Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Zakaj bi plačevali dohodnino, če lahko dobite celo vrnjen denar?

Javna tribuna: Zakaj bi plačevali dohodnino, če lahko dobite celo vrnjen denar?

Kako izplačujete privarčevano? Enkratno, večkratno?

Kako je z davki?

Odgovor na objavo uporabnika
težave335, 25.05.2022 ob 09:27

Ali rento dobivam tudi, če se predčasno invalidsko upokojim v roku deset leto po varčevanju? Kaj to pomeni za njeno višino?

Renta vam pripada tudi v primeru predčasne oz. invalidske upokojitve, a je v takem primeru odmerjena renta nekoliko nižja. Višina rente je namreč odvisna od več dejavnikov: višine privarčevanih sredstev, vaše starosti ob začetku izplačevanja, vračunane tehnične obrestne mere, rentnih tablic smrtnosti … Pomemben dejavnik pri odmeri višine rente je nedvomno starost ob začetku prejemanja rente. Vse rente se namreč izplačujejo dosmrtno, kar pomeni, da je treba privarčevana sredstva porazdeliti na izplačilo rent v daljšem časovnem obdobju.

Več o rentah si lahko preberete tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Star sem 50, a je zdaj prepozno za to varčevanje, se mi sploh splača?

Hvala za odgovor.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2177, 25.05.2022 ob 10:49

Če menjam službo in novo podjetje ne varčuje, kaj je s tem denarjem? In obratno?

Hvala

V primeru menjave delodajalca, imate na voljo več možnosti.

Če se v prihodnje zaposlite pri drugem delodajalcu, ki vam bo plačeval premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja pri katerem od drugih izvajalcev, lahko sredstva združite in pri Modri privarčevana sredstva prenesete na drugo polico kolektivnega pokojninskega zavarovanja. Prav tako lahko sredstva združite na eni varčevalni polici, če novi delodajalec varčuje pri Modri.

V primeru, da delodajalec ne plačuje dodatnega pokojninskega zavarovanja, lahko z varčevanjem nadaljujete sami (Sklenitev je preprosta in jo lahko opravite na spletu, pri čemer vas bo sistem vodil skozi nekaj začetnih vprašanj in vam pripravil tri ponudbe).

Če se ne odločite za samostojno varčevanje, bo vaša varčevalna polica mirovala do vaše upokojitve. Vaši prihranki pa se bodo plemenitili naprej, skladno z donosi pokojninskega sklada.

Pravico do izplačila privarčevanih sredstev v obliki pokojninske rente boste pridobili po upokojitvi. Če znesek privarčevanih sredstev ne bo presegal 5.370 €, boste lahko privarčevana sredstva dobili izplačana v enkratnem znesku.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
gatsby, 25.05.2022 ob 10:51

Kdo jamči da skladi ne bodo propadli?

Pri Modri izvajamo dodatno pokojninsko zavarovanje v obliki v vzajemnih pokojninskih skladov, katerih pomembna značilnost je, da je premoženje sklada v izključni lasti varčevalcev in kot tako strogo ločeno od osnovnega premoženja Modre ali drugih pokojninskih skladov, ki jih upravljamo.

V primeru prenehanja poslovanja Modre, bi pokojninski sklad v upravljanje prevzel drug izvajalec oz. v skrajnem primeru banka skrbnica, varčevalci pa bi ohranili vse svoje prihranke in vse obstoječe pravice, opredeljene v pokojninskem načrtu pokojninskega sklada.

Poslovanje Modre je sicer pod strogim nadzorom Agencije za zavarovalni nadzor, poslovanje skladov pa mesečno nadzira Agencija za trg vrednostnih papirjev in banka skrbnica, ki tekoče spremlja vse transakcije in skrbi za pravilen izračun stanja na osebnih računih. Poslovanje skladov nadzirajo tudi odbori skladov, sestavljeni iz predstavnikov delodajalcev in predstavnikov zaposlenih.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
spejevec, 25.05.2022 ob 10:29

Imam sp, verjetno ni ovire, da varčujem pri vas? Kje in kako lahko sklenem?

