. Mož hodi v službo ali je doma?

Moderna vzgoja, kaj naj rečem. Pustite da mulci pometajo z vami potem pa je kar je.

V tem primeru bi se pri meni na mizi znašel pasulj, kislo mleko, žulca, tudi star kruh je super priloga.. Nosovi bi bili pa do podna.

Druga opcija pa je, da vsakič ko se kuha tudi za druge, hčer sodeluje pri pripravi hrane, na koncu tudi sama na roke pomije in pospravi posodo (tist dan je pomivalc pač pokvarjen). Bo kmalu rekla prijateljicam, da naj gredo domou jest, da ji ne bo treba pomivat posode spet.

Vi ste taneumna ki to dopuščate in zraven potem še popisujete take stvari ki nas na internet čisto nič ne tičejo…
Sami razmislite kaj boste naredili ne pa da vsako stvar ki mislite da je vredna omembe napiše na splet

Usak dan kuhaj vampe in podobno pa naj cim bolj “disi” po bajti/stanovanju. Pa zmisli si da kuhas goveja čreva, možgane od pusja in podobno. Pa use je treba pojesti… Garantiram da nebo več jedi pri vas…
Pa tudi ideja da imaš kao korono ni slaba… Itak nu noben dolžan govorit o svojem bolezenskem stanju…
Aja dober tek z vampi 🙂 🙃

Pa tak pogrom je bil čez njegovo izjavo, da na vasi ne upoštevate ukrepov. Ti garantiram, da v mestu tega skoraj ne vidiš. Se imamo čudit številkam do neba? Normalno da ne, če imamo kovid spletno revolucijo, ki se prosto širi po okolju! Dokler nas ne zabijejo z deskami v stanovanja kot so kitajce, smo zaradi bedakov v riti. Hvala, da se tvoji otroci, tvoji in od avtorice in od vseh vas ruralcev, prosto družijo! Ker folk umira, tudi takšni, ki še res ne bi smeli! Dokler ne zadene vaše družine, se vam pa fučka!

Ne glede na to kar bom kasneje napisala, bom najprej rekla, da se mi zdi grozna ta nestrpnost do otrok.
Sicer pa: ce delas doma, rabis mir. In je na tebi, da hceri poves, da rabis mir in na njej, da to sprejme kot dano dejstvo. Se pravi med sluzbo se ne morejo otroci kar sprehajat gor in dol in te motit, razen domaci. Tema dvema pa pac postavis meje v okviru mogocega glede na starost.
Drugo, ce imajo ucenci solo, kako so lahko na kupu pri vas?
Tretjic, razumem, da otroci rabijo druzbo (pa pravila gor ali dol). Samo to, da pridejo k vam domov in to vec hkrati, se mi zdi pa absurd v teh casih. Ne recem, da bi se srecevala hci z eno ali dvema istima sosolkama ves cas zunaj, ampak taka mnozica notri? Zdi se mi vec kot neodgovorno.
V normalnih razmerah pa, jaz bi rada, da bi bila nasa hisa polna veselih in razposajenih, srecnih otrok.

Ma jz se pa sprašujem kakšni so starši punc, ki prihajajo na obisk? Lej če pustimo to da je karantena in se itak ne bi smele družiti. Ampak da kot starš ne po študiraš da tvojo otroci jejo, pijejo,… Da bi vsaj neki prinesel vsak dan zraven. Kakšno sadje, sladico,… Drugače pa najbolje da jih spokate domov, ko bo čas za kosili. Če bo pa hčerka kaj tečnaril, pa naj pomaga pri kuhanju in naj pospravi po kosilu. Jo kr malo zaprečt v domača opravila.

Moj sin je eno leto starejši, imel je čez poletje par obiskov… in je sam z prijatelji pripravil kaj bodo jedli. O tem ne debatiramo že 2-3 leta.
Da imam hčerko in ji, ko je stara 12 let kuham, za njeno družbo kuham – pa ste res sužnje svoje družine? Saj najbolj me moti, da ko berem ta forum nasploh še starejše ‘dekle’ ne kuhajo…. Ni čudno da svet gre v maloro.
Naš je večkrat čez poletje, ko sva z možem bila jutranja imel za skuhat kosilo. Jaz sem mu pripravila sestavine zvečer, ko je kuhal in je kaj zaštekal me je poklical in sva se zmenila.
Torej zvečer se z njo pomeni, kaj ima ona in njene prijateljice drugi dan za vse skuhat. Bo bolj koristno kot brskanje po internetu.

Imava 3 otroke in 10 let je pri nas bila vedno polna hisa mladine, zadnje leto pa skoraj nic, zdaj v tem zaprtju itak ni nobenega, ker se vsi drzijo ukrepov in se druzijo samo preko spleta.
Prav pogresam jih.

V isnovni soli se niti niso toliko obiskovali, zacelo se je v srednji, ker so bili nasi najblizje soli in so potem velikokrat po soli zavili k nam ali ce je bilo potrebno kaj pocakat, marsikdo je prespal pri nas, ker je izven Ljubljane in so morali biti naslednji dan zgodaj v soli za kak izlet ali pa cez vikend, ko so sli ven in niso imeli prevoza za domov. Skratka, vedno polna hisa.

