Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako pogosti podoji po 1 letu

kako pogosti podoji po 1 letu


Napisala si, da se kaksen mesec cez eno leto ni nic narobe, ampak vec se ti pa ne zdi smiselno. Zakaj ne bi bilo, ceprav so strokovna priporocila drugacna nisi utemeljila, zato sem postavila vprasanje, in ne trditev. Je pa med solo in enim letom se kar nekaj casa vmes in ce to obema ustreza, zakaj ne? Je potem otrok kaj manj samostojen? Kako si prisla do tega zakljucka? Tvoje osebno mnenje je ocitno drugacno od priporocil zato me pac zanima na cem temelji.[/quote]

Napisala sem, da smo ljudje razlicni in da se pac eni odstavijo prej, drugi pa kasneje in da ne vidim smisla v forsiranju neke fiksne ideje na temelju priporocila, ki velja za ves svet.

Dejansko obstaja veliko studij, ki potrjujejo koristnost dojenja po prvem letu v razvijajocem se svetu, nisem pa nasla ene same, ki bi se vsaj dotaknila te tematike v drzavah EU ali ZDA, kar bi bilo dejansko za nase okolje relevantno.

Tudi evropske smernice pravzaprav govorijo le o tem, da naj bi zdravstveni delavci podpirali dojenje pri materah do drugega leta, ce to zelita otrok in mama na podlagi priporocil WHO in vidis smo spet prisli “okoli riti v zep”.

Ne vem kolikokrat pa se moram napisat, da zaradi mene lahko dojis svojega otroka dokler se pac tebi zdi, da pa nimas zaradi tega pravice pljuvati po zenskah, ki mislijo in delajo drugace ter jih imenovati “slabe mame”, kot si je marsikdo v tej temi ze dovolil.

Mislim, da ce se otrok spontano odstavi in se na dojko nikoli vec niti ne spomni, ob tem pa tudi sicer funkcionira kot zadovoljen, socialen malcek, pac ocitno delas nekaj prav, ne glede na to, kdaj se je to zgodilo. In verjamem, da je zelo malo mam, ki otroka nacrtno odstavi zaradi lastne “komocije”.[/quote]
Ne vem kdo je nepismen, ker mi ni jasno kako si iz “dokler OBEMA ustreza” prisla na forsiranje, slabe mame in pljuvanje. Jaz v tej temi vidim predvsem pljuvanje po tistih mamah, ki si upajo priznati, da so dojile cez eno leto. Ker je to obema ustrezalo. Z drugim delom se pa v celoti strinjam.

quote=”že_spet”]

Je pa res, da ko sem še kot študentka varovala in preživela čas z dojenčki. majhnimi otroci…nad starostjo 1 leta, sem bila v začetku vsa prešlatana :), ni bilo prijetno, ampak sem vedela, da je le to otrok, ki ga mati še doji pri teh letih. [/quote]

že_spet,
tvoje navedbe so po mojem zelo zavajajoče.

Nikoli, ampak res nikoli še nisem videla dojenega otroka, ki bi šel iskati dojko k drugi ženski, pa četudi je ta morda takrat dojila svojega malčka.

Pa sem imela stik s kar nekaj dojenčki.


Meni se zdi, da so ravno zagovornice tiste militantne. Zagovarjajo dojenje v nedogled, ne morejo pa brez tega, da ne bi obsojale drugih celo z izmišljenimi argumenti?[/quote]

Meni pa se ne zdi.
Niti v njihovih zapisih ne vidim obsojanja nasprotne strani, ampak predvsem zapise, kako dolgo so dojile, in opise, kakšno korist so videle v tem.

Sem šla malo pogledati prvih 5 strani debate, koliko je bilo nesramnih oz. žaljivih zapisov:
– zagovornice dojenja:
no, do mojega vprašanja o napadalnem odzivu nasprotnic dojenja nisem našla niti enega žaljivega zapisa zagovornic dojenja

– nasprotnice dojenja:
quote=”do 1_leta”]Do 18-tega leta. Tako pač je. :)))
Pismo ste res blentave tu gor.
Podojite otroka, moža, psa, mucija, sosede, pa boste večne mlekarce.