Vsekakor za sklenitev varčevanja tudi v primeru s.p. ni ovir. Varčevanje v takem primeru lahko sklenete kot pravna ali kot fizična oseba, kar vam bolj ustreza. Varčevanje lahko kot fizična oseba sklenete tukaj, lahko pa se za dodatne informacije obrnete na naše svetovalce, s katerimi boste skozi pogovor našli najustreznejšo rešitev za vas. Pokličete nas na 080 2345 ali pišite na [email protected]

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
izplačila, 25.05.2022 ob 11:09

Kako izplačujete privarčevano? Enkratno, večkratno?

Kako je z davki?

Namen dodatnega pokojninskega zavarovanja je pridobitev dodatnih dohodkov po upokojitvi, zato privarčevana sredstva praviloma izplačujemo obročno, v obliki dodatne pokojnine (pokojninske rente). Izbira rent je velika. Izbirate lahko med klasično doživljenjsko rento, rentami z zajamčenim oz. pospešenim obdobjem izplačevanja (v začetnem obdobju izplačevanja prejemate višje rente, nato do konca življenja nižje). Na voljo je tudi izplačilo predujma (izplačilo vsote rent v zajamčenem obdobju izplačevanja).

Individualno zbrana sredstva lahko dobite izplačana na enkrat, prav tako lahko dobite izplačano vrednost varčevalne police, če ta ob upokojitvi ne presega zneska 5.370,88 € (trenutno določena vrednost, ki se spreminja). Izplačila v enkratnem znesku vam zaradi visokih davčnih obremenitev ne bi svetovali. Ob izplačilu privarčevanih sredstev v enkratnem znesku, se odvede akontacijo dohodnine po stopnji 25 %, nato pa sledi še poračun s strani FURS, kar lahko vpliva tudi na morebitne socialne transferje.

Za konkretno ponudbo z informativnimi izračuni se obrnite na naše svetovalce, ki vam bodo predstavili vaše možnosti. Pokličite na 080 2345 ali pišite na [email protected].

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
babica55554, 25.05.2022 ob 10:56

A gre to varčevanje v dedovanje? kako je s tem?

Vsi prihranki so last varčevalca in so predmet dedovanja. Ločimo prihranke v času varčevanja in v času izplačevanja rente.

Sredstva na osebnem računu pri Modri so last varčevalca, zato lahko ta določi upravičenca za primer smrti. V primeru njegove smrti pred upokojitvijo, ta sredstva pripadajo njegovemu upravičencu/upravičencem ali dedičem, če upravičenci niso bili določeni.

Modra na podlagi prejetega zahtevka upravičencu izplača pripadajoče enkratno denarno izplačilo v višini odkupne vrednosti sredstev umrlega varčevalca. Če varčevalec ni določil upravičenca za primer smrti, preide pravica do enkratnega denarnega izplačila na njegove dediče po pravnomočnem sklepu o dedovanju, ki ga dedič skupaj z zahtevkom za izplačilo predloži Modri.

Tudi v času izplačevanja se renta za določeno obdobje lahko deduje. Pred začetkom izplačevanja varčevalec sam izbere zanj najugodnejšo obliko izplačevanja rente ter ob izbiri določenih vrst rent določi upravičenca za primer smrti.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
AlenkaZu, 25.05.2022 ob 11:08

Mogoče malo izven teme, pa vseeno vprašam. Na vaši spletni strani sem videla, da ponujate tudi pravno zaščito. Velja to tudi za ločitve?

Pri paketu družina sama razveza zakona (ločitev) ni predmet zavarovanja. Predmet zavarovanja so določila, ki izhajajo iz ločitvenega sporazuma in ko pride do kršitve teh določil, ki so izdane s sodbo. Zavarovanje torej nastopi v primeru, ko bivši partner krši sporazum, ki sta ga sprejela ob ločitvi.

Zakaj sama ločitev ni krita?

