Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj in koliko vam pomenijo otroci?

Kaj in koliko vam pomenijo otroci?

Oprosti se le delno strinjam s teboj. Kar se tiče vzgoje le mati in oče pa se definitivno ne morem. Otroka vedno in povsod vzgaja širša družba. Jasno prva in glavna sta starša in ta mu tudi privzgojita glavne vrednote. Toda vzgajajo ga tudi babice in dedki (le zakaj bi jim bilo to vzeto, češ da različni pristopi zmedejo), vzgojitelji, kasneje učiteljice, družba, prijatelji in ne nazadnje celo okolje. Upam si trditi, da kar daš otroku do 7. leta mu daš za celo življenje. In dati mu je potrebno tudi določeno mero samostojnosti, ki jo otrok sam diktira. Sam pove, kdaj se zopet za centimeter umakne iz domačega gneza. Jasno se lahko kadarkoli vrne nazaj in to je meni bistveno. Lep primer je moj kratkohlačnik, ki se je še do nedavnega s svojo mamico lupčkal in objemal predenj je odbrzel v svojo skupino v vrtcu. Par tednov nazaj mi je jasno povedal, da pa je on “prevelik” že za te stvari (no doma, ko ga prijateljčki ne vidijo seveda še ni prevelik) in jaz sem se v tej stvari pomaknila nazaj in mu dala prosto pot. Ko je rekel, da je tako velik, da gre z babi in dedijom na morje, sem pravtako rekla seveda, ok, če pa se premisliš pridemo pote. V bistvu je stvar v tem, vsaj jaz jo tako razumem, da moraš otroku od vsega začetka dati vedeti, da boš neglede kje bo, koliko daleč in kaj se mu bo zgodilo, ti, kot starš tam zanj in mu boš pomagal in mu stal ob strani. Zame je to najbolj bistveno. Saj mogoče celo isto misliva in se različno izražava.

Zdej sem prebrala vso debato in se mi zdi, da ste/smo se postavili v dva ekstremna tabora, ki drug drugega narobe razumeta. Resnica oz. realnost je pa taka, da si vsakdo občasno vzame čas zase.

Eni pravite, da sodijo otroci absolutno k staršem in le občasno k dedkom in babicam

Drugi pa pravimo, da mora obstajati razširjena družina, pri kateri otroci kdaj pa kdaj sodijo tudi k dedku in babici.

A ni to isto.

In vsi se strinjamo, da bolani otroci sodijo k staršem in da so starši tisti, ki se morajo ukvarjati s svojimi otroci itd…

In vsi se strinjamo, da poznamo premalo ozadja o zgodbi, da bi starša teh bogih dvojčkov lahko sodili. Je pa grozno, da nekdo otroka da bolanega v varstvo.

A sem kaj spregledala?

Me pa tu zanima kam date bolane otročke kadar noben od staršev ne more in ne sme (obstajajo tudi take službe) vzeti nege. Tu ne mešajte zdaj vikendov. V času službe.

Bogat je otrok, ki ima dedka in babico.
Sama to dobro vem, ker nisem imela nikogar, razen očeta in mame. Še zdaj mi je hudo, da sem bila “prikrajšana” za tolikšno mero potrpežljivosti in modrosti, kot jo znajo dati le stari starši.

lp

New Report

Close