Nekaj primerov: V šolo prihajajo otroci, ko jih mame zjutraj dojijo, vse po vrsti (te ki imajo 4-5 otrok)..brke od mleka. saj ne vem ali se jokat 🙁 , ali smejat :)[/quote]

quote=”moški na joški do 2 let”]Prve pol leta je dovolj.
Do dveh let? Eh dej, to da ženi gledaš dojke, bedak.
Kakšna usta, pa zobke bo otrok imel, zajčja?
[/quote

quote=”enim babam se po porodu ščupa_”]
Ah dej, dej. ne palmudi.
To se nekaterim zmeša po porodu in mislijo, da so doma kraljice in vse upravljajo z joškami od otroka dalje do moža.
Prej s trebuhom(noseč.) gospodovale, še prej s spodnjo ritjo..eh
Blesave ste! 🙁
Čisto se vam zmeša enim ko zanosijo, rodijo…prekoračijo in podredijo vse od moža naprej…[/quote

quote=”WHO”]
Ona je sla “kaj bolj pametnega delat”, potem ko je popljuvala smernice American Academy of Pediatrics in nam vsem, ki nismo dojili vsaj do tretjega leta povedala, kako zanikrne mame smo (sploh jaz, ker si dovolim otroka, kdaj pustiti tudi babici).

Mislim, da “iz stroke” v njenem primeru pomeni La Leche ligo oz breastapo 🙂
Mogoce bi moral kdo narediti tudi raziskavo, kako 12 let dojenja vpliva na zenske mozgane.[/quote

quote=”em, no, torej”]Ena mami razlaga, da se sestava mleka prilagaja malčkovim potrebam glede na starost (ali tako nekako), mene pa zanima, kakšna coprnija je potrebna, da mleko ob tandemskem dojenju (ki ga LLL gestapo tudi priporoča) zadovolji npr. potrebe tako 3-letnika kot 10-mesečnika.
Any idea?[/quote

quote=”huh……”]Enkrat sva bili s sosedo v parku, oba otroka stara 2 leti. Igrala sta se v peskovniku.
Kar naenkrat njen prileti in začne lasti pod majico ter iskati joško. Nagravžno.[/quote

quote=”Ker…”]Ker so verjetno pogruntale, da zenske niso krave dojilje, otoka odstavile, in se sedaj obnasajo kot normalni ljudje – ne pa psihopatake kokosi nesnice, ki na vsak nacin branijo svoje bolestno stanje, kjer praznino v odnosu samozadovoljujejo z bolestnim, Jokasti podobnim odnosom s svojim podmladkom, ki ga poizkusajo na vsak nacin privezati nase?[/quote]

že_spet,
tvoje navedbe so po mojem zelo zavajajoče.

Nikoli, ampak res nikoli še nisem videla dojenega otroka, ki bi šel iskati dojko k drugi ženski, pa četudi je ta morda takrat dojila svojega malčka.

Pa sem imela stik s kar nekaj dojenčki.[/quote]
Tudi meni se je zgodilo, da je bratov sin iskal dojko pri meni. Pa takrat sploh nisem dojila.

Dojila prvega 5 mesecev, drugega 1 mesec. Nikoli problema z količino mleka od samega začetka, samo glede tega bi ju lahko dojila do penzije. Prenehati morala zaradi svojih zdravstvenih težav. Oba normalno razvita in zdrava, kar je pa EDINO kar je konec koncev važno in pomembno. Nikoli nisem videla, da bi katera mama na silo dojila, nikoli videla kakšno mamo ki se tako stimulira in tako nadomešča moža, kaj šele da bi kateri dojeni malček (nad 1letom) katero drugo žensko namenoma šlatal po prsih ali celo pri njej iskal mleko. To je takšna izmišljotina, da me nekam pritisne, ko pomislim kak bolan um si je sploh sposoben kaj tako bedastega izmislit.


In ker ti tega ne poznaš, je avtomatsko bedarija? Saj si slišala, da je narava žensko tudi nagradila ob dojenju. Nekatere ženske dejansko občutijo vzburjenje ob dojenju. Nekatere rečejo samo, da jim je tako lepo dojiti. Oksitocin pač naredi svoje. 🙂
Da pa bi katera na silo dojila? Oja, so primeri, samo ženske rečejo, da so vztrajale ob doječi stavki otroka. Kaj pa je to drugega?
Te še kam tišči?

In pri meni jo je iskala nečakinja, prav intenzivno mi je vlekla majico.
Res da je njena mami moja sestra, ampak moj otrok je bil takrat že v šoli in že več let nedojen.