Sodišče poda sodbo na razvezo zakona na podlagi 3 sporazumov:

• Sporazum o razdelitvi premoženja

• Sporazum o vzdrževanju otrok

• Sporazum o stikih z otroci

Kdaj nastopi kritje?

• Ko pride do kršitve v sodbi opredeljenih sporazumov – v primeru sporazumne kršitve

• Ko pride do kršitve s tožbenimi zahtevki izdane sodbe

Ob sklenitvi zavarovanja pravne zaščite pa velja omeniti tudi t.i. čakalno dobo (karenco), v kateri kritje še ne velja:

6 mesecev:

• Pravna zaščita na področju dednega in družinskega prava (paket DRUŽINA).

9 mesecev:

• Spori v zvezi z očetovstvom (paket DRUŽINA).

12 mesecev:

• Spori med starši in otroki (paket DRUŽINA).

Za več informacij vam je na voljo naš svetovalec Aleksandar Trnjak (01 47 46 874, aleksandar.trnjak@☺modra.si)

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
svsgugl, 25.05.2022 ob 11:01

Pa se ljudje dejansko odločajo za ta način varčevanja?

 

Seveda, vse več jih je, tako delodajalcev kot tudi posameznikov. Pri Modri varčuje preko 300 tisoč posameznikov in več kot 2.280 delodajalcev.

Dodatno pokojninsko zavarovanje tudi z ozaveščanjem prebivalstva o pomembnosti razmišljanja o starosti in zagotovitvi dodatnih finančnih virov po upokojitvi, postaja pomemben finančni steber posameznika.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 4905, 25.05.2022 ob 11:07

Kater je najmanjši znesek za šparanje?

Pri individualnem varčevanju znesek premije ni omejen navzdol. Varčujete toliko, kolikor vam dopušča denarnica. Če se znajdete v finančnih težavah, lahko z vplačili v določenem obdobju tudi prenehate in nadaljujete takrat, ko lahko. V času mirovanja se vam privarčevana sredstva šenaprej plemenitijo skladno z donosi sklada. Pri kolektivni obliki varčevanja pa je minimalni znesek na zaposlenega določen in se v času spreminja. Trenutno znaša minimalna mesečna premija na zaposlenega 28,17 €.

Nekaj osebnih informativnih izračunov lahko naredite tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Dušan72, 25.05.2022 ob 11:15

Star sem 50, a je zdaj prepozno za to varčevanje, se mi sploh splača?

Hvala za odgovor.

Za varčevanje nikoli ni prepozno. Z varčevanjem je sicer najbolj smiselno začeti že ob prvi zaposlitvi, ko lahko z nižjimi zneski do upokojitve privarčujemo lep znesek, ki nam bo v pomoč po upokojitvi. A dejstvo je, da zaradi drugih finančnih obveznosti, “mladi” pogosto odlašajo z odločitvijo za varčevanje in se zanj odločajo po 45 letu starosti. Če bomo želeli tudi po upokojitvi ohraniti današnji življenjski slog, bomo tako ali drugače morali vsaj delno tudi sami poskrbeti za dodatne prihodke.

Z začetkom varčevanja po 50. letu boste lahko privarčevali soliden znesek za dodatno pokojnino, a bodo mesečni vložki morali biti višji, kot če bi začeli z varčevanjem v mlajših letih. Pri 50tih imate  do upokojitve kljub vsemu še nekaj delovno aktivnih let. Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja pa vam omogoča tudi koriščenje davčne olajšave.

Za lažjo odločitev vam svetujemo, da naredite nekaj lastnih informativnih izračunov, s pomočjo katerih boste si boste lažje ustvarili sliko o tem, kaj lahko pričakujete.

–  Informativni izračun višine dodatne pokojnine

Informativni izračun davčnega prihranka

Za posvet in dodatne informacije pa smo vam seveda na voljo tudi na 080 23 45 ali [email protected].

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Mislim, da sem uspela odgovoriti na vsa vprašanja.

Hvala vsem za sodelovanje. Lep dan vam želim.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close