Meni je bilo to super! Obozujem otroke in mladino, meni oni nafilajo baterije se pa se, poleg tega pa mi je bilo pomembno, da vem, s kom se moji otroci druzijo.

Kar zadeva hrano, smo si razdelili, kar je bilo za kosilo, je vsak pojedel malo manj, a boh pomahej.
Pozneje sem se naucila, da skuham malo vec, ampak tudi ti otroci, ce so zavili po soli, so velikokrat odklonili kosilo.
Vcasih sme jim spekla palacinke, naredila kak burek na hitro, kaj enostavnega, velikokrat so jedli kruh in marmelado, ce me ni bilo doma ali pa tudi, ce sem bila, dejansko nihce od njih ni pricakoval, da jim kuham in jih futram. No, ja, so me znali kdaj lepo prosit, ce bi jim skuhala tointo, kar imajo radi in smo se zmenili kateri dan pridejo na kosilo.

Imam jih kar nekako za svoje, z njimi sem sla skozi odrascanje, z enimi bolj, drugimi manj, tam proti koncu srednje sole so se znali vsesti z mano, spiti kavo in poklepetati o svojih tezavah, resevali smo tudi resnesje probleme, vcasih je mladostniku lazje, da zaupa tujcu kot starsem, ma, super fantje in punce so, prav pogresam jih!

Zdaj so ze studenti, nekaj njih ze zapolsenih, pa mi vsako leto kupijo kaj za rojstni dan in novo leto, ko so fantje na kameri s prijatelji, me vcasih poklicejo v sobo, da bi mi Nusa ali Nik rada pomahala…
Ma, kaj ces lepsega, kot druziti se z mladimi?
Bodi srecna, da tvoja hci ne bezi od doma in od tebe, ampak drugi hodijo k vam, ker se dobro pocutijo pri vas in da ves, s kom se druzi tvoj otrok! Pa uzivaj z njimi, so neverjeten vir pozitivne energije, ki tebi kar precej manjka!
[/quote]

In potem svizec ……..

Delaj se bolano/prehlajeno in povej hceri, da ne bi rada koga okuzila in da raje naj ne hodijo, se bo hitro nehalo.

Ta zapis je pa sokanten. A tolk nimas hrbtenice, da bi osnovnosolkam povedala kaj te moti? Res grozno.

Povej vsem tem deklinam, da si imela kontakt z okuženo osebo in si zbolela za koronavirusom. Tako ne boš imela nobenega več po hiši.

Malo je žalostno, da ti svoje deklice nisi niti pričela učiti o gospodinjstvu. Če ima obiske, bo za njih poskrbela sama. Torej, sama jim naj prinese za pit, in naj pomaga pri kuhi. Bo pač lupila krompir, čebulo, pospravila posodo in jo sproti pomila. Oz bo pomila po kosilu. Mislim da se bo hitro naveličala ko ji boš povedala, da je njena dolžnost da pomaga. Saj jih ti ne vabiš. Če ne pa jih naj pošlje domov po šoli. In jo lepo NAUČIŠ, če bo šla prijateljici domov, naj tudi ona vpraša če lahko pomaga kako in naj ji ne bo vse samoumevno.

Če ne pa kakšni vampi, juhice, golaž, polenta, vse kar ne marajo, pa jih bo hitro minilo da bi se še kje nenajavile za kosilo. Diplomacija 😉 Ne jim kuhat zrezkov, pa pic, pa mcdonaldsa, ker potem se jih ne boš znebila. Za piko na i jim pa še čokolade pa čipse v rit tišiš (po možnosti znamke), ni čudno da se jih ne znebiš.

Povej hcerki in njenim kolegicam, da jih ne maras, da si raje sama in naj spi..jo.
Res ste nekatere legende, otroke bi imele samo za slikat po instagramu, njihove zelje pa ko j… e.
Dr. psih. Pevt Tera

Vidim, da ti gre predvsem v nos koliko zrezkov spečeš. Nisi ravno družabne sorte, ne? Glej, spečeš vseeno tri zrezke, pa si jih razdelijo. Namesto zrezkov skuhaj makarone, polento, krompir. Otroci ne pričakujejo zrezkov. Skuhaj enolončnico, preproste jedi, nekatere lahko celo dan prej pripraviš. Če ti bo hči vihala nos, ji na samem povej, da če ima kup prijateljic vsak dan na kosilu, drugače ne gre.
Malo se sprosti, saj te bo še kap

Imam sicer mlajše otroke (4,7,8), ampak še vedno dovolj velike da pogrešajo družbo vrstnikov. V vsem tem korona času smo šli mi 2x na obisk im 1x obiske dobili. Družinskih prijateljev, ne sošolcev.
Niti na kraj pameti mi ne pade, da bi imela v teh časih polno hišo tujih otrok. Pa ne ker jih nebi hotla nahranit. Nas je v hiši 9 in vsaj 3x na teden jaz kuham za vse. Itak je vedno dovolj še za enega ali 2.
Ne želim jih imeti, saj niso časi za obiskovanje. Ko bo tega konec pa z veseljem.
Predlagajte hčeri naj si izbere 1 sošolko, ki lahko pride 3x na teden za 2h. 1x je lahko tudi na kosilu.

New Report

Close