In ker ti tega ne poznaš, je avtomatsko bedarija? Saj si slišala, da je narava žensko tudi nagradila ob dojenju. Nekatere ženske dejansko občutijo vzburjenje ob dojenju. Nekatere rečejo samo, da jim je tako lepo dojiti. Oksitocin pač naredi svoje. 🙂
Da pa bi katera na silo dojila? Oja, so primeri, samo ženske rečejo, da so vztrajale ob doječi stavki otroka. Kaj pa je to drugega?
Te še kam tišči?[/quote]
reference, reference drage moje. Za ene so potrebne, druga pa kar opletate s tem kar ste slišale. jejhata, jejhata.


In ker ti tega ne poznaš, je avtomatsko bedarija? Saj si slišala, da je narava žensko tudi nagradila ob dojenju. Nekatere ženske dejansko občutijo vzburjenje ob dojenju. Nekatere rečejo samo, da jim je tako lepo dojiti. Oksitocin pač naredi svoje. 🙂
Da pa bi katera na silo dojila? Oja, so primeri, samo ženske rečejo, da so vztrajale ob doječi stavki otroka. Kaj pa je to drugega?
Te še kam tišči?[/quote]
reference, reference drage moje. Za ene so potrebne, druga pa kar opletate s tem kar ste slišale. jejhata, jejhata.[/quote]
Ena od teh sem jaz sama. Kaj pa zdaj?:-) Drugače pa ni težko najti študije, ki je ugotovila, da se ob dojenju sprošča hormon sreče. Tudi to je splošno znano in priznano dejstvo s strani vseh strokovnjakov. Kaj bi torej rada slišala?

@ Polna Luna: ti pa zelo selektivno beres, kajne? Ne recem, da na obeh straneh ni precej agresivnih komentarjev, ampak ta, da zagovornice podaljsanega dojenja ne obsojajo, je pa res bosa. Pa tudi ti si marsikaj, kar si poboldala vzela iz konteksta. Evo ti par primerov:

Ko berem tole temo, mi je pa na trenutke rahlo nerodno, da sem ženska.


Še sreča, da samo na trenutke :)))))


Še sreča, da samo na trenutke :)))))[/quote]
No, zdaj sem se prvič boleče zavedla tega. 🙂

Pa dajte si že enkrat dopovedat, da se otrok po enem letu ne doji več.
Pravzarav se jih neha takrat, ko jim začno rast zobje in začno jest gosto hrano, torej tam nekje pri 4-6 mesecih.[/quote]

Pa daj si že enkrat dopovedat, da je to osebna odločitev vsake posameznice in se tebe popolnoma nič ne tiče. Bo šlo?

[/quote]
Hm, jaz c teh citatih ne vidim nekega groznega žaljenja. Nobenih krav, kokoši, ogabnosti, zmešanih žensk, skisanih možanov… tisti komentarji o dudah in flaškah so samo odgovor na očitke, da mame, ki dojijo po 1 letu ne znajo otroka drugače potolažiti in pocrkljati. Isto potem velja za dude in flaške ne? Priznam, dojila sem do 20 meseca (zadnje pol leta samo zvečer in nikakor ne ob vsakem jokcu kot si ene predstavljate), a to je vedelo samo nekaj najbljižjih. Če se je le dalo tega nisem omenjala, ker mi ni bilo za poslušati in gledati zgroženih komentarjev in obtožujočih pogledov. Toliko o militantnosti.

[/quote]
Hm, jaz c teh citatih ne vidim nekega groznega žaljenja. Nobenih krav, kokoši, ogabnosti, zmešanih žensk, skisanih možanov… tisti komentarji o dudah in flaškah so samo odgovor na očitke, da mame, ki dojijo po 1 letu ne znajo otroka drugače potolažiti in pocrkljati. Isto potem velja za dude in flaške ne? Priznam, dojila sem do 20 meseca (zadnje pol leta samo zvečer in nikakor ne ob vsakem jokcu kot si ene predstavljate), a to je vedelo samo nekaj najbljižjih. Če se je le dalo tega nisem omenjala, ker mi ni bilo za poslušati in gledati zgroženih komentarjev in obtožujočih pogledov. Toliko o militantnosti.[/quote]

Res ne? Jaz pa vidim direktne napade in obtozevanje drugace mislecih za brezbrizne, egoisticne mame, ki postavljajo lastne interese pred otrokove.

Npr tista, ki obtozuje eno, kako se “znebi” otroka, ce je 1x mesecno pri babici?

Ali kako jim cimprej uvalijo dudo, da imajo mir pred njimi?

Da o raznih izjavah glede krutosti in pripravljenosti postaviti otrokove potrebe pred svoje niti ne govorimo.

Se pa strinjam, da je primitivnih izpadov v smislu krav, kokosi itd res vec na drugi strani, ampak ce vprasas mene, so komentarji, ki dejansko prizadenejo bolj tiste prve sorte, cesar se avtorice zelo dobro zavedajo.

[/quote]

Ne pišem, da ne uporabljajo krepkih in deloma tudi pristranskih izrazov, a jaz tukaj ne vidim uporabe tako žaljivih besed, kot jih uporabljajo nasprotnice (bedaki, gestapo, krave, kure, molznice …).

Morda mi sedaj ob drugem branju tista s čiki meji na žaljenje, a je takrat nisem izbrala, ker ne piše o dojenju, ampak o dudi. Dudo pa uporabljajo tako dojeni kot nedojeni otroci.

Ni dojenje 3.os. ednine?
Tisto dojenje.

Ko ženska doji, doji sedaj, sedanji čas, ko konča, je podojila.

Kako ve dojite?
Jaz dojim. Sem podojila svojega dojenčka.

Eno dojenje, dve dojenji, tri dojenja.
Končala sem z enim dojenjem.
Malčka je enkrat podojila.

Imela je eno dojenje, dve dojenji, tri in več dojenja.

Imela je en podoj, dva podoja, tri in več podoje, ni čudno?
zveni tuje.

Kdo se igra s slovrnskim jezikom?
Strokovnjaki, ki se spoznajo na dojenje, ne podojenje, nikakor pa ne na slovenski jezik.
In vse ženske brezumno za njo/njimi.

Predvsem podojlje?
Niste tiste, ki dojite doječe, dojilje?
Ali ste podojilje, podoječe?

Podojiti je glagol v dovršni obliki, dojiti je glagol v nedovršni obliki.

Od tu dalje boš, upam, znala sama ustrezno sklepati o uporabi primernih izrazov.

P.S.: Meni se zdi podoj čisto primerna beseda, ki jasno opisuje, da gre za enkratno dojenje.
Se mi za eno hranjenje zdi veliko primernejša kot beseda dojenje.

Podojiti je glagol v dovršni obliki, dojiti je glagol v nedovršni obliki.

Od tu dalje boš, upam, znala sama ustrezno sklepati o uporabi primernih izrazov.

P.S.: Meni se zdi podoj čisto primerna beseda, ki jasno opisuje, da gre za enkratno dojenje.
Se mi za eno hranjenje zdi veliko primernejša kot beseda dojenje.[/quote]
Jah, ne vem, če je pa dojenje toliko več od samega hranjenja. Sploh pa bi pri enoletniku bil to bolj posladek kot pa hranjenje. Za veliko večino enoletnikov in starejših otrok je to čisto premalo za eno obrok. Če že govorimo o hrani.

Podojiti je glagol v dovršni obliki, dojiti je glagol v nedovršni obliki.

Od tu dalje boš, upam, znala sama ustrezno sklepati o uporabi primernih izrazov.

P.S.: Meni se zdi podoj čisto primerna beseda, ki jasno opisuje, da gre za enkratno dojenje.
Se mi za eno hranjenje zdi veliko primernejša kot beseda dojenje.[/quote]
Jah, ne vem, če je pa dojenje toliko več od samega hranjenja. Sploh pa bi pri enoletniku bil to bolj posladek kot pa hranjenje. Za veliko večino enoletnikov in starejših otrok je to čisto premalo za eno obrok. Če že govorimo o hrani.[/quote]
A en jogurt in jabolko popoldne tudi ne sme imeti imena obrok?


Jah, ne vem, če je pa dojenje toliko več od samega hranjenja. Sploh pa bi pri enoletniku bil to bolj posladek kot pa hranjenje. Za veliko večino enoletnikov in starejših otrok je to čisto premalo za eno obrok. Če že govorimo o hrani.[/quote]
A en jogurt in jabolko popoldne tudi ne sme imeti imena obrok?[/quote]

Od cesa si pa ti bolj sit: deci mleka ali jogurta in jabolka?

pa baba doji do osmega leta, ker ko doji je delodajalec ne sme odpustiti


Velja samo do otrokovega 1.leta, potem se babo kamot odpusti.


Velja samo do otrokovega 1.leta, potem se babo kamot odpusti.[/quote]

Saj veš, da ni čisto tako, kajne?
Da obstaja še varstvo starša po vrnitvi s starševskega dopusta? 😉

Še huje, varstvo velja za oba spola. 😛

New Report

Close